چرخ گوشت یکی از وسایل کاربردی آشپزخانه برای افرادی است که خودشان در منزل گوشت را چرخ می‌کنند. همچنین، از این دستگاه برای تهیه سوسیس، کالباس و… نیز استفاده می‌شود. چرخ گوشت نیز مانند سایر وسیله‌های برقی آشپزخانه در اثر استفاده مداوم دچار خرابی می‌شود که یکی از این خرابی‌ها، صدای زیاد چرخ گوشت است. در این مطلب از استاده مگ سعی داریم تا درباره دلایل صدای زیاد چرخ گوشت پارس خزر و بوش و راهکارهای برطرف کردن این صدا توضیحات کاملی را ارائه دهیم. در ادامه مطلب با همراه باشید.

دلایل صدای زیاد چرخ گوشت

موارد زیادی وجود دارند که می‌توانند عاملی برای سر و صدای زیاد چرخ گوشت باشند، اما برخی از آنها مهم‌تر هستند و نقش مهمی را در بروز صدای ناهنجار چرخ گوشت دارند. در ادامه خواهید دید که خود می‌توانید بعضی از این موارد را در محل برطرف کنید، اما برای رفع برخی دیگر نیاز به تعمیرکار ماهر دارید. در مطلب زیر، دلایل صدای زیاد چرخ گوشت را بررسی خواهیم کرد و راهکارهای رفع آنها را نیز ارائه می‌کنیم.

وجود جسم خارجی در دستگاه

در صورت وجود جسم خارجی در دستگاه چرخ گوشت، صداهای ناهنجار و بلندی از آن به گوش شما خواهد رسید. این ساده‌ترین و اولین موردی است که باید بررسی شود. یکی از دلایل وجود جسم خارجی نیز استخوان گوشت‌های استخوان‌دار است.

برخی از افراد بدون توجه به سلامت دستگاه، گوشت‌ها را همراه با استخوان به داخل چرخ گوشت می‌اندازند و همین مورد باعث ایجاد صدای زیاد چرخ گوشت می‌شود. لازم است به منظور حفظ سلامت دستگاه سعی کنید به این موضوع دقت کافی را داشته باشید.

ضربه به چرخ گوشت

اگر به دستگاه شما ضربه محکمی وارد شده است و یا از ارتفاعی بلند به زمین خورده است، شنیده شدن صدای زیاد و ناهنجار از چرخ گوشت چیز عجیبی نیست! در این صورت، احتمالا قطعات داخلی دستگاه آسیب دیده‌اند که باید با دقت فراوان بررسی شود.

سایر خدمات تعمیر لوازم برقی در استاده

از بین رفتن عایق چرخ گوشت

در چرخ گوشت عایقی وجود دارد که همین عایق از بروز صدای زیاد از دستگاه جلوگیری می‌کند؛ چرا که چرخ گوشت به خودی خود صدای بلندی دارد اما در اثر از بین رفتن عایق، این صدا بیشتر و بیشتر می‌شود. هر چه سن چرخ گوشت و مدت زمان استفاده از دستگاه بیشتر شود، عایق آن نیز بیشتر آسیب می‌بیند.

دلایل صدای زیاد چرخ گوشت

آسیب دیدن فن چرخ گوشت

نام دیگر فن چرخ گوشت، پروانه خنک‌ کننده است و همان‌طور که از نام این قطعه پیداست، وظیفه‌ خنک کردن دستگاه را در حین کار به عهده دارد. این فن می‌تواند در اثر عوامل مختلفی دچار آسیب و شکستگی شود. در این صورت، سبب صدای زیاد و ناهنجار چرخ گوشت می‌شود. اگر چرخ گوشت شما صداهای ناهنجاری تولید می‌کند، حتما باید این مورد توسط تعمیرکار مجرب بررسی شود.

استفاده از قطعه‌های بزرگ گوشت

بالاتر اشاره شد که اگر گوشت همراه با استخوان چرخ شود، علاوه بر آسیب به دستگاه، صداهای زیادی نیز ایجاد می‌شود. مورد مهم دیگر، سایز قطعات گوشت است. در صورتی که قطعات گوشت بسیار بزرگ باشند، اختلالی در عملکرد دستگاه ایجاد می‌شود و همین موضوع سبب شنیده شدن صداهای بلند و ناهنجار از دستگاه می‌گردد. همواره سعی کنید از قطعات گوشت با سایز مناسب برای تهیه گوشت چرخ کرده استفاده کنید.

گفتنی است کل حجم گوشتی که قصد چرخ کردن آن را دارید نیز باید مناسب باشد؛ چرا که اگر حجم زیادی از گوشت در مدت طولانی چرخ شود، ممکن است به دستگاه آسیب زیادی وارد شود. سعی کنید پس از هر 10 دقیقه کار با دستگاه، کمی به آن استراحت بدهید.

خشک بودن جعبه دنده و چرخ‌دنده‌ها

یکی از دلایل متداولی که برای شنیده شدن صدای زیاد مطرح می‌شود این است که جعبه دنده دستگاه بدون گریس به فعالیت خود ادامه می‌دهد. درواقع نشت گریس سبب بروز این اتفاق شده است و باید در اسرع وقت تعمیر شود.

آسیب دیدن چرخ‌دنده‌ها

ممکن است چرخ‌دنده‌ها در اثر فشار یا… دچار آسیب شده باشند که در این صورت باعث بروز صدا از دستگاه می‌شوند. در این شرایط لازم است چرخ گوشت توسط تکنسین ماهر بررسی و در صورت لزوم، چرخ دنده‌ها تعمیر یا تعویض شوند.

خرابی یاتاقان موتور

یاتاقان موتور از جمله مواردی است که در صورت خرابی باعث بروز صداهای ناهنجار از چرخ گوشت می‌شود. تشخیص خرابی آن برای فرد عادی سخت می‌باشد و لازم است توسط تعمیرکار ماهر بررسی شود. از این رو، بررسی خرابی این قطعه و تعویض آن باید توسط تکنسین انجام شود.

تغییر کردن شکل مونتاژ دستگاه

یکی از موار بسیار مهم، تغییر کردن شکل مونتاژ دستگاه است که باعث شنیده شدن صدای زیاد از چرخ گوشت می‌شود. معمولا افراد عادی قادر به تشخیص آن نیستند و باید از تکنسین ماهر برای بررسی این مورد کمک گرفته شود.

دلایل شنیده شدن صدای زیاد از چرخ گوشت

راهکارهای رفع صدای بلند چرخ گوشت

شما می‌توانید با رعایت کردن برخی نکات، از بروز صدای زیاد چرخ گوشت جلوگیری کنید، اما اگر این اتفاق افتاد، نگران نباشید. ما در ادامه این مطلب به شما راهکار برطرف کردن آن را به طور کامل آموزش می‌دهیم. در صورتی که امکان برطرف کردن صدا و مشکل دستگاه توسط خودتان وجود نداشت، بهتر است از تکنسین ماهر کمک بگیرید.

  1. ابتدا باید دستگاه از نظر مونتاژ بررسی شود که دچار مشکل نشده باشد. سپس دستگاه از بابت وجود اجسام خارجی چک شود تا در صورت وجود، خارج شوند.
  2. پس از این موارد، باید تک تک به سراغ قطعات داخلی رفت تا از سالم بودن آنها و عدم شکستگی اطمینان حاصل کرد. شکستگی فن، چرخ‌دنده و… همگی می‌توانند عاملی برای ایجاد صدای زیاد چرخ گوشت باشند که در صورت آسیب لازم است تعمیر و یا تعویض شوند.
  3. در گام بعد، از سالم بودن عایق مطمئن شوید. از بین رفتن عایق دستگاه به مرور زمان سبب می‌شود تا صداهای بلندتری از چرخ گوشت به گوش شما برسد.

همه‌ این موارد گفته شد تا شما بتوانید مشکل دستگاه را بیابید و در صورت امکان ، آن را برطرف کنید. البته توصیه می‌شود که از تکنسین با تجربه در این زمینه کمک بگیرید تا عیب‌یابی دستگاه به صورت عمقی و دقیق صورت بگیرد و به قطعات دیگر نیز آسیبی وارد نشود.

راهکارهای رفع صدای بلند چرخ گوشت

نکات نهایی

  • سعی کنید حجم گوشت زیادی را به صورت یکباره چرخ نکنید. آنها را تقسیم کنید و در فواصل زمانی مناسب به چرخ کردن آنها بپردازید.
  • از قطعات بزرگ گوشت استفاده نکنید. آنها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید.
  • از گوشت‌های استخوان‌دار برای تهیه گوشت چرخ کرده استفاده نکنید.
  • پس از هر ده دقیقه کار با دستگاه، به آن استراحت دهید تا قطعات آن آسیبی نبینند و عمر دستگاه بیشتر شود.
  • سعی کنید که اصلا ضربه‌ای به چرخ گوشت وارد نشود یا از ارتفاع به زمین نخورد؛ چرا که این اتفاق باعث شکستن یا ترک خوردن قطعات و ایجاد صدای زیاد دستگاه می‌شود.

طبقه بندی شده در