مسائلی چون جلوگیری از ورود گردوغبار و تغییر دمای محیطی باعث شده است که رگلاژ پنجره دوجداره در هنگام تعمیر پنجره‌های یو پی وی سی مورد استفاده قرار گیرد. در واقع علی رغم نگهداری و مراقبتهای لازمه بعد از گذشت مدت زمانی عملکرد پنجره دوجداره UPVC دچار ایراد شده و باید به تعمیر و رفع مشکلات آن پرداخت.

 در این صفحه قصد داریم که به بررسی دلایل انجام رگلاژ پنجره UPVC و درب دوجداره پرداخته و آموزش‌های لازمه را برای انجام رگلاژ پنجره UPVC و درب دوجداره بیان کنیم.

رگلاژ پنجره UPVC

رگلاژ پنجره UPVC

قابل ذکر است که اگر پنجره‌های UPVC در ابتدای امر توسط افراد متخصص و به درستی نصب شوند، دیگر در آینده نیاز به رگلاژ پنجره دوجداره نخواهید داشت. در واقع به صورت کلی بعد از نصب پنجره UPVC مدت استفاده استاندارد آن یک سال تا یک سال و نیم می‌باشد و در این زمان تعیین شده پنجره عایق‌بندی لازمه خود را داشته و نیاز به استفاده از رگلاژ نمی‌باشد.

اما رگلاژ پنجره UPVC زمانی الزامی می‌شود که این مدت زمان تعیین شده گذشته باشد. چرا که در این زمان شما می‌توانید با انجام رگلاژ پنجره دوجداره دوباره عملکرد پنجره را در عایق‌بندی بهبود بخشید.

 اگر مسائل و ایرادات زیر در هنگام استفاده از پنجره UPVC وجود دارد، حتماً باید رگلاژ پنجره UPVC را انجام دهید. این قبیل مشکلات عبارتند از:

 • ورود و خروج گرما و سرما و اتلاف انرژی 
 • شل شدن و یا خرابی لاستیک‌های اطراف پنجره UPVC
 • نفوذ آب از کناره‌ها و درز‌های پنجره و وجود شکاف در میانه پنجره 
 • خراب شدن یراق پنجره UPVC
 • عدم حرکت روان و راحت دستگیره پنجره دوجداره در زمان باز و بسته کردن
 • وجود فاصله در میان فریم و لنگه بازشو پنجره دوجداره 

به همین دلیل پنجره‌های UPVC پس از گذشت زمان به دلیل تاثیرات آب و هوایی و استفاده نادرست، معمولاً کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند. در این شرایط تعمیرکار پنجره دوجداره با استفاده از انجام عایق‌بندی‌های دوجداره و رگلاژ پنجره UPVC این مشکلات را برطرف و استحکام و کارکرد پنجره‌های دوجداره را دوباره ماندگار می‌کند.

حتما بخوانید: ساخت و تعمیر درب و پنجره آلومینیومی توسط نصاب ماهر همراه قیمت

آموزش رگلاژ پنجره دوجداره

 آموزش رگلاژ پنجره دوجداره

انجام رگلاژ پنجره دوجداره باعث عملکرد صحیح و درست پنجره UPVC، عایق‌بندی در برابر آلودگی‌های محیطی و صوتی در محیط‌های صنعتی و شهری، صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها وغیره خواهد شد. از این رو در این عنوان به آموزش رگلاژ پنجره دوجداره می‌پردازیم تا با انجام این امر این قبیل از مشکلات را برطرف نمایید. البته بهتر است که انجام عملیات رگلاژ پنجره دوجداره را به تکنسین و تعمیرکار پنجره‌های UPVC بسپارید تا با انجام تخصصی این کار مشکلی در آینده رخ ندهد.

آموزش رگلاژ پنجره دوجداره مراحل زیر را به دنبال دارد:

 1. برای انجام رگلاژ فریم لنگه بازشو پنجره دوجداره در مرحله اول پنجره دوجداره را باز کنید و با آچار آلن و یا پیچ گوشتی کاور لولای پنجره را خارج کنید.
 2. سپس پیچ بالای لولای را در خلاف جهت ساعت گرد به سمت چپ و راست حرکت دهید تا لنگه بازشو پنجره به سمت پایین تغییر کند.
 3. رگلاژ عمودی و افقی پنجره را باید به طور موازی و هم جهت انجام دهید تا باز و بسته شدن پنجره به صورت درست و کامل رگلاژ گردد.
 4. توجه داشته باشید که جابجا کردن پیچ پنجره UPVC را به صورت مماس و موازی تغییر دهید تا پنجره در حالت افقی تراز شود.

آموزش رگلاژ درب دوجداره

 آموزش رگلاژ درب دوجداره

همان طور که در بحث رگلاژ پنجره UPVC بیان کردیم، اگر کیفیت مواد و قطعات به کار رفته در محصول بالا بوده و همچنین روش نصب نیز درست و اصولی باشد، درب دوجداره نیز عملکرد بالای خود را برای چند سال خواهد داشت و نیازی به انجام رگلاژ نخواهد بود. اما گاهی اوقات به دلیل نبود مهارتها و تجربه لازمه در زمان نصب درب دوجداره که باید به آن توجه کرد، عمل نصب درب دوجداره به درستی انجام نمی‌شود که باعث ایجاد مشکلات و دردسرهایی خواهد شد.

 در واقع به جای این که پیچ‌های درب دوجداره در فریم آهنی درب تنظیم و نصب شوند در قسمت‌های خارجی و کناره درب و در آجر و گچ دیوار پیچ شده‌اند که این امر باعث خراب شدن و عدم کارکرد مناسب درب دوجداره خواهد شد. از این رو انجام رگلاژ درب دوجداره ضرورت پیدا خواهد کرد.

 البته در بحث آموزش رگلاژ درب دوجداره نیز باید دوباره بیان کنیم که بهتر است انجام این امر را از یک تکنسین مجرب بخواهید تا مشکلی برای درب و تعمیر مجدد آن رخ ندهد. اما در مورد آموزش رگلاژ درب دوجداره نیاز است که لولاهای درب جوشکاری شود و اهرم‌های درب جابجا شوند.

رگلاژ پنجره دوجداره کشویی

 رگلاژ پنجره دوجداره کشویی

پروفیل پنجره فریم کشویی با ریل هایی می‌باشد که از طریق غلطک‌ها به صورت افقی باز و بسته می‌شود. در واقع غلطک‌های پنجره دوجداره کشویی به صورت ریلی در دو نوع تک ریل و جفت ریل تعبیه می‌شود که البته در صورت انجام رگلاژ پنجره دوجداره کشویی نیز تفاوت‌هایی دارد.

برای انجام رگلاژ پنجره دوجداره کشویی:

 1. لولای پنجره دوجداره را باز کنید.
 2. پیچ عمودی حفره را در جهت بالا و پایین حرکت دهید.
 3. پیچ دوم  پنجره را در جهت چپ و راست به صورت موازی برابر با پیچ عمودی پنجره حرکت دهید.

چرا باید درب و پنجره را رگلاژ کنیم؟

به طور معمول گاهی اوقات به دلیل استفاده از کیفیت های پایین پروفیل مصرف شده در هنگام تولید پنجره یو پی وی سی در همان زمان استفاده شاهد کارایی پایین پنجره‌های دوجداره و عدم عایق‌بندی آلودگی‌های صوتی و آلودگی هوا هستیم. در این صورت انجام رگلاژ پنجره دوجداره برای افزایش کیفیت و کارایی اولیه پنجره‌های UPVC ضروری خواهد شد که در این مطلب به آن پرداختیم.

طبقه بندی شده در

با برچسب در