آموزش رفع افتادگی پنجره دوجداره و درب پی وی سی

رفع افتادگی پنجره دوجداره و درب پی وی سی

افتادگی پنجره دوجداره و درب پی وی سی از جمله مشکلاتی است که ممکن است در طول زمان برای اینگونه درب و پنجره‌ها به وجود بیاید. این افتادگی در نهایت مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد. یکی از بارزترین مشکلات این است که درب و پنجره به‌ خوبی بسته نمی‌شوند. از جمله مشکلات دیگری که ممکن است به وجود بیاید، درزهایی است که در درب و پنجره ایجاد می‌شود. بنابراین رفع افتادگی پنجره دوجداره و درب پی وی سی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

درزهای ایجاد شده سبب می‌شود تا سرما و گرما به‌ راحتی عبور کند. این امر در درازمدت سبب تلف‌شدن انرژی خانه می‌شود. به همین سبب در این مقاله از “استاده” به طور کامل به آموزش رفع افتادگی پنجره دوجداره و درب پی وی سی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آموزش رفع افتادگی پنجره دوجداره

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. به همین دلیل پیش‌ از این که به آموزش رفع افتادگی پنجره دوجداره بپردازیم، بهتر است با عواملی که موجب افتادگی پنجره دوجداره می‌شوند، آشنا شویم. بدین ترتیب می‌توانیم تا جایی که امکان دارد از وقوع این مشکل جلوگیری کنیم.

دلایل افتادگی پنجره دوجداره

قیمت تعویض پنجره قدیمی با دوجداره بدون تخریب را در بازار “خدمات آنلاین استاده” بخوانید.

نشست کردن ساختمان

نشست ساختمان از جمله عواملی است که سبب بروز این مشکل می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا حد امکان در مقاوم‌ سازی هرچه بیشتر ساختمان محل سکونت خود کوشا باشید.

عدم دقت در اندازه‌گیری مناسب پنجره

اندازه‌گیری نامناسب پنجره نیز از جمله عواملی است که در نهایت منجر به افتادگی آن می‌شود. اگر خودتان درب و پنجره را نصب می‌کنید، به این موضوع دقت و توجه بسیاری داشته باشید. معمولاً فرایند این کار نیاز به مهارت دارد؛ بنابراین بهتر است از شرکت‌ها و متخصصین باتجربه استفاده کنید و مشورت بگیرید.

پروفیل

در میان پنجره‌های دوجداره، از پروفیل‌ها استفاده می‌شود. پروفیل‌ها اگرچه به‌ منظور تحمل وزن پنجره و مقاومت در برابر انبساط و انقباض استفاده می‌شوند، اما در مجموع به‌ تنهایی کاربرد چندانی ندارند.

در واقع استفاده از پروفیل‌ها به‌صورت تکی موجب می‌شود تا شاهد افتادگی پنجره دوجداره شویم. به همین منظور، بهتر است در کنار پروفیل، از ورق‌هایی گالوانیزه استفاده شود.

در صورتی‌ که در پایین‌ترین قاب پنجره، پیچی را مشاهده کردید، می‌توانید اطمینان یابید که در پنجره دوجداره از ورق گالوانیزه استفاده شده است.

عدم نصب مناسب

از عوامل بسیار مهم در افتادگی پنجره دوجداره، نصب نامناسب آن است. برخی تصور می‌کنند خودشان هم می‌توانند پنجره‌ها را نصب کنند؛ در نتیجه با نصب اشتباه آن منجر به مشکلات متعددی نظیر افتادگی پنجره می‌شوند. در همین راستا، به این نکته دقت کنید که حتماً نصب پنجره را به افراد بامهارت و باتجربه بسپارید.

یراق‌آلات نامناسب

استفاده از یراق‌آلات و مواد اولیه بی‌کیفیت موجب می‌شود تا پنجره ماندگاری زیادی نداشته باشد. به همین دلیل ممکن است پنجره علاوه بر افتادگی، دچار مشکلات دیگری نیز شود. ساخت و تعمیر درب و پنجره آلومینیومی توسط نصاب ماهر همراه قیمت را در این صفحه بخوانید.

سایر عوامل

افتادگی پنجره دوجداره

از جمله عوامل محیطی که در افتادگی پنجره دوجداره تأثیرگذار هستند، می‌توان به رطوبت و انبساط و انقباضی که در اثر اختلاف دمایی به وجود می‌آید، اشاره کرد. شایان‌ ذکر است که استفاده نادرست از پنجره نیز سبب ایجاد مشکلاتی نظیر افتادگی می‌شود.

هنگام بروز افتادگی پنجره توصیه می‌شود تعمیر آن را به یک متخصص بسپارید. در غیر این صورت ممکن است به دلیل عدم مهارت کافی در نصب، مشکلات دیگری را برای پنجره به وجود آورید. بدین ترتیب مجبور می‌شوید تا هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

رفع افتادگی

به‌ طور کلی پنجره‌های دوجداره به سه نوع پنجره‌های کشویی، فولکس‌ واگنی و لولایی تقسیم می‌شوند. برای رفع افتادگی هرکدام از انواع پنجره دوجداره، از رگلاژ استفاده می‌کنیم. رگلاژ پنجره به فرایندی گفته می‌شود که طی آن پنجره به‌ صورت کاملاً هم تراز در قاب خود جای می‌گیرد. بدین ترتیب پنجره به‌ آسانی باز و بسته خواهد شد.

رفع افتادگی پنجره‌های کشویی

رفع افتادگی پنجره دوجداره

عمده مشکل پنجره‌های کشویی مربوط به باز و بسته کردن آنها است. در واقع، هنگام باز کردن یا بستن این نوع از پنجره‌ها متوجه می‌شوید که  به‌راحتی بسته یا باز نمی‌شوند. به جهت رگلاژ کردن پنجره‌های دوجداره کشویی باید مراحل زیر را انجام داد:

 1. پنجره را از جای خود خارج کنید.
 2. غلتک‌های پنجره را بررسی کنید. در صورتی که غلتک‌ها ایراد داشتند، با تعویض آنها می‌توان از پنجره به حالت قبل استفاده کرد.
 3. در صورتی که غلتک‌ها مشکلی نداشت، باید به سراغ ریل پنجره برویم. اگر ریل پنجره مشکل داشت، می‌توان آن را تعویض کرد.
 4. در این مرحله باید پنجره به حالت کاملاً درست نصب شود. ممکن است مشکل ایجاد شده ناشی از عدم نصب نامناسب پنجره باشد.
 5. در پایان، ریل‌ها را به‌ خوبی روغن‌کاری کنید.

رفع افتادگی پنجره های فولکس واگنی

پنجره‌های فولکس‌ واگنی دارای قطعه‌ای هستند که متحرک بوده و از چارچوب خارج می‌شود. می‌توان این قطعه را به‌صورت جداگانه باز و بسته کرد. به دلیل کارکرد مشابه آن با درب‌های فولکس‌ واگنی، به این نام شناخته می‌شود. نام دیگر آن پنجره‌های تیت‌ اند اسلاید است. افتادگی پنجره‌های فولکس‌واگنی به جهت این که نیاز به مهارت‌های خاصی دارد در نتیجه بهتر است توسط متخصصین صورت بگیرد.

رفع افتادگی پنجره‌های لولایی

پنجره‌هایی لولایی از پرکاربردترین پنجره‌های دوجداره محسوب می‌شوند. این نوع از پنجره‌ها در دو مدل دوحالته و تک حالته وجود دارند. رفع افتادگی پنجره‌های لولایی دوحالته به شرح زیر است:

 1. پنجره را به سمت بالا فشار دهید. زیرا در این نوع پنجره، فشار از بالا به نقاط پایین وارد می‌شود.
 2. رگلاژ پنجره در این شرایط بسیار مناسب است.
 3. لولاهای بالا و پایین پنجره را تنظیم کنید. در کنار آن، شیشه را در جای خود تراش دهید.

رفع افتادگی پنجره‌های لولایی تک حالته نیز شامل مراحل زیر است:

 1. کاور لولای درب و پنجره تک حالت را به طور کامل باز کنید.
 2. لنگه باز شوی پنجره را افقی و عمودی جابه‌جا کنید. رگلاژ را به‌طور موازی انجام دهید تا به شکل مناسب باز و بسته شود.
 3. اگر نیاز باشد از رگلاژ ساده استفاده کنید.
آموزش رفع افتادگی پنجره دوجداره

افتادگی درب پی وی سی را برطرف کنید!

درب‌های پی وی سی نیز همانند پنجره‌های دوجداره به سه نوع لولایی، کشویی و فولکس‌ واگنی تقسیم می‌شوند. به همین دلیل برای افتادگی درب پی وی سی باید همان مراحلی را که برای انواع پنجره‌های دوجداره توضیح داده‌ایم، بگذرانید. در مجموع بهتر است رفع افتادگی درب‌های پی وی سی از سوی متخصصین مجرب انجام شود. خدمات تعویض قفل یو پی وی سی و آموزش تعمیر قفل‌های یو پی وی سی را در “استاده” بخوانید.

نتیجه‌ گیری

افتادگی پنجره دوجداره و درب پی وی سی از جمله نکاتی است که به دلایل متعدد نظیر نصب نامناسب، رطوبت، نبود ورق گالوانیزه و… به وقوع می‌پیوندد. به همین منظور باید انواع پنجره‌های دوجداره و درب‌های پی وی سی را با توجه‌ به نوع آن رگلاژ کرد. توصیه می‌گردد جهت بهره‌مندی از خدمات رفع افتادگی درب و پنجره با کارشناسا ما در “استاده” در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط برای شما...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.