برای کسانی که از درب و پنجره‌های دو جداره (یو پی وی سی) استفاده می‌کنند یکی از آسیب‌هایی که به درب و پنجره میرسد، خراب شدن قفل است. دستگیره و قفل درب‌ها به دلیل باز و بسته شدن شبانه روزی، آسیب پذیرترین قسمت درب‌های یو پی وی سی هستند که اگر در ساخت آن‌ها از یراق‌های بی کیفیت یا کم کیفیت استفاده شده باشد، اتفاق افتادن آن در فاصله‌های زمانی کوتاه دور از انتظار نیست.

لیست افراد کلید ساز در تهران

این در حالی است که قفل‌های با کیفیت به ندرت دچار مشکل و یا آسیب می‌شوند. برای اطمینان از کیفیت قفل، آن را از میان برندهای معتبر موجود در بازار انتخاب کنید. بهترین گزینه برای قفل‌های بی کیفیت، تعویض کردن آن‌ها است؛ اما اگر کیفیت قفل بالا باشد تعمیر قفل گزینه‌ای است که شما به دنبال آن هستید. در هر صورت، تعمیر قفل‌های یو پی وی سی در خیلی از موارد ممکن است. در ادامه به تعمیر و تعویض قفل UPVC خواهیم پرداخت.

تعویض قفل UPVC

معمولا زمانی که قفل یو پی وی سی قابل تعمیر نیست، احتیاج است که قفل کامل عوض شود. توجه داشته باشید که یک قفل با کیفیت، حداقل 10 سال بدون ایجاد مشکل برایتان کار می‌کند. با استناد بر اینکه پنجره دو جداره (یو پی وی سی) از مکانیزم خاصی بهره می‌برد، باید آن را به دقت باز کرد تا آسیبی متوجه شیشه و پنجره نشود و با توجه به مکانیزم خاص آن، بسیار مهم است که مشخص شود کدام قسمت آسیب دیده و باید تعمیر شود.

بابد بدانید تعویض قفل UPVC کاملا تخصصی بوده و نیازمند ابزار و آچارهای مخصوص است. تعویض قفل همچنین نیازمند رگلاژ دقیق است و با توجه به اینکه اسپانیولیت قفل‌های یو پی وی سی از بالا تا قسمت پایین درب یا پنجره را در بر گرفته است، دست به آچار شدن و تعویض آن برای شما کار راحتی نخواهد بود. نصب اشتباه به قطعات آسیب می‌رساند و عملکرد عایق آن را مختل خواهد کرد. بنابراین مهمترین توصیه این است که برای تعویض قفل، نیروی متخصص پیدا کنید.

آموزش تعمیر قفل یو پی وی سی

قبل از آموزش تعمیر قفل یو پی وی سی بهتر است بدانید همیشه اولین گزینه برای کاهش هزینه ها، تعمیر کردن است. عمده مشکلات قابل تعمیر با جا به جا کردن زاماک و یا تعویض اسپانیولیت که هردو از یراق آلات فلزی قفل هستند حل می‌شوند. مشکلات دیگری که از پوسیدگی و بی کیفیت نبودن یراق‌ها نیستند با رگلاژ درب دجداره قابل حل هستند. رگلاژ کردن قفل یو پی وی سی یک اصطلاح مشهور در بین اهل فن به معنای تنظیم قطعات است و یک دستور العمل ارائه شده برای عملکرد مناسب و کاملا بهینه است. قطعات درگیر رگلاژ شامل موارد زیرند:

فریم لنگه متحرک: مهم‌ترین نقش را در رگلاژ دارد؛ لنگه متحرک درب یا پنجره باید در دو محور افقی و عمودی عوض شود. این کار با آچار مناسب پیچ ریگلاژی لنگه بازشو انجام می‌شود.

شیشه: شیشه‌های دوجداره وزن زیادی دارند و توسط زیر شیشه رگلاژ می‌گردند.

یراق: در خصوص قطعات فلزی مانند زاماک باید گفت که تنظیم درست آن‌ها یا تعویض قطعات آن در کارکرد درست و بهینه درب یو پی وی سی نقش مهمی دارند.

اگر با مشکلاتی از جمله موارد گفته شده زیر مواجه شدید، مشکل از اسپانیولیت است و باید تعویض شود که البته تعویض آن کار یک فرد متخصص است.

  • قفل شدن و باز نشدن درب و پنجره
  • زمانی که دستگیره در را به سمت بالا می‌چرخانید، سیستم قفل به درستی کار نمی‌کند.
  • زمانی که دستگیره را به سمت بالا می‌چرخانید، میان لنگه و فریم درز وجود دارد.
  • در هنگام باز و بسته شدن و نیز چرخاندن دستگیره برای باز کردن درب یا پنجره، گیر داشته باشد.

برای تعمیر قفل یو پی وی سی نیازمند تخصص و تجربه است و یک اشتباه موجب آسیب بیشتر قفل می‌شود. تنها در صورتی که در تعویض و تعمیر قفل تجربه و تبحر لازم را داشته باشید، می‌توانید قفل را تعمیر کنید. دقت کنید که تعمیر قفل یو پی وی باید به صورتی باشد که عملکرد بهینه جلوگیری از صوت و حرارت درب یا پنجره به درستی انجام شود. بنابر این سپردن آن به نیروی متخصص و حرفه‌ای بهترین کار است.

دقت داشته باشید که در بسیاری از موارد دو قطعه زاماک و اسپانیولت در اولین مراحل و پس از چندین سال استفاده دچار خرابی می شوند که می تواند کارکرد درب UPVC و قفل آن را تحت تاثیر قرار دهد. در بسیاری از موارد اگرچه زاماک قابل تعمیر است، در مواقع خرابی تعویض می شود این کار می تواند خیال شما را برای چند سال آینده اندکی راحت تر کند. قطعه دیگری که در قفل UPVC بسیار کاربردی است قطعه اسپانیولت است که در زاماک بسته خواهد شد این قطعه نیز تعمیر خاصی ندارد.

در صورتی که در سالم بودن این دو قطعه شک نداشتید می توانید با استفاده از پیچ گوشتی قفل درب را باز کنید. در برخی موارد گیرهای قفل با اندکی تمیز کردن و روغن کاری حل می شوند ولی در صورتی که با این کار مشکل قفل شما حل نشد، می‌توانید آن را باز کنید. البته به خاطر داشته باشید که برای باز کردن قفل و تعمیر آن علاوه بر فنی بودن نیاز به شناخت از ساختار قفل و ابزار آلاتی مانند خارکش، انبردست، گیره و دم باریک خواهید داشت.

امکان دارد فنر داخلی قفل شما تکه شده باشد در این صورت باید به جای آن فنر جدیدی را خریداری کرده و با قطعه خراب تعویض نمایید. به طور معمول قطعات داخلی این گونه قفل ها به راحتی و در فروشگاه های ابزار فروشی یافت نمی‌شوند ولی در صورتی که می‌خواهید قفل یو پی وی سی خانه خود را تعمیر کنید باید برای یافتن این قطعات نیز اندکی تلاش نمایید .

جمع بندی

به طور خلاصه مهم‌ترین نکته درباره قفل درب و پنجره‌های یو پی وی سی، جنس یراق آن‌ها و ساخت با کیفیت قفل است که در بهترین حالت، به گونه‌ای است که می‌توانید از آن به مدت 10 سال بدون مشکل استفاده کنید. اما در صورت ایجاد مشکلاتی چون گیر کردن قفل، از دست دادن عایق حرارتی و صوتی، نچرخیدن کلید در قفل و… می‌توانید آن را به صورتی که در متن خواندید عیب یابی کرده و به تعمیر یا تعویض قفل بپردازید. به یاد داشته باشید با تعویض یراق‌ها یا رگلاژ کردن درب یا پنجره می‌توانید برای مدت بیشتری از آن استفاده کنید اما در صورت تکرار ایرادات، تعویض قفل بهترین راه حل است.

توجه داشته باشید که زمانی که مهارت کافی در زمینه تعمیر و تعویض قفل UPVC ندارید، با سپردن این کار به نیروی متخصص از آسیب رساندن به قفل پیشگیری خواهید کرد. علت اصلی تاکید بر واگذاری کار به نیروی متخصص، تعداد زیاد قطعات و نحوه قرار گیری صحیح آن‌ها در کنار هم است؛ به صورتی که مکانیزم آن بدون مشکل، عملکرد بهینه ایجاد کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در