لیست افراد کلید ساز در تهران

قفل درب از جمله اجزای ساختمان است که به نسبت زودتر دچار خرابی می‌شود و معمولا افراد به تعمیر قفل نیاز پیدا می‌کنند. اگر شما در آپارتمان زندگی می‌کنید، عموما وظیفه پیدا کردن افراد متخصص برای تعمیر قفل درب حیاط به عهده مدیر ساختمان است. اما برای تعمیر قفل درب اتاق باید خودتان دست به کار شوید و به دنبال متخصص باشید.

تعمیر قفل

در این صفحه به چگونگی تعمیر قفل درب حیاط و اتاق و معرفی بهترین تعمیرکاران انواع قفل می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

تعمیر قفل درب

تعمیر قفل درب

همه ما می‌دانیم که قفل درب شامل دو بخش اصلی دستگیره و زبانه است و بخش‌های دیگری مانند مغزی است. پس وقتی از تعمیر قفل درب صحبت می‌کنیم یعنی یکی از این اجزا دچار مشکل شده است.

شما می‌توانید با چند تست ساده امتحان کنید که تعمیر قفل درب کار شما است و یا باید به افراد متخصص مراجعه کنید.

 1. به همین منظور ابتدا دستگیره را چک کنید زیرا در مواردی با تعویض دستگیره مشکل شما حل می‌شود.
 2. در گام بعدی بررسی کنید که آیا قفل به روغن‌کاری احتیاج دارد یا خیر. زیرا در مواردی، روغن کثیفی و خشکی قفل را برطرف کرده و قفل به راحتی تعمیر می‌شود.
 3. مشکل دیگری که معمولا به وجود می‌آید ناهماهنگی سایز قفل و کلید در مواردی که آب و هوا تغییرات زیادی دارد و یا در قفل‌های نو است. بنابراین برای مثال اگر فکر می‌کنید قفل و کلید به دلیل وجود هوای سرد دچار مشکل شده‌اند آن را حرارت دهید و یا اگر کلید نو است کمی آن را بسابید.

تعمیر قفل درب اتاق

تعمیر قفل درب اتاق

قفل درب اتاق‌ها نیز ممکن است به تعمیرات نیاز داشته باشد. در این موارد ممکن است یکی از موارد زیر برای شما اتفاق بیفتد که می‌توانید با مطالعه پیشنهادات ما برای تعمیر قفل درب اتاق تا حدودی آن‌ها را رفع کنید.

 • هر چه کلید را می‌چرخانید قفل عکس العملی ندارد

برای تست این کار زبانه قفل را چک کنید که در جای درست باشد و اگر ایراد از گیر کردن زبانه نبود، قفل دچار خرابی و شکستگی شده و باید قطعه آسیب دیده خریداری و نصب شود.

 • کلید وارد قفل نمی‌شود

ابتدا بررسی کنید که کلید درست را انتخاب کرده‌اید و اگر کلید دیگری دارید آن را امتحان کنید. در غیر این صورت برای تعمیر قفل درب اتاق به کلید کمی گرما دهید و دوباره امتحان کنید زیرا در فصول سرد رخداد این اتفاق بعید نیست.

 • دستگیره در معلق مانده است

در تعمیر قفل درب بعضی اوقات ایراد کار از دستگیره است که یا شل می‌شود و یا حتی به مرحله‌ای می‌رسد که به راحتی کنده می‌شود. در چنین مواردی دستگیره را از سمت دیگر محکم نگه دارید و پیچ‌ها را سفت کنید.

تعمیر قفل درب حیاط

تعمیر قفل درب حیاط

تعمیر قفل درب حیاط کمی پیچیده‌تر از موارد قبلی است بنابراین اگر با خواندن این مطلب هم نتوانستید از پس آن بر بیایید به متخصص مراجعه کنید.

قفل درب حیاط شما می‌تواند در دو نوع قفل مکانیکی و قفل برقی باشد که برای مطالعه درباره آن می‌توانید به مبحث نصب قفل برقی و تعمیر آن توسط متخصصین مراجعه کنید.

اما در مورد قفل مکانیکی باید گفت، با اینکه امروزه انواع مختلفی از قفل‌ها در بازار وجود دارند اما اکثر منازل دارای قفل مکانیکی که مکانیسم عملکرد آن‌‌ها در واقع مانند قفل‌های دیگر است، می‌باشند.

نحوه عملکرد قفل مکانیکی به این صورت است که بدون کلید نمی‌توان آن‌ها را باز کرد. حال چرا؟

زیرا کلید است که می‌تواند ساچمه‌های درون سوراخ را کنار بزند و آن را باز کند. حال وقتی کلید وارد درب می‌شود ساچمه‌ها بالا می‌روند و توپی رها می‌شود سپس توپی می‌چرخد و زبانه تکان می‌خورد.

با دانستن چگونگی عملکرد قفل و کلید می‌توان حدس زد که کدام بخش‌ها دچار مشکل شده‌اند و تعمیر قفل درب حیاط برای آن لازم است.

تعمیر قفل درب حیاط معمولی                  

تعمیر قفل درب حیاط معمولی

قفل درب حیاط معمولی شامل یک بخش فلزی که بدنه آن است، قسمت وسط قفل که به آن توپی می‌گویند و سوراخ‌هایی روی آن است. رایج‌ترین خرابی‌های این قفل عبارتند از

 1. عمل نکردن درست قفل برای باز کردن درب با نصب آیفون صوتی و یا گیر کردن آن
 2. نچرخیدن کلید در قفل
 3. شکستن کلید در قفل
 4. خارج نشدن زبانه برای بستن درب که باید چندین بار درب را باز و بسته کرد تا بتوان آن را بست.
 5. زنگ زدن قفل
 6. کثیف شدن و یا یخ زدگی قفل

توجه داشته باشید در صورتی که تعمیر قفل درب حیاط شما بسیار پیچیده باشد و یا حتی قابل تعمیر نباشد بهتر است از قفل سازی سیار بخواهید تا قفل جدیدی برای شما نصب نماید.

برای تعمیر قفل درب حیاط معمولی موارد زیر را چک کنید:

 • ابتدا توجه کنید که قفل و صفحه مقابل آن که زبانه در آن قرار می‌گیرد در یک راستا باشند و کاملا در هم چفت می‌شوند یا خیر. زیرا در این موارد به سادگی می‌توانید آن را تراز کنید و در مواردی که درب منقبض یا منبسط شده باشد  قفل را به صفحه نزدیکتر یا دورتر کنید.
 • برای تعمیر قفل درب حیاطی که مطمئن نیستید کثیف است یا خیر بهتر است از گرافیت استفاده کنید. به این صورت که آن را در سوراخ ورودی کلید بگذارید و یا با استفاده از روغن و یا الکل همین کار را تکرار کنید تا آلودگی پاک شود.
 • قفل درب را باز کنید تا از شکستن یا نشکستن قطعات آن اطمینان حاصل کنید.
 • کمی لبه‌‌های صفحه روبه روی قفل را تغییر حالت دهید و اگر این کار کارساز نبود صفحه را بکنید، سوراخ‌های پیچ را کاملا چسب بزنید و جای آن را عوض کنید.
 • اگر کلید شما در قفل شکست باید سعی کنید آن ‌را با ابزار مناسب خارج کنید. اگر نتوانستید این کار را بکنید می‌توانید به کلید چسب بزنید و آن را کاملا به کلید نصف شده در قفل بزنید.

در پایان:

تعمیر قفل درب کاری تخصصی است و معمولا باید از افراد متخصص کمک گرفت. اما با کمک مطالب این صفحه از استاده می‌توانید تا حدودی به مشکل قفل درب خود واقف شده و اگر قادر به حل آن نبودید از تعمیرکاران متبحر کمک بگیرید.

آخرین مطالب کلید سازی در استاده مگ