آگهی‌های بالا تبلیغاتی می‌باشند و استاده صرفا معرفی مشاغل خدماتی را انجام می‌دهد و هرگونه توافقات انجام کار و مالی مربوط به آن بر عهده طرفین می‌باشد.

معمولا چاه فاضلاب به دلیل وجود مواد جامدی مانند چربی‌های ناشی از مواد غذایی، مو، مواد پلاستیکی و… پس از مدتی پر می‌شود که در طولانی مدت، این مواد به صورت لایه‌ای شکل در آمده و از عبور آب به زمین جلوگیری می‌کند. در حقیقت این عمل باعث پر شدن چاه فاضلاب خواهد شد.علاوه بر تخلیه چاه، یکی از راه‌حل‌هایی که برای حل این مشکل انجام می‌شود، لایروبی چاه فاضلاب می‌باشد. در ادامه این صفحه از استاده به بررسی روش و هزینه لایروبی چاه فاضلاب خواهیم پرداخت.

لایروبی چاه فاضلاب عملی است که با انجام آن می‌توان اجسامی مانند گل و لای و لجن را از مجرای گذر مایعات جدا کرد.

انجام لایروبی بر حفظ سلامتی و تجدید منابع زیست محیطی کمک زیادی خواهد کرد. همچنین بر سلامت زندگی انسان‌ها و پاکی هوا نیز تاثیر زیادی می‌گذارد.

برای آن‌که لایروبی چاه فاضلاب باعث جلوگیری از تجمع حشرات و موش‌ها، بوی بد و دفع فاضلاب شود باید به طور صحیح و منظم انجام گیرد بنابراین معمولا افراد کار بلد، لایروبی چاه فاضلاب را انجام می‌دهند.

لایروبی چاه فاضلاب

هنگامی که چاه فاضلاب خانه‌ای پر می‌شود، نیاز به تخلیه دارد. در چنین شرایطی طبق نظر افراد متخصص باید چاه فاضلاب را علاوه بر تخلیه، لایروبی نیز کرد.

همان‌طور که گفته شد موادی مانند چربی‌ها، صابون، مو، مواد شوینده و… به کف و دیواره‌های چاه می‌چسبند که مانع از نفوذ آب به خاک می‌شود بنابراین نیاز به انجام لایروبی نیز می‌باشد. البته لازم به ذکر است که گفته شود بهتر است قبل از لایروبی، چاه فاضلاب خود را تخلیه نمایید. علت پر شدن چاه فاضلاب چیست؟ خطر گازهای سمی فاضلاب شما را تهدید نکند!

با پرداخت هزینه لایروبی می‌توانید از خدمات لایروبی بهره گرفته و فاضلاب خود را سالم نگه دارید.

هزینه لایروبی چاه فاضلاب

معمولا عوامل زیادی بر هزینه لایروبی چاه فاضلاب موثر هستند که در این میان می‌توان به

 • تعداد چاه
 • ابعاد چاه
 • مقدار رسوبات
 • جنس و نوع رسوبات
 • روش لایروبی
 • تعداد افراد متخصص

حدود هزینه لایروبی چاه فاضلاب بین 150.000 الی 600.000 تومان می‌باشد.

اشاره کرد. در حقیقت اگر لایروبی چاه به موقع انجام شود باعث جلوگیری از هزینه‌های بیشتر در آینده خواهد شد یعنی اگر شرایط به گونه‌ای باشد که امکان لایروبی وجود نداشته باشد، در این صورت باید چاه را تعویض کرده و به کندن و ایجاد چاهی جدید دیگر پرداخت که این انجام این عمل از هزینه بسیار بالاتری نسبت به لایروبی چاه خواهد داشت.

تاثیر روش‌های لایروبی بر هزینه لایروبی چاه فاضلاب

لایروبی چاه فاضلاب به صورت روش‌های مختلفی انجام می‌شود که متخصصان آن، با توجه به عوامل مختلف یکی از روش‌ها را انتخاب کرده و لایروبی را انجام خواهند داد. برای مثال متخصصان با توجه به نوع چاه، نوع رسوبات، میزان رسوباتی که به کف و دیواره‌های چاه چسبیده‌اند و… یکی از روش‌های لایروبی را انتخاب می‌کنند.

برای انجام لایروبی چاه فاضلاب، در ابتدا فرد متخصص چاه را به طور کامل تخلیه کرده سپس به درون چاه و کانال فاضلاب رفته و با استفاده از ابزارهای مکانیکی یا دستی به رفع رسوبات می‌پردازد. فرد متخصص دیواره‌ها وکف چاه را تا زمانی می‌تراشد که خاک را مشاهده نماید. در هنگام رسوب زدایی، تمام مواد زائد تخلیه شده و داخل چاه کاملا تمیز می‌شود.

تاثیر اندازه چاه فاضلاب بر هزینه لایروبی

از آن‌جایی که چاه فاضلاب اندازه‌های مختلفی دارد بنابراین طبیعتا هر چه اندازه قطر و عمق آن بیشتر باشد، انجام لایروبی آن، به زمان بیشتر و همچنین نیروی انسانی بیشتری نیاز خواهد داشت که در نتیجه هزینه لایروبی آن نیز بیشتر خواهد شد.

تاثیر تعداد افراد متخصص و میزان تخصص آن‌ها بر هزینه لایروبی

یکی دیگر از مواردی که بر هزینه لایروبی چاه فاضلاب تاثیر گذار است، تعداد افراد متخصص می‌باشد. همچنین هر چه قدر که افراد از تخصص و مهارت بیشتری برخوردار باشند، هزینه لایروبی نیز بیشتر خواهد شد. قیمت واقعی لوله بازکنی با سه نظام چقدر است؟

تاثیر میزان رسوب بر هزینه لایروبی چاه فاضلاب

یکی دیگر از موارد مهمی که بر هزینه لایروبی چاه موثر است، جنس رسوبات و میزان آن‌ها می‌باشد. برای مثال اگر رسوبات دیواره‌های چاه از مواد سخت ساختمانی تشکیل شده باشد، تراشیدن و رسوب زدایی آن‌ها به هزینه و زمان بیشتر و همینطور ابزار مختلفی نیاز خواهد داشت. همچنین هزینه کف چاه نیز بر اساس مقدار لجن و مواد تخلیه شده قابل محاسبه می‌باشد.

بهترین روش‌های لایروبی چاه

لایروبی چاه فاضلاب به روش‌های متفاوتی صورت می‌گیرد که در ادامه این به صورت مختصر درباره برخی از بهترین روش‌های لایروبی صحبت خواهیم کرد. بهترین روش تخلیه چاه فاضلاب بصورت تخصصی چیست؟ برای شماره تلفن مراکز تخصصی تخلیه چاه کلیک کنید.

روش لایروبی چاه فاضلاب با استفاده از مکنده ساکشن

با استفاده از نازل‌های شست‌و‌شو می‌توان لایروبی چاه فاضلاب را انجام داد. این نازل‌ها دارای انواع و کاربردهای متفاوتی  می‌باشند که از جمله آن‌ها می‌توان به نازل بمبی، نازل قایقی، نازل چرخشی، نازل تخم‌مرغی، نازل ویبره و… اشاره نمود.

در این روش، برای انجام لایروبی چاه فاضلاب، لوله‌های مکنده مواد زائدی را که باعث گرفتگی شده‌اند، خارج می‌کند. (مکش لجن) سپس افراد متخصص رسوبات و لایه‌های دیواره‌های چاه فاضلاب را تراشیده و خارج می‌کنند.(لجن کشی)

لایروبی چاه فاضلاب از طریق منهول

منهول کانال فاضلاب، بخش‌هایی از مسیر کانال فاضلاب می‌باشد که به سطح خیابان‌ها راه دارد که به صورت درپوش‌هایی گرد بوده و از جنس سیمان یا فلز می‌باشند که در سطح خیابان‌ها پوشیده شده‌اند. در حقیقت از طریق این چاه‌ها می‌توان به کانال و شبکه فاضلاب دسترسی پیدا کرد.

روش لایروبی چاه فاضلاب از طریق منهول به این صورت می‌باشد که ابتدا فرد باید درپوش را باز کرده و به درون چاه ‌رود. در ابتدا باید موش‌های درون چاهی را از بین برده و سپس فاضلاب داخل آن را لایروبی کند. البته باید توجه داشت که منهول به خوبی لایروبی شود چون در غیر این صورت موجب تجمع فاضلاب خواهد شد. معمولا شرکت‌های تخلیه چاه لایروبی منهول‌ها را انجام می‌دهند.

چگونه حین لوله بازکنی عمل کلاهبرداری انجام می‌شود؟ پیشنهاد میکنیم این صفحه را مطالعه کنید.

روش لایروبی سپتیک تانک

این روش لایروبی چاه با استفاده از تانکر مکنده و نیروی انسانی صورت می‌گیرد. در لایروبی سپتیک تانک، سپتیک‌ها مخزن‌هایی دارند که به نسبت به مصرف، به لایروبی سپتیک لجن‌گیر یا لایروبی سپتیک آشغال‌گیر تقسیم می‌شوند. در لایروبی سپتیک آشغال‌گیر، آشغال‌ها انباشته شده و در لایروبی سپتیک لجن‌گیر، لجن‌ها انباشته می‌شوند. لایروبی سپتیک لجن‌گیر نیز به دو دسته لجن‌گیر صنعتی و خانگی تقسیم می‌گردد. معمولا لجن‌گیرهای صنعتی در تصفیه خانه‌های صنعتی انجام می‌گیرد به طوری‌که با استفاده از باکتری‌های هوازی و بی‌هوازی عمل جدا‌سازی آب از لجن انجام می‌شود در حالی‌که در تصفیه‌های خانگی انجام این عمل فرق می‌کند.

عوامل موثر بر لایروبی چاه فاضلاب

همان‌گونه که گفته شد هزینه لایروبی چاه فاضلاب به عوامل زیادی بستگی دارد بنابراین نمی‌توان به صورت کلی نرخ ثابتی را برای هزینه لایروبی چاه در نظر گرفت.

توصیه می‌شود زمانی که چاه فاضلاب پر شده است و قصد تخلیه چاه را دارید، برای اطمینان از این‌که چاه فاضلاب شما نیاز به لایروبی دارد یا خیر، در این مواقع بهتر است که از یک متخصص این کار مشورت بگیرید.

همچنین می‌توان گفت که شرایط آب و هوایی نیز بر انجام لایروبی چاه فاضلاب شما تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال اگر شما در منطقه‌ای کوهستانی سکونت داشته باشید، به دلیل دارا بودن خاک نفوذ نا‌پذیر، چاه فاضلاب شما بعد از گذشت چند سال، به یک‌بار لایروبی نیاز خواهد داشت در حالی‌که اگر در منطقه‌ای سکونت داشته باشید که دارای خاک شنی و ماسه‌ای باشد، می‌توان گفت که چاه فاضلاب شما به دلیل دارا بودن قدرت نفوذ پذیری بالا، تا حدود بیست و پنج سال به لایروبی نیاز نخواهد داشت.

نتیجه گیری

 • لایروبی به عملیاتی گفته می‌شود که انجام آن، باعث خارج شدن مواد زائدی از قبیل گل و لای، لجن و سنگ، پسماند و رسوبات و… از مجراهای مختلف آب و فاضلاب می‌شود. همچنین لایروبی چاه فاضلاب شامل تراشیدن بدنه چاه از رسوبات و لجن نیز می‌گردد.
 • انجام لایروبی فاضلاب باید به درستی و به صورت منظم توسط افراد متخصص انجام شود.
 • همچنین لایروبی چاه فاضلاب بر سلامت منابع زیست محیطی و زندگی شهروندان نیز موثر می‌باشد.
 • هزینه لایروبی چاه فاضلاب به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله می‌توان به اندازه چاه، تعداد افراد متخصص و میزان تخصص آن‌ها، نوع و میزان رسوبات و… اشاره کرد.
 • لایروبی چاه به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در این صفحه به توضیح مختصری درباره برخی از بهترین روش‌های لایروبی پرداختیم.

طبقه بندی شده در

با برچسب در