ما در این مطلب از خدمات آنلاین در استاده قصد داریم درباره دلایل سوختن هارد گوشی و نکاتی که برای تعمیر آن باید در نظر داشت، توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

امروزه زندگی همه‌ ما در جوانب گوناگونی به تلفن همراه و امکاناتی که دارد، گره خورده است. بنابراین خراب شدن گوشی برای حتی مدت کوتاهی، امکان دارد ضررهای زیادی به ما وارد کند. در شرایطی تلفن همراه بدون داشتن علائم ظاهری، خراب شده وخاموش می‌شود. یکی از دلایلی که منجر به این اتفاق می‌شود، از کار افتادن یا اصطلاحا سوختن هارد گوشی موبایل است.

زمانی که هارد تلفن همراه دچار خرابی می‌شود، اولین سوالی که مطرح می‌گردد این می‌باشد که اصلا آیا هارد گوشی تعمیر می‌شود یا نه؟ در بیشتر موارد گمان می‌گردد که با سوختن هارد گوشی، دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد و باید گوشی جدید خریداری شود. اما بهتر است بدانید که هارد گوشی نیز قابل تعمیر و تعویض می‌باشد.

دلایل سوختن هارد گوشی

دلایل سوختن هارد گوشی

حافظه فلش گوشی موبایل، حافظه داخلی تلفن همراه می‌باشد که اطلاعات مهم گوشی را در خود ذخیره می‌کند. این حافظه که حافظه طولانی‌مدت تلفن همراه است، محل نصب سیستم عامل گوشی و نرم‌افزار‌های کاربردی آن است. به دلیل شباهت‌هایی که میان گوشی‌ها و سیستم‌های رایانه‌ای وجود دارد، حافظه فلش موبایل نیز با نام هارد شناخته می‌شود.

لازم به ذکر می‌باشد هارد از اجزای اصلی برد داخلی گوشی است که هر گونه اختلال در آن سبب از کار افتادن کل دستگاه گوشی خواهد شد.

دلایلی که معمولا باعث خراب شدن هارد گوشی موبایل می‌گردند، به شرح زیر هستند:

 • افتادن گوشی از ارتفاع به صورت مکرر
 • قرار گرفتن گوشی در معرض آب و رطوبت
 • استفاده از وسایل جانبی غیراستاندارد مانند شارژر و هندزفری نامناسب
 • اجرای بازی و برنامه‌های با حجم زیاد و گرافیک بالا
 • خاموش یا ری‌استارت کردن گوشی در حین شارژ شدن
 • ری‌استارت کردن گوشی در میزان شارژ کم

هزینه تعمیر هارد گوشی چقدر است؟

نشانه‌های سوختن هارد گوشی

تشخیص این که از کار افتادن گوشی ناشی از سوختن هارد آن می‌باشد، کار راحتی نیست و باید توسط افراد متخصص انجام شود. اما نشانه‌هایی وجود دارد که با دقت در آنها می‌توان تا حدودی به وجود این مشکل پی برد. برخی از این نشانه‌ها عبارت هستند از:

 • خاموش شدن اتفاقی گوشی
 • RESTART شدن مکرر گوشی روی لوگوی تلفن همراه
 • قفل شدن گوشی و عدم پیروی از دستورات وارده
 • کند شدن و هنگ کردن مداوم (چرا گوشی هنگ می‌کند؟)
 • قرار گرفتن گوشی در حال ویبره پس از روشن کردن آن
 • نمایش عبارت Encrypt Unsuccessful
 • ظاهر شدن پیام Internal Storage Damaged پس از روشن نمودن تلفن همراه
 • عدم امکان استفاده از اطلاعات موجود روی گوشی موبایل

با وجود این که این علائم از نشانه‌های بارز خرابی هارد تلفن همراه می‌باشد، بهتر است این نکته را گوشزد کنیم که تنها به مشاهده این علائم اکتفا نکنید و با مراجعه به مراکز تخصصی تعمیرات گوشی، با اتصال تلفن همراه به سیستم رایانه، از خراب بودن هارد گوشی موبایل اطمینان حاصل نموده و متناسب با میزان خرابی نسبت به تعمیر یا تعویض هارد اقدام کنید.

لازم به ذکر می‌باشد مدت زمان تعمیر هارد بستگی به مدل گوشی داشته و در برخی موارد در زمان کوتاهی نیز قابل تعمیر است.

تعمیر و تعویض هارد گوشی

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره شد، عیب‌یابی تلفن همراه بسیار موضوع مهمی می‌باشد. قبل از باز شدن گوشی باید توسط یک فرد خبره و ماهر از وجود اشکال در هارد گوشی مطمئن شوید. در پاسخ به این سوال که آیا هارد گوشی تعمیر می‌شود؟ باید گفت که بله، امروزه با استفاده از ابزار مخصوص امکان تعمیر هارد وجود داشته و نیاز به تعویض کامل برد گوشی نیست.

تعمیر هارد گوشی موبایل هم احتیاج به اطلاعات سخت‌افزاری در زمینه تعمیر یا تعویض هارد بوده و هم نیازمند تخصص در بخش نرم‌افزاری برای بازیابی اطلاعات قبلی هارد است.

بنابراین نکته مهمی که در تعمیر هارد گوشی موبایل وجود دارد، از دست نرفتن اطلاعات قبلی است. روی تلفن همراه هر شخصی اطلاعات مختلفی وجود دارد که برخی از آنها بسیار ضروری و حیاتی بوده و از دست رفتن آنها ضررهای مادی و معنوی بسیاری وارد می‌کند.

نرم‌افزارهای زیادی در اینترنت برای بازیابی اطلاعات وجود دارند اما قادر به بازگرداندن همه اطلاعات نیستند. بازگرداندن عکس‌ها، فیلم‌ها، موسیقی‌ها، پیامک‌ها، مخاطبین و سایر اسناد و فایل‌های مهم در صورت سوختن هارد تنها با ابزار پیشرفته و تخصصی امکان‌پذیر می‌باشد. بنابرین با مراجعه به مراکز معتبر تعمیر گوشی نگران از دست رفتن اطلاعات خود نخواهید بود.

در برخی موارد امکان تعمیر هارد تلفن همراه وجود ندارد و لازم است این قطعه تعویض شود. طبیعتا تعویض هارد گوشی در برابر تعمیر آن هزینه‌ بالاتری را به همراه خواهد داشت. متاسفانه در برخی مراکز تعمیرات تلفن همراه با انجام کارهای ساده‌ای به طور موقت گوشی موبایل را روشن می‌کنند و به بررسی دقیق و رفع مشکل هارد نمی‌پردازند. همچنین اگر پروسه تعمیر هارد به دقت و مهارت انجام نگردد، امکان این وجود دارد که هارد به طور کلی سوخته و دیگر قابل تعمیر نباشد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در