جوشکاری از مهم‌ترین عملیات در ساخت و ساز است. جوشکاری و جوش زدن ابزارآلات فلزی و آهنی عملیاتی بوده که سال­‌ها در صنایع مختلف نقش آفرینی کرده و جایگاهی اساسی در پیشبرد ساخت و سازها داشته است. اما گاهی برای راحتی بیشتر از جوشکاری سیار استفاده میکنیم که شرایط و هزینه‌­های متفاوتی به همراه دارد. در ادامه خواهیم دید که چه عواملی بر قیمت جوشکاری­ سیار تاثیر گذاشته و این هزینه در چه محدوده­ای تعیین شده‌اند.

نرخ آهنگری سیار به عوامل متفاوتی وابسته است که براساس تعرفه‌­ها و نرخ اتحادیه‌ها تعیین می­شوند. هزینه جوشکاری مواد فلزی با توجه به متریال به کار رفته در وسایل و اشیاء و کاربری آن­ها تعیین می‌شود.

قیمت آهنگری سیار

نوع خدمتقیمت تومان
5.000 تا 7.000ساخت حفاظ درب و پنجره (کیلویی)
5.000 تا 9.000نرده و حفاظ برای بالکن، پشت بام و راه پله (کیلویی)
7.000 تا 10.000انواع درب و پنجره ساده و طرح دار با زوار (کیلویی)
80.000 تا 180.000تعمیر درب و پنجره (کیلویی)
60.000 تا 80.000تعمیر لولا
80.000 تا 1.400.000جوشکاری
250.000 تا 1.300.000آهنگری سیار به صورت روزمزد

نرخ آهنگری به صورت کلی توسط اتحادیه جوشکاران تعیین شده و ثابت است. اما نرخ اجرت جوشکاران با سابقه و قیمت آهنگری سیار معمولا بیشتر است. اغلب، شرکت­های مختلفی کار جوشکاری را انجام می‌دهند که کافیست با اطمینان یکی از آن­ها را انتخاب کرده و هزینه را پس از کار به آنها پرداخت نمایید.

عوامل موثر بر هزینه آهنگری سیار

عوامل متعددی بر هزینه‌ی آهنگری سیار تاثیرگذار هستند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. هم‌چنین قابل ذکر است که به صورت کلی، دو روش محاسبه قیمت آهنگری سیار وجود دارد:

 1. محاسبه بر حسب وزن آهن (کیلویی)
 2. محاسبه کلی به صورت روز مزد

در محاسبه‌ی کیلویی، هزینه بر اساس وزن آهن اعلام می‌شود که این قیمت نیز باتوجه به متغییر بودن هزینه‌ی آهن‌آلات، متفاوت خواهد بود و باید طبق قیمت روز محاسبه شود. در محاسبه‌ی کلی، پس از اتمام کار، با توجه به خدمات ارائه شده و مدت زمان و سختی انجام کار، هزینه نهایی اعلام خواهد شد. حال به عوامل مهم در تعیین هزینه می‌پردازیم:

 1. متریال ساخت و آهنگری (آهن، استیل، تیرآهن)
 2. ابعاد کار
 3. نوع طرح آهنگری
 4. نیاز یا عدم نیاز به قالب آهنگری

همانطور که اشاره شد، مواردی مثل متریال، ابعاد و نوع طرح و هم‌چنین قالب در تعیین هزینه آهنگری بسیار اهمیت دارند. واضح است که هرچه ابعتد کار و هم‌چنین پیچیدگی آن بیشتر باشد، هزینه‌ی نهایی نیز بالاتر خواهد بود. اگر طرح به صورتی باشد که به قالب نیاز داشته باشد، قطعا هزینه چند برابر خواهد بود.

عوامل موثر بر نرخ جوشکاری سیار

عوامل موثر بر نرخ جوشکاری سیار
 • نوع جوشکاری
 1. جوشکاری توسط گاز اکسیژن
 2. جوشکاری مقاومتی:معمولا قیمت جوشکاری سیار از این نوع بالا است. 
 3. جوشکاری قوس الکتریکی (معمولی): معمولا قیمت جوشکاری سیار در این نوع از جوشکاری پایین و عمومی است.
 4. جوشکاری در حالت جامد
 • متریال مورد استفاده در تعیین نرخ آهنگری سیار

اصلی­ترین عاملی که بر قیمت جوشکاری سیار تاثیر می­گذارد جنس فلزی است که قرار است روی آن جوشکاری انجام شود. در واقع جنس فلز است که نوع گازی که استفاده خواهد شد، نوع مدار و اشعه مورد استفاده را مشخص کرده و به طور کلی این موارد روی نرخ جوشکاری سیار تاثیر می‌­گذارند. حجم کار و نوع متریال از بارز­ترین عوامل تشخیص دهنده نرخ جوشکاری سیار هستند.

 • وزن قطعاتی که جوش می­خورند

یکی دیگر از عواملی که نرخ آهنگری سیار را مشخص می­کند، وزن و مقدار قطعاتی است که باید جوش و اتصال روی آن­ها انجام شود. اگر تا به حال از نزدیک با نحوه جوشکاری آشنا شده باشید پس دیده‌اید که جوشکار قبل از جوش زدن قطعات را وزن می‌کند یا وزن و مقدارشان را می‌پرسد.

در واقع این عامل بر تشخیص نرخ جوشکاری سیار اثر زیادی خواهد گذاشت. اغلب سفارشاتی که به یک جوشکار می­دهند بر اساس حجم کار قیمت­گذاری می­شوند.

عموما در جوشکاری‌­های کیلویی که قیمت جوشکاری سیار بر اساس وزن قطعات مشخص می­شوند در جوشکاری‌های بزرگ و پروژه‌های سنگین مثل جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان‌ها یا ساخت حجم بالایی نرده و اتصالات در و پنجره انجام شده و تعرفه‌ها طبق نرخ­های تعیین شده اتحادیه جوشکاری تعیین می­شوند.

قیمت آهنگری سیار
 • کیفیت کار جوشکار

همیشه تعیین نرخ از طرف جوشکار نیست، گاهی مشتری نیز می‌­تواند بر قیمت جوشکاری سیار اثر بگذارد که اصلی‌ترین عامل در این اقدام کیفیت کار جوشکار است. اگر جوشکار کارش را به خوبی انجام ندهد، قطعا بر هزینه نهایی که دریافت می‌کند تاثیر خواهد گذاشت. این نکته اما درباره جوشکاران ماهر و با تجربه صادق نیست؛ چراکه آن­ها تعیین کننده نرخ و هزینه جوشکاری هستند و این عامل از تجربه و سابقه خوبشان نشات می‌گیرد.

سخن ­آخر

هر صنعتی نرخ­‌های ثابتی برای انجام فعالیت‌­های خود در نظر می­گیرد که تحت تاثیر عوامل متفاوت تغییر می­کنند. صنعت جوشکاری نیز طبق این قاعده پیش رفته و برای انجام فعالیت­‌های خود نرخ آهنگری سیار ثابتی در نظر می­گیرد که البته این نرخ‌­ها و قیمت جوشکاری سیار توسط عوامل مختلفی که در بالا اشاره شدند تعیین خواهند شد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در