تا به حال از جلوی مغازه­های جوشکاری رد شده­اید؟ فردی که پوششی محافظ را جلوی چشمش گذاشته و با دستگاهی در حال جوش زدن قطعات فلزی به هم است. جوشکاری در واقع فرآیندی است که موجب اتصال قطعات فلزی به هم شده که این روزها نیاز به آن نیز زیاد شده. اگر به وسایل فلزی اطراف خود دقت کنید متوجه اتصالات آن­ها در بعضی نقاط خواهید شد.

قطعاتی که به روش جوش به هم وصل شده و شکلی نهایی به وسایل و اجزاء اطراف ما می­دهند. این فرآیند در مکان­هایی خاص مانند مغازه­ها یا کارگاه­ها انجام می­شود، اما گاهی ممکن است مجبور به جوشکاری در منزل شوید که در این صورت شرایط فرق خواهد کرد. در ادامه می­خواهیم بببینیم خدمات جوشکاری و آهنگری در محل و منزل شامل چه مواردی می شود و چگونه ممکن است؟! با ما همراه باشید.

دسترسی سریع به مطالب

خدمات جوشکاری در محل و منزل

این یک قانون ثابت بوده که حتی الامکان فرآیند ساخت انواع ابزارهای فلزی و فولادی مانند درب ورودی، درب و پنجره منزل، تخت و میز­های فلزی و… باید در مکان­هایی ویژه صورت گیرد. اما گاهی شرایطی جهت پاسخگویی به این سوال که جوشکاری و آهنگری سیار شامل چه خدماتی می شود، ایجاد خواهد شد. که از جمله این شرایط شامل موارد زیر هستند:

1. ساخت و نصب اسکلت ساختمان

هیچ عقل سلیمی این مورد را قبول نخواهد کرد که اسکلت یک ساختمان را در جایی دیگر جوشکاری کرد و در نهایت سر جایش نصب کرد. حتما گاهی در حال رد شدن از کنار ساختمان­های در حال ساخت افرادی را دیده­اید که بالای اسکلت ساختمان ایستاده و در حال جوشکاری قطعات و فلزات به هم هستند. این مورد یکی از بهترین نمونه­هاست که نشان­دهنده استفاده از فرآیند جوشکاری در محل است.

2. کارگذاری در و پنجره­های ساختمان

اگرچه چهارچوب اصلی و نزدیک به 80 درصد کار ساخت درب و پنجره­ها در مغازه و یا مکان­های ویژه انجام می­شود؛ اما برای کار گذاشتن آن­ها در منزل به جوشکاری نیاز است و باید این فرآیند را در دوز پایین­تر و با رعایت اصول و مقررات در منزل انجام داد.

3. ساخت زیر کولری و حفاظ اسپلیت

گاهی در منزل نشسته و متوجه می­شوید یکی از وسایل کاربردی و بعضا فلزی منزلتان شکسته یا به تعمیر نیاز دارد، در این شرایط بهترین کار آوردن جوشکار به خانه است. مثلا یکی از این موقعیت­ها زمانی است که کولر منزلتان آب پس داده و باید برای آن زیر کولری، یا برای کولر گازی خود محافظ بزنید که این کار با حضور یک جوشکار در محل میسر است.

4. ساخت آلاچیق در منزل

افرادی هستند که منازلی با حیاط یا تراس بزرگ داشته و ترجیح می­دهند حیاط خود را زیباتر کنند، از جمله اقداماتی که در این زمینه می­توان انجام داد، ساخت آلاچیق یا تاب است. در این موقعیت نیز باید جوشکاری حرفه­ای را به منزل آورده تا کار ساخت این اجزاء را انجام دهد.

5. جوشکاری لوله­ها از جمله لوله گاز

یکی از مراحل مهم در ساخت یک سازه، تعبیه لوله­های مختلف از جمله لوله گاز است. اگر به لوله گازهایی که در منزلتان کار گذاشته شده دقت نمایید متوجه جوشکاری و اتصال آن­ها در بعضی نقاط خواهید شد. این کار توسط جوشکار و در محل مورد نظر شما صورت می‌گیرد.

6. جوشکاری نرده

از اصلی­ترین راه­های ارتباطی در هر خانه پله‌­ها هستند. به اسکلت سازه­های در حال ساخت و ساز دقت کنید، پله­های طراحی شده را خواهید دید که راه ارتباطی طبقات مختلف ساختمان هستند. اصلی­ترین حفاظ­ها برای پله نرده است که باید پس از پایان کار حتما نصب شود. مواد اولیه نرده­ها عموما به منزل یا ساختمان آورده شده و توسط جوشکار تعبیه می­شود. در واقع این روش نیز خود یکی از نمونه­های جوشکاری در محل بوده که وجودش در هر ساختمان واجب است.

7. تعمیر قسمت­های شکسته ابزار فلزی

گاهی یکی از ابزارها یا وسایل کاربردی در منزل دچار شکستگی می­شود. اگر وسیله شکسته شده کوچک و قابل حمل باشد می­توان آن را نزد جوشکار برد و تعمیر کرد. اما با وسایل بزرگ چه باید کرد؟ ممکن است تخت خواب فلزی شما بشکند، یا قسمتی از کابینت فلزی آشپزخانه دچار مشکل شده و به جوشکاری نیاز داشته باشد. بهترین کار حضور جوشکار سیار در محل برای تعمیر است تا به نوعی پاسخی دیگر به سوال کسانی باشد که گاها می­پرسند، جوشکاری و آهنگری در محل و منزل شامل چه خدماتی می­شود یا اصلا آیا این امکان وجود دارد؟

نتیجه گیری

دیدیم که مانند هر بخش دیگر از زندگی و کار که شامل استثناهایی است جوشکاری نیز می­تواند تحت شرایطی ویژه در محل ساختمان و منزل ما انجام شود. در موقعیت­هایی مثل جوشکاری اسکلت اصلی ساختمان، تعبیه در و پنجره­ها و… باید جوشکار را به منزل آورده و از او کمک گرفت که در این صفحه با آن­ها آشنا شدیم. بنابراین اگر با این سوال یا تردید روبه رو شوید که خدمات جوشکاری و آهنگری در محل و منزل شامل چه مواردی می شود؟ موقعیت­های ذکر شده بارز­ترین نمونه­ها از خدمات جوشکاری در منزل بوده که شما نیز در هنگام نیاز می­توانید از آن­ها بهره ببرید.

طبقه بندی شده در