اینترنت فیبر نوری یک پیشرفت با سرعت فراوان محسوب می‌شود. خطوط این اینترنت بسیار پرسرعت‌تر از کابل‌ها می‌باشند و در بین کاربران خانگی بسیار محبوب و پرطرفدار است. برای آشنایی با این اینترنت و تفاوت آن با سایر اینترنت‌ها این صفحه را دنبال کنید. اگر به دنبال راهی برای استفاده و فعال سازی این نوع اینترنت هستید در ادامه این مطلب از بازار خدمات آنلاین “استاده” اقدامات لازم به طور کامل شرح داده شده‌اند.

اینترنت فیبر نوری چیست؟

در آغاز باید به این پرسش پاسخ دهیم که به طور کلی اینترنت فیبر نوری چیست؟ برای جواب این پرسش می‌توان گفت که از این اینترنت برای انتقال داده‌ها به صورت بسیار سریع استفاده می‌شود. لازم به ذکر است این نوع اینترنت پرسرعت به ایران نیز راه پیدا کرده است و توسط مخابرات سرویس‌های آن به کاربران ارائه می‌شود. حجم داده‌های انتقالی توسط خطوط این اینترنت بسیار زیاد و حتی در محدوده چندین ترابایت نیز می‌گنجد.

اینترنت فیبر نوری چیست؟

فایده الیاف شیشه‌ای که برای ساخت کابل‌های این اینترنت استفاده شده است این است که می‌توانند چندین سیگنال را همزمان ارسال کنند. کابل‌های فیبر نوری داده‌ها و اطلاعات فراوانی را رد و بدل می‌کنند که میانکین سرعت آن‌ها یگ گیگابیت در ثانیه است. به همین دلیل با نام اینترنت گیگابیتی نیز شناخته می‌شود.

تفاوت  فیبر نوری با اینترنت‌های DSL

برای آشنایی بیشتر با این اینترنت باید با تفاوت آن با اینترنت نام برده شده آشنا شوید و از مزیت‌های آن آگاهی پیدا کنید. در اینترنت‌ نام برده شده اطلاعات و داده‌ها به وسیله خطوط تلفن مخابرات به منازل انتقال پیدا می‌کنند که در گذشته نیز سختی بسیاری برای استفاده از آن وجود داشت. از طرفی فیبر نوری همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد از طریق ارسال سیگنال نوری اطلاعات را ارسال می‌کند. برای آشنایی با سایر مزیت‌های این اینترنت ادامه مطلب را دنبال کنید.

  • فیبر نوری بر خلاف DSL محدودیت پهنای باند ندارد.
  • سرعت اینترنت DSL معمولا ۶مگابیت در ثانیه است اما در مقابل آن فیبر نوری سرعت ۱گیگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهد.
  • فیبر نوری مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی دارد اما سیم مسی اینگونه نیست.
  • در اینترنت فیبر نوری به دلیل انتقال اطلاعات توسط قانون شکست نور، سرعت در انتقال داده زیاد می‌شود و به‌خاطر اینکه تجهیزات واسطه‌ای در این میان موجود نیست، داده‌ها بدون اتلاف کمترین انرژی ارسال خواهند شد.
  • فاصله طولانی در کیفیت سرعت انتقال داده‌های فیبر نوری تاثیری ندارد در صورتی که در اینترنت مدل دوم نام برده شده بر خلاف آن است.
  • اختلال در برق و نوسان برق و میزان فاصله با سرویس دهنده اینترنت و موارد دیگر سبب ایجاد اختلال در DSL می‌شود. اما همانطور که می‌دانید فیبر نوری به برق وابسته نیست و مشکلات نام برده شامل حال این سرویس نمی‌شود.
  • در اثر وارد شدن نویز آسیب نمیبیند اما کابل فلزی و مسی اینگونه نیست.

طریقه استفاده از اینترنت فیبر نوری

طریقه استفاده از اینترنت فیبر نوری

برای این منظور باید از پروژه FTTH استفاده کنید. این اینترنت توسط مخابرات ارائه می‌شود که با آن می‌توانید اینترنت، تلفن و سرویس‌های چندرسانه‌ای را با سرعتی عالی دریافت کنید. برای این کار باید در سایت شرکت مخابرات ایران وارد شوید. سپس شماره تلفن خود را وارد کنید و از پشتیبانی فیبر نوری منطقه خود اطمینان حاصل کنید. در صورت پشتیبانی کردن نسبت به درخواست اینترنت فیبر نوری اقدام کنید.

طبقه بندی شده در