خدمات پسیو شبکه به خدمات مربوط به زیرساخت شبکه اعم از نصب و راه‌اندازی تجهیزات گوناگون مانند رایانه‌ها، پرینترها، دستگاه‌های فکس، تلفن سانترال، سرورها، دوربین‌های داخل شبکه، دستگاه‌های حضور و غیاب و سایر تجهیزات فعال و اتصال آن‌ها به یک شبکه گفته می‌شود. اجرای پسیو شبکه اگر به درستی انجام نگیرد، بهترین تجهیزات فعال نیز نمی‌توانند به درستی کار کنند.

اجرای خدمات پسیو شبکه با توجه به ویژگی‌های محیط به بهترین شکل باید انجام پذیرد؛ از این رو اجرای آن بسیار تخصصی و مهم است. در صورتی که زیرساخت شبکه و خدمات پسیو غیراصولی طراحی و اجرا شود، امکان اعمال تغییرات و اصلاح آن بسیار کم است. بنابراین اگر قصد دریافت خدمات پسیو شبکه را دارید، پیشنهاد ما این است که این مطلب از استاده را مطالعه نمایید.

اجرای خدمات پسیو شبکه

در یک مجموعه ارتباط داخلی میان تجهیزات و ارتباط میان نمایندگی‌ها و شعبه‌های مختلف یک مجموعه با یک‌دیگر نیاز به بستر و زیرساختی دارد که خدمات پسیو شبکه نام دارد. خدمات پسیو شبکه نیازمند تجهیزات تخصصی بوده و مراحل مختلفی دارد اما اجرای خدمات پسیو شبکه را می‌توان در 5 مرحله‌ی اصلی به صورت زیر خلاصه نمود:

بررسی محل اجرای خدمات پسیو شبکه

اولین مرحله برای انجام زیرساخت‌های مربوط به شبکه، بررسی محل توسط متخصص مربوطه است. در این مرحله اطلاعاتی مانند اندازه محیط، بررسی مسیرهایی که امکان کابل‌کشی و داکت کشی دارند، تعداد و محل نصب تجهیزات فعال، خواسته‌های مشتری جمع‌آوری شده و در نهایت بر اساس این اطلاعات قیمت پسیو شبکه تخمین زده و اعلام می‌شود تا در صورت رضایت مشتری اجرای خدمات پسیو شبکه آغاز شود.

اجرای خدمات پسیو شبکه

طراحی پسیو شبکه

مهم‌ترین قسمت اجرای خدمات پسیو شبکه، طراحی بهترین نقشه برای آن است. در این طراحی باید تمام شرایط محیط بررسی شود تا یک طرح استاندارد با در نظر داشتن تمامی حالات گوناگون به دست آید؛ زیرا پس از داکت کشی و اجرای زیرساخت شبکه تغییر دادن آن غیرممکن است.

داکت کشی

بعد از طراحی نقشه بهینه نوبت به کابل‌کشی می‌رسد که برای تعیین مسیرهای عبور کابل‌ها و مرتب بودن آن‌ها باید ابتدا داکت کشی انجام شود. در اجرای خدمات پسیو شبکه باید از بهترین نوع کابل استفاده نمود تا پس از مدت کوتاهی به دلیل نقص و خرابی کابل، تجهیزات مختلف از شبکه خارج شوند.

برای آگاهی از رنگ بندی کابل شبکه و استاندارد کابل LAN روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.

نصب رک

بعد از داکت کشی و عبور دادن کابل‌ها باید رک، روترها، سوییچ‌ها، سرورها و بقیه تجهیزات نصب شوند. رک‌ها انواع مختلفی دارند که باید با توجه به گستردگی شبکه و محیط با نظر متخصص پسیو شبکه تهیه و نصب شوند.

چک کردن شبکه

بعد از این که نصب تجهیزات داخل رک انجام شد، باید سیگنال شبکه را تست کرد تا از نبودن قطعی و خرابی در مسیر کابل‌ها اطمینان حاصل نمود. برای بررسی سالم بودن و کارکرد درست شبکه از تجهیزات تخصصی استفاده می‌شود.

لیست قیمت پسیو شبکه

خدمتقیمت به تومان (هر متر)
کابل کشی در شرایط نرمال محیطی6.000
کابل کشی فیبر نوری در شرایط نرمال محیطی (داخلی)7.500
 نصب داکت10.000
نصب ترانک به همراه اتصالات15.000
 نصب کیستون شبکه و تلفن10.000
نصب بک باکس (قاب پشتی) و کادر و حلقه توکار5.500
نصب پریز برق روکار و توکار15.000
نصب ماژول برق روکار10.000
فیوژن فیبر نوری (حداقل 50 Core)50.000
نصب پچ پنل فیبر نوری340.000
تست و شماره گذاری نودهای شبکه و تلفن (با برچسب معمولی)10.000
نصب رک دیواری به همراه آرایش رک تا سایز 9 یونیت250.000
نصب رک ایستاده به همراه آرایش رک350.000
نصب پچ پنل شبکه 24 پورت UTP340.000
نصب پچ پنل شبکه 24 پورت SFTP450.000
نصب پچ پنل تلفنی 25 پورت350.000
نصب پچ پنل تلفنی 50 پورت490.000
باز و بست تجهیزات سنگین داخل رک (Server – Storage – …)250.000
ساخت پچ کورد شبکه UTP به همراه کانکتور6.500
نصب لوله فلکسی به همراه اتصالات10.000
 نصب لوله گالوانیزه15.000
نصب سانترال کم ظرفیت به همراه تنظیمات اولیه490.000
 نصب سانترال پر ظرفیت به همراه تنظیمات اولیه1.000.000
رانژه خط شهری و داخلی28.000
نصب تجهیزات سقفی مانند اکسس پوینت تا ارتفاع 3 متر200.000
 نصب کلید مینیاتوری20.000
نصب جعبه کلید مینیاتوری50.000
نصب دستگاه UPS تا ظرفیت 3KVA340.000
نصب باتری دستگاه UPS تا 65 آمپر45.000
نصب باتری دستگاه UPS بالاتر از 65 آمپر100.000
لیست قیمت پسیو شبکه

قیمت پسیو شبکه به عوامل مختلف و بسیاری وابسته بوده و نمی‌توان قبل از بررسی کارشناس از محیط اجرای خدمات پسیو شبکه، قیمت نهایی را تعیین نمود. از جمله مهم‌ترین عواملی که در تعیین قیمت پسیو شبکه تأثیر می‌گذارند، ابعاد فضایی است که قصد اجرای زیرساخت‌های شبکه در آن وجود دارد. عامل دیگر اثرگذار در قیمت پسیو شبکه تعداد تجهیزات متصل به شبکه خواهد بود.

میزان کابل مورد نیاز، میزان داکت مورد نیاز، نوع کابل یا داکت مورد نیاز، نصب پریز و ماژول‌های برق، هزینه نصب پچ پنل، هزینه نصب رک، هزینه نصب انواع مختلف سوییچ‌ و… از مهم‌ترین فاکتورهای مختلف در تعیین قیمت پسیو شبکه هستند. بیشترین هزینه در تعیین قیمت پسیو شبکه مربوط به هزینه خرید تجهیزاتی مانند سوییچ، روتر، کابل، داکت و… بوده و هزینه‌ مربوط به اجرا و دستمزد متخصصین پسیو شبکه به آن افزوده خواهد شد.

در صورتی که کار اجرای خدمات پسیو شبکه را به افراد مطمئن و باتجربه در این زمینه بسپارید، در برآورد هزینه‌ها و قیمت پسیو شبکه صرفه‌جویی خواهد شد؛ زیرا تنها افرادی که دانش و مهارت در زمینه اجرای زیرساخت‌های شبکه را دارند می‌توانند تجهیزات لازم جهت اجرای پسیو شبکه را در بهینه‌ترین حالت ممکن پیش‌بینی کرده و به کار گیرند و از این طریق از هزینه کردن برای خرید تجهیزاتی که برای اجرای پسیو شبکه مناسب نیستند، جلوگیری می‌شود.

خدمات داکت کشی شبکه

داکت یک کانال پلاستیکی است که در کابل‌کشی‌های روکار استفاده می‌شود. استفاده از داکت سبب می‌شود که از گره خوردن یا آسیب دیدن کابل‌ها جلوگیری شده و زیبایی محیط اطراف تجهیزات با انبوهی از سیم‌ها و کابل‌ها به هم نخورد. انواع مختلفی از داکت وجود دارد که از هر کدام در کاربردهای متفاوتی استفاده می‌شود. داکت زمینی، داکت پارتیشنی، داکت شیاردار و داکت قرنیزی از معروف‌ترین انواع داکت‌ها هستند.

اگر طراحی زیرساخت شبکه به بهترین نحو ممکن استفاده شده باشد، میزان استفاده از کابل و داکت حداقل خواهد شد. داکت‌های مورد استفاده در خدمات پسیو شبکه باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار بوده و با ابزار استانداردی نصب شوند.

در خدمات داکت کشی شبکه علاوه بر رعایت اصول زیبایی‌شناختی، باید مسائل مربوط به ایمنی نیز رعایت شود.

طبقه بندی شده در