امروزه راه‌های مختلفی برای خلاص شدن از دست حیوانات مزاحم وجود دارد که سمپاشی موش و مارمولک‌ جز بهترین راه‌ها به شمار می‌آیند. بیشتر روش‌ها به‌جای از بین بردن مشکل از ریشه به‌صورت سطحی به حل مشکل می‌پردازند اما با استفاده از سمپاشی شما می‌توانید با آسودگی خاطر با محیط منزل خود روبرو شوید.

هیچ صحنه‌ای مانند دیدن حیوانات موذی نمی‌تواند اهالی خانه را به هم بریزد و محیط خانه را از محلی امن به یک فضای آزاردهنده تبدیل کند. احتمالاً برای شما هم پیش‌آمده که در هنگام انجام کارهای روزمره خود متوجه حرکت موجودی ناآشنا در اطراف خود شوید. موش و مارمولک شاید آزاردهنده‌ترین این موجودات باشند. بعد از مواجه‌شدن با چنین صحنه‌ای بعد از گذر از مرحله‌ی آشفتگی باید به فکر راه چاره بود.

سمپاشی موش‌ها

فارغ از اینکه چقدر برای حیوانات ارزش قائل هستید و یا حتی اگر جز آن دسته از افرادی هستید که از موش‌ها خوشتان می‌آید با توجه به سبک زندگی موش‌ها و ترددهای پی‌درپی در محیط‌های کثیف و پر از میکروب، باید برای خلاص شدن از دستشان به فکر راه چاره باشید. روش‌های متفاوتی برای از بین بردن موش‌ها وجود دارد که شامل روش‌های فیزیکی و شیمیایی می‌شود در ادامه با روش سمپاشی موش آشنا خواهید شد.

روش‌های سم‌پاشی موش‌ها

 • برای انتخاب نوع روش سمپاشی موش در مرحله‌ی اول باید نوع گونه موش مشخص شود موش خانگی، موش نروژی و موش سقفی ازجمله گونه‌هایی هستم که می‌توانند به خانه‌ها وارد شوند.
 • برای از بین بردن موش‌ها در فصل بهار و پاییز اقدام کنید زیرا در این فصل‌ها زادوولد می‌کنند. سم‌پاشی می‌تواند به‌صورت پودر، جامد یا مایع صورت بگیرد.
 • سموم به دو گروه حاد یا تک‌دوز تقسیم می‌شوند.
  از سم‌های حاد در مناطقی که انسان رفت‌وآمد ندارد استفاده می‌شود. بنابر نوع موش و تشخیص نوع غذای موردعلاقه‌ی آن طعمه‌ها به سم آغشته می‌شوند و در مسیر رفت‌وآمد موش قرار داده می‌شود.
 • سم‌های پودری نیز در مسیر حرکت موش‌ها ریخته می‌شوند تا به‌این‌ترتیب موش‌ها از طریق تماس بدن با سم و بعدازآن لیسیدن خود از بین بروند.
 • سموم مایع در مناطق کم آب و بیشتر در انبارها استفاده می‌کنند. ازجمله سموم مایع می‌توان به تیرم و سیکلو هگزامید اشاره کرد که در ساخت بسته‌بندی کارتن‌ها و جعبه‌های مواد غذایی برای دور کردن حیوانات موذی استفاده می‌شوند.

سمپاشی مارمولک

مارمولک‌ها موجوداتی با جثه‌ی کوچک هستند که می‌توانند در شرایط سخت و در کمبود آب و غذا دوام بیاورند. مارمولک‌های خانگی در ۶ نوع مختلف وجود دارند برای نابود کردن مارمولک‌ها به روش‌های شیمیایی یا همان سم‌پاشی از سم‌های رایج برای از بین بردن حشرات البته با دزهای بالاتر استفاده می‌شود که ازجمله‌ی این سم‌ها می‌توان به سموم پیتروئیدی مانند سایپرمترین، دلتامترین، پرمترین، سولفاک و آیکون اشاره کرد.

بعد از انجام تحقیقات و مشاوره‌های لازم و شناخت نوع گونه‌ی مارمولک سم مناسب برای سمپاشی مارمولک انتخاب می‌شود. برای از بین بردن مارمولک‌ها مانند روش از بین بردن آفات، سم‌ها در مسیر حرکت مارمولک‌ها اسپری می‌شوند. جهت اقدام برای سمپاشی شپش روی آن کلیک نمایید.

قیمت سمپاشی موش و مارمولک در سال 1402

قیمت سم‌پاشی مارمولک و موشاز 100.000 تومان تا 300.000 تومان

در تعیین قیمت سمپاشی چه برای موش و چه برای مارمولک موارد بسیاری تأثیرگذار هستند. مواردی چون:

 • متراژ خانه
 • شدت آلودگی
 • نوع سم
 • دستمزد کارشناس سم‌پاشی
 • مدت‌زمان پروسه چندمرحله‌ای بازسازی و بررسی، تله گذاری، سم‌پاشی و پاک‌سازی

اما با توجه به بررسی‌های صورت گرفته هزینه سمپاشی موش و مارمولک از مبلغ ۱۰۰ هزار تومن شروع می‌شود و با توجه به فاکتورهای ذکر شده افزایش دارد.

بهترین زمان سمپاشی در طول روز و ساعت کی است؟

چرا نباید خودمان سم‌پاشی کنیم؟

در روند از بین بردن حیوانات مزاحم، فاکتورهای مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود. اولین و مهم‌ترین نکته سلامتی است. استفاده ناآگاهانه از سموم بدون تشخیص یک کارشناس و بدون توجه به عوامل کلیدی ازجمله تشخیص نوع گونه، انتخاب بهترین روش و تعیین دز مناسب سم می‌تواند عواقب و خطرات جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد؛ بنابراین سپردن کار به کارشناسان توانا می‌تواند مدت‌زمان طی شدن پروسه و خطرات احتمالی را کاهش دهد و از طرفی احتمال موفقیت‌آمیز بودن عملیات را هم به حداکثر برساند.

نکات بهداشتی قبل از سم‌پاشی

اولین گام قبل از شروع فرایند سم‌پاشی از بین بردن ورودی‌هایی است که تاکنون اجازه‌ی رفت‌وآمد به حیوانات مزاحم را داده‌اند. بستن درز دیوارها، درها و پنجره‌ها، قرار دادن درپوش در خروجی لوله‌های فاضلاب و از بین بردن هرگونه راه ورود باید حتماً پیش از شروع سم‌پاشی انجام شود تا بعدازآن دوباره این اتفاق آزاردهنده تکرار نشود.

نکات بهداشتی بعد از سم‌پاشی

از آنجایی‌که در طی فرایند سم‌پاشی، محل زندگی شما با آلودگی‌های شیمایی درگیر بوده است، پس از طی شدن این عمل باید به پاک‌سازی محل بپردازید. سم تا زمانی که مرطوب است می‌تواند مسمومیت ایجاد کند بنابراین توصیه می‌شود تا ۴۸ ساعت از ورود کودکان زیر ۶ سال، بانوان باردار و سایر افراد دارای ضعف‌های بدنی به محل جلوگیری شود. پس از ورود به محل درب و پنجره‌ها را باز بگذارید و از مواد غذایی که در معرض سم‌پاشی بودند به‌هیچ‌عنوان استفاده نکنید.

کلام پایانی

از بین بردن جانوران موذی، خطرناک و آلوده مانند مارمولک و موش مخصوصا اگر آن‌ها در محل زندگی شما زاد و ولد کرده باشند کار ساده‌ای نیست و باید ریشه‌ای با آن برخورد کنید. در مواردی حتی سمپاشی خانه خودتان هم کافی نیست و باید همسایگان هم منزلشان را سم‌پاشی کنند. بنابراین بعد از مطلع شدن از هزینه‌ها و شرایط لازم منزل برای سم‌پاشی پیشنهاد می‌شود از این خدمات استفاده کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در