بهترین زمان برای سمپاشی آفت ها چه موقع است؟ اگر شما قصد سمپاشی کردن درختان خود را دارید، باید بهترین زمان سمپاشی و سم مناسب را با توجه به نوع درخت یا گیاه و محل زندگی انتخاب کنید. زیرا سمپاشی در زمان نامناسب و استفاده از سموم اشتباه و سمپاشی نادرست به گیاه و درخت آسیب جدی وارد خواهد کرد. در ادامه این مطلب از “استاده” به بررسی بهترین زمان و نکات مهم در سمپاشی می‌پردازیم.

بهترین زمان برای سمپاشی گیاهان

بهترین زمان برای سمپاشی گیاهان هنگامی است که آفت به زمان آغازین ضرر رساندن رسیده است. هنگام هجوم سالانه آفت‌ها به مزرعه‌ها و باغ‌ها زمان خوبی است تا با سمپاشی گیاهان از گسترش بیش‌تر آفت‌ها جلوگیری کرد. معمولا بهتر است در باغ‌ها هنگامی که گیاه خواب است عمل سمپاشی را انجام داد. سپس در آغاز فصل رشد و نمو گیاهان با انتخاب سم درست و قوی برای جلوگیری و مبارزه با آفت‌ها نسبت به سمپاشی گیاهان اقدام کرد.

بهترین زمان سمپاشی گیاهان زمانی است که گیاه تشنه نباشد. می‌توان در ساعت مرطوب و خنک روز و در دمای کمتر از ۲۷ درجه این کار را انجام داد. خوب است برای استفاده ازسم‌های تماسی برای سمپاشی در شب و سموم سیستمیک در ساعت‌های شروع روز اقدام شود. همچنین برای استفاده از سم‌های بیولوژیک در ساعت‌های اخر روز باید اقدام شود.

بهترین ساعت سمپاشی درختان

درختان شهری در معرض آسیب دیدن به وسیله آفات و بیماری هستند به همین دلیل سمپاشی آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. حال سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که بهترین زمان برای سمپاشی آفت‌ها چه موقع است؟ برای سمپاشی درختان باید به دمای هوا، بهترین ساعت سمپاشی و استفاده کردن سم سازگار با درخت توجه کرد. انجام دادن سمپاشی نیاز به حرفه دارد و باید با ابزار درست صورت گیرد.

جهت اقدام برای سمپاشی مارمولک و موش و سمپاشی کک در استاده می‌توانید روی آن کلیک کنید و اقدام نماید.

بهترین ساعت سمپاشی درختان قبل از هجوم آفت‌ها به آن‌ها است تا از رسیدن آسیب بیش‌تر به درختان پیشگیری شود. بهترین ساعت سمپاشی درختان زمانی است که مردم در سطح شهر حضور ندارند به همین دلیل بهتر است تا در زمان خلوتی معابر این کار انجام شود.

البته با توجه به شرایط آب‌‌وهوایی و نوع واریته درختان تفاوت خواهد داشت. به این علت که اگر بعد از سمپاشی درختان با بارش باران مواجه شوید تمامی سموم شسته می‌شوند و از بین می‌روند و تاثیری نخواهند داشت.

توجه به این نکته که سمپاشی درختان در سطح شهر نباید هنگام وزش باد صورت بگیرد امری مهم است زیرا این کار باعث آسیب رسیدن به سلامت مردم و همچنین سرایت سم به گیاهان مجاور و آسیب دیدن آن‌ها خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت بهترین ساعت انجام این کار در صبح و هوای مرطوب و دمای کمتر از ۲۷درجه و یا در هوای خنک بعد از غروب خورشید می‌باشد. لازم به ذکر است این شرایط در شهرها و شرایط اقلیمی متفاوت، تفاوت خواهد داشت.

بعد از سمپاشی چه باید کرد؟ چه چیزهایی بخوریم؟

بهترین زمان سمپاشی قارچ کش

از این نوع سم برای جلوگیری و درمان کردن بیماری قارچی درختان و گیاهان استفاده می‌شود. اگر گیاه یا درختی به قارچ مبتلا شده باشد می‌توانید با استفاده قارچ کش قارچ‌ها را از بین ببرید تا گیاه به حیات خود ادامه دهد. بهترین زمان سمپاشی با استفاده از سم قارچ کش در طی روز در عصر و صبح است. در ساعت‌ خنک روز به دلیل اینکه روزنه برگ گیاهان باز است این اقدام بهتر پاسخ می‌دهد.

زمان نامناسب استفاده از قارچ کش در هوای بارانی و همچنین هنگام وزش باد است. معمولا بر روی بسته بندی قارچ کش نحوه استفاده و مصرف صحیح این محصول نوشته شده است که شما می‌توانید با استفاده از روش گفته شده نسبت به سمپاشی گیاهان اقدام کنید.

مزایای استفاده از قارچ کش

 • جلوگیری از نداشتن طعم میوه‌ها
 • جلوگیری از زشت و بد شکل شدن میوه‌ها
 • افزایش کیفیت میوه و محصول
 • افزایش زمان انبارداری محصول
 • جلوگیری از گندیده شدن میوه
 • زیاد شدن باروری گیاه
 • افزایش میزان تولید محصول

بهترین زمان سمپاشی درخت پرتقال

بهترین زمان سمپاشی درخت پرتقال و به طور کلی مرکبات مانند موارد قبل است. یعنی در زمان آغاز ضرر رساندن توسط آفت باید این اقدام انجام شود. در باغ‌های میوه و مرکبات در زمان خواب درختان و هنگام شروع فصل نمو و رشد این کار انجام می‌شود. با تشخیص نوع آفت می‌توان سم مناسب برای سمپاشی را تعیین نمود.

برای سمپاشی درخت پرتقال و مرکبات باید به شرایط اقلیمی توجه شود. کشاورزان برای جلوگیری از ازبین رفتن میوه‌های درختان خود و همچنین جلوگیری از گسترش و آسیب‌های بیشتر به درختان آن‌ها را سمپاشی می‌کنند. اما باید این عمل در بهترین زمان انجام شود زیرا سمپاشی در زمان نامناسب عواقبی خواهد داشت. البته مدت زمان سمپاشی با توجه به نوع آفت و بیماری متفاوت است.

 • زمان مناسب اولین سمپاشی درخت پرتقال پس از افتادن شکوفه‌ها است.
 • دومین مرحله 14 روز پس از آن صورت می‌گیرد.
 • در ادامه باید گفت که بهترین زمان سمپاشی درخت پرتقال در روز است. زمانی که گرمای هوا و نور آفتاب کم باشد باید سمپاشی صورت گیرد.
 • دمای مناسب نیز زیر ۲۷درجه است.

البته لازم به ذکر است زمان سمپاشی نسبت به هر نوع سم متفاوت است. به عنوان نمونه مناسب‌ترین زمان سمپاشی با سموم تماسی در شب و سمپاشی با سموم بیولوژیک در زمان غروب خورشید و همچنین سمپاشی با استفاده از سموم سیستمیک صبح زود هنگام است.

بهترین زمان سمپاشی درختان میوه

سمپاشی هر ساله درختان میوه باعث می‌شود تا آن‌ها سالم بمانند. برای اینکه بدانید بهترین زمان برای سمپاشی آفت ها چه موقع است، باید گفت بهترین زمان انجام این کار در شروع بهار و پایان زمستان است. از دلایل سمپاشی درختان میوه در این بازه زمانی می‌توان به نم داشتن خاک و نبود میوه اشاره کرد. دلیل انتخاب پایان زمستان و شروع بهار برای انجام این کار این است که در این زمان برگ درختان بسیار کم است و به همین دلیل در هزینه صرفه خویی خواهد شد. همچنین به دلیل کم بودن برگ‌ها امکان سمپاشی راحت‌تر و در نهایت تاثیرگذاری سم بر تمامی قسمت‌های درخت فراهم می‌شود. البته حتما به شرایط آب‌وهوایی در این بازه زمانی توجه داشته باشید تا بر اثر بارش باران سموم از بین نروند.

برای تاثیرگذاری بیشتر سم بر روی درختان میوه پیشنهاد می‌شود یک روز پس از سمپاشی آبیاری انجام شود.

بهترین زمان سمپاشی گوجه فرنگی

برای از بین بردن کرم زدگی گوجه فرنگی و همچنین آسیب رسانی آفت‌ها به گوجه فرنگی باید آن را سمپاشی کرد. حال بهترین موقع برای سمپاشی آفت‌ها چه موقع است؟ بهترین زمان سمپاشی گوجه فرنگی هنگامی است که گیاه گل داده است. زمانی که گل تازه به گوجه فرنگی تبدیل شده است و پوست گوجه فرنگی بسیار نازک است سمپاشی انجام می‌شود. این اقدام به دلیل پشه نزدن گوجه فرنگی انجام می‌شود تا گیاه از پشه و آفت‌ها رهایی یابد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در