اگر از شما در مورد مهمترین یا حیاتی‌ترین بخش‌های یک منزل سوال شود سرویس بهداشتی و یا توالت قطعا یکی از گزینه‌هایی است که به سرعت در ذهن شما می‌آید. سرویس‌های بهداشتی در منازل و در اکثر ساختمان‌ها یکی از بخش‌هایی هستند که نیاز به رسیدگی و گاها تعمیراتی دارند که باید به سرعت انجام شود و نباید در اصلاحات و تعمیرات آن مشکل و تاخیر بوجود بیاید. در این مطلب از “استاده” در رابطه با یکی از خرابی‌های این بخش از خانه یعنی شکسته شدن کاسه توالت، علل آن و چگونگی تعمیر ترک کاسه توالت صحبت می‌کنیم.

همیشه کاسه‌های توالت و روشویی یکی از مواردی هستند که بسیار در معرض خرابی و گاها شکستگی‌های گوناگون قرار می‌گیرند و نیاز به تعمیرات دارند. از مشکلات رایج کاسه‌ی توالت و کاسه‌های روشویی میتوان به انواع ترک خوردگی‌ها اشاره کرد، که در موارد حاد میتواند منجر به ایجاد خطراتی در سرویس‌های بهداشتی شود. میزان خطر و مشکلاتی که به جهت وجود این ترک‌ها با آنها روبرو می‌شوید به نقطه‌ی ترک خورده و عمق آن بستگی دارد.

معمولا اگر این ترک پایین خط سطح آب باشد مشکلات بیشتری را برای سرویس ایجاد میکند و به طور خاص برای توالت‌های ایرانی بسیار مشکل ساز بوده و با نشتی آب میتواند خسارت‌های زیادی را برای ساختمان بوجود آورد، در حالیکه ترک‌هایی که بالای سطح آب هستند منجر به ایجاد مشکلات حادی نمی‌شوند مگر اینکه ادامه دار باشند و به قسمت‌های زیرین کاسه و پایین سطح آن برسند.

همچنین گاها ترک‌های موجود در بالای خط سطح آب اگر برای کاسه توالت یا روشویی مشکل ساز و خطر آفرین نباشند، ما را در تمیز کردن و پاکیزه نگه داشتن کاسه دچار مشکل کرده و رسوب‌هایی را در آن محل ایجاد میکنند. درصورتی که با مشکل صدا دادن سیفون توالت مواجه هستید می‌توانید علت آن را بخوانید.

چه عواملی به ترک خوردن کاسه توالت منجر میشود؟

عوامل زیادی ممکن است منجر به ایجاد ترک و یا شکستی در کاسه توالت یا کاسه روشویی شود:

  • از جمله این عوامل میتوان تغییرات دما را در نظر گرفت، بالا و پایین شدن دما در سنگ، ترک‌ها و شکستگی‌هایی را ایجاد میکند.
  • گاها نیز برخی ترک‌ها ممکن است در اثر ایجاد ضربه بوجود آمده باشند و باعث ایجاد نشتی آب در توالت‌های فرنگی و ایرانی شوند.
  • همچنین یکی از مواردی که می تواند باعث شکستگی در سنگ توالت ایرانی شود را می توان نشست های ساختمان و یا نشت آب دانست.
  • از دیگر عوامل به وجود آمدن ترک،‌ استفاده از جنس‌های نامرغوب برای این بخش است که از چینی یا سفال‌های بی کیفیت تولید شده‌اند.
  • بعلاوه نصب نادرست و بی دقتی هنگام نصب هم می‌تواند منجر به این اتفاق شود.

برای تعمیر ترک کاسه توالت چه کنیم؟

شکستگی‌ها و ترک‌های کاسه توالت از نوع فرنگی و ایرانی و همچنین کاسه‌های روشویی گاها بسیار عمیق بوده و به صورت خانگی تعمیر نمی‌شوند، در این موارد نیاز است که هر چه سریع‌تر از یک متخصص کمک بگیرید و به تعمیر ترک کاسه توالت بپردازید تا ترک‌های ایجاد شده حادتر نشوند و خسارات بیشتری را به سرویس بهداشتی و ساختمان شما وارد نکنند.

اما در برخی موارد ترک‌هایی جزئی ایجاد شده و میتوان آنها را ترمیم و تعمیر کرد. در ادامه نکاتی را در مورد اموری که برای ترمیم این ترک‌ها باید انجام دهید ذکر می‌کنیم.

  1. قبل از اینکه به ترمیم ترک‌های موجود در سطح کاسه توالت خود بپردازید ابتدا مطمئن شوید که هیچ آبی داخل آن وجود ندارد و با استفاده از سیفون، آب آن را به طور کامل خشک کنید.
  2. سپس با استفاده از یک دستمال به طور کامل سطح کاسه را خشک کنید تا مطمئن شوید اثرات قطره‌های آب در کاسه باقی نمانده است.
  3. نیاز است که محل دقیق ترک‌ها را بیابید تا با تمرکز بیشتری بتوانید به ترمیم آنها بپردازید. اما باید توجه داشته باشید که این ترک‌ها گاها ممکن است به صورت مخفی و نامرئی بروز کنند و شما با دیدن نشتی‌های آب خارج از کاسه و نشانه‌های دیگری آنها را بیابید.
  4. پس از اینکه مکان به طور کامل خشک شد نیاز است که از یک چسب مخصوص که اپوکسی نیز نامیده میشود روی ترک مورد نظر را بپوشانید، برای این کار ابتدا دستورالعمل ضمیمه چسبی که خریداری کرده‌اید را مطالعه کنید و سعی کنید طبق دستور عمل کنید. اما در حالت کلی نیاز است که پس از زدن چسب بر روی ترک با استفاده از یک ابزار کاردک مانند، چسب را قبل از خشک شدن روی محل مورد نظر پخش کنید.
  5. پس از انجام این مرحله مقداری زمان نیاز است که چسب مخصوص مورد استفاده شما خشک شود، اگر پس از خشک شدن در قسمت ترک خورده برآمدگی حس کردید میتوانید با استفاده از سمباده آن را برطرف کنید.

در برخی موارد شکستگی و ترک خوردگی ایجاد شده به صورتی است که با استفاده از چسب‌ها و اپوکسی‌ها قابل ترمیم و تعمیر نیستند (مخصوصا وقتی ترک پایین سطح آب است) و هزینه خرید یک کاسه توالت یا روشویی جدید را روی دست شما میگذارند. اما نیاز به ذکر است که اگر کاسه توالت فرنگی یا ایرانی و یا کاسه روشویی شما نیاز به تعویض داشت این کار را به یک متخصص بسپارید چرا که این عمل نیاز به رعایت تمهیدات خاصی برای آسیب نرسیدن به سیفون، کاشی‌های اطراف آن و یا لوله کشی‌های فاضلاب می‌باشد.

جمع بندی

سرویس‌های بهداشتی یکی از بخشهای حیاتی ساختمان‌ها و منازل گاها دچار مشکلاتی خواهند شد. یکی از این مشکلات ترک خوردن و یا ایجاد شکستگی کاسه توالت است، که این ترکها مشکلاتی از قبیل نشتی آب را ایجاد میکنند. این خرابی‌ها گاها با استفاده از چسب‌های مخصوص یا اپوکسی‌ها قابل ترمیم هستند اما در برخی موارد نیاز است که برای تعمیر ترک کاسه توالت از یک متخصص کمک بگیریم و یا در موارد حاد به تعویض آنها بپردازیم.

طبقه بندی شده در