با آمدن فصل تابستان، تعمیر موتور کولر آبی به یکی از پرتقاضاترین سرویس‌ها تبدیل می‌گردد. تعمیر کولر آبی و سرویس آن پیش از رسیدن به گرمای طاقت‌فرسای تابستان و معمولا در فصل بهار انجام می‌شود. اصلی‌ترین نکته که می‌بایست هنگام تعمیر موتور کولر آبی به آن توجه داشته باشید، عیب‌یابی دقیق و سپس اقدام برای برطرف نمودن مشکل دستگاه به صورت کاملا اصولی می‌باشد. بنابراین توصیه می‌شود بدین منظور از دانش و تخصص کارشناسان کاربلد و با تجربه استفاده نمایید.

ما در این صفحه از “استاده” قصد داریم به بررسی نکاتی پیرامون تعمیر موتور کولر آبی و قیمت آن بپردازیم. در ادامه‌ی مطلب همراه باشید تا با یکی دیگر از خدمات تعمیر کولر آبی در استاده آشنا شوید.

هزینه تعمیر موتور کولر آبی

خدمتقیمت به تومان
تعمیر موتور کولر آبی350.000 تا 1.700.000

عوامل موثر بر هزینه تعمیر موتور کولر آبی

به طور کلی هزینه‌ی تعمیر قطعات کولر با توجه به نوع و ظرفیت کولر، علت مشکل به وجود آمده، قطعات مورد نیاز و… محاسبه می‌گردد. شایان ذکر است میزان آلیاژ مصرفی در سیم پیچی موتور کولر آبی نیز با توجه به متغیر بودن قیمت مس و آلومینیوم در بازار جهانی، عاملی بسیار مهم جهت تخمین هزینه تعمیر موتور کولر آبی سوخته در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل برآورد نمودن یک قیمت ثابت برای خدمات تعمیر موتور کولر آبی امکان‌پذیر نیست.

تعمیر موتور سوخته کولر آبی

زمانی که سیم‌پیچی درون موتور کولر به رنگ سیاه تغییر کرده باشد، دستگاه شما همراه با بوی نامطبوع خاموش شده باشد، موتور نتواند روشن شود و یا پروانه دستگاه را بچرخاند، می‌بایست نسبت به تعمیر موتور کولر آبی سوخته اقدام فرمایید. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، تعمیر موتور سوخته کولر آبی تنها به دنبال تعویض سیم‌پیچی موتور دستگاه میسر می‌باشد. مهم‌ترین علت روشن نشدن موتور کولر آبی را بخوانید.

در تعمیر موتور کولر آبی و هنگامی که موتور دستگاه می‌سوزد، می‌توانیم جهت برطرف نمودن مشکل پیش آمده، سیم‌پیچی جدیدی برای موتور کولر آبی درنظر بگیریم و یا دینام دستگاه را با موتور جدید تعویض نماییم.

تعمیر موتور سوخته کولر آبی

تعمیر موتور کولر آبی کوچک

در این قسمت از مقاله قصد داریم مهم‌ترین و رایج‌ترین اشکالات گزارش شده که به دنبال بروز آنها می‌بایست نسبت به تعمیر موتور کولر آبی کوچک اقدام شود را بررسی نماییم. این مشکلات عبارت هستند از:

صداهای زیاد و غیرطبیعی از موتور کولر آبی

از مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • وجود نقص در قسمت تسمه
 • شل شدن پولی دستگاه
 • لق یا گشاد شدن یاتاقان‌ها
 • تاب برداشتن محور دستگاه

خرابی موتور و پمپ آب دستگاه

از مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: اصلی‌ترین علت کار نکردن پمپ کولر آبی چیست؟

 • خرابی و یا قطعی فیوز.
 • وجود نقص در بخش فاز و نول دستگاه
 • اشکال در سیم‌کشی ساختمان

توصیه می‌شود پبش از مراجعه به تعمیرکار ماهر و متخصص، به کمک فازمتر، برق ورودی به فیوز را بررسی نموده و از خرابی و یا قطعی فیوز اطمینان حاصل فرمایید.

عدم تولید باد خنک

از مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گرفتگی ورودی آب و یا کمبود فشار آب که باعث جلوگیری از ورود آب به دستگاه خواهد شد.
 • خرابی واتر پمپ یا پارگی شلنگ دستگاه
 • مسدود شدن سوراخ آب‌ریزها
 • تنظیم نبودن تسمه کولر آبی
 • پارگی برزنت دستگاه
 • نیم سوز شدن موتور

شایان ذکر است برخی از نشانه‌های نیم سوز شدن موتور کولر آبی، داغ شدن آن است و در اغلب موارد بویی نامطبوع به مشام می‌رسد.

کار نکردن موتور کولر آبی

از مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نرسیدن برق به موتور دستگاه
 • اشکال در عملکرد واتر پمپ

با این حال توصیه‌ی اکید ما به شما همراهان عزیز “استاده” این است که همواره جهت عیب‌یابی دقیق دستگاه، برطرف نمودن اصولی مشکلات به وجود آمده و به خصوص تعمیر موتور کولر آبی، دستگاه خود را به تکنسین ماهر و متخصص بسپارید. با این کار از مشکلات احتمالی آینده جلوگیری می‌شود و درنتیجه به شکل قابل توجهی در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد.

تعمیر دینام کولر در محل

دینام کولر آبی یکی از اصلی‌ترین قطعات کولر آبی درنظر گرفته می‌شود و می‌توان دینام کولر آبی یا موتور کولر آبی را به عنوان قلب تپنده‌ی دستگاه شناخت. یکی از موارد مناسب پیرو فراهم نمودن آسایش و رفاه حداکثری کاربران، تعمیر دینام کولر آبی در محل می‌باشد که از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی تمام شده به دلیل عدم نیاز به جابه‌جایی دستگاه
 • فراهم نمودن امکان نظارت بر چگونگی روند تعمیر و کنترل مستقیم بر عملکرد تعمیرکار دینام کولر
 • دریافت خدمات نصب، سرویس، عیب‌یابی و تعمیر دینام کولر در سریع‌ترین زمان ممکن
تعمیر دینام کولر در محل

اشکالات رایج گزارش شده دینام کولر آبی

مهم‌ترین و رایج‌ترین مشکلاتی که بعد از خرابی دینام دستگاه برای کولر آبی مورد نظر به وجود می‌آید، شامل موارد زیر می‌باند:

پریدن فیوز و قطعی برق کولر آبی

پریدن فیوز کولر آبی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که از جمله: سوختن موتور، نقص در قسمت پمپ آب، اشکال در قسمت دینام دستگاه و… می‌باشد.

خرابی دور کند کولر آبی

علت بروز این مشکل اکثرا مربوط به کولرهای قدیمی می‌باشد. بنابراین توصیه می‌گردد در صورت بروز این مشکل و در صورت امکان، نسبت به تعویض دستگاه خود اقدام کنید.

عدم تولید باد در هنگام کارکرد کولر آبی

شل شدن این قطعه یکی از دلایلی است که می‌تواند منجر به عدم تولید باد در هنگام کارکرد دستگاه شود.

پاره شدن تسمه

پاره شدن تسمه نیز یکی دیگر ار مواردی است که به صورت مداوم و در طول زمان کارکرد دستگاه برای کاربران کولر آبی به وجود می‌آید. توصیه می‌گردد در صورت رخداد چنین مشکلی در اسرع وقت با متخصصین فنی تماس بگیرید.

توصیه‌ می‌شود هنگام خرابی دینام کولر آبی، عیب‌یابی دقیق مشکل پیش آمده و برطرف نمودن اصولی آن را به تکنسین متخصص و حرفه‌ای در نمایندگی مربوطه بسپارید.

تعمیر الکتروموتور کولر آبی

وظیفه‌ی الکتروموتور دو سرعته‌ی کولر آبی، به چرخش در آوردن فن دستگاه می‌باشد. الکتروموتور کولر آبی شامل قطعاتی چون خازن راه انداز، سیم پیچ دور تند، سیم پیچ دور کند، کلید گریز از مرکز، خازن اصلاح ضریب قدرت و… می‌باشد. توصیه‌ی ما به شما همراهان عزیز “استاده” این است که با توجه به اهمیت بالا و حساسیت زیاد بخش الکتروموتو کولر آبی، عیب‌یابی دقیق الکتروموتور و تعمیر الکتروموتور کولر آبی به صورت اصولی را به متخصصین کاربلد، فنی و با تجربه در این زمینه بسپارید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در