ممکن است شما نیز با این پرسش مواجه شده باشید که رله یخچال چیست؟ برای تعمیرات یخچال باید از تمامی قطعات و نحوه کارکرد هر یک از آنها آگاهی داشته باشید تا بتوانید عیب یابی صحیحی را انجام دهید. در این صفحه از “استاده” سعی داریم به بررسی رله یخچال و چگونگی کارکرد آن بپردازیم.

رله یخچال چیست؟

رله یخچال یا رله کمپرسور نقش کلیدی و مهمی را در هر یخچالی ایفا می‌کند. این قطعه، وظیفه راه اندازی یخچال را دارد که در جایگاه یک دستگاه شروع به کار برای کمپرسورهای دستگاه ایفای نقش می‌کند. رله یخچال نوعی قطعه الکترومکانیکی است که جریان الکتریکی را در مدار دستگاه عبور می‌دهد.

اگر یخچال کار نمی‌کند و یا برای شروع به کار کردن با مشکل مواجه می‌گردد، ممکن است خرابی در این قطعه علت بروز این مشکل باشد. همچنین این قطعه از قابلیت صرفه جویی در انرژی و ایمنی برخوردار می‌باشد. پس به طور کلی، اگر برای این قطعه مشکلی رخ داده باشد، در چگونگی عملکرد کمپرسور یخچال نیز اشکالاتی ایجاد خواهد شد. علت روشن نشدن یخچال چیست؟ ال جی، هیمالیا و امرسان

محل قرارگیری رله یخچال

این قطعه در کنار کمپرسور یخچال و در قسمت پشتی و عقبی دستگاه قرار گرفته است که به واسطه سه سوکت به کمپرسور وصل شده است. یکی از نقش‌های اصلی رله یخچال، خنک کردن یخچال به وسیله کمپرسور است.

12 تا از مهم‌ترین دلایل سرد یا خنک نکردن یخچال چیست؟

اجزای تشکیل دهنده رله یخچال

رله یخچال از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه هر یک از آنها، نام برده شده‌اند.

 • کنتاکت‌های اتصال
 • بوبین رله یخچال استارت
 • بدنه از جنس باکلیت
 • اهرم فلزی سرگرد یا سر تخت
 • سیم پیچ‌ها یا بویین‌ها
 • فیش‌های اتصال رله به موتور
اجزای تشکیل دهنده رله یخچال

چگونگی کارکرد رله یخچال

اگر علاقه دارید تا با چگونگی کارکرد رله یخچال آشنا شوید، ادامه مطلب را از دست ندهید و آن را تا ادامه دنبال کنید.

 1. این قطعه در دقایق اول راه اندازی برای اینکه موتور و بعد از آن، پیستون حرکت کنند، به عمل مکانیکی زیادی نیاز دارد.
 2. سپس در پی زیاد شدن ولتاژ در این قطعه، استارت اولیه کمپرسور خواهد خورد.
 3. در ادامه، اهرم فلزی موجود در این قطعه به طرف بالا حرکت می‌کند و باعث می‌شود تا در نهایت کنتاکت‌های درون آن متصل شوند.
 4. سیم پیچ‌ کمکی در این مرحله وارد مدار می‌شود و عمل مکانیکی را ایجاد می‌کند.
 5. رتور دستگاه نیز به وسیله دو میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سیم پیچ‌های اصلی و کمکی، کارایی خود را آغاز می‌کند و جریان راه اندازی معادل جریان نامی موتور، کم خواهد شد.
 6. با کم شدن این جریان، میزان مغناطیس سیم پیچ رله استارت نیز کم می‌شود و سپس اهرم فلزی رها می‌شود.
 7. سپس، رابطه کنتاکت‌ها در این قطعه قطع می‌شود.
 8. در نهایت، با خروج از مدار سیم پیچی کمکی، کمپرسور شروع به کار خواهد کرد.

نشانه‌های خرابی رله یخچال

به طور کلی می‌توان گفت خرابی این قطعه با توقف کارکرد یخچال و همچنین فعالیت نکردن کمپرسور برابری می‌کند. علاوه بر این در خنک شدن یخچال نیز مشکل وجود خواهد داشت. در کل دو نشانه برای خرابی این قطعه وجود دارد.

افزایش دمای یخچال

اولین مورد، افزایش دمای یخچال است. زمانی که رله با مشکل مواجه می‌شود، دمای یخچال بالا رفته و گرم خواهد شد و در خنک شدن آن با مشکل برخورد خواهید کرد. علت بروز این خرابی در یخچال، استارت نخوردن کمپرسور در اثر وجود مشکل در همین قطعه است.

شنیده شدن صدا از کمپرسور

از دیگر علائم آسیب در رله یخچال، صدای وز وز مانندی از کمپرسور می‌باشد. دومین نشانه خرابی رله به شنیده شدن صدای کلیک مانند از یخچال مربوط می‌شود. در این حالت، با هر بار استارت زدن کمپرسور، این صدا به گوش می‌رسد. البته باید توجه داشته باشید که تکرار مداوم و پی در پی این صدا به معنای سوختن رله است.

طبقه بندی شده در

با برچسب در