گاهی مواقع ممکن است از یخچال صدای زیادی به گوش برسد و به دنبال علت بروز این مشکل باشید. حتی ممکن است یخچال نو شما با این مشکل روبه‌رو شده باشد و شما به دنبال علت صدای زیاد یخچال نو باشید. ما در این صفحه از استاده مگ قصد داریم تا شما را با دلایل بروز صدای زیاد یخچال آشنا کنیم. همچنین، در برخی مواقع شما با صدایی شبیه به تق تق کردن یخچال مواجه می‌شوید که در این مطلب با علت صدای تق تق کردن یخچال نیز آشنا خواهید شد.

پس اگر شما دارنده یخچال اسنوا، دوو، الکترواستیل، هیمالیا، امرسان، پاکشوما، سامسونگ و ال جی هستید؛ مطالب این صفحه را از دست ندهید و با دلایل صدای موتور یخچال آشنا شوید.

دلایل صدای زیاد یخچال چیست؟

با توجه به اینکه چه صدایی از دستگاه شنیده می‌شود و برند دستگاه مورد نظر چیست؟، می‌توان تا حدود زیادی به علت بروز این مشکل نزدیک شد. در ادامه به صورت مجزا با دلیل صدای زیاد یخچال با توجه به هر برند آشنا خواهید شد.

شما می‌توانید با توجه به اطلاعات موجود در این صفحه به عیب یابی دستگاه خود بپردازید. لازم به ذکر است عیب یابی و تعمیر یخچال امری کاملا تخصصی است و در صورت نداشتن مهارت و تجربه کافی ممکن است با خسارات جبران ناپذیری مواجه شوید. به همین دلیل شما می‌توانید با خیالی آسوده انجام تعمیرات یخچال را به متخصصین معرفی شده توسط استاده بسپارید. جهت بهره‌مندی از خدمات با شماره‌های موجود در همین صفحه به منظور عیب یابی صدای زیاد و تعمیرات یخچال تماس حاصل کنید.

دلایل صدای زیاد یخچال چیست؟

صدای زیاد یخچال اسنوا

صدای زیاد این دستگاه می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. برخی از این دلایل در ادامه بررسی شده‌اند.

صدای زیاد یخچال اسنوا

صدای موتور یا کمپرسور

در مواقع زیر، قطعات نام برده شده صدای زیادی تولید خواهند کرد.

 • خرابی رله استارت

هنگام شنیدن صدای تق تق، مشکل از قطعه نام برده شده است. برای برطرف کردن این مشکل باید نسبت به تعویض این قطعه اقدام کنید.

 • صدا دادن موتور

در این صورت معمولا باید موتور دستگاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعویض شود تا میزان آسیب بیش‌تر نگردد.

 • تولید صدا توسط پیچ‌های نگهدارنده موتور به بدنه دستگاه

زمانی که پایه سفت کننده دچار شکستگی شود یا پیچ‌ها شل شده باشند، با این مشکل مواجه می‌شوید.

گاز دستگاه

اگر صدای شنیده شده از یخچال شبیه به صدای گرد و غبار در لوله آهنی یا زوزه باد باشد، مشکل مربوطه در ارتباط با گاز دستگاه خواهد بود. در دو حالت زیر به میزان زیادی با این صدا مواجه خواهید شد:

 • گرفتگی لوله در اثر انسداد گیر کردن چیزی درون آن
 • فرسودگی لوله‌های کندانسور

برای برطرف کردن این خرابی باید همه مسیرهای گاز یخچال شسته شده و گاز درون لوله‌ها نیز شارژ شود. گاز یخچال و قیمت شارژ گاز یخچال در منزل را بخوانید.

علت صدای زیاد موتور یخچال

حالت دیفراست یا یخ‌ زدایی

شنیده شدن صدای شکستن یخ یا آب در این حالت طبیعی و مربوط به دیفراست یخچال است.

صدای یخساز

اگر زمانی که یخساز را خاموش می‌کنید، دیگر صدایی از یخچال شنیده نمی‌شود، احتمالا مشکل صدا از همین قسمت باشد. برای برطرف کردن مشکل صدای یخچال در این حالت از تکنسین مجرب مربوطه کمک بخواهید تا نسبت به عیب یابی یخساز یخچال اقدام نمایند.

خرابی فن

سه تعداد فن درون هر یخچالی قرار دارند که ممکن است در طول مدت استفاده مداوم از دستگاه، هر یک از آنها با مشکل مواجه شوند و صداهای بلندی ایجاد کنند. در این صورت لازم است عیب یابی توسط افراد با تجربه در این کار انجام شود و ضمن بررسی خرابی فن، از تعبیه درست آنها نیز اطمینان به عمل آید.

صدای موتور یخچال دوو

این دستگاه در حالت عادی و هنگام کارکرد، با صداهای کمی روبه‌رو است، اما زمانی که این صدا زیاد باشد معمولا مشکل از موتور یخچال است. با توجه به نقش حیاتی و مهم موتور در عملکرد یخچال، هرگونه نشانه خرابی آن را باید جدی گرفت.

صدای موتور یخچال دوو

صدای موتور یخچال دوو می‌تواند در اثر عوامل زیر ایجاد شود:

خرابی فن

انواع مختلفی از این قطعه در دستگاه دوو موجود است. به دلیل تخصصی بودن عیب یابی این قطعات بهتر است به منظور عیب یابی و انجام تعمیرات با تکنسین مربوطه مشورت کنید.

تراز نبودن دستگاه

پایه‌های دستگاه را به صورت یکسان و متقارن قرار دهید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید تراز را روی دستگاه قرار دهید. زمانی که حباب توخالی در وسط قرار گیرد، نشان دهنده آن است کار به درستی انجام شده است و یخچال بالانس می‌باشد.

اگر یخچال تراز نباشد چه می‌شود؟ آموزش تراز کردن یخچال را در استاده بخوانید.

انجام ندادن به موقع روغن کاری کمپرسور

در این صورت کمپرسور دستگاه، گرد و غبار را به بدنه و نواحی حساس خود جذب می‌کند و صداهای آزاردهنده‌ای را در پی این اتفاق تولید خواهد کرد. شما می‌توانید با روغن کاری به موقع این قطعه از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

نوع گاز مبرد استفاده شده برای دستگاه

گاز مورد استفاده باید متناسب با دستگاه انتخاب شود. البته کمبود و نشتی گاز نیز می‌تواند مسبب این اتفاق باشد.

صدای زیاد یخچال الکترواستیل

دلایل صدای زیاد یخچال الکترواستیل را بر اساس نوع صداهای مختلف شنیده شده، بررسی خواهیم کرد.

صدای زیاد یخچال الکترواستیل

صدای ویبره

زمانی که دستگاه با وسیله‌ای برخورد داشته باشد، این صدا به گوش خواهد رسید. لازم است دستگاه را به فاصله یک سانتی از دیوار و یا لوازم اطراف آن قرار داد. تراز نبودن و یا شل بودن سینی یخچال نیز ممکن است علت بروز این مشکل باشد.

صدای قل قل

زمانی که روغن کمپرسور درون اپراتور ریخته شود، این حالت به وجود می‌آید. در برخی مواقع هنگامی که دستگاه به صورت اصولی جابه‌جا نشود، این مشکل ایجاد خواهد شد. در این صورت، توصیه می‌شود هر چه زودتر نسبت به تعمیر دستگاه اقدام کنید. به این منظور لازم است گاز یخچال به طور کامل تخلیه شده و مدار آن پاکسازی شود. سپس، گاز خنک کننده و روغن کمپرسور شارژ شود.

صدای تق تق

هنگام جدا شدن لایه‌های فومی لوله‌ها از این قسمت شاهد این اتفاق خواهید بود. این صدا تا زمانی که خیلی زیاد نباشد، طبیعی و نرمال است.

صدای کلیک

این صدا به بخش برفک‌ زدایی و کنترل ترموستات ارتباط دارد و بروز آن، طبیعی است. بنابراین، نیازی به عیب یابی و تعمیرات ندارد.

تعمیر ترموستات یخچال و هزینه تعمیرات ترموستات را اینجا بخوانید.

صدای تیک تیک

هنگام آلوده بودن کویل‌های کندانسور یخچال، این صدا به گوش می‌رسد. برای برطرف کردن این مشکل باید کویل‌ها تمیز شوند و مسیرهای انسدادی آنها برطرف گردد.

صدای وز وز

اگر جسمی بر روی بدنه یخچال خود چسبانده‌اید، آن را جدا کنید. معمولا پس از انجام این کار مشکل به گوش رسیدن وز وز کاملا برطرف خواهد شد.

صدای خرخر

فرسودگی لوله‌های یخچال دلیل شنیده شدن این نوع صدا است. در این صورت باید نسبت به تعویض آنها اقدام کنید و لوله‌های جدیدی را جایگزین نمایید.

صدای زیاد موتور یخچال هیمالیا

صدای زیاد موتور این یخچال بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. برخی از این عوامل در ادامه بررسی شده‌اند.

صدای زیاد موتور یخچال هیمالیا

خرابی لرزه‌ گیر

برای پیشگیری از آسیب موتور به دلیل وجود لرزش، این قطعه به طور طبیعی بر روی لرزه‌ گیر قرار گرفته است. در صورت خرابی لرزه گیر، موتور دچار لرزش شده و صدایی ناهنجار از آن به گوش می‌رسد. بررسی موتور و لرزه‌گیر در این حالت باید توسط تکنسین مجرب انجام شود.

خرابی فن اوپراتور

زمانی که موتور فن نیز فرسوده شده باشد، با این مشکل مواجه خواهید شد. توجه داشته باشید که این فن نیاز به روغن کاری دارد و باید هر چند وقت یک بار این کار را انجام دهید.

روغن کاری سبب روان کار کردن موتور خواهد شد و از خشک و فرسوده شدن آن جلوگیری می‌نماید.

خرابی فن کندانسور یا کمپرسور

صدای شنیده شده در این حالت با حالت قبلی تقریبا یکی است. تفاوت آنها در این است که این بار این صدا از پشت دستگاه شنیده می‌شود. در صورت خرابی کندانسور یا کمپرسور، آسیب جدی به موتور وارد دستگاه وارد می‌شود.

برای حل مشکل در این حالت باید پروانه‌ها و شفت یخچال روغن‌ کاری شوند. در صورت برطرف نشدن مشکل و فرسوده بودن فن لازم است نسبت به تعویض این قطعه اقدام کنید.

صدای موتور یخچال امرسان

زمانی که این قطعه دچار ساییدگی یا هرگونه آسیبی شود، می‌تواند از خود صدایی ایجاد کند که این مشکل را به شما گوشزد نماید. برای از بین بردن این صدا باید قطعه مورد نظر را در اسرع وقت تعویض کنید. اگر آسیبی به موتور یخچال امرسان وارد نشده باشد، تنها با تمیز کردن گرد و غبار و کثیفی روی آن می‌توانید مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

صدای موتور یخچال امرسان

دو صدای رایجی که از موتور این یخچال شنیده می‌شود در ادامه شرح داده شده‌اند.

تیک تیک

ضعیف شدن موتور دستگاه به دلیل کارکرد مداوم و طولانی مدت دلیل بروز این مشکل است. در این حالت پس از بررسی موتور، نسبت به تعمیر یا تعویض این قطعه تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

تق تق

در برخی مواقع هنگام راه‌اندازی موتور دستگاه، این قطعه شاتون زده و معیوب می‌شود. در پی این اتفاق، موتور توانایی فعالیت ندارد و این نوع صدا به گوش خواهد رسید. برای برطرف کردن این مشکل لازم است موتور توسط تکنسین مجرب بازبینی شود.

صدای تق تق یخچال پاکشوما

لوله‌های داخل این دستگاه به کمک فوم، کاملا محکم نگه داشته می‌شوند. هنگام جدا شدن این فوم از لوله‌ها این نوع صدا ایجاد خواهد شد. معمولا صدای ایجاد شده در صورت کم و آرام بودن، طبیعی است، اما هنگامی که شدت آن زیاد باشد باید این قطعات بررسی شوند.

توجه داشته باشید که شنیده شدن این صدا برای دستگاه خطرناک است؛ زیرا در اغلب موارد نشان‌ دهنده وجود مشکل در موتور یا رله اورلود است. هنگام برخورد با این مشکل سریعا برق دستگاه را قطع کرده و از یک تعمیرکار کمک بخواهید.

صدای تق تق یخچال پاکشوما

صدای زیاد یخچال سامسونگ

برخی از دلایل صدای زیاد یخچال سامسونگ در ادامه شرح داده شده‌اند.

صدای زیاد یخچال سامسونگ

پره‌ها یا پروانه فن

وظیفه این قطعات، انتقال هوای خنک به داخل کابین دستگاه است. در صورت خرابی آنها یا تداخل با برفک و یخ، صدایی ناهنجار از دستگاه شنیده خواهد شد. در این حالت لازم است فن با قطعه اورجینال تعویض شود.

موتور فن کندانسور

دلایل خرابی این قطعه در ادامه نام برده شده‌اند:

 • روشن و خاموش شدن مداوم
 • نشت آب از دستگاه
 • کاهش میزان خنک بودن
 • گرد و غبار و کثیفی بیش از حد

برای برطرف کردن این مشکل باید سرویس دوره‌ای دستگاه را به طور منظم انجام دهید و این قطعه را تمیز و روغن کاری کنید.

موتور فن اوپراتور

اگر صدای مربوطه از فریزر شنیده شود، یعنی مشکل از قطعه موتور فن است. بنابراین، در صورت وجود برفک بر روی موتور، آن را تمیز کنید و مشکل مربوطه را بررسی نمایید. در صورت رفع نشدن صدای ایجاد شده لازم است قطعه مورد نظر توسط تکنسین مجرب بررسی و در صورت نیاز، تعویض شود.

صدای موتور یخچال ال جی

برای از بین بردن صدای موتور یخچال ال جی در این حالت باید اقدامات زیر انجام شود:

 • تراز کردن دستگاه
 • سرویس کردن کمپرسور
 • سرویس کردن فن
صدای موتور یخچال ال جی

علت صدای تق تق یخساز یخچال چیست؟

در صورت شنیده شدن این صدا از یخساز، دو علت زیر دلیل مواجهه شما با این مشکل است.

 • گیرپاچ شدن موتور یخساز
 • گیر کردن شانه تخم مرغی به بدنه

برای بررسی علت بروز این اتفاق بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید. شما می‌توانید از متخصصین معرفی شده توسط استاده برای این امور راهنمایی بگیرید. لازم به ذکر است دلایل و علل ذکر شده در هر یک از موارد فوق ممکن است برای برندهای مختلف یکسان باشد. برای عیب یابی صحیح و اصولی و همچنین جلوگیری از بروز خسارات یخچال نسبت به تعمیر آن با کمک افراد با تجربه اقدام کنید.

طبقه بندی شده در