برفک زدن یخچال فریزر یکی از مشکلات مهم و رایجی می‌باشد که تاکنون توسط بسیاری از کاربران گزارش شده است. شاید برای شما نیز سوال “چرا یخچال برفک می‌زند؟” پیش آمده باشد. ما در این صفحه از استاده مگ قصد داریم علت برفک زدن یخچال را بررسی نماییم و به آموزش راه حل‌های کاربردی جهت رفع برفک یخچال بپردازیم. از شما عزیزان دعوت می‌شود تا در پایان مطلب همراه ما باشید و از خدمات تعمیر یخچال فریزر بهره‌مند شوید.

علت برفک زدن یخچال چیست؟

فضای داخل کابین یخچال دمای پایینی دارد و به هیچ عنوان در این قسمت آب و رطوبتی توسط دستگاه تولید نمی‌شود. اما در صورتی که درب یخچال باز شود، رطوبت و هوای گرم محیط اطراف وارد دستگاه می‌گردد و این رطوبت پس از برخورد با دیواره‌های سرد تبدیل به برفک خواهد شد. دلیل برفک فریزر نیز به همین ترتیب در نظر گرفته می‌شود.

توصیه می‌شود جهت جلوگیری از برفک زدن یخچال از قرار دادن مستقیم و بدون واسطه‌ی میوه، سبزی و سایر اقلام غذایی که به میزان قابل توجهی دارای آب هستند، پرهیز فرمایید. در ادامه‌ی مطلب جهت پاسخ به سوال “چرا یخچال فریزر بدون برفک یخ می‌زند؟” به بررسی دقیق‌تر دلیل برفک زدن یخچال بدون برفک می‌پردازیم و چندین ترفند جلوگیری از برفک زدن یخچال بدون برفک ارائه می‌نماییم و در نهایت به سوال “چگونه برفک یخچال را آب کنیم؟” پاسخ خواهیم داد.

علت برفک زدن یخچال بدون برفک

یخچال بدون برفک با تجهیزات به خصوصی که دارد، برخلاف یخچال معمولی عملیات برفک‌زدایی را به انجام می‌رساند. اما چرا یخچال فریز بدون برفک یخ می‌زند؟ علت یخ زدن یخچال بدون برفک یا نوفراست اغلب مربوط به اختلال یکی از قطعات کندانسور، برد الکترونیکی و یا المنت می‌باشد که در آب کردن و از بین بردن خودبه‌خودی برفک یخچال نقش به سزایی دارند.

به طور معمول مشکل یخ زدن یخچال بدون برفک بیشتر برای یخچال بدون برفک شرکت سامسونگ رایج است. پوسیدگی، سایش و یا وجود پارگی در لاستیک اطراف درب نیز یکی دیگر از دلایل برفک زدن یخچال بدون برفک به شمار می‌آید. نحوه و هزینه تعویض لاستیک دور درب یخچال را بخوانید.

دلیل برفک زدن یخچال ساید بای ساید

مشکل برفک زدن یخچال ساید توسط بسیاری از کاربران گزارش شده است و امری غیرمعمول نمی‌باشد. اما علت برفک زدن یخچال ساید بیشتر مربوط به قرارگیری دستگاه در مکانی اشتباه و نامناسب می‌باشد. اگر یخچال تراز نباشد چه می‌شود؟

به عنوان مثال‌ می‌بایست از قرارگیری یخچال فریزر ساید در نزدیکی نور مستقیم خورشید، شعله و اجاق گاز بپرهیزید تا هوای گرم و مرطوب کمتری وارد دستگاه شود. باز کردن درب به دفعات زیاد، وجود پارگی یا پوسیدگی در بخش لاستیک اطراف درب، خرابی ترموستات، گرفتگی لوله‌ها و عدم تنظیم دمای استاندارد و مناسب برای فضای داخلی دستگاه نیز به عنوان دیگر دلایل برفک زدن یخچال ساید بای ساید در نظر گرفته می‌شود.

علت برفک زدن یخچال معمولی

اکنون به بررسی دقیق دلایل برفک زدن یخچال معمولی می‌پردازیم و راهکار برفک نزدن یخچال را ارائه می‌نماییم.

 • باز و بسته نمودن درب یخچال به دفعات زیاد منجر به تشکیل برفک خواهد شد. علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟
 • اگر لاستیک و یا نوار دور درب یخچال دچار سائیدگی، پوسیدگی و یا پارگی باشد، هوای گرم و مرطوب به آسانی وارد فضای داخلی یخچال خواهد شد و با برخورد به جریان هوای سرد موجود برفک ایجاد می‌کند.
 • فاصله‌ی مناسب میان یخچال و دیوارهای اطراف جهت جلوگیری از برفک زدن یخچال می‌بایست رعایت شود.
 • یخچال باید از اجاق گاز، سماور، پکیج، بخاری و سایر وسایل گرمایشی دور باشد تا زمانی که درب دستگاه باز می‌شود، از ورود حجم زیاد هوای گرم و مرطوب به فضای داخلی دستگاه جلوگیری به عمل آید.
 • مواد غذایی خیس و مرطوب را تنها پس از بسته‌بندی مناسب در یخچال قرار دهید.
 • وارد شدن آسیب جدی به بدنه‌ی یخچال و استهلاک یافتن آن نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد برفک در نظر گرفته می‌شود.
 • آخرین علت برفک زدن یخچال را نیز می‌توان خرابی ترموستات در نظر گفت که این قطعه مسئولیت تنظیم، حفظ و کنترل تعادل دمایی را بر عهده دارد و همچنین از نوسان دمایی جلوگیری می‌کند. علائم خرابی ترموستات یخچال چیست؟
علت برفک زدن یخچال معمولی

چکار کنیم که یخچال برفک نزند؟

اکنون به بررسی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین راهکار برفک نزدن یخچال و ترفند جلوگیری از برفک زدن یخچال می‌پردازیم.

 • بهتر است جهت جلوگیری از برفک زدن یخچال، بین دیوار و دستگاه فاصله‌ی حداقل 15 سانتی متری را حفظ نمایید تا جریان‌پذیری هوا به خوبی برقرار شود.
 • از باز و بسته نمودن زیاد درب یخچال فریزر پرهیز نمایید.
 • جهت رفع برفک یخچال اطمینان حاصل فرمایید که کشوهای یخچال فریزر به خوبی بسته شده باشد.
 • به صورت دوره‌ای هواکش فریزر را کنترل کنید تا اگر متوجه شدید این قسمت با تکه‌های یخ مسدود شده است، سریعا نسبت به برطرف سازی آن اقدام فرمایید.
 • از سلامت و کارایی لاستیک درب یخچال فریزر اطمینان حاصل نمایید.
 • از تنظیم دمای بسیار پایین برای دستگاه خود پرهیز نمایید؛ چرا که به عنوان اصلی‌ترین دلیل برفک زیاد یخچال به شمار می‌رود.
 • توصیه‌ می‌شود پیش از قرار دادن مواد غذایی در یخچال فریزر، رطوبت و هوای محبوس در بسته‌بندی آنها را خارج سازید.

دلیل برفک زدن داخل یخچال؟

علت برفک زدن داخل یخچال به تنظیم دمای دستگاه ارتباط نزدیکی دارد. هنگامی که تنظیمات دمای دستگاه تغییر پیدا کند و از حالت استاندارد خارج شود، منجر به برفک زدن داخل یخچال خواهد شد. بنابراین دلیل برفک زیاد یخچال می‌تواند مربوط به عدم کارایی اجزای داخلی دستگاه در تنظیم دمای یخچال باشد.

12 تا از مهم‌ترین دلایل سرد یا خنک نکردن یخچال فریزر را در این صفحه از “استاده” بخوانید.

علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

در این قسمت به بررسی دلیل یخ زدن یخچال بدون برفک یا نوفراست که نسل جدید یخچال‌های موجود در بازار می‌باشند، می‌پردازیم. یخچال‌های‌ بدون برفک می‌توانند به صورت کاملا خودکار عملیات برفک‌زدایی را انجام دهند. اما گاهی اوقات ممکن است تحت شرایطی یخ زدن یخچال بدون برفک را شاهد باشیم.

به طور کلی علت برفک زدن یخچال بدون برفک همانند یخچال معمولی مربوط به وارد شدن هوای گرم و مرطوب از محیط بیرونی به فضای داخلی دستگاه می‌باشد. مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل برفک یخچال مربوط به آسیب قطعات برفک‌زدای یخچال مانند: المنت، سنسور، برد الکترونیکی دستگاه می‌باشد. در ادامه دلایل برفک زدن فریزر را بررسی خواهیم نمود.

علت برفک زدن فریزر چیست؟

اکنون به بررسی سوال متداول “چرا فریزر برفک می‌زند؟” می‌پردازیم و سپس مهم‌ترین دلیل برفک زدن فریزر را معرفی می‌نماییم. به طور کلی مهم‌ترین دلیل برفک زدن فریزر مربوط به زمانی می‌باشد که هوای گرم و مرطوب و یا حتی آب و رطوبت مواد غذایی وارد فضای داخلی دستگاه می‌شود و با جریان هوایی سرد موجود برخورد می‌کند. چرا موتور یخچال یکسره کار می‌کند؟

این عامل را می‌توان به عنوان علت زیاد برفک زدن فریزر دانست که روزانه توسط کارشناسان متخصص بسیاری عیب‌یابی می‌گردد. از دیگر عواملی که به عنوان علت برفک زدن یخچال فریزر محسوب می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی ترموستات دستگاه را می‌توان شایع‌ترین دلیل برفک زدن فریزر یخچال دانست.
 • پوسیدگی و یا وجود پارگی در لاستیک دور درب دستگاه می‌تواند منجر به برفک زدن آن گردد.
 • عدم رعایت فاصله‌ی استاندارد دستگاه از دیوارهای اطراف نیز به عنوان نمونه‌ای دیگر برای رایج‌ترین دلیل برفک زدن یخچال فریزر شمرده می‌شود.

شایان ذکر است علت یخ زدن فریزر بدون برفک نیز همانند دلایل برفک زدن فریزر معمولی در نظر گرفته می‌شود.

علت برفک زدن فریزر چیست؟

علت برفک زدن یخچال فریزر سامسونگ

رکن اصلی برای علت برفک زدن یخچال پارس کاملا مشابه علت برفک زدن یخچال سامسونگ می‌باشد و به وارد شدن هوای گرم و مرطوب به فضای داخلی دستگاه ارتباط دارد. هوای سرد به طور مداوم در فضای داخلی یخچال در جریان است که پس از ورود هوای گرم و مرطوب به دستگاه و برخورد آن با جریان هوایی ذکر شده، برفک زدن یخچال سامسونگ اتفاق خواهد افتاد.

آموزش تنظیم دمای یخچال سامسونگ (تابستان و زمستان) را در “استاده” بخوانید.

اگر برفک در بیشتر قسمت‌های یخچال فریزر شما دیده می‌شود، این موضوع نشان می‌دهد علت برفک زدن فریزر سامسونگ به دمای بسیار کم دستگاه ارتباط دارد. موارد دیگر از علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک سامسونگ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • اشکال در عملکرد المنت
 • اشکال در عملکرد فن اپراتور
 • اشکال در عملکرد ترموستات
 • خرابی لاستیک اطراف درب دستگاه
 • قرارگیری یخچال فریزر سامسونگ در مکانی نامناسب
 • آسیب دیدگی بدنه‌ی دستگاه

خوب است بدانید دلیل برفک زدن فریزر سامسونگ بیشتر بر اساس نوع و مدل دستگاه شما توسط تعمیرکار متخصص تعیین می‌گردد. توصیه می‌شود جهت پیشگیری از دلیل برفک زدن فریزر سامسونگ دستگاه با فاصله‌ی مناسبی نسبت به شعله‌ی گاز، بخاری و سایر وسایل گرمایشی قرار دهید.

لازم به ذکر است علت برفک زدن فریزر ساید بای ساید سامسونگ همانند دلیل برفک زدن یخچال سامسونگ معمولی می‌باشد که به آن پرداخته شد.

علت برفک زدن یخچال بدون برفک سامسونگ

دلیل برفک زدن یخچال سامسونگ و علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک سامسونگ کاملا مشابه یکدیگر می‌باشد که به تفصیل در قسمت قبل به بررسی آن پرداختیم.

توصیه‌ی ما به شما همراهان عزیز “استاده” این است که درصورت مشاهده‌ی برفک و یخ‌زدگی در یخچال بدون برفک سامسونگ جهت پیشگیری از بروز مشکلات جدی‌تر که هزینه‌ی تعمیرات چند برابری را به دنبال دارد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن دستگاه خود را جهت بازبینی و عیب‌یابی دقیق به تعمیرکار ماهر و متخصص بسپارید. گفتنی است می‌توانید برای پاسخ به پرسش “چگونه برفک یخچال را آب کنیم؟” با کارشناسان نمایندگی در ارتباط باشد.

علت برفک زدن یخچال ساید سامسونگ

اگر تعداد دفعات باز و بسته کردن درب یخچال زیاد باشد و یا با هربار باز کردن درب حجم زیادی هوای گرم و مرطوب وارد دستگاه شود، با برخورد به جریان هوای سرد موجود، تولید برفک خواهد کرد. این عامل به عنوان رایج‌ترین دلیل برفک زدن یخچال ساید بای ساید سامسونگ محسوب می‌گردد.

از دیگر عوامل موثر می‌توان به سایش و پوسیدگی لاستیک اطراف درب، خرابی ترموستات، محل قرارگیری نامناسب دستگاه و… اشاره نمود. تشخیص اشکال در عملکرد ترموستات دستگاه تنها می‌بایست توسط تکنسین و تعمیرکار متخصص صورت پذیرد.

علت برفک زدن یخچال فریزر ال جی

علت برفک زدن یخچال ساید بای ساید ال جی همانند علت برفک زدن فریزر ساید بای ساید ال جی در نظر گرفته می‌شود که پیش‌تر به آن پرداخته ایم. شایان ذکر است خرابی و پوسیدگی نوار پلاستیکی دور درب را می‌توان به عنوان رایج‌ترین علت برفک زدن یخچال فریزر ال جی دانست.

علت برفک زدن فریزر ساید ال جی

علت برفک زدن ساید ال جی همانند علت برفک زدن فریزر بوش می‌تواند به بسته نشدن درب دستگاه به مدت طولانی، باز ماندن کشوها و یا بسته‌بندی نادرست مواد غذایی مربوط باشد. خرابی واشر دستگاه را نیز می‌توان به عنوان دلیل دیگری برای علت برفک زدن فریزر ال جی در نظر گرفت.

لازم به ذکر است در صورت وجود سائیدگی، پوسیدگی و یا پارگی در بخش‌ نوار لاستیکی دور درب یخچال جهت پیشگیری از بروز آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم جهت تعویض آن را مهیا سازید.

علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک الکترواستیل

علت برفک زدن یخچال ساید الکترواستیل همانند علت برفک زدن یخچال هایسنس مربوط به وارد شدن هوای گرم و مرطوب به فضای داخلی دستگاه می‌باشد. با گذر زمان برفک ایجاد شده سخت می‌شود و درنهایت به یخ تبدیل خواهد شد. رایج‌ترین و مهم‌ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شوند، به اختصار شامل موارد زیر می‌باشد:

 • یخچال بدون برفک الکترواستیل در مکان مناسبی قرار نگرفته است. بنابراین توصیه می‌شود به عنوان اصلی‌ترین راهکار برفک نزدن یخچال همواره فاصله‌ی حداقل 15 سانتی متری بین دستگاه و دیوار مجاور را رعایت فرمایید.
 • دمای دستگاه بیش از حد پایین تنظیم شده است.
 • ترموستات یخچال الکترواستیل معیوب می‌باشد.
 • لاستیک اطراف درب دستگاه کارایی خود را از دست داده است.

آموزش تنظیم دمای یخچال الکترواستیل جدید و قدیمی را در خدمات آنلاین استاده بخوانید.

علت برفک زدن فریزر الکترواستیل

اکنون به بررسی مهم‌ترین دلایل برفک زدن فریزر الکترواستیل می‌پردازیم. این موارد عبارت هستند از:

 • اشکال در عملکرد سنسور فریزر الکترواستیل
 • اشکال در عملکرد سنسور دمای دستگاه
 • اشکال در عملکرد مدار برد فریزر

توصیه می‌شود هنگام برفک زدن فریزر الکترواستیل قطعات المنت، ترموفیز و سیستم ذوب برفک دستگاه توسط کارشناس مجرب و متخصص مورد بازبینی قرار گیرد.

علت برفک زدن یخچال فریزر امرسان

به طور کلی علت برفک زدن یخچال امرسان مربوط به هوای گرم و مرطوبی است که ممکن است به دنبال لاستیک پوسیده‌ی اطراف درب یخچال، خرابی ترموستات، هیتر، المنت، تایمر، کندانسور و… وارد دستگاه شده باشد و با برخورد آن به جریان هوای سرد موجود باعث برفک زدن یخچال امرسان خواهد شد. توصیه می‌گردد جهت آشنایی با دلیل برفک زدن یخچال امرسان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

علت برفک زدن فریزر ساید دوو

همانطور که در قسمت قبل علت برفک زدن یخچال امرسان بررسی شد، ورود هوای گرم و مرطوب به فضای داخلی دستگاه را می‌توان به عنوان رکن اصلی علت برفک زدن فریزر ساید بای ساید دوو در نظر گرفت. در این صورت هنگامی که هوای گرم به جریان هوایی سرد موجود در داخل یخچال فریزر دوو برخورد می‌کند، برفک تشکیل خواهد شد. مهم‌ترین و شایع‌ترین علت برفک زدن یخچال ساید دوو شامل موارد زیر می‌باشد:

 • اشکال در عملکرد ترموستات دستگاه
 • پوسیدگی و یا پارگی بخشی از قسمت‌های لاستیک دور درب یخچال
 • تنظیم دستگاه برای دمای بسیار پایین
 • در نظر گرفتن مکانی اشتباه و نامناسب جهت قرارگیری دستگاه

علت برفک زدن یخچال فریزر اسنوا

علت برفک زدن یخچال اسنوا همانند علت برفک زدن یخچال دونار مربوط به ورود هوای گرم و مرطوب به دستگاه می‌باشد که در محل برخورد آن به جریان هوایی سرد موجود در یخچال، برفک تشکیل خواهد شد.

در این راستا، علت برفک زدن یخچال ساید اسنوا دقیقا همانند سایر برندهایی می‌باشد که پیش‌تر به ارائه‌ی توضیحات کامل و جامع پیرامون آنها پرداخته‌ایم.

برفک زدن لوله پشت یخچال

برای برفک زدن لوله‌های پشت یخچال می‌توان دلایل گوناگونی در نظر گرفت. یخ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال ممکن است آسیب‌های جدی و جبران‌ ناپذیر به دستگاه شما وارد ‌کند که در این صورت هزینه‌ی تعمیرات بالایی به دنبال خواهد داشت.

بنابراین توصیه می‌شود جهت پیشگیری از این مشکل نسبت به سرویس سالیانه‌ی دستگاه توسط تکنسین ماهر و باتجربه اقدام فرمایید. مهم‌ترین دلایل برفک زدن لوله پشت یخچال به اختصار شامل موارد زیر می‌باشد.

 • اشکال در عملکرد ترموستات
 • اشکال در عملکرد تایمر دیفراست
 • اشکال در عملکرد هیتر دیفراست

علت برفک زدن یخساز ساید

سر ریز شدن آب از یخساز یخچال را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلیل برفک زدن یخساز ساید در نظر گرفت. به طور معمول سر ریز شدن آب از یخساز زمانی اتفاق می‌افتد که عملکرد سنسور آب و یا شیر برقی دچار اشکال شده باشد.

علت کار نکردن یخساز ساید سامسونگ، ال جی و دوو را در این صفحه بخوانید.

برفک یخچال چیست؟

شاید شما نیز تا کنون به سوال “برفک یخچال از چیست؟” فکر کرده باشید. در واقع برفک یخچال هنگامی تشکیل می‌شود که هوای داخل کابین مرطوب شده باشد. رطوبت وارد شده به دستگاه به دنبال سرمای داخل یخچال دچار میعان خواهد شد و به مایع تبدیل می‌شود. قطرات ریز تشکیل شده طی گذشت زمان و یخ می‌زند و برفک یخچال ایجاد خواهد شد.

توصیه می‌گردد جهت بهره‌مندی از خدمات رفع برفک یخچال و آشنایی با علت برفک زدن یخچال پارس، علت برفک زدن یخچال هایسنس، علت برفک زدن فریزر بوش و علت برفک زدن یخچال دونار با کارشناسان ما در “استاده” در ارتباط باشید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در