در یک دهه گذشته یکی از مارک‌های مشهور که حضوری موفق در بازار لوازم خانگی داخل و حتی کشورهای همسایه داشته، یخچال فریزر امرسان بوده است. برای رفع ارور یخچال فریزر امرسان چه باید کرد؟ در این مطلب از استاده مگ با شما از رفع ارور یخچال فریزر امرسان به ویژه خطاهای F5 – AL – RD خواهیم گفت. ارور یخچال امرسان معمولا مصرف کننده را نگران می‌کند. اما داشتن اطلاعات کافی از ماهیت این ارورها می‌تواند بسیار سودمند و مفید باشد.

عیب یابی یخچال و فریزر امرسان می‌تواند نیمی از مسیر تعمیر یخچال باشد. بسیاری از شرکت‌های معتبر و به ویژه نمایندگی‌های رسمی با تکیه بر متخصصان حرفه‌ای یخچال و فریزر امرسان برای حل این مشکلات آماده هستند.

رفع ارور F5 یخچال فریزر امرسان

این خطای F5 یخچال فریزر امرسان بروز مشکل در دمای دستگاه را نمایان می‌کند. راهکار رفع این ارور یخچال امرسان این می‌باشد که از سلامت بودن سنسور دیفراست یخچال امرسان و سنسور دما اطمینان پیدا کنید. برای اینکار، یخچال را از برق بکشید و بعد از ۱۵ دقیقه مجددا به برق بزنید. دمای یخچال و فریزر را تنظیم کنید.

زمانی که کد خطای F در یخچال فریزر امرسان نمایان شد حسگر فریزر آسیب دیده است. اما امکان دارد که برد الکتریکی دچار مشکل شده است.

رفع ارور AL یخچال فریزر امرسان

رفع ارور AL یخچال فریزر امرسان

این خطا به معنی هشدار می‌باشد و خبر از اشکال در فرآیند سرد‌ سازی یخچال امرسان می‌دهد. از آنجا که شرایط برای بروز ارور AL یخچال امرسان می‌تواند متفاوت داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه از متخصص مشاوره بگیرید. جهت تعمیر موتور یخچال می‌توانید روی آن کلیک کنید. در کل باید بگوییم که این یک ارور AL یخچال امرسان بسیار کلی است.

رفع ارور RD یخچال فریزر امرسان

ارور RD یخچال امرسان خبر از آن می‌دهد که سوئیچ مگنت یخچال امرسان و یا سیستم دمپر (دریچه، موتور، سوئیچ مگنت و سیم‌ها) آن دچار آسیب شده است.

برای رفع خطایRD یخچال فریزر امرسان می‌بایست به بررسی سوئیچ مگنت یخچال امرسان و دمپر آن به‌طور تکی پرداخته شود.

 • از صحیح بودن عملکرد سوئیچ مگنت اطمینان پیدا کنید.
 • به سوی دمپر رفته و به بررسی آن نیز بپردازید.
 • اگر پس از بررسی متوجه شدید که هر دوی این قطعات به خوبی کار می‌کردند، مشکل از برد است.

مهمترین دلایل سرد یا خنک نکردن یخچال را اینجا بخوانید.

راهکار برطرف کردن ارور R5

ارور R5 یخچال امرسان یا کد خطای RS به ایراد در سنسور یا حسگر یخچال و سیم‌کشی‌های آن تا برد یخچال ارتباط دارد.

 • اتصال حسگر دمای یخچال فریزر را چک کنید، و از اتصال آن به برق اطمینان پیدا کنید.
 • مقاومت حسگر یخچال را با مولتی‌متر بررسی کنید. اگر اتصال حسگر مشکل داشت، آن را درست کنید.
 • اگر حسگر سالم بود، اتصال سیم‌های زرد و قهوه‌ای (از برد تا حسگر) را چک نمایید.

کد خطای DS یا D5 یخچال امرسان

کد خطای D5 به سنسور دیفراست یخچال امرسان یا ترمودیسک ارتباط دارد.

برای عیب‌یابی سنسور دیفراست یخچال امرسان باید به ترتیب، موارد زیر را بررسی و در صورت وجود مشکل، به رفع عیب آن بپردازید. پیشنهاد می‌کنیم از تکنسین متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 1. مقاومت سنسور
 2. اتصالات
 3. سیم‌های ارتباطی

قبل از ایجاد ارور یخچال فریزر امرسان این نکات را رعایت کنید!

بروز ایرادات و ارورهای یخچال فریزر امرسان امکان دارد به صورت فنی باشد و یا گاهی فقط به خاطر رعایت نکردن برخی موارد اصولی که به یخچال آسیب وارد کرده است.

 • یخچال و فریزر امرسان در اوضاع زمستانی و تابستانی باید در دمای متفاوت کار کند و اگر این تغییرات برایش اعمال نشود، به دستگاه اسیب وارد خواهد شد.
 • معمولا در زمستان دمای یخچال را روی 4 یا 5 و در تابستان دمای یخچال و فریزر را روی 2 یا 3 درجه تنظیم می‌کنند.
 • وجود مواد غذایی فراتر از حد مجاز در یخچال و فریزر امرسان یکی دیگر از مشکلات جدی است. که اگر رعایت نشود در طولانی مدت به یخچال آسیب جدی وارد خواهد کرد.
 • یکی دیگر از مواردی که همیشه باید مراقب آن باشید، خرابی لاستیک درب یخچال و فریزر امرسان است. که در این صورت اگر به موقع برای حل مشکل اقدام نشود به یخچال آسیب جدی وارد خواهد شد.(علت بسته نشدن درب یخچال چیست؟)
 • کمپرسور یخچال و فریزر امرسان با تبدیل گاز به مایع سبب خنکی یخچال و فریزر می‌شود. اگر کمپرسور به هر علتی خراب شود عملیات خنک شدن یخچال و فریزر امرسان به اختلال جدی و ارور یخچال امرسان مواجه خواهد شد.
 • کمبود گاز یخچال و فریزر امرسان نیز از مواردی است که همیشه به عنوان یک خطر جدی در کمین دستگاه است.

وقتی یخچال امرسان محیط داخلی را سرد نمی‌کند!

در چهار حالت امکان دارد یخچال فریزر امرسان از سرد کردن محیط عاجز باشد:

 1. اگر فن اوپراتور یخچال خراب شود چرخیدن فن کم می‌شود و دمای داخل یخچال زیاد می‌شود.
 2. کثیف بودن سیم‌پیچ‌های خازن نیز می‌تواند دلیل این مشکل باشد.
 3. وجود ایراد در برد کنترل دما نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند.
 4. در صورتی که فاصله یخچال با دیوار کمتر از حدود 8 سانتی‌متر باشد گردش هوا صورت نمی‌گیرد

نکته مهم اینجا است که هر کدام از ارور یا خطاهای یخچال فریزر امرسان با دقتی مثال زدنی به شما مشکل اصلی و بخشی که دچار مشکل شده را نشان می‌دهد.

طبقه بندی شده در