معرفی تعمیرکار جهت تعمیر موتور یخچال یا تعویض و تعمیر کمپرسور یخچال در محل از دیگر خدماتی است که توسط خدمات آنلاین استاده جهت تعمیر یخچال ارائه می‌گردد. با تماس با شماره‌های موجود در زیر از نمایندگی‌های معتبر و تعمیرکاران مجاز جهت تعمیر موتور یخچال خود در هر منطقه از تهران می‌توانید اقدام کنید.

ادامه این صفحه از خدمات استاده علاوه بر معرفی تعمیرکاران مجرب به بررسی علائم خرابی کمپرسور یخچال، علت اورلود کمپرسور یخچال و هزینه تعمیر یخچال خواهیم پرداخت.

قیمت تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال

هزینه تعمیر موتور یخچال کاملا به مدل یخچال و نوع خرابی آن بستگی دارد. معمولا هزینه تعمیر نصف هزینه تعویض کمپرسور یخچال است اما باید دید کدام به صرفه‌تر است که تشخیص آن بر تعمیرکار است.

هزینه تعمیر به گارانتی دستگاه، قطعات مورد نیاز برای تعمیر یا تعویض و تکنولوژی به کار رفته در یخچال شما بستگی دارد.

هزینه تعمیر موتور یخچال بدین صورت است:

خدمتقیمت به تومان
تعویض کمپرسور یخچال90.000 تا 150.000
تعویض رله اورلود130.000 تا 280.000
عیب‌یابی رله اورلود و رفع آن60.000
شارژ گاز یخچال460.000 تا 580.000

البته لازم به ذکر است قیمت موتور به‌طور جدا حساب می‌شود و این هزینه به مدل یخچال بستگی دارد و متفاوت است.

تعمیر موتور یخچال در محل

مهم‌ترین جزء یخچال، کمپرسور یاهمان موتور یخچال است که وظیفه‌ی سرمایش یخچال را به عهده دارد، بنابراین حفاظت از آن بسیار مهم است و در صورت خراب شدن حتما باید از فرد متخصص و ماهر برای تعمیر یاتعویض کمپرسور کمک گرفت.

راه‌های حفاظت از موتور یخچال و نیاز پیدا نکردن به تعمیر موتور یخچال، جلوگیری از نوسانات برق و ضربه خوردن به آن است؛ چرا که عمر مفید موتور یخچال حدود 10 سال است و در غیر این صورت عمر آن کاهش پیدا می‌کند. البته اگر موتور یا همان کمپرسور خوب کار کند، می‌تواند حتی تا حدود 20 سال نیز سالم بماند.

برای طولانی‌تر شدن عمر موتور یخچال، بهتر است همیشه کندانسور یخچال و فریزر را تمیز باشد، رله‌های موتور را هر ازگاهی بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل، هرچه سریع‌تر به عیب‌یابی و رفع آن اقدام کنید و همچنین فن کندانسور را نیز از نظر تمیز بودن بررسی کنید.

اگر به این نتیجه رسیدید که موتور یخچال به‌طور یکسره و ممتد کار می‌کند، حتما با تعمیرکار تماس بگیرید.

می‌توانید جهت انجام هرگونه خدمات برای تعمیر و یا تعویض موتور یخچال با شماره تماس متخصصین تعمیرکار یخچال در استاده تماس بگیرید تا در اسرع وقت در محل شما حضور یابند.

علت اورلود کمپرسور یخچال

اورلود کمپرسور یخچال وسیله‌ای است که از کمپرسور در بربر آسیب دیدن محافظت می‌کند. این دستگاه در مسیر منبع جریان برق قرار دارد و کار آن قطع جریان برق در زمان نوسانات جریان و گرمای بیش از حد دستگاه است.

از دلایل اورلود کردن موتور یخچال و نیاز به تعمیر می‌توان به:

  1. نوسانات ولتاژ(افزایش یا کاهش آن)
  2. اختلال و خراب شدن ترموستات(وسیله‌ای برای حفظ دما در محدوده‌ای ثابت)
  3. دمای بسیار بالای محیط
  4. خارج شدن گاز و عدم راه افتان موتور اشاره کرد.

از راه‌های تعمیر و خارج کردن کمپرسور از حالت اورلود، خنک کردن آن و زمان دادن به آن برای خنک شدن است.

علائم خرابی کمپرسور یخچال

از علائم خرابی کمپرسور یخچال می‌توان به این موارد اشاره کرد:

تولید صداهای غیرعادی توسط یخچال(موتور یخچال):

یکی از عوامل ایجاد صدای غیرعادی یخچال، موتور آن است که تشخیص منشاء صدا بر عهده‌ی تعمیرکار ماهر است؛ چرا که هر صدایی به منزله‌ی سوختن موتور نیست، بلکه ممکن است صدا از فن موتور یا مشکلاتی مانند تراز نبودن یخچال و … باشد. به همین دلیل ابتدا سعی کنید تراز بودن یخچال را چک کنید که اگر تراز نبود، مشکل آن را برطرف کنید.

  • ممکن است این صدا دائما تکرار شود یا فقط هنگام روشن شدن یخچال صدای خاصی شنیده شود.
  • اگر یخچال سرمای کافی را ندارد و بعد از گذشت مدتی شروع به تولید صدای تق تق می‌کند، به احتمال زیاد کمپرسور یخچال سوخته است. در صورتی که این مورد را مشاهده کردید حتما با تعمیرکار تماس بگیرید تا این مورد بررسی شود؛ چرا که ممکن است مشکل از رله استارت یا گردش گاز نیز باشد.
  • اگر پس از روشن کردن یخچال، موتور بعد از مدتی با صدایی خاص از کار بیفتد، امکان دارد موتور نیمسوز شده باشد که سریعا با تعمیر موتور یخچال می‌توان آن را رفع کرد و یا مشکل از رله استارت یا سیکل گردش گاز باشد. البته جریان ضعیف برق نیز می‌تواند عامل پیدایش این مشکل باشد.

اختلال در سرمایش یخچال

اگر دمای یخچال نوسان داشت و سرمایش آن به درستی انجام نمی‌شد، نشان‌دهنده‌ی خرابی موتور است. البته دقت کنید که دستگاه فاصله‌ی مناسبی از دیوار و سطوح داشته باشد.

سوختگی داخل موتور

در این شرایط که تشخیص آن به طور قطع با تعمیرکار ماهر محرب می‌باشد؛ تعمیر موتور یخچال کارساز نیست و تعویض موتور یخچال انتخاب خواهد شد.

روشن نشدن یخچال:

یکی از عوامل روشن نشدن يخچال که نیاز به تعمیر صددرصدی یخچال است، خرابی موتور می‌باشد اما عوامل دیگر مثل خرابی ترموستات و یا اختلال در اتصالات برق نیز ممکن است عامل آن باشند. در نتیجه ابتدا اتصالات برق را بررسی کنید که مشکلی نداشته باشد، اگر مشکل از آن نبود، خرابی موتور یا مشکل اورلود مطرح است که تشخیص آن توسط فرد متخصص امکان پذیر است.

  • برای بررسی پریز برق، می‌توانید یک دستگاه دیگر را به پریز وصل کنید و اگر یخچال روشن نشد، پس مشکل از پریز برق است. اگر مشکل از پریز نبود، اتصالات سیم رابط را بررسی کنید. اگر سیم‌های دستگاه مشکلی داشتند، برای بررسی آن حتما از تعمیرکار یخچال کمک بگیرید.
  • همچنین شما ممکن است یک فیوز آسیب دیده داشته باشید که در این صورت باید مشکل برطرف شود.

استارت زدن موتور یخچال و قطع شدن بلافاصله‌ی آن

اگر موتور یخچال شما استارت می‌خورد اما بلافاصله قطع می‌شود، نشان دهنده سوختن موتور یخچال است که باید برای تعویض موتور یخچال اقدام کرد.

پریدن فیوز بعد از استارت زدن موتور

اگر پس از استارت موتور یخچال، فیوز پرید، نشان دهنده سوختن کمپرسور است. البته خرابی موتور علل و نشانه‌های دیگری نیز دارد اما در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها پرداخته شد.

در پایان

اگر هر یک از این نشانه‌های خرابی موتور یخچال وجود داشت باید با نمایندگی‌های مجاز تماس بگیرید تا به بررسی منشاء خرابی و هنگام نیاز به تعمیر یا تعویض موتور یخچال بپردازد؛ چرا که باز کردن موتور یخچال و بررسی آن کار بسیار تخصصی است و خودتان قادر به انجام آن نیستید. البته نکته‌ی قابل توجه این است که گاهی امکان دارد تعمیرکار صلاح بداند که به جای تعمیر کمپرسور یخچال، آن را تعویض کند.

دلیل این تصمیم این است که تعمیر موتور یخچال هزینه زیادی دارد و مهم‌تر از آن، این مورد است که حتی با این هزینه تضمینی برای سالم ماندن طولانی مدت موتور وجود ندارد و ممکن است خیلی زود دوباره خراب شود. پس باتوجه به این دلایل، تعمیرکار تصمیم به تعویض آن به جای تعمیر کمپرسور یخچال می‌شود.

آخرین مطالب تعمیر یخچال در استاده مگ