یخچال از لوازم ضروری در هر منزل به شمار می‌رود. ممکن است زمانی با مشکل روشن نشدن یخچال روبه‌رو شوید. برای برطرف کردن این مشکل باید علت روشن نشدن یخچال را بررسی کنید. در ادامه درباره دلایل روشن نشدن یخچال‌هایی از جمله یخچال ال جی، هیمالیا و امرسان توضیح داده خواهد شد. تا در صورت نیاز، برای تعمیر یخچال و تعویض برخی قطعات اقدام کنید.

روشن نشدن یخچال بعد از جابجایی

اگر پس از چیدن وسایل و وصل کردن یخچال به برق با  مشکل روشن نشدن یخچال بعد از جابجایی رو‌به‌رو شدید آرامش خود را حفظ کنید و تا ادامه این متن همراه ما باشید. البته باید به این موضوع توجه کنید که هر زمان قصد جابجایی و اثاث کشی داشتید حتما به دستورات لازم جابجایی یخچال عمل شود. باید یخچال به صورت درست و استاندارد بسته بندی شود تا در زمان جابجایی دچار مشکل نشود. علت روشن نشدن یخچال بعد از جابجایی را در ادامه خواهیم خواند:

وجود مشکل در ترموستات یخچال

زمانی که این قطعه با مشکل مواجه شود باعث می‌شود تا موتور یخچال به درستی کار نکند. در پی این ایرادات یخچال روشن نمی‌شود. می‌توانید برای رفع این خرابی به تست کردن و بررسی ترموستات بپردازید. نحوه تست به این شکل است که ورودی و خروجی را آهسته جدا کرده و سپس اهم متر را به آن متصل شود. (تعمیر ترموستات یخچال و هزینه تعمیرات ترموستات را اینجا مطالعه کنید.)

زمانی متوجه سالم بودن این قطعه می‌شوید که هنگام وصل شدن کلید عقربه به سمت صفر برود و زمانی که قطع باشد باید به سمت بی‌نهایت حرکت کند.

قطع شدن سیم‌های رابط و اصلی یخچال

اگر این اتفاق بیفتد باید یخچال را چک کنید تا علت روشن نشدن یخچال پیدا شود. ممکن است سیم‌ها قطع و یا پاره شده باشند. برای برطرف کردن مشکل قطع شدن سیم‌ها باید سیمکشی را بررسی کنید و قطعی را بیابید.

برق نداشتن پریز

از مبتدی‌ترین دلایل روشن نشدن یخچال می‌توان به این مورد اشاره کرد. زمانی که پریز برق نداشته باشد قائدتا یخچال روشن نمی‌شود. پریز چک شود و به رفع این مشکل بپردازید.

وجود مشکل در اورلود یخچال

در پی وجود این مشکل با خرابی قطعه بعدی که کمپرسور است روبه‌رو می‌شوید. برای برطرف کردن این مشکل قدم اول جدا کردن دوشاخه از برق است. سپس باید وصل بودن پلاتین‌ها با اهم‌متر چک شود.

شما می‌توانید با کمک گرفتن از افراد متخصص باربری و با روش‌های درست و استاندارد به حمل و جابجایی یخچال اقدام کنید تا از ایجاد مشکلات احتمالی جلوگیری کرده باشید.

روشن نشدن یخچال بعد از شستن

برای جلوگیری از مشکل روشن نشدن یخچال بعد از شستن باید با نحوه درست انجام دادن این کار آشنا باشید. به طور مثال هنگام شستن باید حواستان را جمع کنید تا آب به محفظه کابین یخچال وارد نشود. بهتر است برای انجام این کار از دستمال و ماده شوینده و تمیزکننده استفاده شود.

البته با اینکه مدت زمان بیشتری طول می‌کشد اما از بروز مشکلات جلوگیری خواهد کرد. دلیل تمیز کردن با دستمال برای شستن کابین یخچال این است که قطعات داخل این قسمت دچار قطعی و خرابی نشوند. البته اگر این مشکل برای شما پیش بیاید برای بررسی و پیدا کردن دلایل روشن نشدن یخچال باید از متخصص کمک گرفت تا به برطرف کردن آن بپردازد.

علت روشن نشدن موتور یخچال

سوختن موتور یخچال

زمانی که موتور یخچال بسوزد باید این قطعه را عوض کنید زیرا امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

برای آگاهی از قیمت تعمیر کمپرسور یخچال کلیک کنید.

نرسیدن برق به موتور یخچال

برای چک کردن قطع یا وصل بودن برق باید از فرد برقکار کمک بگیرید. باید برق را از دوشاخ دنبال کرد و از منتقل شدن آن به موتور اطمینان حاصل کرد. برای انجام این کار از مولتی متر استفاده کرد.

وجود مشکل در برد یخچال

زمانی که برد دچار مشکل شود موتور یخچال کار نخواهد کرد. بنابراین از علت های روشن نشدن یخچال محسوب می‌شود. برای بررسی برد از تعمیرکار و در صورت وجود مشکل و خرابی برای تعمیر ازمهندس الکترونیک کمک بگیرید. در پی وجود این مشکل یخچال نیز روشن نخواهد شد.

خرابی رله استارت یخچال

با خراب شدن این قطعه از یخچال صدای زیادی شنیده می‌شود. زمانی که این قطعه با مشکل روبه‌رو شود برای انتقال برق و راه اندازی موتور تلاش می‌کند. به همین دلیل صدایی از یخچال شنیده می‌شود. برای رفع این علت روشن نشدن یخچال باید رله استارت را تعویض کرد زیرا این قطعه تعمیرپذیر نیست.

وجود مشکل در ترموستات یخچال

اگر یخچال شما قدیمی است احتمالا از ترموستات داخل آن استفاده شده است. زمانی که این قطعه دچار مشکل شود ممکن است باعث روشن نشدن موتور یخچال شود.

روشن نشدن یخچال ال جی

علت روشن نشدن یخچال ال جی

اگر شما یخچال ال جی دارید ممکن است با مشکل روشن نشدن یخچال ال جی برخورد کرده باشید. در ادامه به بررسی علت روشن نشدن یخچال ال جی پرداخته خواهد شد.

خرابی محافظ

بعضی مواقع خرابی این وسیله باعث روشن نشدن یخچال ال جی می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل یک بار یخچال به پریز اصلی برق متصل شود. اگر مشکل حل شد پس محافظ را تعمیر یا تعویض کنید.

خراب شدن برد یخچال ال جی

در صورت وجود مشکل در این قطعه فرمان‌های لازم به یخچال ارسال نمی‌شود. اگر این خرابی برای یخچال شما به وجود آمد احتمالا هزینه زیادی را برای برطرف کردن آن باید متحمل شوید. برای چک کردن خرابی برد باید به نمایندگی مراجعه شود. در صورت امکان کارشناسان به تعمیر این قطعه اقدام خواهند کرد.

خرابی سنسور یخچال ال جی

خرابی در این قطعه از یخچال ال جی با نمایش دادن ارور آشکار می‌شود و علت روشن نشدن یخچال است.

البته این خرابی بیشتر در یخچال های ساید ال جی مشاهده شده است. در صورت خرابی سنسور با کمک گرفتن از متخصص یخچال ال جی به تعمیر و یا به تعویض این قطعه مهم اقدام شود.

خرابی یا سوختن موتور(کمپرسور)یخچال ال جی

متاسفانه این قطعه تعمیرپذیر نمی‌باشد و برای رفع این مشکل باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. البته تعویض موتور یخچال ال جی توسط متخصصان و تعمیرکاران در نمایندگی صورت می‌گیرد.

خرابی سیم کشی یخچال ال جی

حتما با روبه‌رو شدن با چنین مشکلی نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید زیرا این مشکل خرابی موتور و برد الکترونیکی را به همراه دارد. برای فهمیدن اینکه علت روشن نشدن یخچال ال جی مربوط به کدام قسمت آن است اگر بدنه و یا داخل آن برق داشته باشد به احتمال زیاد اتصالات داخلی با مشکل روبه‌رو شده اند.

قطع بودن برق و یا مشکل داشتن کنتور یخچال ال جی

حتما قبل از اینکه به بررسی و عیب یابی یخچال ال جی بپردازید از متصل بودن برق مطمئن شوید. همچنین کنتور را نیز چک کنید.

 وجود مشکل در تایمر دیفراست یخچال ال جی

این قطعه در یخچال بدون برفک ال جی موجود است که مسئول آب کردن یخ‌های روی اواپراتور است.

معمولا این عمل هر شش ساعت انجام می‌شود و به مدت ده دقیقه هیتر را روشن می‌کند. از معدود علت های روشن نشدن یخچال ال جی می‌توان به خرابی این قطعه اشاره کرد.

وجود مشکل در ترموستات یخچال ال جی

در یخچال‌های به‌روز ال جی از این قطعه استفاده نشده است. پس اگر در یخچال‌های قدیمی ال جی با خرابی این قطعه روبه‌رو شدید نسبت به چک کردن آن توسط کارشناس مربوطه اقدام شود تا مشکل را برطرف کنید.

ترموستات یخچال چیست؟ چه کاربردی دارد؟

روشن نشدن یخچال هیمالیا

روشن نشدن یخچال هیمالیا

معیوب شدن موتور یا کمپرسور یخچال هیمالیا

علت روشن نشدن یخچال هیمالیا بیشتر به خرابی این قطعه مربوط می‌شود. البته زمانی نیز که یخچال هیمالیا مدت کمی برای روشن شدن زمان لازم داشته باشد و خاموش شود و یا یک‌دفعه خاموش شود و روشن نشود معمولا مشکل از همین قطعه خواهد بود.

معیوب شدن تایمر دیفراست یخچال هیمالیا

پس از بررسی موتور یخچال هیمالیا اگر خرابی این قطعه تشخیص داده شد باید به تایمر دیفراست نیز توجه شود. این مشکل تنها با تعویض این قطعه برطرف می‌شود.

بررسی کامل ارور AL یخچال فریزر هیمالیا روی آن کلیک کنید.

معیوب شدن برد یخچال هیمالیا

این قطعه جزو پراهمیت‌ترین قسمت‌های یخچال هیمالیا محسوب می‌شود و مسئول کنترل کردن سایر قطعات می‌باشد.

علت معیوب شدن

 • زیاد شدن دما
 • زیاد شدن حرارت
 • نوسان برق
 • وارد شدن فشار در اثر ضرب دیدن
 • وارد شدن نیرو هنگام ضربه خوردن
 • نفوذ آب و رطوبت

اگر یک‌سری قطعات ساده از این قسمت یخچال خراب شده باشند امکان تعمیر برد موجود است. اما زمانی که کارشناس مربوطه این قطعه را بررسی کرد ممکن است تعویض را راه حل بداند. (نمایندگی تعمیر یخچال هیمالیا و قیمت تعمیرات یخچال هیمالیا)

معیوب شدن خازن، اورلود و یا رله استارت یخچال هیمالیا

زمانی که به موتور یخچال برق نرسد باید قطعات ذکر شده را چک کرد. اگر هر کدام از این قطعات معیوب شده باشند این مشکل به وجود می‌آید. البته ممکن است مشکل از برد الکترونیکی باشد. در صورت خرابی هر یک از این قطعات به عنوان علت روشن نشدن یخچال هیمالیا، باید با کمک گرفتن از متخصص نسبت به تعمیر یا تعویض آنان اقدام کرد.

وجود مشکل در کنتر، فیوز، پریز و سیم برق

ابتدا باید قبل از بررسی یخچال هیمالیا اتصالات ذکر شده چک شوند.

علت

 • کشیده شدن کابل
 • پوسیده شدن سیم
 • قطع شدن سیم
 • درست قرار نگرفتن داخل پریز
 • پریدن فیوز

پس از متوجه شدن علت خرابی با کمک گرفتن از برقکار به رفع این مشکل بپردازید.

معیوب شدن ترموستات یخچال هیمالیا

این قطعه مسئولیت تنظیم دما را بر عهده دارد. هنگام بالا رفتن دمای یخچال هیمالیا این قطعه به موتور دستور روشن شدن می‌دهد. پس باید به بررسی این قطعه پرداخت و با داشتن علم و یا مراجعه به نمایندگی آن را تعمیر و یا تعویض کرد.

وجود مشکل در سیم کشی یخچال هیمالیا

شما باید پس از چک کردن تمامی علت های روشن نشدن یخچال ذکر شده به بررسی سیم کشی داخلی بپردازید. اگر با مشکلی روبه‌رو شدید برای برطرف کردن آن با کارشناس تعمیر یخچال مشورت کنید.

روشن نشدن یخچال امرسان

روشن نشدن یخچال امرسان

برای بررسی علت روشن نشدن یخچال امرسان به موارد زیر عمل کنید:

 • بررسی پریز برق و مطمئن شدن از وجود برق
 • اطمینان یافتن از سالم بودن دوشاخه متصل به یخچال امرسان
 • بررسی اتصال برق و فیوز
 • سالم بودن سیم‌های داخلی
 • چک کردن ترموستات یخچال امرسان

را اینجا بخوانید.رفع ارور یخچال فریزر امرسان [ خطا F5 – AL – RD ]

راهکار

 • کمک گرفتن از برقکار برای بررسی سیم کشی ساختمان و چک کردن فیوزها
 • کمک گرفتن از متخصص تعمیر یخچال امرسان برای بررسی ترموستات و سیم‌ها و اتصالات داخلی

طبقه بندی شده در