صدا دادن پکیج یکی از موارد عادی است که در طول کارکرد پکیج اتفاق می‌افتد؛ اما اگر به مرور زمان این صداها بیشتر شد و یا صداهایی غیر معمول از پکیج شنیده شد، باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر شما صداهای زیاد و یا صداهای غیرعادی از پکیج دیواری خود می‌شنوید و با این مشکل روبرو هستید، با ادامه مطلب در “استاده” همراه باشید تا اصلی‌ترین دلایل صدا دادن پکیج را به همراه راهکار برطرف کردن آن‌ها و تعمیر پکیج به صورت کامل شرح دهیم.

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

علت صدا دادن پکیج

امکان دارد صداهای غیرعادی پکیج به صورت تق تق، صدای ضربه و یا به صورت صدای سوت باشد. همچنین در شرایطی ممکن است هنگام روشن کردن پکیج، صدایی ناهنجار شنیده شود یا اینکه از فن پکیج صدایی بلند تولید شود. هر یک از این موارد علت و یا علت‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

تراز نبودن دستگاه

اگر دستگاه شما تراز نباشد و در زمان نصب آن به جایگاه مناسب نصب دقت نشود و یا نحوه‌ی نصب صحیح نباشد، صداهایی غیرعادی از دستگاه شنیده می‌شود. بنابراین اگر دستگاه شما صدا می‌دهد، ابتدا به محل نصب پکیج دقت کنید که روی چه سطحی نصب شده و آیا تراز است یا خیر.

تراز نبودن دستگاه پکیج

خرابی سوپاپ و صدا دادن پکیج

هرچقدر پکیج بیشتر کار کند، احتمال معیوب شدن سوپاپ‌ها بیشتر می‌شود که این مورد، خود باعث صدا دادن پکیج می‌شود.

علت بالا رفتن فشار پکیج چیست؟ چه خطراتی دارد؟

لوله کشی نامناسب

یکی از علل صدا دادن پکیج، لوله کشی غیر صحیح است. اگر لوله کشی مناسب نباشد، صدای تق تق (مخصوصا در بعضی برندهای پکیج مثل بوتان) و یا صدای ضربه‌ای شبیه چکش شنیده می‌شود. این مشکل معمولا زمانی وجود دارد که لوله‌ها بسیار نازک باشند و یا پیچ و خم این لوله‌ها زیاد باشد. در اینگونه موارد لوله کشی باید بررسی و مشکل برطرف شود.

خراب شدن و یا لرزش پمپ پکیج

در صورت خرابی و یا لرزیدن پمپ پکیج، صدای تق تق شنیده می‌شود. پس اگر صدای تق تق شنیدید، پمپ پکیج را بررسی کنید. در صورتی که پمپ آسیب دیده بود و مهارتی در تعمیر آن نداشتید، به منظور رفع مشکل از تعمیرکار کمک بگیرید. خرابی پمپ می‌تواند باعث ایجاد صدای ضربه‌ای نیز بشود. از موارد دیگری که علاوه بر وضعیت پمپ باید بررسی شوند، می‌توان به سرعت پمپ و همچنین میزان حجم آب ورودی اشاره کرد.

ممکن است همراه آبی که وارد پمپ می‌شود، جسمی خارجی نیز وارد پکیج شده باشد که در پمپ باعث ایجاد سر و صدا می‌گردد.

خرابی پمپ پکیج

پائین بودن دمای آب ورودی

اگر دمای آب ورودی تفاوت بسیار محسوسی با دمای دستگاه داشته باشد، تفاوت ایجاد شده باعث صدا دادن پکیج می‌شود.

وجود هوا در سیستم و ایجاد شدن صدا در پکیج

وجود هوا نیز از عوامل بروز صدا از پکیج به صورت تق تق است. البته وجود هوا در سیستم می‌تواند باعث ایجاد صدای سوت زدن دستگاه نیز بشود. درواقع، به تدریج در اثر کار کردن پکیج، هوا وارد مدار پکیج می‌شود و اگر به صورت دوره‌ای هواگیری صورت نگیرد، منجر به ایجاد صدا می‌شود.

خدمات هواگیری سیستم پکیج و نحوه هواگیری پکیج و شوفاژ‌ها را می‌توانید در “استاده” درخواست کنید.

خرابی شیر اطمینان نیز باعث نفوذ هوا به دستگاه و در نتیجه صدا دادن پکیج می‌شود. شیر اطمینان را بررسی و در صورت وجود مشکل، آن را برطرف کنید. نحوه تعویض شیر اطمینان پکیج را اینجا بخوانید.

رسوب گرفتن پکیج و علت صدا دادن پکیج

در صورت رسوب گرفتن پکیج شاهد ایجاد صدای تق تق خواهید بود. مبدل را از نظر وجود رسوب و آلودگی بررسی کنید و اگر مشکلی بود، برطرف کنید. دقت کنید برای صدا دادن پکیج به صورت تق تق، علل مختلفی بیان شد که در صورت لزوم باید بررسی و برطرف شوند. اگر مهارت کافی برای رفع مشکل ندارید، از سرویسکار ماهر کمک بگیرید.

رسوب گرفتن مبدل ثانویه

اگر مبدل ثانویه رسوب گرفته باشد، صدایی شبیه سوت زدن و یا زوزه از پکیج شنیده خواهد شد.(جهت آموزش نحوه رسوب گیری پکیج کلیک کنید.)

خراب شدن فن و یا لرزش فن

اگر سوت کشیدن پکیج را شاهد هستید، احتمال خرابی فن پکیج وجود دارد و خرابی و لرزش فن در هنگام کارکرد محتمل است . البته گاهی فن، صدای زیاد و بلندی را ایجاد می‌کند که لزوما دلیل بر خرابی فن نیست؛ اما ممکن است نشان از نزدیک شدن به پایان عمر فن به دلایل ساده باشد. گرد و غبار زیاد و وجود رسوب در فن می‌تواند از عمر فن بکاهد و این مورد نیز دلیل صدا دادن پکیج باشد.

کاهش فشار آب ورودی

اگر آب ورودی به دستگاه دچار کاهش فشار شود، شعله بالا می‌رود و همین موضوع باعث به وجود آمدن صدایی بیشتر از صدای عادی پکیج خواهد شد. 4 تا از مهمترین علت کم شدن فشار آب گرم را مطالعه کنید.

راهکارهای رفع صدای پکیج

هر یک از صداهای ایجاد شده در پکیج منشاهای مختلفی دارند و با توجه به منشا و دلیل اصلی بروز صدا در پکیج، باید برای برطرف کردن آن اقدام کرد.

  • از اصلی‌ترین دلایل صدا دادن پکیج، خرابی برخی قطعه‌ها، لرزش آن‌ها و یا هوا گرفتن آن‌ها است. اگر قطعه‌ای خراب باشد ممکن است صداهای غیر عادی و گاها بلند شنیده شود. برای بررسی خرابی قطعات، بهتر است از تکنسین ماهر کمک بگیرید.
  • ممکن است صدا دادن به دلیل تراز نبودن و محل نامناسب نصب پکیج باشد. در این صورت باید تراز بودن را بررسی کنید.
  • اگر لوله کشی مناسب نباشد، این صدا همراه شما خواهد بود. پس اگر لوله کشی مناسب نیست، برای رفع آن اقدام کنید.
  • دمای آب ورودی را بررسی کنید تا تفاوت زیاد آن با دمای پکیج عامل صدا دادن پکیج دیواری نباشد.

در نهایت، باید بگوییم که سرویس‌های دوره‌ای پکیج را جدی بگیرید تا رسوب گرفتن قطعات، هوا گرفتن آن‌ها و یا خرابی آن‌ها زودتر تشخیص داده شود و برطرف شوند و از خرابی عوامل ایجادکننده صدا جلوگیری شود.

طبقه بندی شده در