تلویزیون‌های موجود در بازار شامل تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی هستند که توسط برندهای مختلف تولید می‌شوند. یکی از ایراداتی که ممکن است در هر تلویزیونی رخ بدهد، مشکل نبود تصویر است در حالی که صدای تلویزیون به خوبی شنیده می‌شود. با توجه به اینکه تلویزیون‌ها در مدل‌های مختلف و توسط برندهای متفاوت عرضه می‌شوند، در این صفحه قصد داریم به بررسی این مشکل که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر نه و برخی از مدل‌های تلویزیون را از نظر وجود این مشکل مورد ارزیابی قرار دهیم و اطلاعاتی قبل از اقدام به تعمیر تلویزیون در اختیار شما قرار دهیم.

شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد!

 سیاهی تصویر تلویزیون یک مشکل رایج در تلویزیون‌های ال ای دی است. این خرابی اکثرا وقتی رخ می‌دهد که در حال دیدن فیلم یا برنامه‌ای هستید و به یک‌باره می‌بینید که تصویر سیاه شده است. در این شرایط اگر به تلویزیون نزدیک شوید تصاویر مبهمی را مشاهده می‌کنید.

در حالت کلی علت ایجاد قطعی تصویر و سیاه شدن صفحه تلویزیون با وجود داشتن صدای آن و به‌طور کلی تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد، به علت نقص در بک لایت است که نیاز شما به تعمیر بک لایت تلویزیون مبرم می‌شود.

البته بک لایت در مدل‌های مختلف تلویزیون از هم متفاوت هستند. به همین علت واکنش‌های متفاوتی در تلویزیون مشاهده می‌شود. مثلاً در صورتی که تلویزیون ال جی در سایز ۴۷ تا ۵۵ اینچی داشته باشید، اگر این مشکل پیدا شد، صفحه تلویزیون بعد از خرابی به صورت چشمک زدن درمی‌آید.

تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد!

 با توجه به اینکه مشکل وجود صدا در تلویزیون و قطع تصویر آن از نقص در بک لایت ایجاد می‌شود، بهتر است این قطعه را بهتر بشناسیم. ترجمه عبارت بک لایت به این معنا است که این قطعه نور پس زمینه تلویزیون را برای روشن شدن صفحه آن تأمین می‌کند.

 نور صفحه توسط تعداد زیادی لامپ‌های ال ای دی تامین می‌شود. این لامپ‌ها در تلویزیون‌های مختلف مدل‌های متفاوتی دارند. برای اینکه متوجه شوید که اشکال از بک لایت تلویزیون است، می‌توانید چراغ قوه گوشی خود را وارد عمل کنید. نور را به سمت تلویزیون بگیرید و اگر مشاهده کردید که تصویری نامفهوم روی تلویزیون مشخص است، یعنی بک لایت دچار مشکل شده است و صفحه تلویزیون سیاه است و نیازمند تعمیر است.

 البته متاسفانه در اکثر موارد زمانی که  یک لامپ ال ای دی آسیب میبیند، بقیه نیز از کار میفتند و نمی‌توان با تعمیر، سیاه بودن و تصویر نداشتن تلویزیون (دلیل خرابی تصویر تلویزیون چیست؟ روی آن کلیک کنید.) را حل کرد. در این شرایط راه حل فقط تعویض آن است که باید از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید تا به شما کمک کند. با توجه به اینکه دو برند تلویزیون ال جی و سامسونگ بیشتر از سایر برندها استفاده می‌شود؛ در ادامه مشکل نداشتن تصویر در این تلویزیون‌ها بیان می‌شود. معرفی نمایندگی‌های مجاز و معتبر تعمیر تلویزیون ال جی

 سیاه شدن تصویر در تلویزیون‌های مختلف

به طور کلی در صورتی که در اکثر تلویزیون‌ها با این مسئله مواجه شدید، دلیل آن آسیب رسیدن به بک لایت تلویزیون است که متاسفانه یک اشکال شایع است و این ضعف در عملکرد آن وجود دارد. علت این مسئله نبود هماهنگی بین ال ای دی با ولتاژ خروجی برد پاور است. در این صورت باید از یک تعمیرکار کمک بگیرید تا دوباره با این مشکل روبرو نشوید.

در برخی از برندهای تلویزیون، دو نوع بک لایت به صورت موازی و سری به کار رفته است. از جمله این موارد می‌توان به تلویزیون سامسونگ اشاره کرد. در تلویزیون سامسونگ از سایز ۳۲ تا ۴۰ اینچی بک لایت به صورت سری به کار رفته است. در این تلویزیون‌ها حتی اگر یک لامپ ال ای دی خراب شود، تلویزیون تصویر سیاه نشان خواهد داد. در این شرایط باید تعمیر کار ماهر لامپ‌های ال ای دی را به صورت کامل عوض کند تا مشکل تلویزیون حل شود. همچنین بهتر است از بک لایت اورجینال تلویزیون سامسونگ روی آن نصب کنید تا این اتفاق دوباره برای تلویزیون ایجاد نشود. علت قطع شدن صدای تلویزیون ال جی را می‌توانید اینجا بخوانید.

از دیگر عوامل قطع تصویر خطاهای انسانی و عدم مراقبت از تلویزیون است. اکثرا اگر روی صفحه تلویزیون آب ریخته شود سبب آسیب رسیدن به فلت‌های پنل تلویزیون می‌شود و در نهایت موجب سیاه شدن و تاریکی صفحه خواهد شد. این مشکل بیشتر در تلویزیون سونی پیش می‌آید. در این شرایط، بهترین کار خاموش کردن تلویزیون و روشن نکردن آن حداقل تا 48 ساعت بعد است تا آسیب کمتری به فلت های پنل تلویزیون وارد شود. اما درصورتی که این کار نتیجه نداد، باید از تعمیرکاران برای رفع مشکل کمک بگیرید. اگر با مشکل خاموش‌ شدن ناگهانی تلویزیون ال‌ جی مواجه شدید پیشنهاد می‌کنیم این صفحه را مطالعه کنید.

اما درصورتی که این کار نتیجه نداد، باید از تعمیرکاران برای رفع مشکل کمک بگیرید.اما در صورتی که اختلال و خرابی در ولتاژ بک لایت صورت گیرد، باعث نقص در برد خواهد شد و در نهایت سیاه شدن صفحه تلویزیون میباشد.
ممکن است این برد در اثر نوسانات برقی سوخته باشد و یا اینکه ولتاژ بک لایت آن قطع شده باشد. در این شرایط اکثر اوقات می‌توان برد پاور را تعمیر کرد و احتیاج به تعویض در آن وجود ندارد. ولی اگر برد پاور به طور کامل بسوزد، تلویزیون اصلا روشن نمی‌شود و برد نیاز به تعویض دارد. این کار کاملا تخصصی است و برای تعمیرات برد پاور باید از متخصصان کمک بگیرید.

کلام آخر

به طور کلی وجود صدا و قطعی و سیاهی تصویر در تلویزیون‌های ال ای دی ناشی از وجود مشکل در بک لایت آن است. البته مارک‌های مختلف تلویزیون بک لایت را روی تلویزیون نصب می‌کنند. دیدن چنین نقصی نیاز به تعویض بک لایت تلویزیون دارید. برای این کار از تعمیر کار کاربلد کمک بگیرید و بک لایت ارجینال بر روی تلویزیون نصب کنید تا دوباره با این مشکل مواجه نشوید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در