از آنجایی که تلویزیون از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزارآلات برقی در هر خانه‌ای به شمار می‌رود، با استفاده‌ی مداوم و نادرست از آن و پس از گذشت مدت طولانی، احتمال بروز خرابی تصویر تلویزیون که بر روی صفحه نمایش ال سی دی یا ال ای دی نمایش داده می‌شود، وجود دارد. در ادامه با ما باشید تا دراین محتوا از خدمات آنلاین “استاده” با مهم‌ترین مشکلات و دلایل خرابی تصویر تلویزیون زمان نیاز تعمیرات تلویزیون آشنا شوید.

شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

دلایل خرابی تصویر تلویزیون همراه راهکار

1-وجود صدا بر خلاف نمایش تصویر روی صفحه نمایش

علت

 • خرابی و وجود مشکل در بک لایت تلویزیون
 • اختلال در بخش‌های مرتبط با بک لایت
 • وجود مشکل در مین برد تلویزیون(نبود صدا و تصویر) برای اقدام به تعمیر برد تلویزیون کلیک کنید.
 • گرم بودن محیط قرارگیری تلویزیون و دمای بالای جایگاه آن

گفتنی است بک لایت و لامپ‌های داخلی تلویزیون وظیفه‌ی رساندن منبع نور و تابش آن به صفحه تلویزیون را بر عهده دارند و در صورت خرابی آن‌ها باید سریعا نسبت به تعمیر بک لایت تلویزیون اقدام کنید تا کوچک‌ترین مشکلی در نمایش تصاویر بر صفحه تلویزیون و میزان نور آنها ایجاد نشود.

2-آشکار شدن خطوط عمودی بر روی تصویر تلویزیون

علت

آشکار شدن خطوط عمودی بر روی صفحه‌ی تلویزیون
 • وجود مشکل و خرابی در برد تیکان(خطوط تمام تصویر تلویزیون را در بر می‌گیرند)
 • ضربه و وجود مشکل در پنل تلویزیون(خطوط کوتاه هستند و تمام تصویر تلویزیون را در بر نمی‌گیرند)
 • وجود مشکل در فلت‌های مرتبط کننده(خط‌هایی از بالا تا پایین تلویزیون ایجاد می‌شود) علت پیدا شدن خطوط عمودی و افقی روی صفحه تلویزیون را در این صفحه بخوانید.

اگر شما با مشکل خرابی تصویر تلویزیون به‌حالت نمایان شدن تعدادی خط عمود بر روی صفحه‌ نمایش تلویزیون روبه‌رو شدید، بهتر است با تعمیرکاران مجرب در استاده مشورت کنید تا پس از عیب‌یابی و در صورتی که مشکل از برد تیکان و یا فلت‌های ارتباط‌ دهنده باشد، در کم‌ترین زمان و با حداقل هزینه‌ی لازم خرابی جزئی به وجود آمده، برطرف و تعمیر شود. گفتنی است چنانچه مشکل از پنل تلویزیون باشد، از آنجایی که تعمیر این قطعه شدنی نیست، باید نسبت به تعویض آن با قطعه‌ی اورجینال اقدام کنید. 3 دلیل اصلی برای خرابی پنل تلویزیون را اینجا مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم علت خاموش‌ شدن ناگهانی تلویزیون ال‌ جی را در این صفحه از استاده مگ مطالعه نمایید

3-ظاهر شدن خطوط افقی بر روی تصویر تلویزیون

علت

 • سوختن پیکسل تلویزیون(تنها در مواردی که خطوط تمام تصویر تلویزیون را در بر نمی‌گیرند)
 • وجود ایرادی در پنل تلویزیون

علت کم نور شدن صفحه تلویزیون چیست؟ ال جی و سامسونگ

دیده شدن خط افقی در تلویزیون و نمایش آنها در صفحه‌ نمایش تلویزیون، یکی دیگر از دلایل رایج خرابی تصویر تلویزیون می‌باشد که علاوه بر موارد فوق، دلایل متعددی دارد و عوامل مختلفی نیز در آن دخیل هستند. این مشکل پس از بررسی به‌دست کارشناس مربوطه، بررسی و عیب یابی خواهد شد.

ظاهر شدن خطوط افقی بر روی صفحه‌ی تلویزیون

4-قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون

علت

 • وجود مشکل در قطعه‌ی مین برد تلویزیون

خرابی قطعه‌ی داخلی مین برد از تلویزیون به دلیل اینکه با قطعات مختلف نمایش تصویر ارتباط دارد، سبب شکل‌گیری مشکل و خرابی در تصویر تلویزیون و تزلزل در تصویر آن می‌شود.

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد! دلیل این مشکل چیست؟

 • خراب شدن بک لایت و یا لامپ تلویزیون

لامپ‌های تلویزیون و یا بک لایت آن در نمایش تصویر تلویزیون نقش اصلی را دارند و با سوختن یا خرابی هر یک از آن‌ها ممکن است با خرابی تصویر تلویزیون روبه‌رو شوید.

 • وجود مشکل در برد پاور و خرابی آن

در صورت خرابی برد پاور تلویزیون که تغذیه کننده‌ی انرژی برای سایر اجزای تلویزیون می‌باشد و وظیفه‌ی رساندن آن به قطعات مختلف تلویزیون را بر عهده دارد، با خرابی تصویر تلویزیون به صورت منقطع و مشکل قطع شدن کل تصویر و یا تیره شدن تصاویر بر صفحه نمایش تلویزیون مواجه خواهید شد.

 • وجود مشکل در پنل گه دلایل آن موارد زیر می‌باشد:
  • ریخته شدن آب و سایر مواد از این دسته آن به داخل پنل
  • ایجاد شوک یا ضربه به صفحه تلویزیون
  • کار کردن یکسره تلویزیون در طولانی مدت

برای بررسی علت خرابی صفحه‌ی تلویزیون و برطرف کردن ایراد قطع و وصل شدن تصویر صفحه نمایش، باید از کارشناس مجرب در حیطه‌ی عیب‌یابی، راهنمایی و مشورت صورت بگیرد تا در صورت نیاز به تعمیر و یا تعویض قطعات معیوب، اقدامات لازم انجام شود. آب خوردگی پنل تلویزیون قابل تعمیر است؟

5-شکسته شدن صفحه نمایش تلویزیون

علت

 • وارد شدن ضربه‌های غیرمنتظره به تلویزیون
 • تحمیل فشار به صفحه تلویزیون

هزینه تعویض ال سی دی شکسته تلویزیون چقدر است؟

راهکار

لازم به ذکر است راهکاری جز عوض کردن این قطعات برای برطرف نمودن این مشکل موجود نیست چرا که در صورت خرابی قابلیت تعمیر ندارند. به دلیل گران‌قیمت بودن هزینه‌ی تعویض پنل تلویزیون، عموما افراد خرید تلویزیون نو را برتری می‌دهند.

6-نفوذ مایعات

نشانه

علت

 • به وجود آمدن اتصال کوتاه در فلت‌های متبط کننده
 • به وجود آمدن اتصال کوتاه در برد تیکان (TCON)

راهکار

 • تعویض و یا تعمیر قطعات آسیب دیده توسط کارشناس

7-سیاه شدن بخشی از تصویر تلویزیون

علت بروز چنین موردی و خرابی تصویر تلویزیون با تیرگی صفحه نمایش، خرابی بک لایت و یا ضربه خوردن صفحه تلویزیون است که هنگام ضربه به تلویزیون باید نسبت به تعویض پنل آن اقدام کنید. اما اگر ایراد از بک لایت باشد، با تعمیرات جزئی آنها برطرف می‌شود.(علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سامسونگ)

سیاه شدن بخشی از تصویر در صفحه‌ی تلویزیون

حتما بخوانید: مهم‌ترین علت سیاه شدن صفحه تلویزیون سامسونگ، سونی، ایکس ویژن و دوو

8-ضربه خوردن صفحه نمایش و یا برخورد شی نوک تیز به صفحه‌ی تلویزیون

اگر اجسام نوک تیز به‌صورت اتفاقی به صفحه تلویزیون زده اثابت کنند، نیاز به تعویض کلی پنل می‌باشد تا سبب سیاه شدن صفحه نمایش و نمایش خط‌هایی روی تصویر تلویزیون نگردد.

9-سوختن پیکسل تلویزیون

این ایراد با نمایش یک یا چند لکه‌ی کوچک روشن در تصویر تلویزیون ظاهر می‌شود. برای حل این خرابی در تصویر تلویزیون باید ایراد را در پنل چک و در صورت خرابی، پنل تلویزیون را تعویض کنید.

10-ظاهر شدن رنگی غیر معمول در کل صفحه نمایش و تصویر تلویزیون

این خرابی مرتبط به پنل دستگاه می‌شود که برطرف کردن آن تنها با تعویض پنل امکان پذیر است.

ظاهر شدن رنگی غیر معمول در کل صفحه نمایش

11-نمایش دادن تصویر به صورت دوتایی

برای عیب یابی و بررسی تلویزیون با وجود ایراد دوتایی شدن تصویر باید از کارشناس و تعمیرکار مجرب مربوطه کمک بخواهید چرا که بروز این مشکل نیاز به بررسی تخصصی اجزای داخلی تلویزیون و تعویض آنها دارد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در