یکی از مهم‌ترین قطعات تلویزیون، پنل تلویزیون است. پنل تلویزیون در صفحه نمایش تلویزیون قرار دارد و تصویر روی آن نمایش داده می‌شود. بیشتر پنل‌ها از جنس شیشه و کریستال است ولی برای محافظت از این شیشه، روی آن پوشش فیلم وجود دارد. از آن جایی که از تلویزیون زیاد استفاده می‌شود، حتما باید به درستی از آن استفاده شود تا آسیب نبیند، چرا که اگر با خرابی پنل تلویزیون مواجه شوید، ممکن است امکان تعمیر وجود نداشته باشد و مجبور به تعویض پنل تلویزیون شوید و هزینه‌ی زیادی داشته باشد.  ان

شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

واعی از پنل‌ها وجود دارد که امروزه تعدادی از آن‌ها رایج‌تر هستند وبیشتر استفاده می‌شوند. این پنل‌های رایج عبارتند از : LCD , LED , QLED , OLED .

علت خرابی پنل تلویزیون چیست؟

خرابی پنل تلویزیون عوامل زیادی دارد و بیشترین خدمات را در زمان تعمیر تلویزیون است که برخی از این خرابی‌ها قابل تعمیر و برخی دیگر نیاز به تعویض دارند. از عوامل خرابی پنل تلویزیون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟

مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون را می‌توان به 3 دلیل زیر اشاره کرد

  1. وارد آمدن فشار و ضربه به پنل تلویزیون ممکن است باعث خرابی پنل تلویزیون شود. وقتی در اثر ضربه و فشار روی پنل، قسمتی از تصویر نمایش داده شده روی صفحه تلویزیون تاریک باشد، باید پنل تعویض شود و دیگر تعمیر امکان پذیر نیست. بنابراین در محافظت از پنل در برابر فشار و ضربه کوشا باشید.
  2. اگر آب در تلویزیون نفوذ کند، می‌تواند باعث خرابی پنل تلویزیون شود و شما خط‌ها و یا نوارهایی را روی تصویر ببینید و یا تصویر چند قسمتی شود. البته این مورد در صورت رسیدگی به موقع تعمیر شدنی است و برای تعمیر آن از یک تکنسین ماهر در این زمینه کمک بگیرید.
  3. یکی دیگر از عوامل خرابی پنل تلویزیون، نوسانات جریان برق است. به همین دلیل باید عواملی که باعث نوسان برق می‌شوند، حذف شوند.

سیاه شدن و دتایی شدن تصویر

سیاه شدن و دوتایی شدن تصویر تلویزیون از مهمترین دلایل خرابی تلویزیون است.

چرا پنل تلویزیون خراب می‌شود؟ این موارد از متداول‌ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون بودند و نکاتی برای جلوگیری از بروز این مشکل نیز گفته شد. در ادامه به بررسی نشانه‌های خرابی پنل تلویزیون و اینکه آیا با وجود این خرابی پنل قابل تعمیر است یا خیر می‌پردازیم.

تعمیر یا تعویض پنل تلویزیون

تعمیر پنل تلویزیون ال سی دی

ممکن است مشکلات مختلفی برای پنل تلویزیون به وجود بیاید، اما باید بگوییم که برخی از این مشکلات با تعمیر حل می‌شوند اما برخی دیگر، فقط باید تعویض شوند تا مشکل تلویزیون برطرف شود. البته برخی از تعمیرات نیز آن قدر هزینه‌ی بالایی دارند که اصلا به صرفه نیستند و به همین تعویض پنل در این شرایط انتخاب بهتری خواهد بود. همچنین هنگام تعمیر پنل، امکان آسیب دیدن قطعات دیگر نیز بالاست و به همین دلیل معمولا تعویض کردن آن بهتر است. ما در ادامه‌ی مطالب به شما می‌گوییم که چه نوع خرابی‌هایی قابل تعمیر است.

علائم و نشانه‌های خرابی پنل تلویزیون

علت خرابی پنل تلویزیون چیست؟
  • افتادن خط عمودی روی صفحه تلویزیون: اگر با این مشکل مواجه شدید، باید بدانید که عوامل دیگری به جز خرابی پنل تلویزیون مثل خرابی برد تیکان و یا فلت‌های مرتبط کننده نیز می‌تواند باعث بروز این مسئله باشد. معمولا اگر این خط سراسری نباشد مربوط به پنل است و باید تعویض شود. برای عیب یابی و برطرف کردن عیب، از فرد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.
  • تیره شدن قسمتی از تصویر: اگر تصویر شما تیره و تاریک شده باشد و در اثر فشار یا ضربه این اتفاق افتاده باشد، پنل باید تعویض شود؛ اما اگر ضربه نخورده باشد، احتمالا مشکل از بک لایت است و می‌توان آن را تعمیر کرد. دلیل خرابی تصویر تلویزیون چیست؟
  • اضافه شدن یک رنگ به کل تصویر: اگر یک رنگ مشخص به کل تصویر شما اضافه شد، بدانید که مشکل از پنل است و باید تعویض شود.
  • وجود نقاط سفید نورانی روی تصویر: اگر روی تصویر یک یا چند نقطه سفید نورانی مشاهده می‌کنید، باید بگوییم که دستگاه دچار پیکسل سوختگی شده است و راه حلی جز تعویض پنل تلویزیون وجود ندارد.
  • اگر شما تصویر را به صورت چند قسمتی مشاهده می‌کنید، به احتمال زیاد پنل تلویزیون آسیب دیده است، اما ممکن است علت‌های دیگر نیز داشته باشد. پس بررسی آن را به عهده تکنسین ماهر بگذارید تا عیب را پیدا و آن را برطرف کند.
  • قطع و وصل شدن تصویر هنگام روشن بودن تلویزیون: اگر این اتفاق می‌افتد، دلیل می‌تواند نوسان برق باشد و این نوسان نیز عوامل مختلف دارد. در جلوگیری از بروز این مشکل کیفیت کابل‌های مورد استفاده اهمیت زیادی دارند تا از نوسانات جریان برق جلوگیری شود.

خرابی پنل تلویزیون سامسونگ

اگر برای پنل تلویزیون سامسونگ مشکلی به وجود بیاید و خراب شود، می‌توان با علائمی که وجود دارد سریع خرابی را تشخیص داد و برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام کرد. بالاتر علائم خرابی پنل تلویزیون ( نداشتن تصویر، تصویر تیره و تاریک، وجود خطوط و نوار ها روی تصویر، چند قسمتی شدن تصویر و تغییر رنگ کلی و …) گفته شد.

علت خرابی پنل تلویزیون برای برندهای مختلف همانند هم هستند. علل خرابی سامسونگ، ال جی یا ال ای دی یا ال سی دی هیچ تفاوتی در علت‌های خرابی با یکدیگر ندارند.

در صورت مشاهده این علائم، از تکنسین ماهر و مجهز به تکنولوژی بالا برای برای عیب یابی کمک بگیرید و در این کار تعلل نکنید؛ چرا که پنل تلویزیون قطعه‌ای بسیار حساس است.

طبقه بندی شده در

با برچسب در