پرده زبرا در مکان‌های مختلفی کاربرد دارد و تمیز کردن آن یکی از امور مهم در نگهداری از این مدل پرده به شمار می‌رود. شما می‌توانید از مطالب موجود در این صفحه از نظافت منزل در استاده برای آموزش نحوه شستشوی پرده زبرا کمک بگیرید. در این صفحه سعی داریم تا شما را با نحوه شستشوی پرده زبرا در انواع مختلف و روش‌های شستشوی آنها آشنا کنیم.

نحوه شستشوی انواع مختلف پرده زبرا

پرده زبرا انواع مختلفی دارد که ممکن است شستشوی هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت باشد. در ادامه نحوه شستشوی انواع مختلف این نوع پرده را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پرده زبرای حریر

این مدل کمی ظریف‌تر از سایر مدل‌های این نوع پرده به شمار می‌رود و برای تمیز کردن آن باید دقت زیادی به خرج دهید. برای شستشوی این نوع از پرده با این مدل می‌توانید با براش وکیوم همراه با مکش کم این کار را به خوبی انجام دهید. بهترین روش شستن پرده توری و حریر را بخوانید.

شستشوی پرده زبرای حریر

پرده زبرای وینیلی یا آلومینیومی

برخی از افراد فکر می‌کنند باید هر قسمت از این پرده کرکره‌ای را جدا جدا تمیز کنند؛ اما روش راحت‌تر این است که ابتدا دست خود را روی دکمه ریلی نگه دارید، سپس پرده را به آرامی از پنجره دور کنید و بین آنها فاصله ایجاد کنید و آن را به خود نزدیک کنید. پرده را سفت گرفته و از براش وکیوم کمک بگیرید تا به صورت کامل لابه‌لای آن را شستشو دهید.

توجه داشته باشید که در این حالت، حرکات شما تنها می‌تواند بالا به پایین یا طرفین به طرفین باشد که باعث تمیزتر شدن پرده نیز خواهد شد.

شستشوی پرده زبرا وینیلی یا آلومینیومی

پرده زبرا پنلی

این نوع از پرده زبرا از برخی مدل‌های دیگر آن روش ساده‌تری برای پاکسازی را از آن خود کرده است. زیرا در این مدل به دلیل مدل ساده و نحوه نگهداری آسان تنها کار، کشیدن براش وکیوم بر روی آن است.

شستشوی پرده زبرا پنلی

پرده زبرا رومانی

این مدل انواع مختلفی دارد که شامل پلیسه‌دار، صاف و… می‌شود. در این حالت بدون توجه به مدل آن می‌توانید با براش وکیوم نسبت به تمیز کردن آنها اقدام کنید. البته روش دیگر برای پاکسازی این نوع از پرده در این حالت، کمک گرفتن از پارچه نخی مرطوب و ماده شوینده است.

شستشوی پرده زبرا رومانی

پرده زبرا رولر

برای شستشوی پرده زبرا با این مدل می‌توانید هر بخش کثیف را با کمک اسفنج یا پارچه آغشته به مواد شوینده تمیز کنید.

نکته قابل توجه در این حالت این است که تمیز کردن را از پایین به بالا انجام دهید. علاوه بر آن می‌توانید پرده‌ها را جدا کرده و در تشت آب گرم به همراه ماده شوینده شستشو دهید.

شستشوی پرده زبرا رولر

پرده زبرا سلولی یا روزنه‌ای

شستشوی پرده زبرا با این مدل بسیار ساده است. می‌توانید با استفاده از یک وکیوم، پرده را کاملا تمیز کرده و سپس با اسفنج مرطوب شده با آب گرم و مایع ظرفشویی آن را شستشو دهید.

شستشوی پرده زبرا سلولی یا روزنه‌ای

روش‌های مختلف شستشوی پرده زبرا

شما می‌توانید این مدل پرده را با روش‌های مختلفی بشویید و نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. ما برای ساده کردن کار شما این مطالب را فراهم آورده‌ایم تا پس از آشنایی با روش‌های مختلف شستشوی پرده زبرا نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید.

شستشوی پرده زبرا با شامپو فرش

می‌توانید از این روش برای تمیز کردن ماهانه یا فصلی استفاده کنید.

 1. ابتدا باید پرده را از ناحیه نگهدارنده بست خارج کنید.
 2. سپس در مرحله بعدی آن را در سطحی صاف بگذارید.
 3. حال مقداری شامپو فرش بر روی پرده بریزید.
 4. با کمک اسفنج نرم یا برس، شامپو را به روی نواحی مختلف آغشته کنید.
 5. به صورت کامل نسبت به شستشوی پرده زبرا اقدام کنید.
 6. پس از اتمام شستشو، با آب ولرم پرده زبرا را بشویید.
 7. پرده زبرا را آویزان کنید و بعد از خشک شدن کامل می‌توانید آن را در قاب اولیه خود بیندازید.

شستشوی پرده زبرا با آب و مایع لباسشویی

یکی از روش‌های مفید و کاربردی برای شستشوی این نوع از پرده همین مورد است. البته پیش از اقدام به هر کاری بررسی کنید تا مایع لباسشویی دارای فرمولاسیون اسیدی نباشد‌. حال می‌توانید مانند روش شستشوی پرده زبرا با شامپو فرش، این روش را نیز با ترتیب ذکر شده انجام دهید.

شستشوی پرده زبرا با بخارشور

 1. در اولین مرحله، با جاروبرقی تمامی گردوغبارها را تمیز کنید.
 2. سپس شدت بخار را در حالت متوسط بگذارید و به آرامی آن را از بالا به پایین بکشید.

نکته 1: در این شیوه، حالت مکنده جاروبرقی را در کمترین حالت قرار دهید

نکته 2: اگر پرده پلاستیکی یا چوبی است، می‌توانید به جای استفاده از جاروبرقی از دستمال پارچه‌ای مرطوب نیز کمک بگیرید

شستشوی پرده زبرا به صورت هفتگی و ماهانه

همانطور که اطلاع دارید، این نوع پرده دو لایه توری یا پارچه‌ای را شامل می‌شود که با حالت موازی روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. همین موضوع سبب کثیف شدن زود به زود آن خواهد شد. برای جلوگیری از نشستن گردوغبار فراوان بر روی پرده زبرا باید نسبت به تمیز کردن آن به صورت هفتگی و ماهانه اقدام کنید.

شما می‌توانید با به کارگیری شستشو به صورت هفتگی و ماهانه و در بازه‌های زمانی معین از بروز آلرژی و گسترش آلودگی جلوگیری کنید.

نحوه شستشو به صورت هفتگی

برای انجام این کار تنها کافی است هر هفته به صورت سطحی پرده را تمیز کنید تا از نشستن گردوغبار بر روی آن جلوگیری کنید. در این حالت می‌توانید از بخارشور نیز برای شستشوی پرده زبرا در این بازه زمانی استفاده کنید. گفتنی است در این شیوه، نیازی به پایین آوردن پرده برای شستشوی آن نیست.

نحوه شستشو به صورت ماهانه و فصلی

در این مورد بر خلاف مورد قبلی باید شستشوی پرده زبرا را به صورت عمقی انجام دهید. بهتر است علاوه بر شستشوی هفتگی، به شستشوی 2 ماه یکبار نیز بپردازید؛ به خصوص در حالتی که پرده در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، این امر ضروری خواهد بود. برای شستشوی پرده‌های زبرا در این بازه زمانی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتئا پرده را از نواحی نگهدارنده قاب آن جدا کنید.
 2. سپس آن را در سطحی صاف بگذارید.
 3. مواد شوینده‌ای که آنزیم ندارند را در آب حل کنید.
 4. اسفنج نرم را با ماده شوینده‌ای که در مرحله پیشین آماده کردید، آغشته و مرطوب کنید.
 5. حال با کمک اسفنج نسبت به شستشوی پرده زبرا اقدام کنید.
 6. سپس پرده را با بشویید و آبکشی کنید.
 7. آن را از جایی آویزان کنید که کامل خشک شود.
 8. پرده زبرای خشک شده را مجددا به قاب متصل کنید.

طبقه بندی شده در