موضوع مهمی که در زمینه تعمیر رادیاتور ماشین وجود دارد این است که به محض این که متوجه عملکرد نادرست رادیاتور شدید، باید خودرو را متوقف کرده و تا درست نشدن رادیاتور نیز آن را به حرکت درنیاورید. در موارد متعددی مشاهده شده است که رادیاتور ماشین در وسط جاده و خیابان‌ها دچار مشکل شده و نیاز به مراجعه تعمیرکار به محل جهت تعمیر رادیاتور خودرو وجود دارد تا بتوان ماشین را مجددا راه‌اندازی کرده و به مقصد رسید.

در این صفحه از خدمات استاده می‌خواهیم درباره خدمات تعمیر رادیاتور ماشین‌‌های پرطرفدار مانند پراید، پژو 206، سمند، L90، تیبا و اچ سی کراس بپردازیم با ما همراه باشید.

خدمات تعمیر رادیاتور ماشین در محل

در صورتی که رادیاتور ماشین به درستی کار نکرده و موتور خودرو را خنک نکند، حتی برای مدت زمان خیلی کوتاهی، دمای داخلی موتور و اجزای مرتبط با آن را به سرعت بالا می‌برد. در این صورت، واشر سرسیلندر و موتور خودرو را می‌سوزاند که تعمیر آنها نسبت به تعمیر رادیاتور ماشین به مراتب بسیار هزینه‌بر خواهد بود. توصیه می‌شود به منظور بهره‌مندی از خدمات تعمیر رادیاتور ماشین در محل با استاده در ارتباط باشید.

لازم است به صورت دوره‌ای و طبق برنامه منظم رادیاتور خودرو مورد بررسی قرار گیرد تا از خراب شدن رادیاتور خودرو در وسط خیابان و در راه ماندن جلوگیری شود.

خرابی رادیاتور ماشین

دلایلی که سبب افت عملکرد رادیاتور خودرو شده و در خدمات تعمیر رادیاتور ماشین در محل بررسی می‌شوند، بسیار متعدد و گوناگون هستند. برخی از مهم‌ترین اجزایی از خودروهایی چون ال نود، 206 و سمند که در خرابی رادیاتور ماشین مورد بررسی قرار می‌گیرند، در ادامه مطلب توضیح داده شده‌اند.

خرابی رادیاتور ماشین

آب رادیاتور

یکی از اصلی‌ترین موضوعات درباره رادیاتور، سطح آب موجود در آن است. گفتنی است میزان آب رادیاتور باید حتما به اندازه مشخص شده باشد. وجود آب درون رادیاتور ماشین به مقدار کم‌تر و بیشتر از سطح مشخص، دردسرساز خواهد بود.

در همین راستا، در خدمات تعمیر ماشین در محل پس از سرد شدن کامل خودرو، در ابتدا میزان آب موجود در رادیاتور بررسی می‌گردد.

بهتر است این نکته را در این جا گوشزد نمود که زمان جوش آوردن رادیاتور به هیچ عنوان قبل از سرد شدن ماشین، خودتان نسبت به باز کردن درب رادیاتور اقدام نکنید. به دلیل فشار بالای آب درون محفظه رادیاتور، به محض باز کردن آن امکان پاشیدن آب جوش به اطراف و شما وجود دارد. بنابراین در این هنگام سریعا ماشین را در حاشیه خیابان یا جاده متوقف کنید و از مراکز تعمیر رادیاتور ماشین در محل کمک بگیرید.

لوله‌های رادیاتور

در تعمیر رادیاتور ماشین در محل برای هر نوع خودرویی از جمله پراید، پژو 206، سمند، L90، تیبا و اچ سی کراس، لوله‌های رادیاتور به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرند تا هر گونه نشانه‌ای از ترک‌ خوردگی و پارگی لوله‌ها، محفظه و نشت کردن آب پیدا شود.

معمولا نشت کردن آب از لوله‌های رادیاتور با رسوب کردن آب در آن قسمت‌ها قابل شناسایی است.

در خودروهایی مانند پژو 206 و سمند قسمتی از لوله رادیاتور در مجاورت اگزوز قرار دارد. این موضوع سبب می‌شود این قسمت با وجود محافظت‌ها، باز هم زودتر از سایر قسمت‌ها سوراخ یا دچار شکستگی شود. این موضوع باعث تخلیه کامل آب رادیاتور و از کار افتادن سیستم خنک‌ کنندگی موتور خودرو می‌شود.

ترموستات

ترموستات خودرو بخش دیگری است که در خدمات تعمیر رادیاتور ماشین در محل بررسی می‌شود. گفتنی است در برخی موارد دلیل کم شدن سطح آب رادیاتور و اختلال عملکرد آن، خرابی ترموستات است.

وقتی ترموستات ماشین خراب باشد، دمای خودرو بیش از حد بالا رفته و رادیاتور ماشین نیز تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد. در این شرایط در مدت زمان کمی، سطح آب درون آن کاهش می‌یابد.

هواگیری رادیاتور

از سایر دلایل خرابی رادیاتور ماشین می‌توان به عدم هواگیری به موقع رادیاتور، سوختن فیوز فن رادیاتور، خرابی اتصالات رادیاتور، ترک خوردن لوله‌های رادیاتور و نشت آب، رسوب گرفتن داخل رادیاتور به دلیل استفاده از ضد یخ‌های بی‌کیفیت، خرابی در رادیاتور، خرابی در منبع انبساط، خرابی واترپمپ و… اشاره نمود. تعمیرات تمامی این موارد در خدمات تعمیر رادیاتور خودرو در محل ارائه می‌شود.

از کار افتادن و افت عملکرد رادیاتور معمولا با بروز نشانه‌هایی همراه است. از میان این نشانه‌ها می‌توان به روشن شدن چراغ هشدار در خودروها به ویژه پژو 206، خارج شدن بخار از ماشین، ریختن آب رادیاتور از ماشین، بالا رفتن دمای آب و در نتیجه بالا رفتن درجه آمپر اشاره کرد.

خدمات تعمیر رادیاتور ماشین در محل

سخن نهایی

در خدمات تعمیر رادیاتور ماشین در محل پس از اعلام موقعیت دقیق خودرو، تعمیرکاران مربوطه با لوازم مورد نیاز در محل حاضر می‌شوند. سپس، با توجه به موقعیت خودرو و در صورت لزوم، با روش‌های ابتدایی جلوی نشت آب از رادیاتور را گرفته تا مشکلی که سبب افت عملکرد رادیاتور شده است را برطرف کنند.

اگر مشکل مربوط به رادیاتور بسیار جدی بوده و سایر اجزای ماشین را نیز درگیر کرده باشد، خودروی شما را بکسل و به تعمیرگاه راهی می‌کنند. توصیه می‌گردد به منظور تعمیرات تخصصی و تعویض قطعات اصلی خودرو با کارشناسان ما در استاده در ارتباط باشید.