وایر شمع یکی از قسمت‌های مهم موتور و تعویض شمع خودرو از مهم‌ترین امور ماشین در نظر گرفته می‌شود. این قطعه مسئولیت انتقال جریان ولتاژ بالا از کویل به شمع را بر عهده دارد. طی گذشت زمان کربن به کار رفته در سیم از بین می‌رود و انتقال جریان ولتاژ بین کویل و شمع افت پیدا خواهد کرد. بنابراین توصیه می‌شود جهت بهبود عملکرد موتور خودرو، به صورت دوره‌ای و منظم نسبت به تعویض وایر خودرو اقدام فرمایید.  

ما در این صفحه از خدمات استاده به معرفی تعمیرکار جهت تعویض شمع و وایر خودرو و علائم خرابی و نحوه عوض نمودن شمع خودرو بپردازیم. می‌توانید برای تعمیرات با شماره‌های موجود در همین صفحه از استاده تماس بگیرید.

خدمات تعویض شمع خودرو در محل

خدمات سرویس و عوض نمودن شمع خودرو با بالاترین کیفیت و پس از اعزام کارشناسان متخصص در محل ارائه می‌گردد. کارشناسان آموزش‌ دیده پس از بررسی وایر و شمع ماشین اگر تشخیص دهند قطعات سالم است و علائمی مبنی بر خرابی دیده نمی‌شود، تنها سرویس تمیزکاری را انجام می‌دهند. در غیر این صورت نسبت به تعویض شمع و وایر خودرو اقدام می‌نمایند.

بی‌توجهی به اتمام عمر مفید شمع و عدم تعویض آن افزایش مصرف سوخت و افزایش میزان آلاینده‌های تولید شده را به دنبال خواهد داشت.

تعویض وایر شمع

شمع خودرو به عنوان آخرین جز در سیستم جرقه‌زنی ماشین در نظر گرفته می‌شود و مسئولیت اشتعال سوخت موجود در سیلندر را بر عهده دارد. از این جهت نگهداری و تعویض به موقع این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

خدمات تعویض وایر خودرو توسط کارشناسان آموزش‌ دیده و به صورت کاملا تخصصی برای خودروهای ذکر شده، ارائه می‌شود:

 • تعویض شمع خودرو سمند EF7
 • تعویض وایر شمع 206
 • تعویض وایر شمع TU5
 • تعویض وایر شمع پراید زیمنس
 • تعویض وایر شمع پراید ساژم
 • تعویض وایر شمع ال نود

لازم به ذکر است کلیات نحوه تعویض وایر شمع پژو 405 مشابه سایرین می‌باشد؛ اما گفتنی است عوض نمودن شمع ماشین به ابزار خاصی نیاز دارد. از انجایی که اگر فشار بیش از اندازه به بدنه‌ی آن وارد شود، منجر به بروز آسیب‌های جبران‌ناپذیر و افزایش چند برابری هزینه‌ی تعمیرات خواهد شد، بنابراین توصیه می‌شود خدمات عوض نمودن وایر و شمع ماشین خود را با خیالی آسوده به کارشناسان ماهر و متخصص بسپارید.

متخصصین مجموعه استاده خدمات خود را جهت تعویض وایر خودرو با استفاده از قطعات اصل و معتبر به بهترین نحو ممکن ارائه می‌نمایند.

تعویض وایر شمع

نشانه های تعویض شمع خودرو

یکی از مسئولیت‌های اصلی شمع خودرو، ایفای نقش در روشن شدن دستگاه و پیشگیری از آتش گرفتن و ایجاد جرقه می‌باشد. به طور کلی نشانه‌های اصلی لزوم عوض نمودن شمع خودرو بیشتر مربوط به افزایش مصرف سوخت و عملکرد نامناسب موتور دستگاه می‌باشد. در این راستا، جدی نگرفتن آنها خطرات مالی و جانی جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. مهم‌ترین علائمی که نشان‌دهنده‌ی خرابی شمع خودرو می‌باشند، عبارت هستند از:

 • خودرو در هنگام حرکت ریپ می‌زند.
 • شتاب‌گیری خودرو به طرز چشمگیری کاهش یافته است و به فرآیندی سخت و دشوار مبدل شده است.
 • خودرو به علت سیستم احتراق نامناسب می‌لرزد.
 • ممکن است چراغ چک موتور روشن شده باشد.
 • بوی بنزین به علت احتراق نامناسب سوخت موجود در پیستون‌ها از اگزوز خودرو به مشام می‌رسد. گاهی اوقات امکان دارد غلظت دود خروجی از اگزوز نیز دستخوش تغییر شده باشد.
 • در حین خاموش کردن خودرو در بخش موتور آن لرزش اتفاق می‌افتد.
 • استارت خوردن خودرو با مشکل روبه‌رو شده است.
 • مصرف سوخت خودرو بیش از 30 درصد حالت معمول افزایش یافته است.
 • فرآیند استارت خوردن موتور و روشن شدن خودرو با مشکل مواجه شده است.
 • شمع سالم به رنگ خاکستری روشن دیده می‌شود. بروز تغییرات در خصوصیات ظاهری و کدر شدن قطعه از نشانه‌های مهم خرابی در نظر گرفته می‌شود.
 • روغن ریزی ماشین نیز یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو به شمار می‌رود.

بهترین زمان برای تعویض شمع خودرو

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که “بهتر است تعویض شمع خودرو هر چند کیلومتر انجام شود؟”

نوع خودروبهترین زمان تعویض شمع
پژو 206پس از طی هر 50 هزار کیلومتر
خودرو تیبا و پرایدپس از طی هر 30 هزار کیلومتر
خودرو ال نودپس از طی هر 20 الی 30 هزار کیلومتر

خوب است بدانید پاسخ این سوال برای خودروهای مختلف، مقداری متفاوت است و به کیفیت، نوع و مدل قطعه بستگی دارد. به طور کلی توصیه می‌شود پس از طی هر 30 هزار کیلومتر مسافت نسبت به بازدید این قطعه از خودرو اقدام فرمایید تا در صورت نیاز تعویض شود. خدمات تعویض لاستیک ماشین در محل در استاده را بخوانید.

زمان تعویض شمع خودرو 405 و بیشتر خودروهای موجود در بازار که از نوع مسی می‌باشند، پس از طی هر 50 هزار کیلومتر مسافت انجام می‌پذیرد. شایان ذکر است عمر مفید برخی از شمع‌های پلاتینیومی بازار خارج از کشور به 95 الی 140 هزار کیلومتر می‌رسد.

بهترین زمان برای تعویض شمع خودرو

بهترین زمان تعویض شمع خودرو پژو 206

توصیه می‌شود پس از طی هر 50 هزار کیلومتر مسافت نسبت به تعویض شمع خودرو پژو 206 اقدام فرمایید.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو تیبا و پراید

توصیه می‌شود پس از طی هر 30 هزار کیلومتر مسافت نسبت به تعویض شمع خودرو تیبا و پراید اقدام فرمایید.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو ال نود

توصیه می‌گردد پس از طی هر 20 الی 30 هزار کیلومتر مسافت نسبت به تعویض شمع خودرو ال 90 اقدام فرمایید.