گاهی به دلیل بی توجهی افراد نسبت به مراقبت از فرش و یا نداشتن اطلاعات کافی در مورد نگهداری از آن و همچنین به دلیل اتفاقات غیر قابل پیش بینی، فرش دچار آسیب هایی خواهد شد که می بایست هر چه سریع تر به رفع آن پرداخت. رفوگری عملی است که در چنین مواقعی به ما کمک خواهد کرد تا فرش خود را ترمیم کنیم.

رسیدگی و شستشوی فرش به صورت مناسب جزء وظایفی است که نباید در آن کوتاهی کرد. همانطور که میدانید فرش زینت هر خانه می باشد پس باید در نگهداری از آن نهایت دقت را داشته باشیم.

رفوگری چیست و چه زمانی باید دست به کار شد؟

در بسیاری از موارد دیده شده که فرش به دلیل استفاده بیش از حد و در معرض نور مستقیم قرار گرفتن فرش، دچار فرسودگی و پوسیدگی قرار می گیرید.

همچنین در بعضی مواقع فرش به دلیل سوختی هایی ناشی از سیگار، قلیان، پاره شدن و بید زدگی نیز دچار آسیب خواهد شد که در این مواقع به ترمیم و بازسازی بخش های مذکور فرش نیاز داریم که به آن رفوگری فرش می گویند.

رفوگری فرش دستباف

توجه داشته باشید که اگر فرش های شما نیاز به رفوگری داشت وظیفه این امر را به استادکاران مجرب بسپارید تا در نهایت از عملکردشان راضی باشید. بسیاری از افرادی که شغل قالی بافی دارند در این زمینه تخصص و تجربه ای ندارند. شما می توانید امر رفوگری را به کارخانه های قالیشویی که شستشوی فرش دستباف را که در این زمینه تخصص دارند بسپارید.

نکات مهمی که هنگام رفوگری باید دقت کرد!

نکات مهم هنگام رفوگری فرش
  1. حتما دقت داشته باشید که رنگ نخی که برای قسمت آسیب دیده استفاده شده است درست همرنگ سایر نخ های موجود در قالی باشد.
  2. برای رفو، قسمت های آسیب دیده باید نقشه فرش از روی قسمت های سالم مشخص و قابل تشخیص باشد.
  3. بیدخوردگی یا بید زدگی فرش روش های خاصی دارد که در این زمینه باید به استادکاران ماهر مراجعه نمود. شما می توانید برای دریافت اطلاعات در زمینه ضد بید کردن و نگهداری از فرش ابریشم بر روی آن کلیک نمایید.
  4. اگر فرش دارای چندین سوراخ با فاصله بسیار کم از یکدیگر می باشد می بایست فاصله سوراخ ها را از بین بین برد و آن ها را به یک سوراخ تبدیل کرد سپس عمل رفوگری را انجام داد.
  5. رفوگر حتما باید در زمینه رنگرزی مهارت داشته باشد تا خود بتواند در صورت عدم پیدا کردن رنگ نخ مورد نظر آن را تهیه نماید.

قیمت رفوگری فرش:

هزینه رفوگری فرش

هزینه رفوگری فرش به عوامل مختلفی از جمله، میزان آسیب دیدگی فرش، نوع آسیب دیدگی فرش و دستبافت و ماشینی بودن فرش بستگی دارد.

هر چه اندازه آسیب دیدگی فرش بیشتر باشد و نوع آسیب دیدگی فرش بیشتر باشد باید هزینه بیشتری بابت رفو فرش پرداخت کرد.همچنین رفو فرش ماشینی توسط ماشین انجام می گردد و به همین دلیل از هزینه کمتری برخوردار می باشد.

آخرین مطالب قالیشویی در استاده مگ