بهتر است که نصب و راه‌اندازی وسایل برقی مانند ماشین ظرف شویی در منزل توسط متخصص انجام گیرد تا در صورت بروز مشکل بتوان به‌سادگی از متخصصان تقاضای عیب‌یابی کرده و اشکال را تشخیص داد. این کار علاوه بر اینکه به شما اطمینان می‌دهد که وسیله برقی‌تان به‌درستی کار می‌کند، می‌تواند خدمات گارانتی را برای شما فعال کرده و تا مدتی شما را از پرداخت هزینه‌های تعمیر ماشین ظرفشویی معاف کند. در این صفحه از “خدمات آنلاین استاده” قصد داریم شما را با مراحل نصب ماشین ظرفشویی و لوله کشی ماشین ظرفشویی آشنا کنیم.

استفاده از ماشین‌های اتوماتیک نظیر ماشین ظرف‌شویی جهت انجام کارهای منزل بسیار پرکاربرد است. این وسیله نه تنها کار شستن ظرف را به خوبی و با سرعت انجام می‌دهد بلکه تا حد زیادی نیز باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود. نکته قابل توجه پیش از استفاده از ماشین ظرفشویی نصب صحیح آن است. برای نصب این وسیله باید هزینه‌هایی را پرداخت کنید که در ادامه این صفحه از خدمات آنلاین استاده به قیمت نصب ماشین ظرفشویی و عوامل موثر در آن خواهیم پرداخت. برای مشاوره می‌توانید از متخصصین تعمیر ماشین ظرفشویی در استاده کمک بگیرید.

برای دریافت هزینه نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی روی آن کلیک نمایید.

قیمت اصلی نصب ماشین ظرفشویی

نصب ماشین ظرفشوییقیمت به تومان
قیمت نصب ماشین ظرفشویی300.000
شیر ماشین ظرفشویی یک عدد100.000
ایاب و ذهاب50.000 تا 80.000

عوامل زیادی بر هزینه نصب ماشین ظرفشویی موثر است. برای کم شدن این هزینه‌ها می‌توانید پیش از زنگ زدن به نصاب برخی کارها را خودتان شروع کنید. یکی از این کارها تعیین محل قرارگیری ماشین ظرف‌شویی است. این محل باید دارای ابعاد مناسبی بوده و لوله‌کشی مناسب برای نصب ماشین ظرف‌شویی را داشته باشد. پیش از اینکه از نصاب بخواهید به منزل شما بیاید، همه ابزار کار موردنیاز را تهیه کنید. در صورتی که از این ابزار اطلاعی ندارید می‌توانید از نصاب سوال کنید.

زمانی که نصاب برای نصب می‌گذارد بر روی هزینه نصب تاثیر زیادی دارد. بنابراین وسایل کار را آماده کنید و اطراف محل نصب را تا حد امکان خلوت سازید. همچنین شیرهای ورودی و خروجی آب را چک کنید تا در صورت وجود مشکل قبل از آمدن نصاب با مراجعه به یک لوله‌کش مشکل آن‌ها را برطرف سازید. اگر وسیله کار را آماده کنید و نصاب تنها کار نصب ماشین ظرف‌شویی و اتصال آن به شیرهای آماده را انجام دهد هزینه‌ای در حدود 140 هزار تومان از شما خواهد گرفت. اما به طور کلی اگر نصاب کلیه خدمات نصب شامل نصب شیرآلات، لوله‌ها و خود ماشین ظرف‌شویی را انجام دهد، هزینه کار افزایش خواهد یافت.

هزینه جانبی نصب ماشین ظرف‌شویی

منظور از هزینه‌های جانبی، هزینه‌هایی است که باید برای آماده کردن محیط نصب ماشین ظرف‌شویی بپردازید. این هزینه‌ها شامل مناسب‌سازی محل نصب، سیم‌کشی و لوله‌کشی ورودی آب و خروجی فاضلاب می‌شود. معمولا بهترین محل برای نصب این وسیله کنار ماشین لباسشویی است. این امر باعث می‌شود که نیاز به لوله‌کشی‌های اضافه نداشته باشید و از محل یکسانی برای ورود و خروج آب استفاده کنید. بهتر است هنگام نصب کابینت‌ها محل مناسب برای قرارگیری ماشین ظرف‌شویی را در نظر بگیرید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

اگر قصد تعویض کابینت‌ها را نداشته و صرفا می‌خواهید یک ماشین ظرف‌شویی در آشپزخانه خود داشته باشید، باید کاشی‌ها و سرامیک‌های اطراف را محکم کنید و یک محل صاف، بدون پستی و بلندی برای قرار گرفتن ماشین ظرف‌شویی انتخاب کنید. هزینه‌های مربوط به انتخاب و آماده‌سازی محل نصب کاملا وابسته به این است که شما قصد تغییر همه دکوراسیون آشپزخانه را دارید یا تنها بخشی از آن را تغییر می‌دهید. بنابراین نمی‌توان مقدار مشخصی را برای آن تعیین کرد. چرا که بستگی به موادی دارد که استفاده می‌کنید.

هزینه‌های سیم‌کشی ماشین ظرفشویی در صورتی به وجود می‌آید که شما پریز برق مناسبی برای اتصال آن نداشته باشید. بهتر است پریز برق را در نزدیک‌ترین محل به ماشین ظرف‌شویی و در فاصله 1.2 متری از سطح زمین قرار دهید. از سالم بودن آن مطلع شوید. فیوز پریز برق مناسب برای ماشین ظرف‌شویی باید 15 آمپری باشد و ولتاژ آن نیز باید برابر با توضیحات دفترچه راهنما باشد. بهتر است از اتصال ماشین ظرف‌شویی به سه‌راهی بپرهیزید و اگر پریز نزدیکی ندارید، یک پریز برق دارای سیم اتصال به زمین نصب کنید. اگر پریزی با این مشخصات دارید تنها کافی است هزینه تست آن را بپردازید در غیر این صورت باید یک پریز جدید نصب کنید.

بخش نهایی و اصلی هزینه‌های نصب ماشین ظرف‌شویی مربوط به هزینه لوله‌کشی است. برای یک ماشین ظرف‌شویی باید یک مجرای ورود آب سرد، مجرای ورود آب گرم و مجرای خروج فاضلاب قرار دهید. هزینه نصب این شیرها بستگی به دوری یا نزدیکی ماشین ظرف‌شویی از شیر اصلی آب دارد. ممکن است طول لوله کشیده شده برای انتقال آب زیاد باشد و هزینه شما بالاتر برد.

شیر تخلیه فاضلاب را باید به لوله فاضلاب سینک وصل کنید. با توجه به اینکه آب خروجی از این بخش معمولا گرم است باید از شلنگی استفاده کنید که در برابر حرارت مقاوم باشد. همچنین ارتفاع و طول شلنگ نیز باید استاندارد باشد تا تخلیه آب به درستی انجام شود. اگر شیر تخلیه آماده بوده و دارای مشکل خاصی نباشد هزینه اتصال آن به نسب زمانی که نیاز باشد تا کاملا نصب شود و اتصالات برقرار شود کمتر خواهد بود..

ماشین ظرف شویی را چگونه نصب کنیم؟

به‌طور کلی مراحل نصب ماشین ظرفشویی را می‌توان به صورت زیر بیان کرد.

  1. یافتن محل مناسب برای نصب ماشین
  2. آماده‌سازی شیرهای آب گرم و سرد ورودی
  3. آماده‌سازی خروجی فاضلاب
  4. آماده‌سازی کابل برق و پریز

برای اینکه هریک از این مراحل به‌درستی انجام گیرد باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. نکاتی که غفلت از هریک از آن‌ها می‌تواند باعث برگشت آب به درون ماشین ظرفشویی یا بروز نشتی یا پیچیدن بوی بد فاضلاب در منزل شود.

نکات مهم هنگام نصب ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی موجود در بازار دارای دو نوع توکار و رومیزی هستند. نوع توکار در فضای مخصوص تعیین شده در آشپزخانه قرار می‌گیرد و نوع رومیزی بر روی اپن آشپزخانه نصب می‌شود. توجه کنید که هنگام خرید نوع توکار باید دقت کنید که ابعاد ماشین با ابعاد فضای در نظر گرفته شده هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت نمی‌توانید آن را نصب کنید. ضمن اینکه اگر کابینت‌های خانه شما چوبی است، باید محل نصب ماشین را به‌خوبی درزگیری کرده یا با رنگ بپوشانید. چراکه بخارهای خروجی از ماشین می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند. نکته دیگر درباره انتخاب محل نصب این است که کف محل قرارگیری باید کاملا صاف باشد تا ماشین به‌خوبی تراز شده و هنگام استفاده تکان نخورد.

در هنگام نصب شیرهای آب ورودی باید دقت کنید که ارتفاع شیرها مناسب باشد تا به‌درستی به ماشین ظرفشویی متصل شوند و آب را با فشار کافی وارد کنند. برخی از ماشین‌های ظرف‌شویی موجود در بازار تنها دارای یک ورودی آب هستند. در چنین مواردی تنها نیاز به استفاده از ورودی آب سرد دارید و آب گرم از طریق المنت درونی ماشین تولید می‌شود.

در مرحله سوم که باید راه خروج آب را بسازید، دقت کنید که خروجی فاضلاب نیز دارای ارتفاع استانداردی است تا آب به‌خوبی خارج شود. عدم توجه به این استاندارد باعث برگشت آب به داخل ماشین و ایجاد آسیب در آن یا نشتی فاضلاب می‌شود. در صورتی که هنگام استفاده از ماشین ظرف‌شویی‌تان بوی بدی به مشام رسید، بدانید که خروجی‌های آب به‌درستی تنظیم نشده است.

برای آن اتصال ماشین ظرفشویی به برق درست باشد، باید ارتفاع پریز هم مناسب باشد تا نیازی به کشیدن سیم یا استفاده از رابط وجود نداشته باشد. به‌علاوه پیشنهاد می‌کنیم که حتما از یک محافظ استفاده کنید تا نوسانات برق به ماشین آسیب نرساند. ضمن آنکه بهتر است ماشین را بدون استفاده از چندراهی به‌طور مستقیم به پریز متصل کنید.

جمع‌بندی

در این متن موارد تاثیرگذار بر قیمت نصب ماشین ظرفشویی و لوله‌کشی آن و میزان تقریبی این هزینه‌ها بیان شد که به این مبالغ هزینه ایاب و ذهاب هم اضافه می‌شود. هم‌چنین یشنهاد می‌شود تا پیش از مراجعه به نصاب با او تماس گرفته و وسایل کار را آماده کنید تا وقت و هزینه کمتری از شما گرفته شود.

نصب و لوله کشی ماشین ظرفشویی یک عملیات تخصصی است که بهتر است انجام آن را به متخصص بسپارید. باید به خاطر داشته باشید که اگر خودتان این کار را به عهده گرفته و هرگونه ایرادی در عملکرد ماشین ظرف‌شویی پیش آمد خودتان عهده‌‌دار آن خواهید بود. در این صفحه از استاده تلاش کردیم تا همه نکاتی را که باید در خصوص شیوه نصب و لوله کشی ماشین ظرف شویی بدانید بیان کنیم.