نصب ماشین ظرفشویی

لیست تعمیرکاران ماشین لباسشویی و ظرفشویی در تهران

بهتر است که نصب و راه‌اندازی وسایل برقی مانند ماشین ظرف شویی در منزل توسط متخصص انجام گیرد تا در صورت بروز مشکل بتوان به‌سادگی از متخصصان تقاضای عیب‌یابی کرده و اشکال را تشخیص داد. این کار علاوه بر اینکه به شما اطمینان می‌دهد که وسیله برقی‌تان به‌درستی کار می‌کند، می‌تواند خدمات گارانتی را برای شما فعال کرده و تا مدتی شما را از پرداخت هزینه‌های تعمیر ماشین ظرفشویی معاف کند. در این صفحه از “خدمات آنلاین استاده” قصد داریم شما را با مراحل نصب ماشین ظرفشویی و لوله کشی ماشین ظرف شویی آشنا کنیم.

نصب ماشین ظرفشویی

ماشین ظرف شویی را چگونه نصب کنیم؟

به‌طور کلی مراحل نصب ماشین ظرفشویی را می‌توان به صورت زیر بیان کرد.

  1. یافتن محل مناسب برای نصب ماشین
  2. آماده‌سازی شیرهای آب گرم و سرد ورودی
  3. آماده‌سازی خروجی فاضلاب
  4. آماده‌سازی کابل برق و پریز

برای اینکه هریک از این مراحل به‌درستی انجام گیرد باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. نکاتی که غفلت از هریک از آن‌ها می‌تواند باعث برگشت آب به درون ماشین ظرفشویی یا بروز نشتی یا پیچیدن بوی بد فاضلاب در منزل شود.

نکات مهم هنگام نصب ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی موجود در بازار دارای دو نوع توکار و رومیزی هستند. نوع توکار در فضای مخصوص تعیین شده در آشپزخانه قرار می‌گیرد و نوع رومیزی بر روی اپن آشپزخانه نصب می‌شود. توجه کنید که هنگام خرید نوع توکار باید دقت کنید که ابعاد ماشین با ابعاد فضای در نظر گرفته شده هماهنگی داشته باشد. در غیر این صورت نمی‌توانید آن را نصب کنید. ضمن اینکه اگر کابینت‌های خانه شما چوبی است، باید محل نصب ماشین را به‌خوبی درزگیری کرده یا با رنگ بپوشانید. چراکه بخارهای خروجی از ماشین می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند. نکته دیگر درباره انتخاب محل نصب این است که کف محل قرارگیری باید کاملا صاف باشد تا ماشین به‌خوبی تراز شده و هنگام استفاده تکان نخورد.

در هنگام نصب شیرهای آب ورودی باید دقت کنید که ارتفاع شیرها مناسب باشد تا به‌درستی به ماشین ظرفشویی متصل شوند و آب را با فشار کافی وارد کنند. برخی از ماشین‌های ظرف‌شویی موجود در بازار تنها دارای یک ورودی آب هستند. در چنین مواردی تنها نیاز به استفاده از ورودی آب سرد دارید و آب گرم از طریق المنت درونی ماشین تولید می‌شود.

در مرحله سوم که باید راه خروج آب را بسازید، دقت کنید که خروجی فاضلاب نیز دارای ارتفاع استانداردی است تا آب به‌خوبی خارج شود. عدم توجه به این استاندارد باعث برگشت آب به داخل ماشین و ایجاد آسیب در آن یا نشتی فاضلاب می‌شود. در صورتی که هنگام استفاده از ماشین ظرف‌شویی‌تان بوی بدی به مشام رسید، بدانید که خروجی‌های آب به‌درستی تنظیم نشده است.

برای آن اتصال ماشین ظرفشویی به برق درست باشد، باید ارتفاع پریز هم مناسب باشد تا نیازی به کشیدن سیم یا استفاده از رابط وجود نداشته باشد. به‌علاوه پیشنهاد می‌کنیم که حتما از یک محافظ استفاده کنید تا نوسانات برق به ماشین آسیب نرساند. ضمن آنکه بهتر است ماشین را بدون استفاده از چندراهی به‌طور مستقیم به پریز متصل کنید.

آموزش لوله کشی ماشین ظرف شویی

منظور از لوله کشی ماشین ظرفشویی همان مراحل 2 و 3 نصب یعنی اتصال ورودی‌ها و خروجی‌های آب است. همان‌طور که پیش از این گفتیم شیرهای ورودی و لوله‌های تخلیه باید در ارتفاع مشخصی قرار بگیرند تا ماشین عملکرد درستی داشته و آسیب نبیند. توصیه ما این است که تا حد امکان ماشین را به خروجی فاضلاب مخصوص و شیرهای ورودی مستقل وصل کنید. در غیر این صورت باید آن را در نزدیکی سینک قرار دهید. چراکه از این طریق می‌توانید شیرهای ورودی و مجرای خروجی آن را از سینک بگیرید. توجه کنید که در صورتی که از خروجی مشترک فاضلاب استفاده می‌کنید، باید یک سیفون چندمنظوره خریداری کنید. برای شیرهای ورودی نیز باید شیرهای مخصوص ماشین ظرف شویی را نصب کنید تا نشتی نداشته باشند.

به‌ طور کلی برای لوله خروجی فاضلاب باید در ارتفاع 40 تا 45 سانتی از سطح زمین قرار بگیرد و طول آن نیز 70 تا 80 سانتیمتر باشد. در ضمن متخصصان برای اطمینان از عدم برگشت فاضلاب به داخل ماشین ظرفشویی استفاده از لوله‌ای با حداقل قطر 45 سانتیمتر و شیب 10 تا 15 سانتیمتر را توصیه می‌کنند. برای جلوگیری از نشتی فاضلاب یا پخش بوی بد آن نیز باید لوله را به‌طور کامل هواگیری و درزگیری کنید. ارتفاع مناسب برای شیرهای ورودی آب نیز برابر 55 تا 60 سانتیمتر است.

سخن پایانی

نصب و لوله کشی ماشین ظرفشویی یک عملیات تخصصی است که بهتر است انجام آن را به متخصص بسپارید. باید به خاطر داشته باشید که اگر خودتان این کار را به عهده گرفته و هرگونه ایرادی در عملکرد ماشین ظرف‌شویی پیش آمد خودتان عهده‌‌دار آن خواهید بود. در این صفحه از استاده تلاش کردیم تا همه نکاتی را که باید در خصوص شیوه نصب و لوله کشی ماشین ظرف شویی بدانید بیان کنیم.

آخرین مطالب تعمیر ماشین ظرفشویی در استاده مگ