چیپ گرافیک لپ تاپ، بخشی از کارت گرافیک است که واحد پردازش گرافیک لپ تاپ است که در این صفحه از خدمات آنلاین استاده به بررسی خرابی آن‌ها و تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ و تعویض چیپ گرافیک می‌پردازیم. باید بدانید که کارهای پردازشی که مربوط به کارت گرافیک است، در چیپ گرافیک انجام می‌شود. خراب شدن این دو، یعنی خراب شدن کارت گرافیک و چیپ گرافیک، باعث ایجاد اختلال در نمایش دادن تصویر در لپ تاپ می‌شود. اما توجه کنید که لزوما هر مشکلی که به تصویر مربوط است، به خرابی چیپ گرافیک و کارت گرافیک ربطی ندارد و ممکن است جهت تعمیر لپ تاپ سایر قسمت‌ها را در نظر گرفت.

هزینه تعمیر کارت گرافیک و تعویض چیپ لپ تاپ

خدمتقیمت به تومان
هزینه تعویض چیپ لپ تاپ320.000 تا 450.000
هزینه تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ500.000 تا 1.600.000

توجه داشته باشید که هزینه تعویض چیپ لپ تاپ و تعمیر کارت گرافیک آن بسته به مدل و برند لپ تاپ متفاوت خواهد بود که سعی داشته‌ایم بازه قیمتی دقیقی را ذکر کنیم.

عوامل زیادی در ایجاد خرابی کارت گرافیک و چیپ گرافیک دخیل هستند. اتصالی صفحه نمایش، بالارفتن بیش از اندازه‌ی سیستم و داغ کردن آن، نفوذ مایعات به داخی دستگاه، عمر لپ تاپ، نوسان جریان برق و کار کردن زیاد با لپ تاپ می‌توانند از عوامل خراب شدن کارت و چیپ گرافیک باشند. بنابراین باتوجه به اینکه اکنون با این عوامل آشنا شدید، سعی کنید با رعایت این موارد از بروز خرابی کارت گرافیک لپ تاپ و چیپ آن جلوگیری کنید. دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ به همراه راه حل در اینجا بخوانید.

تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ

همانطور که بالاتر گفته شد، نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد کارت گرافیک خراب است و تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ لازم است؛ اما توجه داشته باشید که این نشانه‌ها لزوما مربوط به خرابی کارت گرافیک نیست و می‌تواند از قطعات دیگر نشات بگیرد. یکی از این عوامل، شل بودن اتصال کارت گرافیک است. پس ابتدا اتصال کارت گرافیک را بررسی کند و اگر متوجه عیب کابل تصویر شدید، آن را برطرف کنید.

گاهی اوقات مشکل می‌تواند مربوط به مانیتور لپ تاپ باشد، نه کارت گرافیک آن. مانیتور را بررسی کنید و اگر نیاز به تعویض داشت، آن را تعویض کنید. برای این منظور می‌توانید با متخصصین استاده جهت تعمیر لپ تاپ در استاده تماس بگیرید.

کارت گرافیک دیگری را جایگزین کارت گرافیک فعلی بکنید. اگر مشکل برطرف شد، پس قطعا مشکل از آن است و تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ یا تعویض آن ضروری است.

برای تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ این مراحل را به ترتیب انجام دهید:

 • درایورهای کارت گرافیک را به روز رسانی کنید
 • درایور کارت گرافیک را غیرفعال یا فعال کنید
 • درایورهای گرافیکی را جذف و سپس دوباره آن‌ها را نصب کنید. البته پس از اینکه کامپیوتر راه اندازی شد، ویندوز مجدداً و به صورت خودکار درایورها را نصب می‌کند.
 • فن سیستم را بررسی کنید؛ زیرا اگر این فن به درستی کار نکند، گرمای بیش از اندازه به کارت گرافیک لپ تاپ و مادربورد، آسیب وارد می‌کند. برای اینکه صدمه کمتری به لپ تاپ و قطعات وارد شود، از تکنسین ماهر در این زمینه کمک بگیرید.
 • در نهایت اگر کارت گرافیک و مادر بورد آسیب دیده باشند، باید جایگزین شوند.

می‌توانید دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را اینجا بخوانید و راهکارهای آن را عملی کنید.

نشانه‌های خرابی چیپ گرافیک

درصورتی که چیپ گرافیک یا کارت گرافیک خراب شود، ممکن است شما با این نشانه‌هایی که در ادامه می‌گوییم مواجه شوید. در این صورت باید برای تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ اقدام کنید. هارد SSD چیست ؟ 3 تا از معایب هارد SSD

 1. نشان داده نشدن تصویر وقتی که لپ تاپ روشن است، از نشانه‌ها خرابی چیپ گرافیک یا کارت گرافیک است.
 2. ممکن است بعد از روشن شدن لپ تاپ، صفحه‌ای سیاه نمایش داده شود که در این صورت نشانه‌ای برای خراب بودن است. البته ممکن است به جای رنگ مشکی، با رنگ آبی نیز مواجه شوید که بازهم نشان دهنده‌ی خراب بودن چیپ گرافیک است.
 3. بهم ریختگی تصاویر نیز از نشانه‌ها است. در این صورت تصویر به صورت درست و واضح نمایش داده نمی‌شود.
 4. هنگ کردن یا گیر کردن تصویر پس از مدتی

راه‌های جلوگیری از خراب شدن چیپ گرافیک

 • لپ تاپ را خنک نگه دارید
 • سعی کنید همیشه لپ تاپ را روی قسمتی صاف قرار دهید و با آن کار کنید
 • لپ تاپ را درجایی استفاده کنید که مطمئین باشید در آن محل پرز وجود ندارد

تعویض و تعمیر چیپ گرافیک لپ تاپ

همانطور که بالاتر مشاهده کردید، درهر صورت هر لپ تاپ باتوجه به مدلی که دارد، یک عمر مشخص دارد و هرچقدر هم که از آن مراقبت کنید، ممکن است خرابی بوجود آید. معمولا چیپ لپ تاپ مشکل خاصی ندارد و چیزی که مشکل پیدا می‌کند، اتصال پایه‌های آن به مادر بورد لپ تاپ است. در این صورت تعویض پایه‌های اتصال چیپ گرافیک به مادر بورد لپ تاپ، راه خوبی برای برطرف کردن این مشکل است. دلایل روشن نشدن لپ تاپ با باتری و بدون شارژر را مطالعه کنید.

البته گفتیم معمولا مشکلات از خود چیپ نیست، نه همیشه! ممکن است خود چیپ نیز خراب شود. گاهی اوقات به جای تعمیر چیپ گرافیک لپ تاپ، تعمیرکار تصمیم به تعویض آن و جایگزینی با نوع اصلاح شده آن می‌باشد. همه‌ی این‌ها به مهارت تعمیرکار بستگی دارد پس در نتیجه از تعمیرکار ماهر برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید که میتوانید از طریق متخصصین معرفی شده در استاده جهت تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ یا تعویض چیپ گرافیک اقدام کنید.

برای تشخیص این که آیا کارت گرافیک لپ تاپ سوخته است یا خیر، می‌توانید با جایگزاری کردن کارت گرافیک دیگر متوجه شوید. اگر با جایگزین کردن کارت گرافیک دیگر، مشکل برطرف شد، نشان می‌دهد که مشکل از همان بوده و باید به تعویض یا تعمیر کارت گرافیک لپ تاپ اقدام کنید؛ اما اگر هنوز مشکل برطرف نشده بود، قطعات دیگر مشکل پیدا کرده‌اند.