تعمیر برد جاروبرقی یکی از مهمترین کار‌هایی است که حتما باید به دست یک تعمیرکار کاربلد انجام گیرد. نشانه‌‌های مختلفی می‌تواند یک تعمیرکار را وادار به بازدید از برد و اطمینان از سلامت آن کند. به عنوان مثال اگر دستگاه پس از چند دقیقه به صورت ناگهانی خاموش شود، صدای موتور و مقدار مکش آن در هنگام کار تغییر کند و یا پس از خاموش شدن مجدد روشن نشود، ممکن است که ایراد اصلی در برد جاروبرقی باشد و شما را به تعمیر جاروبرقی فراخواند. در این صفحه از خدمات آنلاین استاده می‌خواهیم درباره تعمیر برد جاروبرقی و عیب یابی کامل برد آن صحبت کنیم.

تعمیر برد جاروبرقی سامسونگ

برد جاروبرقی‌ها از هر برندی با یکدیگر متفاوت بوده و در نتیجه تعمیر و عیب یابی آن‌ها نیز با هم متفاوت است. همان‌طور که گفتیم علائم مختلفی وجود دارند که می‌توانند بیانگر خرابی برد جاروبرقی باشند. برای تعمیر برد جاروبرقی سامسونگ با توجه به مشکل پیش‌آمده باید قطعات زیر را تعمیر یا تعویض نمود که می‌توانید نمایندگی تعمیر جاروبرقی سامسونگ را اینجا مشاهده نمایید.

نوع خرابیمشکل
عدم تنظیم سرعت:پتانسیومتر
کاهش مکش:پتانسیومتر
ایجاد جرقه در هنگام فشردن کلیدها:خازن‌های سه‌گانه پارازیت گیر
بالا بودن ولتاژ ورودی:مقاومت‌های روی برد
روشن نشدن موتور:خازن، ترایاک یا پتانسیومتر
داغ شدن موتور:ترایاک

تعمیر برد جاروبرقی بوش

تعمیر برد جاروبرقی نیز معمولا پس از عیب یابی برد با تعمیر یا تعویض قطعه‌ای که وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد، انجام می‌شود. به عنوان مثال در جاروبرقی بوش قطعه‌ای به نام ترایاک وظیفه خنک‌سازی موتور را بر عهده دارد. همچنین تعویض مقاومت ثابت می‌تواند ولتاژ ورودی به جاروبرقی بوش را تنظیم کند و در تنظیم سرعت آن نیز نقش به سزایی دارد. با تعویض پتانسیومتر بر روی برد جاروبرقی بوش نیز می‌توانید مشکلاتی مانند تنظیم نشدن سرعت، پایین آمدن مکش و کارنکردن جاروبرقی بوش را حل کنید. به صورت کلی جهت اقدام برای تعمیر جاروبرقی بوش می‌توانید کلیک کنید.

تعمیر برد جاروبرقی ال جی

روند تعمیر برد جاروبرقی ال جی نیز همانند دو برند دیگری که در این صفحه عنوان شد، انجام می‌شود. به عبارت بهتر این نوع قطعات موجود بر روی برد است که برای هر برند متفاوتند. در نتیجه علت خرابی برد در برندهای مختلف با هم تفاوتی ندارد. اما از آنجا که چینش و آرایش قطعات بر روی برد جاروبرقی ال جی با برندهای سامسونگ و بوش متفاوت است، لازم است که حتما برای تعمیر برد به یک نمایندگی تعمیر جاروبرقی ال جی مراجعه کنید.

آموزش عیب یابی کامل خرابی برد جاروبرقی

نخستین مرحله در تعمیر برد جاروبرقی عیب یابی است. عوامل مختلفی می‌توانند منجر به خرابی برد جاروبرقی شوند. به عنوان مثال تغییر نکردن سرعت یا مکش جاروبرقی، روشن نشدن با وجود اتصال برق و سالم بودن سیم‌ها، داغ شدن زیاد موتور و ضعیف شدن مکش جاروبرقی از نشانه‌های اصلی خراب شدن برد جاروبرقی هستند.

باید بدانید که برد جاروبرقی دارای قسمت‌های مختلفی است که خراب شدن هر یک از آن‌ها می‌تواند یکی از نشانه‌های بالا را به وجود آورد.

به عنوان مثال در هنگام ثابت ماندن سرعت جاروبرقی، امکان دارد ایراد از مقاومت‌های محدودکننده یا ولتاژ ورودی به برد باشد. همچنین ایراد در پتانسیومتر، خازن‌ها و ترایاک‌ها می‌تواند باعث روش نشدن بدون دلیل جاروبرقی باشد. علاوه بر این قطع ارتباط میان مدارها بر روی برد نیز می‌تواند یکی از عوامل اصلی در کار نکردن موتور و برد جاروبرقی باشد. اگر موتور خیلی داغ می‌شود، باید صفحه انتقال حرارت و خنک کنندگی ترایاک را چک کنید.

ایراد در مکش جاروبرقی نیز امکان دارد در پتانسیومتر نهفته باشد. خرابی این قطعه می‌تواند پایین آمدن مکش جاروبرقی را به دنبال داشته باشد. برعکس، اگر مکش زیاد است و نمی‌توانید آن را کم کنید، امکان دارد دیود خراب شده باشد. دایاک نیز یک قطعه تاثیرگذار در سروسامان قدرت مکش جاروبرقی است. بنابراین سوختگی یا خرابی دایاک نیز می‌تواند یکی از عوامل بروز خرابی بالا باشد که میتواند مرتبط به تعمیر برد جاروبرقی باشد.

در برخی مواقع ممکن است در هنگام زدن کلیدهای جاروبرقی جرقه تولید شود یا اینکه کلیدها به درستی کار نکنند. این جرقه معمولا به دلیل جابجایی تیغه‌های کلکتور به وجود می‌آید. به همین دلیل در چنین مواردی باید سلامت خازن‌های پارازیت گیر را بررسی کنید. همچنین در مواردی که ولتاژ برق ورودی بیش از مقدار لازم است، باید از سلامت مقاومت ثابت که وظیفه تنظیم ولتاژ و جریان ورودی را در برد جاروبرقی دارد، مطمئن شوید.

سخن پایانی

تعمیر برد جاروبرقی نیاز به تبهر ویژه‌ای دارد و باید برای انجام تعمیرات حتما به افراد فنی در این زمینه مراجعه کرد. برد جاروبرقی به دلیل تاثیر بالایی که دارد، هرگز نباید به دست افراد تازه کار و بی تجربه انجام شود. به علاوه باید هنگام بروز اولین نشانه‌های خرابی برد که در این نوشتار درباره آن‌ها صحبت کردیم، به تعمیرگاه مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند که نیازی به تعویض قطعات پیدا نکرده و در نتیجه بتوانید با پرداخت هزینه کمتری جاروبرقی خود را سرپا کنید.

آخرین مطالب تعمیر جاروبرقی در استاده مگ