نصب آیفون؛ از اساسی ‌ترین ملزومات خانه‌ها هستند، با وجود ساخت آپارتمان‌ها با واحد‌های فراوان، آیفون‌ها نیز دستخوش تغییراتی شده اند که در ابتدا فقط به صورت یک گوشی و یک کلید برای باز کردن درب بودند و پس از آن، تنوع و کیفیت در ساخت آن ها بسیار بیشتر گشت.

در ادامه این صفحه با ما همراه باشید تا با اطلاعات لازم در مورد نصب آیفون، انواع آن، تفاوت ها و اجزای تشکیل دهنده آن ها آشنا شوید.

نصب آیفون تصویری و صوتی

برای نصب آیفون تصویری و صوتی می بایست به متخصصان حاذق در این امر مراجعه نمود زیرا:

  1. نقشه کشی مناسب و دقیق جهت نصب
  2. برق کشی ساختمان
  3. سیم کشی صحیح
  4. انتخاب محل دقیق و مناسب برای نصب آیفون
  5. محاسبه میزان متریال مورد نیاز برای نصب
  6. رعایت نکات ایمنی لازم از صفر تا صد کار
  7. و …

نیازمند متخصصین و تعمیرکاران حرفه ای در این زمینه می باشند تا در نهایت بتوانند کار نصب را بدون دردسر و به اتمام برسانند.

انواع آیفون و مزایای آن ها

نوع نیاز شما برای برقراری ارتباط در واقع گزینه مناسب را برای شما تعیین خواهد کرد:

نصب آیفون صوتی

آیفون‌های صوتی از قدیمی ترین انواع آیفون ها هستند. برای بسیاری از افراد، این مدل کفایت می­کند و نیازی به نصب آیفون تصویری ندارند. به هر حال نوع ارتباط در آیفون صوتی محدود به شنیدن است و شناسایی افراد، با شنیدن صدای آن ها انجام می­شود. پس از شناسایی، با فشردن دکمه‌ای که بر روی آیفون قرار دارد، درب از درون خانه باز می­شود. عملکرد دکمه درب بازکن به این صورت است که با فشردن آن، انتقال الکتریسیته صورت می‌گیرد و یک ضربه الکتریکی به زبانه قفل درب، باعث باز شدن آن می­شود.

نصب آیفون تصویری هوشمند

این آیفون ها، در حقیقت مکمل آیفون های صوتی هستند. با فشردن دکمه زنگ توسط مراجعه کننده، پنل تصویری بر روی آیفون در محیط داخلی روشن می­شود و تصویر جلوی درب که توسط دوربین گرفته شده است،  نمایان می شود.

آیفون های تصویری نیز در ابتدا تنها قابلیت نشان دادن تصویر داشتند که با توسعه فناوری در این زمینه امکانات بسیار متعددی به آن ها اضافه شد که نام آن ها به آیفون تصویری هوشمند تبدیل گشت و با توجه به نیازی که مصرف کننده دارد، می­تواند از بین مدل‌های آن یک انتخاب مناسب داشته باشد. در ادامه به مزایای آن اشاره خواهیم کرد: 

گرفتن عکس و ثبت آن هنگام زدن دکمه زنگ

باز کردن درب حتی در صورت نبودن در خانه یا محل کار

امکان انتقال (دایورت) زنگ بین واحدها

قرار دادن لیست شارژ و سایر امور ساختمان داخل پنل توسط مدیر ساختمان

امکان غیر فعال کردن زنگ برای یک مدت مشخص

برخوردار بودن از حافظه داخلی

انتقال صدا و تصویر به گوشی تلفن همراه

برقراری ارتباط با زنگ بین واحد‌ها در طبقات مختلف آپارتمان

امکان ایجاد مخاطب و امکان تماس صوتی و تصویری از آیفون با شماره ها مخاطبین

قابلیت پخش آژیر خطر در ساختمان

قیمت نصب آیفون صوتی و تصویری:

تعیین قیمت نصب آیفون برای نوع تصویری و همچنین صوتی آن به عوامل متعددی بستگی دارد که در جدول زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

متراژ خانه و یا محل کار

مدل انتخابی آیفون

نوع آیفون: تصویری و یا صوتی

تعداد واحدها و طبقات خانه و یا محل کار

جنس سیم و دیگر متریال مصرفی هنگام نصب آیفون

هزینه ایاب و ذهاب نصاب

توجه داشته باشید که اگر پنل و آیفون توسط شخص شما از قبل تهیه شده باشد تنها کافی است دستمزد نصاب آیفون و همچنین هزینه مقدار سیم مصرفی و دیگر مواد مورد استفاده را پرداخت نمایید.

تفاوت در ساختار و نصب آیفون‌ صوتی و تصویری

به غیر از تفاوت بارز این دو نوع آیفون، که در واقع انتقال تصویر است، در ساختار و نصب آیفون‌ تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد. این تفاوت‌ها به صورت خلاصه، شامل موارد زیر می­شود:

  1. زنگ در آیفون‌های صوتی داخل پنل تشکیل می شود و به وسیله سیم که در واع پل ارتباطی می باشد به گوشی می رسد؛ اما پس از نصب آیفون‌ تصویری، یک فرمان به واسطه صفحه کلید جلوی درب، به صفحه نمایش موجود در داخل ساختمان ارسال می‌شود و سپس صدا تولید می­شود.
  2. پس از نصب آیفون‌ صوتی، هر سیم به طور جداگانه عمل می­کند (این مورد شامل سیم منفی نخواهد شد) و در صورت اختلال در یک سیم، عملکرد مربوط به همان سیم مختل می‌شود. اما در آیفون های تصویری، همه سیم ها مکمل یکدیگر می باشند و در صورت خرابی، باقی سیم ها به درستی کار نخواند کرد.
  3. ولتاژ مصرفی برق برای آیفون های تصویری هوشمند بیشتر از نوع صوتی آن ها می باشد.

لیست متعلقات آیفون‌ صوتی

قطعاتی که برای نصب آیفون صوتی استفاده می‌شوند به شرح زیر است:

گوشی آیفون: که صدا را به گوش افراد در منزل می رساند و روی پنل آن، دکمه باز کردن درب قرار گرفته است.

پنل صوتی درب منزل: این پنل، وظیفه فرستادن صدا و به صدا درآوردن زنگ آیفون را دارد و باید ضد آب و در مقابل حرارت مقاوم باشد.

منبع تغذیه: منبعی که فشار برق مورد نیاز را برای آیفون فراهم می کند.

 قفل درب بازکن: این قفل‌ها به صورت انتخابی خریداری می­شوند و به عنوان یک گزینه اضافی مورد استفاده قرار می­گیرند. این قفل‌ها متناسب با نیاز مصرف کننده، قابل انتخاب و خریداری از قفل سازی می باشند.

کابل آیفون: که باید از جنس مرغوب باشد تا دچار آسیب نشود.

لیست اجزای آیفون تصویری

قطعات ذکر شده در بالا برای آیفون تصویری نیز وجود دارد که علاوه بر آن ها قطعات زیر را هم در بر خواهند گرفت:

پنل صفحه کلید: پنل آیفون‌ تصویری نیز استاندارد هایی  مانند، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت را دارند و شامل دوربین (برای دریافت و انتقال تصویر به صورت رنگی و غیر رنگی) ، محافظ لنز دوربین، گیرنده مادون قرمز (برای شناسایی تصویر در نور کم) ، میکروفون، بلندگو، صفحه کلید، سیستم اتصال به قفل درب و منبع تغذیه است.

صفحه نمایش: صفحه نمایش از اصلی‌ترین متعلقات هنگام نصب آیفون‌ تصویری است، این مانیتور‌ها در سایز‌های مختلف و همچنین مدل‌های لمسی و غیر لمسی هستند.

در پایان:

با جمع بندی از مطالب بالا درمی یابیم که بهتر است نصب آیفون‌ صوتی و تصویری را به نمایندگی ها و متخصصان این زمینه انجام شود. در نهایت، انتخاب نوع آیفون، به نیاز شما و کاری که از یک آیفون می‌خواهید بر می‌گردد و تصمیم گیرنده نهایی در انتخاب مدل خود شما هستید.

آخرین مطالب تعمیر آیفون تصویری و صوتی در استاده مگ