امروزه کمتر رخ می‌دهد که کسی از مینی واش یا کهنه شور استفاده کند؛ زیرا اکثر افراد تصور می‌کنند این دستگاه فقط برای شستن کهنه نوزادان بوده و کاربرد دیگری ندارد. این تفکر افراد کاملا اشتباه است زیرا در دنیای امروز هم می‌توان از مینی واش استفاده‌های بسیاری کرد. تعمیر مینی واش یکی از دغدغه‌هایی است که صاحبان این وسیله با آن رو‌به‌رو هستند. به دلیل ساده بودن ساز و کار این وسیله، تعمیر کهنه شور کار سختی نبوده و هزینه زیادی نیز ندارد که برای این کار می‌توانید به نمایندگی‌های تعمیرات کهنه شور و یا تعمیرکار ماشین لباسشویی مراجعه کنیدو

ما در ادامه این صفحه از خدمات آنلاین استاده به معرفی تعمیرکاران مینی واش پرداخته‌ایم و روش تعمیر کهنه شور و هزینه‌های آن را توضیح داده و تمام نکات مربوط به آن را نیز ذکر خواهیم کرد.

هزینه تعمیرات مینی واش

خدمتقیمت به تومان
قیمت تعمیر مینی واش تکیاز 600.000
قیمت تعمیر مینی واش دو قلواز 800.000

هزینه تعمیر مینی واش به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

  • برند: برند‌های مختلفی مینی واش یا کهنه شور را تولید می‌کنند که قیمت برند‌های خارجی از تولید‌کننده‌های داخلی بیشتر است. به طور معمول، قیمت مینی واش از 500 هزار تومان آغاز شده و بسته به چندین پارامتر که در ادامه توضیح می‌دهیم تا 3 میلیون تومان نیز وجود دارد. هر قدر قیمت خرید مینی واش بیشتر باشد، هزینه تعمیر آن نیز بیشتر خواهد شد.
  • مدل: مینی واش‌ها در دومدل تکی و دوقلو موجود هستند که هزینه تعمیر مدل دوقلو از تکی بیشتر است.
  • ظرفیت: مینی واش‌ها با ظرفیت متفاوتی تولید می‌شوند و هر چه این ظرفیت بیشتر باشد، هزینه تعمیر آن نیز بیشتر است؛ زیرا موتور آن قوی‌تر بوده و ارزش قیمتی بیشتری دارد.
  • نوع قطعه خراب شده: اگر قطعه خراب شده در کهنه شور تنها یک سیم باشد، هزینه تعمیر آن بسیار کمتر از وقتی خواهد بود که موتور مینی واش سوخته باشد. در نتیجه نوع قطعه خراب شده در تعیین هزینه تعمیر نقش مهمی دارد.

نمایندگی تعمیرات کهنه شور بچه

تعمیر کهنه شور در عین ساده بودن، امری بسیار تخصصی است و توصیه می شود که توسط نمایندگی معتبر مینی واش، انجام شود. لازم است پس از خرید یک مینی واش از فروشنده درخواست کنید تا به شما گارانتی پس از فروش و آدرس نمایندگی برند مینی واش را بدهد. بهتر است در صورت هر‌گونه خرابی به نمایندگی مینی واش خود مراجعه کنید؛ اما اگر مدت زیادی از خرید کهنه شور گذشته و به نمایندگی دسترسی ندارید، می‌توانید به مراکز تعمیر ماشین لباسشویی نیز مراجعه کرده و کار تعمیر مینی واش را به آن‌ها بسپارید. در بیشتر مواقع مینی واش به طور خاص نمایندگی نداشته و تعمیرات آن در کنار ماشین‌های لباسشویی انجام می‌گیرد.

تعمیر مینی واش به چه صورت است؟

خرابی‌های مینی واش می‌تواند ناشی از خرابی چند قطعه آن باشد که این قطعات عبارتند ار:

موتور

 مهم‌ترین قطعه‌ای که ممکن است دچار خرابی شود، موتور کهنه شور است. ممکن است سیم‌کشی موتور مینی واش دچار مشکل یا قطعی شده و در کار آن اخلال به وجود بیاید. برای تعمیر موتور مینی واش لازم است که آن را به طور کامل از دستگاه خارج کرده و تمام اتصالات آن را بررسی کنید. اگر قطعه‌ای از آن دچار خرابی یا قطعی بود لازم است فورا آن را تعویض یا تعمیر نمایید.

خشک‌کن

 همچنین در کهنه شور‌هایی که امکان آب گیری لباس را دارند، خرابی خشک‌کن آن می‌تواند به مینی واش آسیب برساند. خرابی خشک‌کن می‌تواند ناشی از خرابی سیم‌های موجود در آن ناحیه باشد که لازم است توسط فرد متخصص بررسی و تعمیر شود.

قطعه تخلیه‌کننده آب

اگر آب به طور کامل از مینی واش خارج نمی‌شود، این قطعه دچار خرابی شده است. برای تعمیر آن لازم است تا راه خروجی را چک کرده و شلنگ تخلیه را نیز بررسی کنید. لازم است هر‌گونه گرفتگی در مسیر این قطعه را به سرعت رفع کنید تا قطعات دیگر آن دچار مشکل نشوند.

تعمیر مینی واش به دلیل پیچیده نبودن ساختار آن کار سختی نبوده اما باید توسط فرد متخصص انجام شود.

چه خرابی‌هایی ممکن است برای کهنه ‌شور پیش بیاید؟

خراب شدن و نیاز به تعمیر کهنه شور چندین نشانه مهم دارد که برخی از این نشانه‌ها عبارتند از:

کار نکردن مینی واش

 مهم‌ترین نشانه، روشن نشدن کهنه شور و از کار افتادن آن است. ممکن است از ابتدای کار، مینی واش خاموش باشد یا این که هنگام شست‌و‌شو به طور ناگهانی خاموش شود. این خرابی ممکن است از اتصالات برقی و یا موتور مینی واش باشد.

تولید صدا

 یکی دیگر از نشانه‌های خرابی مینی واش، تولید صدا‌های عجیب حین کار است که می تواند هشداری برای خرابی آن باشد. در این شرایط اولین کاری که باید انجام دهید، درست کردن جایگاه و یا تراز کردن کهنه شور از سطح می‌باشد. قرار ندادن کهنه شور در جای مناسب سبب تولید صدا می‌شود.

یکی دیگر از مشکلاتی که سبب صدا دادن مینی واش می‌شود، وجود تعداد زیاد لباس در آن می‌باشد. در صورتی که هیچکدام از این موارد در تولید صدا دخیل نبود می‌توانید با شماره‌های موجود در همین صفحه از استاده تماس بگیرید و جهت تعمیرات کهنه شور اقدام نمایید.

شست‌و‌شوی ناقص

 در برخی موارد ممکن است مشاهده کنیم که لباس‌ها پس از شست‌و‌شو در مینی واش به طور کامل تمیز نشده و هنوز کثیف هستند. امکان دارد میزان مناسبی از مایع یا پودر را داخل مینی واش نریخته باشید و یا دریچه محفظه جا پودری مسدود شده باشد.

خروج آب از مینی واش

در برخی از مینی واش‌ها که قابلیت آب‌گیری لباس را دارند، ممکن است آب به طور کامل از کهنه شور خارج نشده و از خود دستگاه به بیرون بریزد. این ایراد می‌تواند به دلیل خرابی پمپ تخلیه کهنه شور باشد.

در مجموع هر چیزی که از عملکرد طبیعی مینی واش خارج باشد، نشانه‌ای از خرابی آن بوده و باید جدی گرفته شود. اگر تعمیر مینی واش و عیب‌یابی آن به تأخیر بیفتد ممکن است ضرر‌های زیادی به سایر قطعاتی که سالم هستند نیز وارد شود.

چطور از خرابی کهنه شور جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از خرابی کهنه شور یک راه حل بسیار ساده دارد. هیچ وقت کهنه شور را بیشتر از ظرفیت آن پر نکرده و حتی همیشه آن را کمی کمتر از ظرفیت آن پر کنید. موتور کهنه شور خیلی قوی نبوده و در صورت پر شدن بیش از اندازه، به آن آسیب خواهد رسید.

هیچ وقت نباید از مینی واش انتظار داشته باشید که مثل یک ماشین لباسشویی عمل کند؛ چون کیفیت عملکرد و ظرفیت آن به هیج وجه قابل مقایسه با ماشین لباسشویی نیست.

مینی واش چیست؟

مینی واش یا کهنه شور نسخه مینیاتوری و کوچک ماشین لباسشویی است که در گذشته تنها برای شستن کهنه نوزاد استفاده می‌شد. زمانی که استفاده از کهنه برای نوزاد منسوخ شد، استفاده از مینی واش نیز رو به افول رفت. اما امروزه علم ثابت کرده که برای بهداشت بیشتر و جلوگیری از مشکلات و بیماری‌های متعدد بهتر است لباس نوزادان و لباس زیر خود را جدا از سایر لباس‌ها بشوییم. با توجه به حجم زیاد ماشین لباسشویی و مصرف بالای آن، بهتر است برای شستن لباس‌های کوچک از آن استفاده نکنیم.

مینی واش حجم بسیار کمی داشته و در مقایسه با ماشین لباسشویی به صرفه‌تر است. می‌توانیم لباس زیر، لباس کودک یا دستمال‌های پارچه‌ای را به طور جداگانه در کهنه شور بشوییم تا در مصرف آب و انرژی صرفه جویی شود. شاید با خود بگویید که می‌شود موارد گفته شده را به جای استفاده از مینی واش با دست شست؛ اما لازم به ذکر است که مینی واش از قدر شست‌و‌شوی بیشتری نسبت به دست برخوردار بوده و لباس‌های مورد نظر را به طور کامل، پاک خواهد کرد و تعمیر مینی واش نیز به صرفه‌تر خواهد بود. همچنین زمان شست‌و‌شو با مین واش بسیار پایین بوده و در مواقع اضطراری نیز می‌توان از آن استفاده کرد.