سرویس کولر آبی

کولرهای آبی علی‌رغم کارکرد خوبی که دارند، باید به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرند. به همین دلیل انجام سرویس کولر آبی همواره باید مورد توجه افراد قرار گیرد. در غیر اینصورت احتمالا نیاز به تعمیر پیدا کرده و هزینه تعمیر کولر آبی نیز بالاتر خواهد رفت. این در حالی است که با سرویس کردن مداوم و مرتب آن، می‌توان سال‌ها از این وسیله بدون هیچگونه دردسری استفاده کرد.

سرویس کولر آبی

ما در این صفحه از “خدمات آنلاین استاده” به مهم‌ترین نکات لازم برای سرویس کولر آبی، زمان و خدمات سرویس، ویژگی‌های سرویس‌کار کولر و عوامل تاثیرگذار بر هزینه آن اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

هزینه سرویس کولر آبی

توجه داشته باشید که هزینه سرویس کولر آبی اعلام شده فقط هزینه دستمزد تعمیر کولر آبی است و هزینه قطعات اعلام نشده است.

خدمت قیمت به تومان
تعویض ونصب برزنت پیچ و تسمه50.000
تعویض و نصب پمپ40.000
تعویض و نصب موتور کولر45.000
نصب کلید کنترل ریموتی یا کلید معمولی40.000
تعویض جفت یاتاقان‌ها100.000
تعویض و نصب شناور کولر40.000
تعویض پولی موتور40.000
تعویض پولی بلوور پولی پروانه50،000
تعویض شفت بلوور بلوور پروانه120.000
نصب سایه بان100.000
تعویض بلوور140،000
نصب پایه کولر60،000
تعویض تشت کولر140،000
نصب کولر جدید160،000
سرویس کامل کولر به همراه تعویض پوشال و روغن کاری120،000
ایاب ذهاب در تهراناز 30.000 تا 50.000

عوامل تاثیرگذار در نرخ سرویس

هزینه سرویس کولر آبی

نرخ سرویس کولر آبی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. طبیعی است که هر ساله این میزان مقداری افزایش پیدا خواهد کرد. اما از جمله مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منطقه شهری و محل کولر: طبیعی است که نرخ سرویس کولر آبی در تهران با شهرستان‌ها متفاوت خواهد بود. حتی در خود تهران نیز مناطق مختلف دارای تفاوت قیمتی هستند. ضمن آنکه محل قرار گرفتن کولر و میزان دسترسی به آن نیز در این هزینه تاثیرگذار خواهد بود.
 • نوع سرویس: اینکه در انجام این کار تا چه اندازه کولر سرویس خواهد شد نیز در هزینه سرویس کولر آبی تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال، برخی صرفا نیاز به یک شستشوی ساده دارند. اما در مقابل، برخی دیگر نیاز دارند تا به صورت اساسی سرویس شوند که در این صورت نرخ سرویس کولرهای آبی فرق دارد.
 • تعویض قطعات: گاهی اوقات در حین سرویس کردن کولر مشاهده می‌شود که برخی از قطعات آن نیاز به تعویض دارد. این کار موجب افزایش قیمت سرویس کولر آبی خواهد شد و برعکس.

علاوه بر این موارد ممکن است موارد دیگری نیز در نرخ سرویس کولر آبی تاثیرگذار باشند که بسته به هر کدام، مبلغ متفاوت است.

سرویس کار کولر آبی

سرویس کار کولر آبی

سرویس کار کولر آبی معمولا خدمات مختلفی را در بردارند. برخی از آنها ممکن است یک بررسی و مشاهده ساده باشد. با این حال، برخی دیگر مهم‌تر و جزئی‌تر هستند. از جمله مهم‌ترین خدمات سرویس کولر آبی موارد زیرد هستند.

بعد از سرویس مقدار زیادی گرد و غبار در کانال‌ها و دریچه‌های کولر وجود داردن که پس از روشن کردن کولر تمام آنها به داخل منزل یا محل کار شما انتقال داده می‌شود.

 • تعویض پوشال‌ها: این کار یکی از رایج‌ترین اقدامات در سرویس کولر آبی به شمار می‌رود. پوشال‌ها نقش زیادی در میزان عملکرد کولر دارند و در صورت فرسودگی، حتما آنها را تعویض کنید.
 • شست‌وشوی بخش‌های مختلف کولر: بعد از تعویض پوشال‌ها بهتر است بخش‌های مختلف کولر را به صورت اساسی شست‌وشو دهید. این بخش‌ها شامل تشتکی کولر، مخزن حلزونی و موارد مشابه دیگر است.
 • جوشکاری: در صورت نیاز به جوشکاری بدنه کولر و پایه های آن نیاز به جوشکاری است. می توانید از جوشکار سیار هم برای این مورد استفاده کنید.
 • بررسی قطعات الکترونیکی: یکی دیگر از اقدامات بررسی و صحت از فعالیت درست قطعات الکترونیکی کولر مانند فیوز، دینام، پمپ و سایر موارد دیگر است. گاهی اوقات نیاز است که برخی نقاط را روغن‌کاری کنید و نگاهی به سیم کشی کولر آبی بیاندازید..
 • تنظیم شناور و توزیع آب: باید بررسی کنید که هیچ مانع خاصی از تقسیم و پخش آب جلوگیری نمی‌کند. تنظیم شناور کولر نقش بسیار مهمی در این خصوص بازی می‌کند که باید آن را بررسی کنید.
 • نصب کلید کنترل ریموتی یا کلید معمولی: این قسمت اگر درست انجام نشود می تواند صدمه زیادی به موتور کولر وارد کند. پس تلاش کنید از برقکار ساختمان ویا سرویس کار حرفه ای کولر استفاده کنید.

چه زمانی باید کولرهای آبی را سرویس کرد؟

چه زمانی باید کولرهای آبی را سرویس کرد

هر چند که معمولا هر زمان که مورد نیاز باشد، می‌توان برای سرویس کردن اقدام کرد. اما معمولا دو زمان مهم برای این کار وجود دارد.

قاعدتا یکی از آنها هنگامی است که قصد راه‌اندازی کولر در اوایل تابستان یا اواخر بهار را دارید. با این حال، یکی دیگر از بهترین زمان‌ها برای سرویس کولر آبی، درست هنگامی‌ست که دیگر قصد استفاده از آن را ندارید که همان اوایل مهر ماه است. چرا که سرویس کردن در این موقع باعث می‌شود تا بعدها کولر دچار خرابی قطعات نشود.

معمولا بهتر است در هر دو بازه زمانی اقدام به سرویس کردن شود و نمی‌توان صرفا یکی را انجام و از دیگری چشم‌پوشی کرد. با این حال، هر زمان که احساس کردید که در کارکرد کولر آبی ضعف یا مورد خاصی را مشاهده می‌کنید، می‌توانید برای سرویس کردن آن اقدام کنید.

سرویس کردن مجموعه‌ای از اقدامات را شامل می‌شود که باید به صورت دوره‌ای هر ساله و در بازه‌های زمانی گفته شده تکرار شود. در غیر اینصورت کولر شما به مرور دچار اصطکاک شده و کارایی خود را از دست خواهد داد. حال که با زمان سرویس کردن آشنا شدیم، سوال این است که چه خدماتی در این خصوص ارائه می‌شود؟

ویژگی سرویس‌ کار کولر آبی

 • سرویس‌ کار کولر آبی و نرخ سرویس‌ کار کولر آبی از جمله سوالاتی است که معمولا در ذهن افراد وجود دارد. نرخ سرویس ‌کار کولر آبی بسته به موارد مختلف که تا حدودی در بخش قبل نیز به آن اشاره شد، می‌تواند متفاوت باشد. اما چنین فردی معمولا باید از تجربه کاری خوبی برخودار بوده باشد و تاکنون موارد مختلف از تعمیر را انجام داده باشد.
 • علاوه بر آن، سرویس ‌کار کولر آبی باید آشنایی خوبی با نکات فنی و نحوه کارکرد این نوع از کولر داشته باشد تا به خوبی بتواند آن را چک و بررسی کند.
 • که باید در انتخاب یکی از آنها به این موارد دقت کنید.

در پایان:

انجام سرویس کولر آبی امری اجتناب ناپذیر است که افراد حداقل یک بار در سال با کمک سرویس‌کار کولر آبی آن را انجام می‌دهند. باید بدانید که انجام این کار باعث می‌شود در طول فصل گرما خنکی مطبوع را از کولر خود دریافت کنید و از آن لذت ببرید.