کولرهای آبی علی‌رغم کارکرد خوبی که دارند، باید به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرند. به همین دلیل انجام سرویس کولر آبی همواره باید مورد توجه افراد قرار گیرد. در غیر اینصورت احتمالا نیاز به تعمیر پیدا کرده و هزینه تعمیر کولر آبی نیز بالاتر خواهد رفت. این در حالی است که با سرویس کردن مداوم و مرتب آن، می‌توان سال‌ها از این وسیله بدون هیچگونه دردسری استفاده کرد.

ما در این صفحه از “خدمات آنلاین استاده” به مهم‌ترین نکات لازم برای سرویس کولر آبی، زمان و خدمات سرویس، ویژگی‌های سرویس‌کار کولر و عوامل تاثیرگذار بر هزینه آن اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

هزینه سرویس کولر آبی

خدمتقیمت به تومان
سرویس و راه اندازی کولر آ‌کبند400.000 تا 450.000
قیمت تعویض موتور کولر آبی200.000 تا 250.000
تعویض یاتاقان کولر آبی250.000 تا 300.000
تعویض برزنت کولر آبی200.000 تا 250.000
تعویض کف کولر آبی400.000 تا 450.000
شستشوی کف کولر آبی150.000 تا 200.000
نصب سابه بان کولر آبی200.000 تا 250.000
تعویض تسمه کولر آبی200.000 تا 250.000
تعمیر پوسیدگی کف کولر آبی300.000 تا 350.00
هزینه ایاب و ذهاب50.000 تا 80.000

توجه داشته باشید که هزینه سرویس کولر آبی اعلام شده فقط هزینه دستمزد تعمیرات آن است و هزینه قطعات اعلام نشده است.

هزینه تعمیر موتور کولر آبی (تعمیر دینام در محل) را در این صفحه از استاده مشاهده کنید.

عوامل تاثیرگذار در نرخ سرویس

هزینه سرویس کولر آبی

نرخ سرویس کولر آبی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. طبیعی است که هر ساله این میزان مقداری افزایش پیدا خواهد کرد. اما از جمله مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منطقه شهری و محل کولر: طبیعی است که نرخ سرویس کولر آبی در تهران با شهرستان‌ها متفاوت خواهد بود. حتی در خود تهران نیز مناطق مختلف دارای تفاوت قیمتی هستند. ضمن آنکه محل قرار گرفتن کولر و میزان دسترسی به آن نیز در این هزینه تاثیرگذار خواهد بود.
 • نوع سرویس: اینکه در انجام این کار تا چه اندازه کولر سرویس خواهد شد نیز در هزینه سرویس کولر آبی تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال، برخی صرفا نیاز به یک شستشوی ساده دارند. اما در مقابل، برخی دیگر نیاز دارند تا به صورت اساسی سرویس شوند که در این صورت نرخ سرویس کولرهای آبی فرق دارد.
 • تعویض قطعات: گاهی اوقات در حین سرویس کردن کولر مشاهده می‌شود که برخی از قطعات آن نیاز به تعویض دارد. این کار موجب افزایش قیمت سرویس کولر آبی خواهد شد و برعکس.

علاوه بر این موارد ممکن است موارد دیگری نیز در نرخ سرویس کولر آبی تاثیرگذار باشند که بسته به هر کدام، مبلغ متفاوت است.

سرویس کار کولر آبی

سرویس کار کولر آبی

سرویس کار کولر آبی معمولا خدمات مختلفی را در بردارند. برخی از آنها ممکن است یک بررسی و مشاهده ساده باشد. با این حال، برخی دیگر مهم‌تر و جزئی‌تر هستند. از جمله مهم‌ترین خدمات سرویس کولر آبی موارد زیرد هستند.

بعد از سرویس مقدار زیادی گرد و غبار در کانال‌ها و دریچه‌های کولر وجود داردن که پس از روشن کردن کولر تمام آنها به داخل منزل یا محل کار شما انتقال داده می‌شود.

 • تعویض پوشال‌ها: این کار یکی از رایج‌ترین اقدامات در سرویس کولر آبی به شمار می‌رود. پوشال‌ها نقش زیادی در میزان عملکرد کولر دارند و در صورت فرسودگی، حتما آنها را تعویض کنید.
 • شست‌وشوی بخش‌های مختلف کولر: بعد از تعویض پوشال‌ها بهتر است بخش‌های مختلف کولر را به صورت اساسی شست‌وشو دهید. این بخش‌ها شامل تشتکی کولر، مخزن حلزونی و موارد مشابه دیگر است.
 • جوشکاری: در صورت نیاز به جوشکاری بدنه کولر و پایه های آن نیاز به جوشکاری است. می توانید از جوشکار سیار هم برای این مورد استفاده کنید.
 • بررسی قطعات الکترونیکی: یکی دیگر از اقدامات بررسی و صحت از فعالیت درست قطعات الکترونیکی کولر مانند فیوز، دینام، پمپ و سایر موارد دیگر است. گاهی اوقات نیاز است که برخی نقاط را روغن‌کاری کنید و نگاهی به سیم کشی کولر آبی بیاندازید..
 • تنظیم شناور و توزیع آب: باید بررسی کنید که هیچ مانع خاصی از تقسیم و پخش آب جلوگیری نمی‌کند. تنظیم شناور کولر نقش بسیار مهمی در این خصوص بازی می‌کند که باید آن را بررسی کنید.
 • نصب کلید کنترل ریموتی یا کلید معمولی: این قسمت اگر درست انجام نشود می تواند صدمه زیادی به موتور کولر وارد کند. پس تلاش کنید از برقکار ساختمان ویا سرویس کار حرفه ای کولر استفاده کنید.

چه زمانی باید کولرهای آبی را سرویس کرد؟

چه زمانی باید کولرهای آبی را سرویس کرد

هر چند که معمولا هر زمان که مورد نیاز باشد، می‌توان برای سرویس کردن اقدام کرد. اما معمولا دو زمان مهم برای این کار وجود دارد.

قاعدتا یکی از آنها هنگامی است که قصد راه‌اندازی کولر در اوایل تابستان یا اواخر بهار را دارید. با این حال، یکی دیگر از بهترین زمان‌ها برای سرویس کولر آبی، درست هنگامی‌ست که دیگر قصد استفاده از آن را ندارید که همان اوایل مهر ماه است. چرا که سرویس کردن در این موقع باعث می‌شود تا بعدها کولر دچار خرابی قطعات نشود.

معمولا بهتر است در هر دو بازه زمانی اقدام به سرویس کردن شود و نمی‌توان صرفا یکی را انجام و از دیگری چشم‌پوشی کرد. با این حال، هر زمان که احساس کردید که در کارکرد کولر آبی ضعف یا مورد خاصی را مشاهده می‌کنید، می‌توانید برای سرویس کردن آن اقدام کنید.

سرویس کردن مجموعه‌ای از اقدامات را شامل می‌شود که باید به صورت دوره‌ای هر ساله و در بازه‌های زمانی گفته شده تکرار شود. در غیر اینصورت کولر شما به مرور دچار اصطکاک شده و کارایی خود را از دست خواهد داد. حال که با زمان سرویس کردن آشنا شدیم، سوال این است که چه خدماتی در این خصوص ارائه می‌شود؟

ویژگی سرویس‌ کار کولر آبی

 • سرویس‌ کار کولر آبی و نرخ سرویس‌ کار کولر آبی از جمله سوالاتی است که معمولا در ذهن افراد وجود دارد. نرخ سرویس ‌کار کولر آبی بسته به موارد مختلف که تا حدودی در بخش قبل نیز به آن اشاره شد، می‌تواند متفاوت باشد. اما چنین فردی معمولا باید از تجربه کاری خوبی برخودار بوده باشد و تاکنون موارد مختلف از تعمیر را انجام داده باشد.
 • علاوه بر آن، سرویس ‌کار کولر آبی باید آشنایی خوبی با نکات فنی و نحوه کارکرد این نوع از کولر داشته باشد تا به خوبی بتواند آن را چک و بررسی کند.
 • که باید در انتخاب یکی از آنها به این موارد دقت کنید.

در پایان:

انجام سرویس کولر آبی امری اجتناب ناپذیر است که افراد حداقل یک بار در سال با کمک سرویس‌کار کولر آبی آن را انجام می‌دهند. باید بدانید که انجام این کار باعث می‌شود در طول فصل گرما خنکی مطبوع را از کولر خود دریافت کنید و از آن لذت ببرید.