از آنجایی که بیشترین زمان در طی فعالیت‌های روزانه در اتاق خواب می‌گذرد و آخرین تصویر قبل از خواب و اولین تصویر بعد از بیداری، تصویری است که از اتاق خواب داریم، انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب که از مهم‌ترین قسمت‌های منزل به حساب می‌آید، بسیار اهمیت دارد. در این مطلب از مگ “استاده” با ما همراه باشید تا انواع بهترین رنگ‌هایی که می‌توانند برای تغییر رنگ نقاشی ساختمان و دکوراسیون اتاق خواب انتخاب شوند، مورد بررسی قرار گیرند و در نهایت رنگ مناسب اتاق خواب برای مشتریان انتخاب شود.

لیست نقاشان ساختمانی و نصاب کاغذ دیواری در تهران

انتخاب رنگ می‌تواند صرفا بر اساس سلیقه مشتریان باشد و یا توصیه‌های روانشناسانه نیز در نظر گرفته شود. قطعا درباره روانشناسی مربوط به رنگ‌ها، نکاتی را شنیده و یا مطالعه کرده‌اید. همانطور که می‌دانید که هرکدام تاثیری بر روی روحیات و کیفیت خواب می‌گذارند.

جهت آشنایی با نحوه انتخاب رنگ نقاشی ساختمان متناسب با دکوراسیون داخلی منزل با “استاده” همراه باشید.

انواعی از تقسیم بندی‌ها برای انتخاب رنگ اتاق خواب وجود دارد که دو مورد از آن‌ها بدین صورت هستند:

  • تیره و روشن
  • گرم و سرد

رنگ‌های تیره و روشن

اگر بخواهیم انتخاب بهترین رنگ مناسب اتاق خواب را از نظر تیره و روشن بودن بررسی کنیم، باید بگوییم که در ابتدا سلیقه فرد در این انتخاب دخیل است. پس از سلیقه مشتری، انتخاب رنگ بر اساس نکات روانشناسانه بررسی می‌شود. امروزه استفاده از رنگ تیره در دکوراسیون رواج پیدا کرده است؛ چرا که مدرنیته را القا می‌کند. در ادامه نکات منفی و مثبتی که می‌تواند انتخاب رنگ تیره را در پی داشته باشد، بررسی می‌کنیم. به دنبال آن می‌توانید بر اساس سلیقه و همچنین بهره‌مندی از این نکات بهترین تصمیم را بگیرید.

ترکیب رنگ ساختمانی شکلاتی، نسکافه‌ای و کاپوچینو را اینجا بیاموزید.

انتخاب رنگ‌های تیره برای اتاق خواب مثل مشکی و سرمه‌ای، می‌تواند هم به فرد حس مالکیت بدهد و هم اضطراب. اینکه این رنگ‌ها چه تاثیری بر روی فرد داشته باشد، به روحیات ایشان بستگی دارد. اگر رنگ تیره به فرد حس مالکیت می‌دهد و باعث می‌شود خیلی سریع با آن محیط خو بگیرد، می‌تواند انتخاب تنوع رنگ را در آینده برای او با مشکل مواجه کند.

اگر رنگ‌های تیره باعث بروز اضطراب در فرد می‌شود، اولا بهتر است از این رنگ‌ها در اتاق خواب استفاده نکند. اما در صورتی که استفاده شد، باید نورپردازی اتاق به گونه‌ای باشد که این حس در فرد کمرنگ‌تر شود.

انتخاب رنگ‌های روشن برای اتاق خواب طرفداران بیشتری نسبت به رنگ‌های تیره دارد. این موضوع احتمالا به دلیل القای حس خوب به افراد است. رنگ‌های روشن باعث ایجاد حس سرزندگی و نشاط در افراد می‌شوند و طیف وسیعی از این رنگ‌ها وجود دارد که با توجه به سلیقه و روحیات مشتریان انتخاب می‌شوند.

رنگ‌های گرم و سرد

پس از بررسی رنگ‌ها در تقسیم‌بندی تیره و روشن، نوبت به تقسیم‌بندی بعدی می‌رسد:

  • رنگ‌های گرم
  • رنگ‌های سرد
  • رنگ‌های میانی
  • رنگ‌های خنثی

رنگ‌های گرم، رنگ‌هایی هستند که از نارنجی، قرمز، زرد و صورتی به تنهایی و یا ترکیب آن‌ها تشکیل شده‌اند. این رنگ‌ها هیجان را در انسان زنده می‌کنند و به همین دلیل ممکن است در برخی افراد عصبانیت را برانگیزند. در استفاده از این رنگ‌ها برای اتاق خواب دقت کنید؛ چرا که ممکن است کیفیت خواب شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. اگر می‌خواهید که اثر این رنگ‌ها کمتر شود، می‌توانید به رنگ سفید را به آنها اضافه کنید تا به رنگ‌های سرد نزدیکتر شوند.

رنگ‌های سرد عبارتند از رنگ‌های سبز، آبی و نقره‌ای که می‌توانند با رنگ سفید ترکیب شوند. این رنگ‌ها به دلیل احساس خوبی که در فرد به وجود می‌آورند، طرفدار بیشتری دارند. شما می‌توانید با خیال راحت آنها را به عنوان رنگ مناسب اتاق خواب در نظر بگیرید. جدول ترکیب رنگ‌ها را در این قسمت مشاهده کنید.

رنگ‌هایی مانند بنفش، رنگ میانی را تشکیل می‌دهند. بهتر است هنگام استفاده از رنگ‌های میانی مانند بنفش و ارغوانی، از رنگ‌های روشن در کنارشان استفاده شود. در استفاده از رنگ بنفش دقت کنید؛ چرا که ممکن است در برخی افراد اختلال خواب و تمرکز به وجود آورد.

رنگ‌های خنثی مثل خاکستری نیز رنگ‌هایی هستند که در رنگ‌های گرم و سرد تاثیری ندارند و بهتر است در کنار رنگ‌های دیگر استفاده شوند. برای مثال از ترکیب رنگ‌های خاکستری و زرد در دکوراسیون به عنوان رنگ مناسب اتاق خواب نام برده می‌شود.

رنگ مناسب اتاق خواب کوچک

از آنجایی که در دکوراسیون و رنگ آمیزی اتاق خواب کوچک سعی در دلباز و گسترده شدن فضای اتاق خواب می‌شود، بهتر است از رنگ‌‌های روشن و سرد استفاده شود. برای مثال رنگ‌های سفید، آبی کمرنگ، صورتی کمرنگ و حتی سبز کمرنگ می‌توانند رنگ‌های بسیار مناسبی برای اتاق خواب‌های کوچک باشند. اگر تمایل دارید که از رنگ‌هایی مثل زرد، نارنجی و یا قرمز استفاده کنید، بهتر است این رنگ‌ها را به دکوراسیون اتاق و به صورت محدود اضافه کنید. 30 تا از بهترین و جالبترین ایده نقاشی ساختمان 2021 را اینجا مشاهده کنید.

رنگ مناسب اتاق خواب کودک

پیدا کردن رنگ مناسب اتاق خواب کودک نیز بسیار مهم است. رنگ مناسب در روحیات، خلق و خو و همچنین تمرکز و یادگیری او تاثیر زیادی می‌گذارد.

استفاده از رنگ‌های نارنجی و قرمز به عنوان رنگ اصلی اتاق خواب توصیه نمی‌شود؛ مخصوصا قرمز. رنگ قرمز حس خشم را در کودک القا می‌کند و بهتر است در دکوراسیون به صورت محدود از این رنگ استفاده شود، نه به عنوان رنگ اصلی.

رنگ زرد روی تمرکز و همچنین انرژی کودک تاثیر مثبت می‌گذارد. پیشنهاد می‌شود اگر می‌خواهید از این رنگ در اتاق کودک استفاده کنید، از رنگ‌های کمرنگ زرد استفاده کنید.

رنگ سبز نیز یکی از رنگ‌های مناسب اتاق خواب کودک است. علاوه بر افزایش تمرکز، حس خوبی در کودک ایجاد می‌کند و این رنگ برای اتاق کودک بسیار زیباست.

استفاده از رنگ آبی در اتاق خواب کودک بسیار توصیه می‌شود؛ چرا که باعث آرامش کودک می‌شود. اگر از رنگ آبی در اتاق کودک استفاده می‌کنید، سعی کنید در دکوراسیون رنگ‌های گرم را نیز به کار ببرید تا فضای اتاق برای کودک غمگین نشود.

استفاده از رنگ‌های قهوه‌ای و خاکستری اگر در کنار رنگ‌های دیگر باشند، برای اتاق کودک مناسب هستند. رنگ بنفش نیز همانند رنگ آبی، اثر آرامش بخشی روی کودک دارد. بنابراین می‌توانید از این رنگ در اتاق خواب کودک استفاده کنید.

رنگ مناسب اتاق خواب زن و شوهر

رنگ مناسب اتاق خواب زن و شوهر، رنگی است که صفا و صمیمیت و آرامش را در کنار هم داشته باشد. اولین نکته در انتخاب رنگ مناسب، سلیقه طرفین است. در برخی از رنگ‌ها مثل رنگ سفید، معمولا سلیقه زن و شوهر یکسان است. شما می‌توانید از این رنگ با خیال راحت در اتاق خواب خود استفاده کنید.

آموزش ترکیب رنگ استخوانی را در اینجا ببینید.

یکی دیگر از رنگ‌های پرطرفدار، رنگ کرم است. این رنگ حس خوبی به افراد می‌دهد و می‌توانید این رنگ را حتی در ترکیب با رنگ قهوه‌ای در اتاق خواب استفاده کنید.

رنگ‌های روشن و ملایم مثل آبی روشن و سبز روشن، چیزی جز آرامش ندارند. اگر به دنبال زیبایی اتاق در کنار آرامش هستید، این رنگ‌ها به شما پیشنهاد می‌شود.

تاجایی که می‌توانید بهتر است از رنگ‌های نارنجی و قرمز به عنوان رنگ اصلی اتاق خواب استفاده نکنید؛ چرا که این رنگ‌ها برای اتاق خواب مناسب نیستند و بهتر است در مکان‌های دیگر استفاده شوند‌. البته می‌توانید در دکوراسیون اتاق و به صورت محدود از آن‌ها استفاده کنید.

رنگ‌های طوسی و نقره‌ای نیز رنگ‌های بسیار شیکی برای اتاق زن و شوهر به شمار می‌روند که می‌توانید از کنار هم قرار دادن رنگ‌های نقره‌ای، سفید، طوسی و صورتی، ترکیب بسیار شیکی برای اتاق بدست آورید. استفاده از رنگ مشکی نیز سلیقه‌ای است و به روحیات طرفین بستگی دارد.

رنگ مناسب اتاق خواب پسرانه

برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب پسرانه در سنین پایین‌تر از ۱۰ سال، بهتر است همان نکاتی که برای انتخاب رنگ اتاق خواب کودک ذکر شد، استفاده شود.

برای اتاق خواب پسر نوجوان یکی از گزینه‌های مناسب، رنگ آبی است که علاوه بر علاقه‌ای که به این رنگ دارند، حس آرامش را نیز القا می‌کند. استفاده از رنگ نارنجی نیز هیجان را زیاد می‌کند و می‌توانید ار آن استفاده کنید.

رنگ مناسب اتاق خواب دخترانه

همیشه رنگ‌ صورتی به عنوان رنگ دخترانه شناخته می‌شود و این به دلیل حس لطافت و آرامشی است که رنگ صورتی القا می‌کند. بنابراین رنگ صورتی و مخصوصا صورتی کمرنگ می‌تواند گزینه‌ی خیلی خوبی برای اتاق دخترانه باشد.

استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم مثل آبی کمرنگ و سبز کمرنگ نیز به شدت پیشنهاد می‌شود. نارنجی به فرد هیجان می‌دهد و در صورت علاقه به این رنگ می‌تواند در اتاق خواب استفاده شود؛ البته رنگ پر ریسکی است و در استفاده درست از آن باید دقت شود.

  • رنگ زرد احساسات را در دختر برانگیخته می‌کند و در استفاده از آن مخصوصا در سنین جوانی و نوجوانی باید دقت شود. ترکیب زرد و طوسی می‌تواند یکی از ترکیبات شیک و قشنگ برای اتاق خواب دختر باشد.
  • رنگ سفید برای اتاق دخترانه به شدت پیشنهاد می‌شود. در کنار آن می‌توانید از رنگ‌های دیگر نیز استفاده کنید.
  • اگر قصد استفاده از رنگ بنفش را در اتاق دارید، در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید. بنفش در حد معقول، رنگ مناسبی برای اتاق دخترانه است. اما بیش از حد، آرامش را سلب می‌کند و خواب را مختل.
  • رنگ قرمز تا حد ممکن بهتر است زیاد در اتاق خواب استفاده نشود؛ چرا که باعث القای خشم و هیجان زیاد می‌شود. اگر تمایل به استفاده از رنگ قرمز در اتاق دارید، بهتر است در دکوراسیون استفاده شود.

طبقه بندی شده در

با برچسب در