برخی افراد علاقه دارند تا گلخانه‌ای کوچک را بر روی پشت بام منزلشان احداث کنند. برای انجام این کار ممکن است روش‌های مختلفی وجود داشته باشد. به طور مثال ساخت گلخانه کوچک با پلاستیک و یا ساخت گلخانه کوچک با چوب، از روش‌های ساخت گلخانه به شمار می‌روند. ما در این صفحه از استاده قصد داریم تا روش ساخت  این گلخانه کوچک را به شما آموزش دهیم.

همچنین اگر قصد ساخت این گلخانه را داشته باشید حتما تمایل دارید تا با هزینه‌های آن نیز آشنا شوید. پس با ما همراه باشید تا به بررسی موارد فوق بپردازیم.

آموزش ساخت گلخانه کوچک در پشت بام

شما با این کار می‌توانید شغل دومی داشته باشید و به راحتی در منزل کسب درآمد کنید. اما باید توجه داشته باشید که باید اصول مربوط به این کار را نیز رعایت کنید تا بهترین بهره‌وری را مشاهده کنید. به طور مثال برای ساخت اسکله این سازه باید از مواد اولیه با استحکام بالا استفاده کنید.

ساخت گلخانه کوچک با چوب ممکن است اما مقاومت کمی در برابر باد خواهد داشت. همچنین در ساخت اسکله باید از اتصالات پیچ و مهره استفاده کنید. شیب سقف نیز باید بین 25 تا 30 درجه باشد. برای پوشش این سازه بهتر است از پلاستیک uv دار استفاده کنید. با این کار اشعه مضر نور آفتاب فیلتر می‌شود و استحکام گلخانه نیز افزایش پیدا می‌کند.

در هنگام نصب پوشش باید آن را به صورت محکم قرار دهید و بهتر است در زمان گرما این کار را انجام دهید زیرا پوشش به راحتی بر روی سازه نصب خواهد شد. (برای آگاهی از خدمات باغبانی در منزل و لیست قیمت باغبانی، روی لینک قرار داده شده کلیک کنید.)

تاثیر آب و هوا در ساخت گلخانه کوچک در پشت بام

پس از رعایت اصول اولیه برای ساخت گلخانه کوچک در پشت بام باید پشت بام را برای احداث گلخانه آماده کنید. برای این کار باید بررسی کنید که آیا پشت بام می‌تواند بار گلخانه را تحمل کند؟ و یا اینکه لوله کشی و امکان لوله کشی و دسترسی به برق در آن آسان است؟ همچنین سطح پشت بام به چه شکل است؟

پس از پاسخ دادن به پرسش‌های ذکر شده در قدم بعدی باید طرحی اولیه فراهم آورید. در این طرح باید بررسی کنید که سازه شما در مقابل شرایط آب و هوایی منطقه استحکام داشته باشد. حال باید جهت سازه را تشخیص دهید که این جهت به نور و باد هر منطقه بستگی دارد. به همین دلیل باید جهت باد منطقه موردنظر را شناسایی کنید.

این کار برای این است که طول سازه برای مقاومت در برابر باد و شرایط آب و هوایی نامساعد باید به جهت باد غالب عمود باشد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که سازه باید به شکل تونل باشد و سقف آن نباید صاف و مسطح باشد. علاوه بر این نور آفتاب باید به پشت بام بتابد زیرا یکی از عوامل مهم در رشد هر گیاه فراهم آوردن نور مورد نیاز آن است. اگر این شرایط وجود ندارد باید به وسیله لامپ‌های مخصوص این نور را فراهم کنید. برای تابیدن نور به درون سازه باید آن را در جهت شمالی-جنوبی بسازید.

هزینه احداث گلخانه کوچک مقیاس

هزینه دریافت مجوز

شما برای این کار باید ابتدا مجوز لازم را دریافت نمایید. طبق دستورالعمل جدید حداقل متراژ زمین برای دریافت این مجوزتقریبا 500متر مربع است. تقریبا برای 60 تا 80 درصد زمین امکان دریافت مجوز وجود خواهد داشت. برخی از هزینه‌های اداری برای انجام این کار در ادامه نام برده شده‌اند.

 • هزینه دریافت امتیاز آب و برق و گاز
 • هزینه گرفتن وام و تسهیلات
 • محضری کردن اسناد وثیقه

هزینه جانبی پیش از احداث

علاوه بر هزینه‌های اداری، برخی مبالغ که در ادامه نام برده شده‌اند باید پیش از احداث گلخانه در نظر گرفته شوند. توجه داشته باشید که بیشتر عوامل با توجه به مکان اجرایی ممکن است نیاز باشند. به همین منظور ممکن است به طور مثال احداث ایستگاه گاز در همه موارد نیاز نباشد.

 • مسطح کردن
 • شیب بندی
 • فراهم آوردن آب و برق و گاز
 • نقشه برداری
 • طراحی اولیه
 • احداث ایستگاه گاز در صورت نیاز
 • استخر آب برای آبیاری
 • دستگاه آب شیرین کن

هزینه احداث گلخانه

برخی افراد تمایل دارند تا از پروژه‌هایی که گلخانه با تمامی امکانات و تجهیزات و به صورت آماده تحویل داده می‌شود، استفاده کنند. به همین منظور در ادامه هزینه احداث گلخانه با این حالت و برای هر متر مربع بررسی کرده‌ایم.

کاربران گرامی، تمامی قیمت‌های اعلام شده در استاده به‌صورت حدودی می‌باشد.

خدمتقیمت برای هر متر مربع(به تومان)
ساخت گلخانه تونلی همراه تاسیسات100.000تا300.000
ساخت گلخانه اسپانیایی همراه تاسیسات و تجهیزات395.000تا1.500.000
ساخت گلخانه ایرانی همراه تاسیسات220.000تا720.000
ساخت گلخانه شیشه‌ای همراه تاسیسات و تجهیزات1.280.000تا2.480.000

 علاوه بر موارد فوق در ادامه به بررسی سایر مبالغ خواهیم پرداخت.

کاربران گرامی، تمامی قیمت‌های اعلام شده در استاده به‌صورت حدودی می‌باشد.

خدمتقیمت برای هر متر مربع(به تومان)
پوشش تمام پلاستیک20.000تا35.000
فن و پد70.000تا100.000
سیستم گرمایشی40.000تا380.000
فوگر45.000تا90.000
پرده انرژی سیونگ متحرک40.000تا110.000           
شید ثابت70.00تا10.000
آبیاری25.000تا70.000
اتوماسیون10.000تا100.000
سیستم برق30.000تا100.000
بستر کشت(کارتن پلاستیک، گروبک، گبدان یونولیت)50.000تا180.000
کف پوش18.000تا23.000
فن سیرکوله8.000تا10.000

نقشه ساخت گلخانه کوچک

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد برای احداث گلخانه کوچک باید نقشه‌ای را در ابتدای کار طراحی کنید. در ادامه تصویر چند نقشه را مشاهده می‌کنید.

گلخانه حلقه‌ای

گلخانه حلقه‌ای

گلخانه گنبدی

گلخانه گنبدی

سازه گاتیگ طرح اسپانیایی

سازه گاتیگ طرح اسپانیایی

سازه بال کبوتری سیرکولار ارتفاع ۴.۷ متر

سازه بال کبوتری سیرکولار ارتفاع ۴.۷ متر

طبقه بندی شده در