کولر یکی از اصلی‌ترین وسایل خانه محسوب می‌شود که که سالیانه مدت زیادی از آن استفاده می‌کنیم. معمولا کمتر کسی از افراد با ساختمان، موتور و خصوصا نقشه سیم‌ کشی‌ موتور کولر آبی، با اینکه هنوز هم به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشنایی دارد. قبل از آنکه به بحث نقشه سیم‌‌ کشی موتور کولر بپردازیم، بد نیست با خود موتور کولر آبی آشنا شویم. موتور یکی از حساس‌ترین و مهمترین قطعه در زمان تعمیر کولر آبی است.

آشنایی با این موارد به ما کمک می‌کند تا بهتر بتوانیم برای سرویس کولر آبی یا راه‌اندازی آنها اقدام کنیم.

در این صفحه از استاده قصد داریم تا در خصوص نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی، ابزار مورد احتیاج برای آن و قطعات مربوطه توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

با موتور کولر آبی بیشتر آشنا شویم

با موتور کولر آبی بیشتر آشنا شویم
نقشه سیمکشی کولر آبی

موتور کولر آبی تماما دو دور هستند. با این تفاوت که یکی از آنها مربوط به دور کند و دیگری مربوط به دور تند است. با این حال، موتورهای کولر آبی در قدرت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به 2.1، 4.3 و 3.1 اسب بخار اشاره کرد.

مشتریان بسته به نیاز و سلیقه خود می‌توانند از آنها استفاده کنند. موتور کولر آبی دو دور، خود دارای دو نوع مختلف است. نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی در این دو نوع موتور با یکدیگر تفاوت داشته و بهتر است با کارکرد و ساختمان این دو موتور آشنا شویم.

این دو نوع شامل موتور دو دور با خازن دائم کار و موتور دو دور با سیم‌ پیچ راه‌انداز است. این دو نوع موتور هر کدام دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. با این حال، هر دو از یک خانواده محسوب می‌شوند. می‌توانید علت پریدن فیوز کولر آبی را اینجا بخوانید.

موتورهای دو دور با خازن دائم

موتورهای دو دور با خازن دائم

در موتورهای دو دور با خازن دائم، کار دو دور متفاوت از یکدیگر در نظر گرفته شده است. این دو دور شامل دور 1000 و 1500 است. هر کدام از این دورها معمولا دارای 4 نوع سیم‌پیچ هستند.

این سیم‌پیچ‌ها همچنین دارای یک خازن و سیم‌پیچ کمکی هستند. سیم‌پیچ اصلی، سیم پیچ کمکی و خازن به نحوی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که در هر صورتی، متناسب با حالت‌های کند یا تند در مدار قرار می‌گیرند.

ساختمان این نوع از موتورها دارای پیچیدگی‌ها و قسمت‌های دیگری نیز است. اما به طور کل، نحوه فعالیت آنها به صورتی بود که به آن اشاره شد.

این نوع از موتورها با موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز تفاوت‌هایی دارند که باید به آنها توجه کرد.

می‌توانید آموزش ساخت سایبان برای کوبر آبی را اینجا بخوانید.

موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز

موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز

در خصوص موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز نیز باید گفت که آنها دارای سه نوع سیم‌پیچ مختلف هستند که هر کدام از این سیم‌پیچ‌ها کارکرد خاص و متفاوت خود را دارند و با یکدیگر متفاوت هستند.

به عنوان مثال، یکی از آنها سیم‌پیچ دور تند بوده که برای دور 1500 به کار می‌رود که معمولا همان دور تند کولر محسوب می‌شود. این نوع سیم‌پیچ دارای چهار قطب مختلف است.

در مقابل سیم‌پیچ دور کند نیز دارای شش قطب مختلف بوده و برای دور کند به کار می‌رود. دور کند معمولا سرعتی برابر با 1000 دور در دقیقه دارد.

آخرین نوع سیم‌پیچ این نوع از کولر، همان سیم‌پیچ راه‌انداز است. این نوع از سیم‌پیچ نیز دارای چهار قطب مختلف بوده که از این حیث شبیه به سیم‌پیچ دور تند است. توجه کنید که سیم‌پیچ راه‌انداز نقش زیادی در روشن شدن کولر و کارکرد آن دارد.

همانطور که از نام آن نیز مشخص بوده، این نوع از سیم‌پیچ از طریق همکاری با سایر سیم‌پیچ‌ها در راه‌اندازی کولر نقش برجسته‌ای دارد.

اجزاء موتور کولر آبی به چه صورت است؟

اجزاء موتور کولر آبی به چه صورت است؟

برای درک بهتر نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی بهتر است که ساختمان و اجراء مختلف آن را بشناسیم و وظایف هر کدام را بدانیم. عکس زیر به ما کمک می‌کند تا به صورت دقیق با ساختمان و اجزاء موتور کولر آبی آشنا شویم.

همانطور که مشاهده می‌شود ساختمان موتور کولر آبی دارای 14 قطعه اصلی و مهم است که هر کدام از آنها وظایف خاص خود را بر عهده دارند.

برخی از آنها قطعات جانبی بوده که بیشتر بر بهبود فعالیت موتور تاثیرگذار هستند. در عوض برخی دیگر نیز از قطعات اصلی موتور کولر آبی بوده که بدون آنها، موتور قادر به فعالیت نخواهد بود. در چهار بخش از موتور کولر آبی یک سیم‌پیچ وجود دارد که نام آن سیم‌پیچ استاتور است.

با مشاهده این تصویر بهتر می‌توان نسبت به نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی آشنا شد. با این حال، قطعات و وسایل دیگری نیز وجود دارند که هر کدام نقش خاص خود را ایفا خواهند کرد.

در پایان:

نقشه‌ سیم کشی موتور کولر آبی، موضوعی بود که در این صفحه به آن اشاره کردیم. آشنایی با انواع موتور کولر و همچنین آشنایی با نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی به ما کمک می‌کند تا شناخت بهتری نسبت به کولر و تعمیرات احتمالی آن داشته باشیم.

با این حال، بهتر است در موضوعات و مواردی که تخصصی بوده به استادکاران و تعمیرکاران حرفه‌ای مراجعه کنیم. میتوانید از خدمات آنلاین استاده دستریس کامل به لیستی از این استادکاران باتجربه داشته باشید.

چرا آنها معمولا با دانش و تجربه‌ای که دارند بهتر می‌توانند در خصوص نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی یا بسیاری از موارد دیگر نظر تخصصی ارائه دهند.

طبقه بندی شده در