نقشه سیم کشی موتور کولر آبی ✔️ تصویر از برق موتور

کولر یکی از اصلی‌ترین وسایل خانه محسوب می‌شود که که سالیانه مدت زیادی از آن استفاده می‌کنیم. معمولا کمتر کسی از افراد با ساختمان، موتور و خصوصا نقشه سیم‌ کشی‌ موتور کولر آبی، با اینکه هنوز هم به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشنایی دارد. قبل از آنکه به بحث نقشه سیم‌‌ کشی موتور کولر بپردازیم، بد نیست با خود موتور کولر آبی آشنا شویم. موتور یکی از حساس‌ترین و مهمترین قطعه در زمان تعمیر کولر آبی است.

نقشه سیم کشی موتور کولر آبی

آشنایی با این موارد به ما کمک می‌کند تا بهتر بتوانیم برای سرویس کولر آبی یا راه‌اندازی آنها اقدام کنیم.

در این صفحه از استاده قصد داریم تا در خصوص نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی، ابزار مورد احتیاج برای آن و قطعات مربوطه توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

با موتور کولر آبی بیشتر آشنا شویم

با موتور کولر آبی بیشتر آشنا شویم
نقشه سیمکشی کولر آبی

موتور کولر آبی تماما دو دور هستند. با این تفاوت که یکی از آنها مربوط به دور کند و دیگری مربوط به دور تند است. با این حال، موتورهای کولر آبی در قدرت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به 2.1، 4.3 و 3.1 اسب بخار اشاره کرد.

مشتریان بسته به نیاز و سلیقه خود می‌توانند از آنها استفاده کنند. موتور کولر آبی دو دور، خود دارای دو نوع مختلف است. نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی در این دو نوع موتور با یکدیگر تفاوت داشته و بهتر است با کارکرد و ساختمان این دو موتور آشنا شویم.

این دو نوع شامل موتور دو دور با خازن دائم کار و موتور دو دور با سیم‌ پیچ راه‌انداز است. این دو نوع موتور هر کدام دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. با این حال، هر دو از یک خانواده محسوب می‌شوند. می‌توانید علت پریدن فیوز کولر آبی را اینجا بخوانید.

موتورهای دو دور با خازن دائم

موتورهای دو دور با خازن دائم

در موتورهای دو دور با خازن دائم، کار دو دور متفاوت از یکدیگر در نظر گرفته شده است. این دو دور شامل دور 1000 و 1500 است. هر کدام از این دورها معمولا دارای 4 نوع سیم‌پیچ هستند.

این سیم‌پیچ‌ها همچنین دارای یک خازن و سیم‌پیچ کمکی هستند. سیم‌پیچ اصلی، سیم پیچ کمکی و خازن به نحوی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که در هر صورتی، متناسب با حالت‌های کند یا تند در مدار قرار می‌گیرند.

ساختمان این نوع از موتورها دارای پیچیدگی‌ها و قسمت‌های دیگری نیز است. اما به طور کل، نحوه فعالیت آنها به صورتی بود که به آن اشاره شد.

این نوع از موتورها با موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز تفاوت‌هایی دارند که باید به آنها توجه کرد.

می‌توانید آموزش ساخت سایبان برای کوبر آبی را اینجا بخوانید.

موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز

موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز

در خصوص موتور دو دور با سیم‌پیچ راه‌انداز نیز باید گفت که آنها دارای سه نوع سیم‌پیچ مختلف هستند که هر کدام از این سیم‌پیچ‌ها کارکرد خاص و متفاوت خود را دارند و با یکدیگر متفاوت هستند.

به عنوان مثال، یکی از آنها سیم‌پیچ دور تند بوده که برای دور 1500 به کار می‌رود که معمولا همان دور تند کولر محسوب می‌شود. این نوع سیم‌پیچ دارای چهار قطب مختلف است.

در مقابل سیم‌پیچ دور کند نیز دارای شش قطب مختلف بوده و برای دور کند به کار می‌رود. دور کند معمولا سرعتی برابر با 1000 دور در دقیقه دارد.

آخرین نوع سیم‌پیچ این نوع از کولر، همان سیم‌پیچ راه‌انداز است. این نوع از سیم‌پیچ نیز دارای چهار قطب مختلف بوده که از این حیث شبیه به سیم‌پیچ دور تند است. توجه کنید که سیم‌پیچ راه‌انداز نقش زیادی در روشن شدن کولر و کارکرد آن دارد.

همانطور که از نام آن نیز مشخص بوده، این نوع از سیم‌پیچ از طریق همکاری با سایر سیم‌پیچ‌ها در راه‌اندازی کولر نقش برجسته‌ای دارد.

اجزاء موتور کولر آبی به چه صورت است؟

اجزاء موتور کولر آبی به چه صورت است؟

برای درک بهتر نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی بهتر است که ساختمان و اجراء مختلف آن را بشناسیم و وظایف هر کدام را بدانیم. عکس زیر به ما کمک می‌کند تا به صورت دقیق با ساختمان و اجزاء موتور کولر آبی آشنا شویم.

همانطور که مشاهده می‌شود ساختمان موتور کولر آبی دارای 14 قطعه اصلی و مهم است که هر کدام از آنها وظایف خاص خود را بر عهده دارند.

برخی از آنها قطعات جانبی بوده که بیشتر بر بهبود فعالیت موتور تاثیرگذار هستند. در عوض برخی دیگر نیز از قطعات اصلی موتور کولر آبی بوده که بدون آنها، موتور قادر به فعالیت نخواهد بود. در چهار بخش از موتور کولر آبی یک سیم‌پیچ وجود دارد که نام آن سیم‌پیچ استاتور است.

با مشاهده این تصویر بهتر می‌توان نسبت به نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی آشنا شد. با این حال، قطعات و وسایل دیگری نیز وجود دارند که هر کدام نقش خاص خود را ایفا خواهند کرد.

در پایان:

نقشه‌ سیم کشی موتور کولر آبی، موضوعی بود که در این صفحه به آن اشاره کردیم. آشنایی با انواع موتور کولر و همچنین آشنایی با نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی به ما کمک می‌کند تا شناخت بهتری نسبت به کولر و تعمیرات احتمالی آن داشته باشیم.

با این حال، بهتر است در موضوعات و مواردی که تخصصی بوده به استادکاران و تعمیرکاران حرفه‌ای مراجعه کنیم. میتوانید از خدمات آنلاین استاده دستریس کامل به لیستی از این استادکاران باتجربه داشته باشید.

چرا آنها معمولا با دانش و تجربه‌ای که دارند بهتر می‌توانند در خصوص نقشه سیم‌ کشی موتور کولر آبی یا بسیاری از موارد دیگر نظر تخصصی ارائه دهند.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. ناشناس گفت:

  موتور کولر ۲۸۰۰یعنی یک هشتم اسب. چه نوع سربندی ای داره. سربندیش چه جوریه. موتوژن

 2. مهرداد نادری گفت:

  سلام ممنون از مطالبی که گذاشتید کولر ما اخیرا یک مشکل پیدا کرده موتور موتوژن بدون خازن و با سیم پیچ راه انداز است در حالتی که کلید روی کند است راه اندازی نمیشود ولی یک لحظه کلید تند را میزنم بصورت تند راه اندازی میشود و وقتی کلید را روی کند میگذارم به کار خود در حالت کند ادامه میدهد .علت چیست؟

  • . گفت:

   سیم پیچ دور کند از استارت قطع شده

  • مهندس محمدی گفت:

   سلام دوست
   پلاتین کولر شما تنظیمش بهم خورده یا پلاتین رو تعویض کنید درست میشه

 3. مجید گفت:

  سلام کولر وسط کار کردن یه دفعه کند میشه بعد یه صدایی میده و شروع به کار کردن می‌کنه

 4. ناشناس گفت:

  سلام کولرآبی یکدفه خاموش شدنمیدونم مشکل ازکجاست هیچ صدایی نمیادوقتی روشن میکنم اگه شمادلیلشومیدونین لطفابگین

 5. علیرضا گفت:

  سلام سیم‌های موتور چطور مشخص کنم کدوم دورتندوکند ونول هست

  • ناشناس گفت:

   سیم مشکی دور تند هست
   سیم قهوه‌ای دور کند هست
   سیم آبی نول هست
   در همه ی موارد سیم آبی سیم نول می باشد

 6. الیاس گفت:

  سلام یه موتورکولرگرفتم میخام تلم شیرکره درست کنم سه تافیش داره کدوم مال نوله کدوم فاز

 7. حمید گفت:

  سلام سیم های کولر رو فیلم گرفتم بعد خودم موتور کامل برداشتم الان آمدم وصل کنم سیم هاش همه درست کردم روشن نمیشه از داخل کلید سیم مثل کی آتش بگیره سریع قطع کردم چکارش کنم سیا سیم بالا بعد قرمز سوم آبی چهارم سیم پمپ ها از بالا به پایین

  • مهاجر گفت:

   سلام.اگه کولر یک دور داشته باشه جای سر با ته در اصلی عوض شود

 8. اسماعیل گفت:

  چه طوری میشه جهت گردش موتور کولر رو عوض کرد؟

 9. مسعود گفت:

  با سلام. فایلی در مورد سیم پیچی موتور کولر دارید؟

 10. Ali گفت:

  سلام پمپ آب کار نمی کنه بازش می کنم توی اتاق به برق می زنم کار می کنه و سالمه می بندم روی کولر کار نمی کنه خسته شدم چند بارم برق گرفت. علت چيه سوکت ها شل شدن؟ سیمای بهم ریخته؟ تند و کند موتور سالمه

  • محسن زندی (برقکار) گفت:

   سلام
   بزارید تو یه تشت آب تست کنید ببینید آب میده اگر داد ایراد از سیمکشیه اگر نه پمپ نیم سوز شده کار میکنه ولی قدرت پرتاب آب نداره

  • هادی هاشمی (برقکار) گفت:

   سلام
   1 – کنتاکت پمپ در کلید کولر دارای مشکل است
   2- نحوه جاگیری پمپ در کولر موجب بهم خوردگی تراز پمپ و اختلال عملکرد پمپ میشود
   -3 خروجی یا شلنگ پمپ دچار گرفتگی شده

 11. ناشناس گفت:

  سلام . دو تا سیم خازن به کدوم قسمت باید وصل شود

  • محسن زندی ( برقکار ) گفت:

   سلام .بستن خازن بسته به نوع موتور متفاوته.اول شما باید بدونی موتور سه سیمه هست یا چهار سیمه .مدل چهارسیمه باید خازن رو به دوسر سیمپیچ کمکی متصل کنین و در مورد سه سیمه باید اول سیم مشترک بین سیم پیچ هارو پیدا کنین بعد سیم مشترک به نول و سیم بعدی به خازن متصل میشه .

  • ناشناس گفت:

   به فیوز سیم خازن???

 12. M گفت:

  سیم مشکی مال دور تنده نه قرمز

  • محسن زندی ( برقکار در نکت ) گفت:

   دوست عزیز فرقی نمی کنه
   لطفا اگر منبعی دارین که قطعی مشخص میکنه رنگ سیمها باید اینطوری باشه معرفی کنین
   و همینکه رنگ زرد و آبی برای ارت و نول استفاده بشه دیگه برای رنگ دور تند و کند فرقی نداره مشکی یا قرمز و یا سبز

  • مهاجر گفت:

   بستگی داره ممکنه سیم قرمز رو تعمیر کار جلوتر به عنوان درو تند معرفی کرده باشه

 13. جلال دهقان گفت:

  خیلی عالی هستش .راحت و آسوده کولر خونم رو وصل کردم. سپاسگذار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *