با نزدیک شدن به روزهای گرم سال، اهمیت سرویس کولر بیشتر می‌شود و هنگام سرویس کولر، ممکن است برخی قطعات از جمله پروانه کولر، نیاز به تعویض داشته باشند. بنابراین، تعویض پروانه کولر آبی از اهمیت زیادی برخوردار است.

از طرفی، امکان خراب شدن پروانه پس از مدتی استفاده از کولر وجود دارد. از این رو در ادامه‌ی این مطلب از “خدمات آنلاین استاده” به بررسی تعویض پروانه کولر آبی و همچنین نحوه تعویض پروانه کولر آبی و هزینه‌های آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید تا از خدمات تعمیر کولر آبی بهره‌مند شوید.

هزینه تعویض پروانه کولر آبی

خدمتقیمت به تومان
تعویض پروانه کولر آبی290.000 الی 360.000

تعویض پروانه کولر آبی

با دقت به ساختار کولر آبی، متوجه خواهید شد که قطعه‌ای در مرکز دستگاه وجود دارد که به صورت استوانه‌ی فلزی حلزونی‌شکل است. این قطعه با چرخیدن خود باد خنک ایجاد می‌‌نماید. همانطور که بالاتر گفته شد، گاهی پس از مدتی استفاده از کولر آبی، متوجه خرابی پروانه حلزونی آن می‌شوید و در نتیجه باید تعویض و تعمیر این قطعه صورت بگیرد؛ اما در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چه عواملی موجب خرابی پروانه می‌شوند و نحوه تعویض پروانه حلزونی کولر آبی چگونه است؟

علائم خرابی پروانه کولر آبی

همانطور که هر یک از دیگر قطعات کولر در صورت آسیب علائمی از خود نشان می‌دهند، پروانه کولر نیز به همین صورت است. با در نظر گرفتن این علائم می‌توانید به خرابی آن پی ببرید و با نحوه تعویض پروانه کولر آبی آشنایی پیدا کنید.

عدم کیفیت باد کولر

یکی از مواردی که در صورت مشاهده‌ی آن باید به آسیب پروانه کولر شک کنید، مناسب نبودن باد کولر است. در صورتی که کولر شما میزان باز مطلوب را ندارد، باید به بررسی پروانه پرداخته شود. علت کار نکردن دور کند و تند کولر آبی را بخوانید.

شنیده شدن صداهای ناهنجار

مورد دوم، شنیده شدن صداهای ناهنجار و غیرعادی از کولر است. خرابی پروانه باعث ایجاد صداهایی می‌شود که در هنگام سالم بودن این قطعه شنیده نمی‌‌شود؛ در نتیجه شنیده شدن صداهای غیرعادی را می‌توانید از علائم خرابی پروانه و نیاز کولر به تعویض پروانه کولر آبی به حساب آورید.

حال که با نشانه‌های خرابی پروانه کولر آشنا شدیم، چه عواملی منجر به این خرابی می‌شوند؟ این عوامل در ادامه نام برده شده‌اند:

 • بی‌کیفیت بودن محور نگهدارنده این قطعه (که به آن شفت گفته می‌شود)
 • تاب برداشتن محور پروانه کولر
 • عدم تراز بودن کولر آبی
 • آسیب دیدن پولی کولر
 • بیشتر بودن قدرت موتور الکتریکی در برابر به شفت کولر آبی
 • فرسودگی یاتاقان

هر یک از این عوامل می‌توانند دلیلی بر ایجاد خرابی در پروانه کولر آبی شوند و تشخیص خرابی آنها بهتر است توسط متخصص انجام شود. برای مثال، هنگام سرویس کولر متوجه آسیب دیدن شفت کولر خواهند شد و به تعویض آن با قطعه‌ای مرغوب خواهند پرداخت. همین موضوع از بروز خرابی پروانه کولر آبی جلوگیری می‌کند.

علائم خرابی پروانه کولر آبی

تعویض پروانه کولر آبی کوچک

تمامی مواردی که بالاتر گفته شد، برای کولر آبی کوچک نیز صدق می‌کند. در صورت خرابی، نیاز است چه سریعتر برای تعویض پروانه کولر آبی اقدام کنید تا آسیب جدی‌تری به دستگاه وارد نشود. در ادامه به بررسی مراحل و نحوه عوض کردن پروانه کولر آبی می‌پردازیم. جهت آگاهی از علت خرابی‌های زیر بر روی هر یک از موارد کلیک نمایید:

نحوه تعویض پروانه کولر آبی

همانطور که پیش‌تر گفته شد، خرابی پروانه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که باید این عوامل، شناسایی و برطرف شوند. تنها در برخی موارد، مشکل اصلی خود پروانه است که در این صورت راهی جز عوض کردن پروانه کولر آبی نخواهید داشت. تعویض پروانه حلزونی کولر آبی بدین صورت است:

باز کردن پروانه کولر

برای انجام این مرحله ابتدا باید اطمینان کسب کنید که حتما برق کولر قطع باشد و هیچ برقی به موتور کولر وارد نشود. همچنین بهتر است مراحل را با استفاده از دستکش انجام دهید تا دست شما آسیبی نبیند. این مراحل عبارتند از:

 1. باز کردن قاب‌های اطراف کولر با باز کردن پیچ‌های آن‌ها  و برداشتن قاب
 2. کشیدن گارد پروانه به سمت بالا و برداشتن آن
 3. باز کردن تسمه پروانه کولر آبی
 4. باز کردن پیچ‌های نگهدارنده محور و باز کردن پیچ نگهدارنده پولی کولر
 5. بررسی یاتاقان و در صورت مشاهده‌ی آسیب، خرابی و یا کهنگی، تعویض یاتاقان
 6. کشیدن محور پروانه(شفت) به سمت بیرون و سپس خارج کردن پروانه
نحوه تعویض پروانه کولر آبی

نصب پروانه جدید

نحوه عوض نمودن پروانه کولر آبی و خارج کردن قطعه قدیمی، در قسمت بالاتر این مطلب توضیح داده شد. حال باید برای نصب قطعه نو اقدام کرد.

برای نصب پروانه جدید لازم است که تمامی مراحل را از آخر به اول به همان صورت اجرا کنید. طی مراحل فوق، مراقب باشید که تسمه را شل یا سفت نبندید و اندازه‌ی پروانه نیز مناسب باشد. در بررسی تراز بودن پروانه نیز دقت کافی را داشته باشید.

تعویض محور پروانه کولر آبی

به محور پروانه کولر آبی، شفت گفته می‌شود. یکی از خرابی‌هایی که می‌تواند برای کولر رخ بدهد، خرابی شفت و در نتیجه‌ی آن اختلال در عملکرد پروانه کولر آبی است.

در صورت خرابی شفت باید در اسرع وقت نسبت به تعویض شفت کولر آبی پرداخته شود. بهتر است این کار توسط متخصص فنی انجام شود تا قطعات دیگر آسیبی نبینند و تراز بودن پروانه حفظ شود.

برای عوض نمودن محور پروانه کولر آبی، مراحل را به صورت زیر انجام دهید:

 1. ابتدا باید پیچ‌های پولی باز شوند و پولی به‌وسیله پولی‌کش به بیرون کشیده شود.
 2. پس از انجام مرحله قبل، باید پیچ‌های قرار گرفته شده روی پروانه که از هرز چرخیدن میل شفت جلوگیری می‌کنند، باز شوند.
 3. پیچ‌های یاتاقان باز شوند و محور پروانه یا همان شفت، به‌طور چرخشی به بیرون کشیده شود.
 4. شفت جدید جایگزین محور پروانه قدیمی و سپس مراحل به‌طور برعکس برای بسته شدن آن انجام شود.

سخن نهایی

همانطور که به صورت کامل توضیح داده شد، چرخیدن پروانه کولر آبی باعث تولید باد از کولر می‌شود. در مرکز پروانه، محور پروانه قرار گرفته که به آن شفت گفته می‌شود و در صورت خرابی، عملکرد پروانه نیز مختل می‌شود.

تمامی مراحل نحوه تعویض پروانه کولر آبی و عوض کردن شفت کولر آبی در مطلب فوق توضیح داده شد. در نهایت مجددا تکرار می‌‌گردد که در صورت عدم داشتن مهارت کافی برای این کار، از متخصصی که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را دارد کمک بگیرید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در