احتمالا برای شما نیز رخ داده است که با وجود سرویس کولر آبی و تعویض پوشال‌های آن، در زمان استفاده از این دستگاه متوجه کاهش قدرت موتور و کند بودن دور سرعت آن شده‌اید. این مشکل و ایراد کولر مربوط به تنظیم پولی کولر آبی در زمان سرویس کولر آبی می‌باشد که باید به دقت بررسی شود.

 در این صفحه قصد داریم به بررسی چگونگی تعمیر و تنظیم پولی کولر آبی پرداخته و مواد بروز مشکل در این قطعه را بیان کنیم.

تعمیر پولی کولر آبی

تعمیر پولی کولر آبی

ممکن است در برخی از شرایط بهتر باشد تعمیر پولی کولر آبی را به جای تعویض در برنامه خود قرار دهید و هزینه خود را کاهش دهید. برای تصمیم گیری بین تعمیر پولی کولر آبی و تعویض آن بهتر است درابتدا یک برآورد هزینه داشته باشید یا می‌توانید از متخصصین استاده برای مشاوره در زمینه تعمیر کولر آبی کمک بگیرید.

 در برخی موارد ممکن است تاب برداشتن پولی کولر آبی با یک فشار در گیره حل شود و یا خرابی هایی مانند خردگی در فلز با سمباده و یا سوهان قابل انجام باشد و به راحتی بتوانید تعمیر پولی کولر آبی را انجام دهید.

چه زمانی باید پولی کولر تعویض شود؟

شاید برای شما هم سوال باشد که آیا پولی کولر آبی زمان خاصی برای تعویض به صورت دوره ای دارد یا نه. واقعیت اینجاست که زمان تعویض پولی کولر آبی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 1. کیفیت قطعه به کار رفته بر روی کولر آبی یکی از مهمترین این عوامل خواهد بود.
 2. یکی دیگر از مسایلی که می تواند تعیین کننده زمان تعویض پولی کولر آبی است نحوه تنظیم پولی کولر آبی و یا نصب آن می باشد.

 به هرحال بهتر است برای تعیین زمان تعویض پولی کولر آبی هر چند وقت یکبار به آن سری بزنید و این قطعه را از لحاظ چرخش، محل قرار گیری تسمه در پولی کولر و خردگی در فلز آن مورد بررسی قرار دهید.

روش نصب پولی کولر آبی

تنظیم و نصب پولی کولر آبی

علامت لزوم تعویض قطعه پولی کولر می‌تواند: وجود سروصدای زیاد در کولر، خراب شدن زیاد و زودهنگام تسمه، خرابی یاتاقان و… می‌باشد. در صورت بروز این نشانه‌ها باید قطعه پولی کولر آبی را تعویض کنید. پریدن فیوز کولر آبی چه دلایلی دارد؟

 در کولر آبی ۲ نوع قطعه پولی در سایزهای کوچک و بزرگ وجود دارد.

 1. قطعه پولی کوچک بر روی محور موتور کولر تعبیه شده است.
 2. قطعه پولی بزرگ بر روی محور پروانه کولر جایگذاری شده است.

 از این رو با توجه به مدل و اندازه کولر، سایز قطعه پولی نیز باید متناسب با آن جایگذاری شود تا بتواند همگام با اندازه و ظرفیت کولر آبی، فشار و حرکت لازمه را برای چرخش پروانه کولر ایجاد کند تا دستگاه بتواند عملکرد درست و مطلوب خود را داشته باشد.

 این ۲ قطعه پولی با استفاده از تسمه کوله دور موتور را به پروانه دستگاه منتقل و منجر به چرخش و حرکت پروانه کولر و خروج باد خنک از دستگاه می‌شوند.

 نحوه نصب پولی کولر آبی بر طبق مراحل زیر عبارت است از:

 • برق کولر و شیر آب ورودی به دستگاه را قطع کنید. (اگر شک دارید از یک برقکار ساختمان کمک بگیرید(
 • قطعه پولی کولر در سمت راست دستگاه تعبیه شده است. از این رو دریچه سمت راست را باز کنید.

برای دسترسی به قطعه پولی کولر، باید ابتدا تسمه را از دستگاه جدا کنید. برای این کار پیچ‌ها را با آچار آلن باز کنید و تسمه را از جای خود باز و جدا کنید.

 • قطعه پولی کولر بر روی محور پروانه دستگاه را که نصب شده است را نیز می‌توانید از طریق آچار آلن باز کنید.
 • وقتی که پولی شل شد، باید با کمک پولی‌کش آن را از کولر جدا کنید. اگر قطعه پولی‌کش ندارید، می‌توانید به آرامی پشت پولی را از قطعه جدا و سپس به سمت خود بکشید تا خارج شود.
 • بعد از جدا کردن پولی، قطعه پولی جدید را به همان شکل قبلی در کولر نصب کنید.
 • می‌توانید با کمک یک چکش پلاستیکی به آرامی بر روی قطعه پولی بزنید تا کاملاً در محور پروانه کولر جا بگیرد و نصب شود.
 • سپس پیچ‌ها را مجدداً در داخل سوراخ‌ها محکم کنید. اگر پیچ ها در امتداد سوراخ‌های جایگذاری خود قرار نگرفته باشد و نتوانید پیچ‌ها را درست و محکم ببندید، آن به معنی درست تنظیم نکردن پولی کولر آبی و عدم نصب درست آن می‌باشد.
 • قطعه پولی جدید را باید دقیقا در سمت شیار و یا خار پولی در داخل آن قرار دهید و با استفاده از چکش پلاستیکی تا انتها جا بزنید.
 • بعد از سفت کردن پیچ‌ها و نصب دریچه کولر، شیر آب دستگاه و برق را وصل کنید. چند دقیقه بعد کولر را روشن کنید. اگر باد سرد خارج شد، نصب پولی کولر آبی درست صورت گرفته است. علت روشن نشدن موتور کولر آبی را اینجا بخوانید.

بهتر است که در زمان تعویض و نصب پولی کولر آبی، هم قطعه تسمه کولر را تعویض کنید و هم یاتاقان کولر را روغن‌کاری کنید.

 علت کند شدن دور موتور و تنظیم پولی کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر

قطعه پولی کولر آبی باعث انتقال دور موتور به قطعه پروانه کولر و چرخش پروانه دستگاه می‌شود که در نهایت منجر به خروج باد خنک خواهد شد. در واقع تسمه کولر آبی بر روی این قطعه تعبیه شده است که به موازات عملکرد هر یک از این قطعات، موتور کولر کار می‌کند.

 از این رو اگر تسمه کولر آبی به درستی تنظیم نشده باشد و یا حتی اندازه و مدل آن متناسب با مدل کولر نباشد می‌تواند باعث آسیب رساندن به قطعه پولی کولر آبی و مانع از عملکرد آن شود.

 بنابراین همان گونه که باید در مورد تعویض تسمه کولر و مدل و اندازه آن برای تنظیم صحیح آن بر روی دستگاه و عملکرد درست کولر توجه کرد، در مورد تنظیم پولی کولر آبی نیز این میزان توجه لازم است.

 قطعه پولی کولر نیز مانند تسمه در اندازه‌های مختلف و با توجه به مدل کولر در بازار وجود دارد. در صورت بروز ایراد و خرابی این قطعه باید برای تعویض و یا تنظیم پولی کولر آبی حتما مانند مدل قبلی کولر و هم اندازه آن را خریداری کنید.

 جمع‌بندی

 با توجه به وابستگی و همگام بودن تمام قطعات مکانیکی کولر آبی برای ارائه عملکرد کلی این دستگاه و خنک کردن فضا، در صورت بروز کوچکترین ایراد در هر یک از قطعات کولر باعث عدم کارکرد دستگاه و بروز مشکل در آن خواهد شد. از این رو مشکل در قطعه پولی کولر آبی نیز باعث عدم کارکرد موتور و مانع از هوادهی کولر خواهد شد. به همین دلیل می‌توان با انجام سرویس‌های سالانه و قبل از استفاده از کولر که قطعات را تنظیم و چک می کند، باعث جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در کولر آبی خواهد شد.

طبقه بندی شده در