انجام سرویس‌های به موقع و چک کردن قطعات کولر آبی مانند تعویض تسمه کولر آبی باعث می‌شود که قبل از خرابی کامل کولر و تعمیر کولر آبی ، نسبت به رفع آن اقدام سریعی کرد و همچنین هزینه‌های شما نیز کمتر خواهد شد. برای مثال تسمه کولر آبی در صورت خراب شدن می‌تواند کارکرد کلی کولر را با اختلال مواجه کند.

در این صفحه از “خدمات آنلاین استاده” به معرفی بهترین تعمیرکاران می‌چردازیم و همچنین نحوه تعویض تسمه کولر آبی را شرح دهیم و به بیان نکات لازمه در مورد آن بپردازیم.

زمان تعویض تسمه کولر آبی

زمان تعویض تسمه کولر آبی

اگر در هنگام روشن کردن کولر، صدای گوش‌خراشی ایجاد می‌شود، این اتفاق علامتی برای زمان تعویض تسمه کولر آبی است.

در واقع اگر بر روی این قطعه خراشیدگی، ترک‌خوردگی و یا حتی پارگی وجود داشته باشد، باعث ایجاد این سروصدا در کولر و نشان از زمان تعویض تسمه می‌باشد.

 البته اگر شما بعد از چک کردن این قطعه، مواردی را که دال بر زمان تعویض تسمه کولر آبی نباشد یعنی ترک‌خوردگی و پارگی ندیدید و فقط متوجه سروصدا از کولر باشید، در این صورت ایراد مربوط به این قطعه به سفت و شل بستن آن می‌باشد.

در واقع برخی اوقات به دلیل بیش از حد سفت بستن این قطعه و یا حتی خیلی آزاد بستن و درست تنظیم نکردن تسمه کولر آبی، شاهد وجود سروصدا در دستگاه هستید. در این صورت فقط لازم است که کمی قطعه را تغییر دهید تا مشکل سروصدای آن برطرف شود و می توان گفت که زمان تعویض تسمه کولر آبی فرا نرسیده است.

تنظیم تسمه کولر آبی

تنظیم تسمه کولر آبی

تسمه کولر آبی یکی از قطعات مکانیکی کولر محسوب می‌شود که در صورت اختلال باعث آسیب رساندن به موتور کولر و سوختن آن می‌شود.

در واقع تسمه کولر آبی، گردش نیروی چرخشی از دینام به قطعه توربین کولر را انجام می‌دهد که باعث جلوگیری از حرارت بالا و سوخته شدن دینام نیز می‌شود و تنظیم تسمه کولر آبی نیز از اهمیت زیادی برخورداراست. بنابراین بهتر است که حتی اندکی در مورد نحوه تعویض تسمه کولر آبی بدانید تا در روزهای گرم تابستانی با مشکل روبرو نشوید.

 • تسمه کولر با توجه به مدل و اندازه کولر آبی دارای اندازه‌های مختلف می‌باشد که از طریق شماره روی این قطعه طبقه‌بندی می‌شود.
 • با توجه به مدل کولر مصرفی خود باید برای تعویض آن متناسب با اندازه قطعه جایگزین آن را خریداری کنید. به همین دلیل بهتر است که مانند همان نمونه مشابه کار شده در کولر را تهیه کنید.
 • این قطعه مهم در دستگاه اگر چه قیمت بسیار بالایی ندارد، اما اگر به موقع تعویض نشود باعث آسیب رساندن به سایر قطعات و مشکلات دیگر برای کولر منزل شما خواهد شد.
 • البته نحوه تعویض تسمه کولر آبی و تنظیم تسمه کولر آبی نیز بسیار مهم است. چرا که کوچکترین ایراد در نحوه انجام آن و سفت و یا شل بستن آن نیز باعث ایراداتی در دستگاه خواهد شد.
 • در واقع اگر تنظیم تسمه کولر آبی به درستی انجام نشده باشد و سفت و یا شل بسته شود، باعث سروصدا در کولر و ایرادات دیگر در سایر قطعات خواهد شد. از این رو بهتر است که نحوه تعویض تسمه کولر آبی و تنظیم آن را از سرویس کاران و افراد مجرب بخواهید.

اگر حین کار با پریدن فیوز کولر آبی مواجه شدید می‌توانید دلیل پریدن فیوز کولر آبی را اینجا بخوانید.

نصب تسمه‌های کولر آبی

نصب تسمه کولر آبی

در مواقعی که کولر آبی شما مدت زمانی کار کرده باشد و تسمه آن کهنه شده باشد نیاز به تعویض و نصب تسمه کولر آبی خواهید داشت . برای نصب تسمه کولر آبی باید ابتدا موتور کولر را اندکی بر روی خط کشویی ریگلاژ تسمه با شل کردن پیچ ها جلو بکشید و بعد از آن تسمه را درست جای گذاری کنیم. در آخرین مرحله از نصب تسمه کولر آبی بایستی موتور را دوباره به عقب جابجا کنید تا تسمه به اندازه کافی سفت شود. پس از ریگلاژ کردن می توان گفت که نصب تسمه کولر آبی تمام شده است و  می توانید از کولر خود استفاده کنید.

آموزش تعویض تسمه کولر

آموزش تعویض تسمه کولر آبی

اگر قطعه تسمه کولر آبی با مشکل مواجه شود و دچار ایراد شود، باید حتما آن را تعویض کنید. آموزش تعویض تسمه کولر آبی  نیز به شرح زیر است:

 1. کولر را خاموش و جریان برق اصلی دستگاه را قطع کنید و مراقب سیم کشی کولر آبی باشید!
 2. با استفاده از آچار دریچه کولر آبی را جدا کنید. سپس پیچ‌های موتور را باز کرده و تسمه را به سمت خود بکشید تا خارج شود.
 3. بعد از تهیه کردن همین نمونه مشابه تسمه قبلی، تسمه جدید را دوباره به همان شکل قبلی و یا با استفاده از روش تعویض تسمه کولر آبی در جای خود قرار دهید.
 4. در زمان تعویض تسمه جدید و بستن پیچ‌ها، توجه داشته باشید که نه خیلی سفت و محکم ببندید و نه شل و آزاد، عملا در این شرایط باید با روش تعویض تسمه کولر آشنا باشید.
 5. سفت بستن این قطعه باعث می‌شود که تسمه به درستی کار نکند و این امر باعث تأثیر منفی بر روی چرخش موتور کولر و آسیب رساندن به یاتاقان دستگاه می‌شود.
 6. در مورد شل بستن تسمه نیز، این امر باعث می‌شود که تسمه بر روی پولی‌های قطعه تعادل نداشته باشد و بلغزد که این عدم کارکرد درست، باعث ایجاد مشکلاتی برای کولر خواهد شد.
 7. از این رو به درست تنظیم کردن تسمه کولر آبی و عملکرد درست آن توجه لازم را داشته باشید.
 8. بعد از اتمام عمل تعویض تسمه و بستن پیچ‌ها و دریچه کولر طبق طریقه تعویض تسمه کولر آبی، بعد از چند دقیقه دستگاه را روشن کنید. اگر سروصدایی متوجه نشدید، طریقه تعویض را به درستی انجام داده‌اید.

در پایان

 برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات، بهتر است که هر ساله قبل از استفاده از کولر، سرویس‌های لازمه را برای عملکرد درست این دستگاه انجام دهید. چرا که چک کردن این قطعه نیز هزینه بالایی ندارد، از صرف هزینه‌های دیگر چون تعمیر موتور و دیگر موارد جلوگیری خواهید کرد. بنابراین به جاست که طریقه تعویض تسمه برای کولرهای آبی را بیاموزید تا از هزینه های اضافه جلوگیری نمایید.

طبقه بندی شده در