در این صفحه از خدمات آنلاین استاده اطلاعات لازم درباره فیوز کولر آبی را برای شما ارائه نموده و عواملی که باعث پریدن فیوز می‌شود را نیز نام برده‌ایم.

فیوز کولر آبی یکی از قطعات کلیدی در کولر است که خراب شدن آن، به طور مستقیم روی عملکرد کولر تأثیر گذاشته و آن را از کار خواهد انداخت. همچنین بی‌توجهی به آن ممکن است هزینه‌های تعمیر کولر آبی را نیز برایتان بوجود آورد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور ما، اکثر استان‌ها تابستان‌های بسیار گرمی را می‌گذرانند. در این شرایط، استفاده از وسایل سرمایشی بسیار رایج است. کولر آبی به دلیل هزینه‌های کمتر نسب به کولر‌های دیگر، استفاده بیشتری در میان مردم دارد. گاهی اوقات استفاده طولانی مدت از کولر آبی و درست نگهداری نکردن از آن باعث بروز مشکل در برخی قطعات آن می‌شود. در کار خنک کردن کولر، خلل ایجاد خواهد کرد.

وظیفه فیوز کولر آبی چیست؟

فیوز کولر آبی، وسیله‌ای برای سنجش میزان ولتاژ ورودی به داخل موتور و دمای کل دستگاه است. اگر فیوز تشخیص دهد که مقدار جریانی بیشتر از حد نیاز به موتور وارد می‌شود، به صورت خودکار، موتور را خاموش می‌کند. در صورتی که دمای داخل موتور نیز به دلایل مختلفی همچون گرمی بیش از اندازه هوا، کار کردن طولانی مدت کولر و استفاده زیاد از دور تند آن، بالا رود، فیوز کولر آبی وارد عمل شده و موتور را از کار خواهد انداخت. علت کار نکردن دور تند کولر آبی چیست؟

سرویس کولر آبی به صورت دوره‌ای مانع از بوجود آمدن مشکلاتی چون پریدن فیوز می‌شود. برای خدمات تعمیر، سرویس و کانال کشی کولر آبی می‌توانید از متخصصین معرفی شده در استاده کمک بگیرید.

پریدن فیوز کولر آبی چه علتی دارد؟

خرابی موتور دو سرعته کولر

ممکن است که موتور دو سرعته کولر شما دچار مشکل شده باشد. این اشکال می‌تواند ناشی از خرابی سیم کشی‌های موتور یا خراب شدن خود موتور باشد. برای رفع این مشکل باید در ابتدا برق کولر را قطع کنید. سپس کولر را باز کنید تا به اجزاء داخلی آن دسترسی داشته باشید. سپس برای این که متوجه بشوید ایراد کار از کدام قطعه است، باید موتور را در دو حالت بدون تسمه و با تسمه تست کنید. در این دو حالت می‌بایست برق را دوباره وصل کنید و حالت موتور را بررسی نمایید. در صورتی که ایرادی در حرکت موتور بود، کولر آبی شما نیاز به تعمیر دارد. تعمیر این اشکال امری تخصصی بوده و برای ایمنی بیشتر، بهتر است تا توسط فرد با‌تجربه انجام گیرد.

خرابی پمپ آب

برخی اوقات، خراب شدن پمپ آب کولر آبی باعث پریدن فیوز می‌شود. برای اطمینان از وجود این ایراد، لازم است که برق را قطع کنید و کولر را باز نمایید. اتصال پمپ آب را از کولر قطع کرده و آن را بیرون بیاورید. با  کمک چند سیم، پمپ آب را به صورت جداگانه امتحان کنید. اگر پمپ کار کرد، ایراد از جای دیگر است. اگر در عملکرد آن ایرادی وجود داشت، لازم است که پمپ را تعمیر یا تعویض نمایید. 10 علت اصلی کار نکردن پمپ کولر آبی را بدانید!

سیم کشی کولر آبی

اگر هیچ کدام از موارد بالا دچار خرابی نشده بود، احتمالا دلیل پریدن فیوز کولر آبی شما، ایراد در سیم کشی کولر آبی است. برای رفع این ایراد باید حتما به فرد متخصص مراجعه کنید. زیرا بررسی سیم‌های کولر آبی بسیار خطرناک بوده و ممکن است فرد بی‌تجربه دچار برق گرفتگی شود.

ممکن است دلیل پریدن فیوز کولر شما، ایجاد جرقه بین سیم‌های واسطه میان کولر آبی و کلید‌های کنترل کننده باشد. برای حل این مشکل نیز باید سیم‌کشی‌های داخلی توسط فرد ماهر بررسی شده و تعمیر گردد. علت پریدن فیوز کولر آبی، هنگام روشن کردن کولر را اینجا بخوانید.

گرمای بیش از حد موتور

امکان دارد که خود فیوز بر اثر مواردی همچون گرمای بیش‌ازحد موتور یا جرقه زدن در آن، خراب شده باشد. در این حالت شما باید پس از قطع جریان برق، فیوز را از موتور جدا کرده و آن را بررسی نمایید. اگر قابل تعمیر بود، بهتر است آن را به دست فرد متخصص بگذارید تا به درستی تعمیر شود. در صورتی که تعمیر آن امکان پذیر نبود، فیوز جدیدی را خریداری کنید. سپس مطابق فیوز قبلی، آن را به موتور وصل کنید.

فیوز کولر آبی در کجا قرار گرفته است؟

فیوز کولر آبی با کمک چند سیم به موتور کولر وصل شده است که جدا نمودن آن از موتور امری تخصصی بوده و باید توسط یک فرد با‌تجربه، بررسی و تعمیر شود. برخی اوقات نیز فیوز به طور کامل از بین رفته است که در این حالت باید این قطعه تعویض گردد.

برای خرید فیوز، بهتر است که به نمایندگی کولر خود یا یک فروشگاه مطمئن مراجعه کنید تا قطعه‌ای نو، اورجینال و با‌کیفیت به دست شما برسد.

نشانه‌های خرابی فیوز کولر آبی و روش تعمیر آن

  • از جمله نشانه‌های خراب شدن فیوز کولر آبی، خاموش شدن خودکار کولر و از کار افتادن آن است.
  • اگر در کولر آبی شما چند جرقه اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد فیوز شما در آن لحظه دچار سوختگی شده و از بین خواهد رفت.
  • دیگر نشانه خراب شدن فیوز، بالا رفتن بیش از اندازه دمای کولر است که به شدت خطرناک بوده و ممکن است باعث سوختن موتور کولر آبی شود.

تعمیر فیوز کولر آبی امری تخصصی بوده و به دلایلی همچون وجود جریان برق در آن، بهتر است که توسط افراد عادی انجام نگیرد. اگر فردی بی‌تجربه برای تعمیر یا تعویض فیوز کولر آبی اقدام کند، ممکن است که دچار برق گرفتگی شده و آسیب‌های جبران نا‌پذیری به خود و موتور کولر وارد کند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در