قطعه مکانیکی شناور در کولر آبی وظیفه آبرسانی و تنظیم میزان آن به داخل مخزن کولر را دارد. عدم تنظیم این قطعه در کولر آبی و معیوب بودن آن باعث می‌شود که آب به اندازه کافی وارد مخزن کولر نشود و عملکرد دستگاه با اختلال مواجه شود. حتی در برخی از اوقات نیز شاهد بیش از حد وارد شدن آب به مخزن و خروج آب از کولر هستید که این مورد نیز مشکلات خاص خود را دارد. در این صورت باید به تعمیر کولر آبی و تعویض شناور کولر آبی بپردازید.

 در این صفحه قصد داریم که به بررسی چگونگی تعمیر شناور کولر آبی و نحوه تعویض آن بپردازیم و نکات لازمه را در این مورد بیان کنیم.

 تنظیم انواع شناور کولر آبی 

تنظیم شناور کولر

تنظیم شناور کولر آبی برای انجام سرویس کولر آبی انجام می‌شود تا در هنگام کار کردن کولر، آب از مخزن دستگاه خارج نشود. در واقع چون این قطعه کولر آبی به طور مستقیم با حجم آب و میزان ورود آن برای انجام کارکرد صحیح کولر آبی در ارتباط است، معمولاً در کف آن همیشه رسوب جمع می‌شود. برای این امر و رفع گرفتگی‌های معمول کولر، باید هر چند مدت یکبار با استفاده از مواد جرم‌گیر آن را بشویید تا رسوب‌ها از بین برود.

ویژگی شناورهای قدیمی:

 به صورت ۲ قطعه پلاستیکی هستند که از طریق یک پیچ به یکدیگر وصل می‌شوند. در انتهای آن و در میله فلزی نیز یک حباب پلاستیکی است. استفاده از این نوع شناور کولر آبی و تعویض و تعمیر شناور کولر آبی همیشه سخت و مشکل بوده است.

ویژگی‌ شناورهای جدید:

 شناورهای جدیدی نیز در بازار وجود دارد که به صورت درجه‌بندی به تنظیم شناور کولر آبی در دستگاه می‌پردازد. به این صورت که بر روی این قطعه جدید از مقیاس ۱ تا ۸ درجه‌بندی میزان آب وجود دارد و شما باید فقط با چرخش حباب این قطعه، درجه آن را تنظیم و میزان آب لازمه را تعدیل کنید. نشانه‌های خرابی فیوز کولر آبی به همراه تعمیر آن را اینجا بخوانید.

 برای تنظیم شناور کولر آبی اقدامات زیر را انجام دهید:

تنها لازم است تا گوی شناور را با توجه به افزایش میزان آب و یا کاهش آن چرخش دهید تا میزان آب داخل کولر با چرخش حباب شناور تنظیم گردد.

 اگر می‌خواهید که ارتفاع و میزان آب در مخزن کولر را بیشتر کنید، گوی شناور را به سمت خلاف چرخش عقربه‌های ساعت تغییر دهید و بچرخانید. اما برای تنظیم شناور کولر در جهت کاهش ارتفاع آب باید گوی شناور را در سمت چرخش عقربه‌های ساعت بچرخانید. دلیل روشن نشدن موتور کولر آبی را اینجا مطالعه کنید.

آموزش نصب شناور کولر آبی 

نصب شناور کولر آبی

به طور معمول توصیه می‌شود که در هنگام سرویس‌های سالانه کولر، حتماً تعویض شناور کولر را نیز انجام دهید. چرا که در این قطعه به مرور زمان و استفاده مکرر، رسوب‌ها و آهک‌های آب گرفته می‌شود و باید حتماً یا این رسوبات و گرفتگی‌ها پاک شوند و یا در هنگام سرویس‌دهی دستگاه، تعویض شناور کولر صورت گیرد. آموزش ساخت سایبان کولر آبی را پیشنهاد می‌کنیم بخوانید.

 به همین دلیل برای انجام نصب شناور کولر آبی بر طبق مراحل زیر اقدام کنید:

  • جریان آب و برق کولر را قطع کنید.
  • برای تعویض شناور کولر باید هر دو پنل کناری در ۲ سمت را جدا کنید.
  • برای نصب شناور کولر آبی  از طریق آچار فرانسه مهره‌های شناور قدیمی بر روی کولر را باز و قطعه شناور جدید را با یک واشر و مهره بر روی محل اتصال بدنه کولر محکم متصل کنید.
  • می‌توانید از طریق آچار فرانسه نیز مهره شناور را محکم کنید.
  • بعد از اتصال قطعه به دستگاه، باید گوی شناور را به سما کف کولر تغییر دهید.
  • سپس مجدداً پنل‌های کولر را نصب کنید.
  • می توانید با چک کردن دستگاه از میزان آب ورودی به شناور کولر آبی و کارکرد صحیح آن از نصب شناور کولر آبی  اطمینان حاصل کنید. دلیل کار نکردن دور کند و تند کولر آبی همراه راهکارهای رفع آن را اینجا بخوانید.

چطور شناور کولر آبی را تعویض کنیم؟ 

تعویض شناور کولر

هر گاه مشکلی بابت ورود و خروج آب در دستگاه رخ دهد، باید حتماً به تعویض شناور کولر آبی و یا در صورت نیاز به تعمیر شناور کولر آبی اقدام کنید.

 معمولاً عدم کارکرد صحیح شناور به خاطر تمام شدن عمر قطعه دستگاه می‌باشد که در این صورت باید از طریق آموزش نحوه تعویض شناور کولر آبی، قبل از بروز مشکلات دیگر این قطعه را جایگزین کنید.

 البته گاهی اوقات مشکل رخ داده با تعمیر شناور کولر آبی برطرف نمی‌شود و علت اصلی ایجاد این مشکل، خرابی این قطعه نمی‌باشد. بهتر است که حتماً در ابتدا اتصالات دستگاه و جریان آب ورودی و خروجی کولر را چک و بررسی کنید.

در برخی از اوقات ممکن است که وجود مشکل در این گونه موارد باعث اختلال در دستگاه شده باشد. به همین دلیل نیازی به تعویض شناور کولر آبی و هزینه‌های لازمه برای این کار نخواهد بود.

 جمع‌بندی 

همان گونه که در این صفحه در مورد تعمیر شناور کولر آبی به تفصیل توضیح دادیم، در عین ساده بودن تعمیر و نحوه تعویض شناور کولر آبی، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در زمان سرویس‌دهی سالیانه کولر آبی و راه‌اندازی مجدد دستگاه صورت گیرد. در واقع چون این قطعه وظیفه تنظیم میزان آب و کنترل حجم آن در مخزن دستگاه را دارد، از این رو بهتر است که قبل از خرابی و مشکلات احتمالی این قطعه، تعویض شناور کولر آبی را در زمان راه‌اندازی آن برای فصل تابستان انجام دهید تا مشکلی بابت نشتی آب در منزل و سایر مشکلات و هزینه‌های دیگر رخ ندهد.

طبقه بندی شده در