سرویس کردن کولر آبی یکی از دغدغه‌های اصلی مردم همزمان با شروع فصل گرما بوده که روغن کاری موتور کولر آبی بخش مهم آن را تشکیل می‌دهد. ضمن آنکه روغن کاری دینام کولر آبی نیز اهمیت زیادی در کارایی کولر خواهد داشت. هر چند که برای سرویس کولر آبی باید اقدامات دیگری از قبیل تعویض پوشال‌ها، شستن کولر و برخی موارد دیگر نیز انجام داد. با این حال، ما در این مقاله از استاده مگ نحوه روغن کاری موتور را حین تعمیر کولر آبی به شما نشان خواهیم داد.

نحوه روغن کاری موتور کولر آبی

روش روغن کاری موتور کولر

یکی از سوالات پرتکرار در این خصوص آن است که چه زمانی باید دست به روغن کاری موتور کولر آبی بزنیم.

این سوال بسیار به منطقه جغرافیایی محل سکونت و میزان استفاده از کولر آبی بستگی دارد. با این حال، معمولا در اواخر اردیبهشت ماه و همزان با سرویس کردن کولر باید این کار را انجام داد. توجه کنید که قبل از روشن کردن کولر این کار را انجام دهید. در غیر این صورت آسیب جدی به آن وارد خواهد شد. 11 علت روشن نشدن موتور کولر آبی را اینجا ببینید.

یکی از زمان‌های دیگر برای روغن کاری دینام کولر آبی و موتور آن، در اوایل پاییز است. یعنی درست زمانی که شما قصد دارید از کولر استفاده نکنید. هر چند بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که به هنگام استفاده از کولر نیز اقدام به روغن کاری کنید. چرا که تاثیر مثبتی بر روی عملکرد آن خواهد گذاشت.

نحوه روغنکاری موتور کولر آبی به صورت زیر است:

 1. برای روغن کاری موتور کولر ابتدا باید برق کولر را قطع کنید و نسبت به قطع بودن جریان برق حساسیت داشته باشید.
 2. سپس محفظه‌ها و پوشال‌ها را بردارید.
 3. شما معمولا باید دو قسمت را روغن کاری کنید.
  1. یکی از آنها یاتاقان بوده که به نوعی ارتباط زیادی با موتور داشته و نقش زیادی در بهبود کیفیت آن دارد. یاتاقان یک محفظه روغن خور دارد که می‌توانید روغن را داخل آن بریزید. یاتاقان دارای یک پروانه بوده که همزمان با روغن کاری، باید آن را نیز بچرخانید. این کار باعث می‌شود روغن به تمام بخش‌ها سرایت کند. برای روغن کاری بهتر است از محفظه‌های خاص که به آنها روغن‌دان نیز گفته می‌شود، استفاده کنید. در هر نقطه‌ای که احساس می‌کنید روغن‌خور بوده، روغن بریزید.
  2. اما بعد از یاتاقان نوبت به روغن کاری موتور می‌رسد. معمولا برای روغن کاری آن را باز نمی‌کنند. چرا که باز کردن موتور دردسرهای خاص خود را دارد و با دوباره با دقت بسته شود تا مشکلی رخ ندهد.
 • شما می‌توانید به همان حالت بسته موتور را روغن کاری کنید. برای این کار می‌توانید بر روی محور موتور روغن بریزید. همچنین نقاط دیگری که احساس می‌کنید روغن کاری آنها در عملکرد موتور تاثیرگذار است.
 • محور اصلی کولر و پولی بچرخانید و به صورت مناسب روغن کاری کنید.
 • ممکن است نقاط دیگری از موتور و دینام کولر آبی باید روغن کاری شوند. خصوصا نقاطی که مربوط به چرخاندن پروانه‌ها یا تسمه و محل اتصالات مختلف است. این موارد تاثیر زیادی بر عملکرد کولر خواهند داشت.
 • یکی از نکات ایمنی که باید به هنگام روغن کاری به یاد داشته باشید، توجه به سیم‌پیچی موتور است. باید دقت کنید که روغن بر روی آنها ریخته نشود.
 • برای روغن کاری، می‌توانید از سرنگ نیز استفاده کنید. در خصوص نوع روغن نیز معمولا می‌توانید از روغن‌های اتومبیل استفاده کنید.

روغن کاری موتور کولر تصویری

موتور کولر آبی

در تصویر زیر نمایی از موتور، یاتاقان، پروانه‌ها و محور موتور که نیاز به روغن کاری دارند، نشان داده شده است و روغن کاری موتور کولر آبی تصویری را نشان می‌دهد.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که روغن کاری باید هر دو ماه یکبار صورت بگیرید. با این حال، چنانچه در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، بهتر است این کار را به صورت دو ماه یکبار انجام دهید. علت پریدن فیوز کولر آبی چیست؟

در غیر اینصورت اواخر اردیبهشت و اوایل مهر برای روغن‌کاری مناسب خواهد بود. به هنگام روغن‌کاری برخی از نقاط دیگر نیز ممکن است نیاز به روغن داشته باشند.

به عنون مثال، محل اتصالات، پیچ‌ها و برخی نقاط دیگر نیز بهتر است روغن کاری شوند. خصوصا اگر کولر شما مدت زمان زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد یا آنکه محل قرار گرفتن آن به گونه‌ای بوده که در معرض گرد و خاک قرار دارد.

کولر آبی

فیلم نحوه روغن‌کاری موتور کولر آبی

برای اطلاع بهتر از چگونگی روغن کاری دینام کولر آبی و موتور آن، بهتر است فیلم روغن کاری موتور کولر آبی را مشاهده کنید که به صورت خلاصه آن را به شما نشان می‌دهد. البته به طور کل انجام این کار چندان پیچیده نیست و به مهارت خاصی نیاز ندارد.

تنها کافی است یکبار سعی و خطا کرده و با دیدن فیلم آن را انجام دهید. چنانچه قصد باز کردن موتور کولر آبی را داشتید، توجه کنید که این کار باید حتما توسط تعمیرکار کولر آبی یا متخصص مربوطه صورت گیرد.

چرا که امکان به هم خوردن تنظیمان کولر یا تنظیم تسمه‌های کولر وجود دارد.

در این صورت کولر شما معمولا عملکرد مناسبی نداشته و به اصطلاح صدا می‌دهد. در پایان باز هم تاکید می‌کنیم که قطع بودن جریان برق را فراموش نکنید.

جمع بندی

موتور کولر آبی مهم‌ترین بخش آن است و باید به آن رسیدگی شود. درواقع یکی از مهم‌ترین رسیدگی‌ها روغن‌کاری آن است که باید در فواصل منظم و با رعایت اصول درست انجام شود. زیرا در صورت صوختن این بخش هزینه‌ زیادی را متحمل خواهید شد.

طبقه بندی شده در