روغن کاری موتور کولر آبی را به صورت تصویری یاد بگیرید!

مزایای خدمات سرویس و تعمیر کولر آبی استاده

 • ارسال متخصص کمتر از یک ساعت در تهران
 • تا 12 ماه ضمانت قطعات
 • ضمانت اصل بودن قطعات
 • ارائه خدمات به تمامی مناطق تهران
دفتر شمال تهران

صدای مشتری

— آقای عباسی
— آقای نیکزاد

سرویس کردن کولر آبی یکی از دغدغه‌های اصلی مردم همزمان با شروع فصل گرما بوده که روغن کاری موتور کولر آبی بخش مهم آن را تشکیل می‌دهد. ضمن آنکه روغن کاری دینام کولر آبی نیز اهمیت زیادی در کارایی کولر خواهد داشت. هر چند که برای سرویس کولر آبی باید اقدامات دیگری از قبیل تعویض پوشال‌ها، شستن کولر و برخی موارد دیگر نیز انجام داد. با این حال، ما در این مقاله از استاده مگ نحوه روغن کاری موتور را حین تعمیر کولر آبی به شما نشان خواهیم داد.

روغن کاری موتور کولر آبی

نحوه روغن کاری موتور کولر آبی

روش روغن کاری موتور کولر

یکی از سوالات پرتکرار در این خصوص آن است که چه زمانی باید دست به روغن کاری موتور کولر آبی بزنیم.

این سوال بسیار به منطقه جغرافیایی محل سکونت و میزان استفاده از کولر آبی بستگی دارد. با این حال، معمولا در اواخر اردیبهشت ماه و همزان با سرویس کردن کولر باید این کار را انجام داد. توجه کنید که قبل از روشن کردن کولر این کار را انجام دهید. در غیر این صورت آسیب جدی به آن وارد خواهد شد. 11 علت روشن نشدن موتور کولر آبی را اینجا ببینید.

یکی از زمان‌های دیگر برای روغن کاری دینام کولر آبی و موتور آن، در اوایل پاییز است. یعنی درست زمانی که شما قصد دارید از کولر استفاده نکنید. هر چند بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که به هنگام استفاده از کولر نیز اقدام به روغن کاری کنید. چرا که تاثیر مثبتی بر روی عملکرد آن خواهد گذاشت.

نحوه روغنکاری موتور کولر آبی به صورت زیر است:

 1. برای روغن کاری موتور کولر ابتدا باید برق کولر را قطع کنید و نسبت به قطع بودن جریان برق حساسیت داشته باشید.
 2. سپس محفظه‌ها و پوشال‌ها را بردارید.
 3. شما معمولا باید دو قسمت را روغن کاری کنید.
  1. یکی از آنها یاتاقان بوده که به نوعی ارتباط زیادی با موتور داشته و نقش زیادی در بهبود کیفیت آن دارد. یاتاقان یک محفظه روغن خور دارد که می‌توانید روغن را داخل آن بریزید. یاتاقان دارای یک پروانه بوده که همزمان با روغن کاری، باید آن را نیز بچرخانید. این کار باعث می‌شود روغن به تمام بخش‌ها سرایت کند. برای روغن کاری بهتر است از محفظه‌های خاص که به آنها روغن‌دان نیز گفته می‌شود، استفاده کنید. در هر نقطه‌ای که احساس می‌کنید روغن‌خور بوده، روغن بریزید.
  2. اما بعد از یاتاقان نوبت به روغن کاری موتور می‌رسد. معمولا برای روغن کاری آن را باز نمی‌کنند. چرا که باز کردن موتور دردسرهای خاص خود را دارد و با دوباره با دقت بسته شود تا مشکلی رخ ندهد.
 • شما می‌توانید به همان حالت بسته موتور را روغن کاری کنید. برای این کار می‌توانید بر روی محور موتور روغن بریزید. همچنین نقاط دیگری که احساس می‌کنید روغن کاری آنها در عملکرد موتور تاثیرگذار است.
 • محور اصلی کولر و پولی بچرخانید و به صورت مناسب روغن کاری کنید.
 • ممکن است نقاط دیگری از موتور و دینام کولر آبی باید روغن کاری شوند. خصوصا نقاطی که مربوط به چرخاندن پروانه‌ها یا تسمه و محل اتصالات مختلف است. این موارد تاثیر زیادی بر عملکرد کولر خواهند داشت.
 • یکی از نکات ایمنی که باید به هنگام روغن کاری به یاد داشته باشید، توجه به سیم‌پیچی موتور است. باید دقت کنید که روغن بر روی آنها ریخته نشود.
 • برای روغن کاری، می‌توانید از سرنگ نیز استفاده کنید. در خصوص نوع روغن نیز معمولا می‌توانید از روغن‌های اتومبیل استفاده کنید.

روغن کاری موتور کولر تصویری

موتور کولر آبی

در تصویر زیر نمایی از موتور، یاتاقان، پروانه‌ها و محور موتور که نیاز به روغن کاری دارند، نشان داده شده است و روغن کاری موتور کولر آبی تصویری را نشان می‌دهد.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که روغن کاری باید هر دو ماه یکبار صورت بگیرید. با این حال، چنانچه در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، بهتر است این کار را به صورت دو ماه یکبار انجام دهید. علت پریدن فیوز کولر آبی چیست؟

در غیر اینصورت اواخر اردیبهشت و اوایل مهر برای روغن‌کاری مناسب خواهد بود. به هنگام روغن‌کاری برخی از نقاط دیگر نیز ممکن است نیاز به روغن داشته باشند.

به عنون مثال، محل اتصالات، پیچ‌ها و برخی نقاط دیگر نیز بهتر است روغن کاری شوند. خصوصا اگر کولر شما مدت زمان زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد یا آنکه محل قرار گرفتن آن به گونه‌ای بوده که در معرض گرد و خاک قرار دارد.

کولر آبی

فیلم نحوه روغن‌کاری موتور کولر آبی

برای اطلاع بهتر از چگونگی روغن کاری دینام کولر آبی و موتور آن، بهتر است فیلم روغن کاری موتور کولر آبی را مشاهده کنید که به صورت خلاصه آن را به شما نشان می‌دهد. البته به طور کل انجام این کار چندان پیچیده نیست و به مهارت خاصی نیاز ندارد.

تنها کافی است یکبار سعی و خطا کرده و با دیدن فیلم آن را انجام دهید. چنانچه قصد باز کردن موتور کولر آبی را داشتید، توجه کنید که این کار باید حتما توسط تعمیرکار کولر آبی یا متخصص مربوطه صورت گیرد.

چرا که امکان به هم خوردن تنظیمان کولر یا تنظیم تسمه‌های کولر وجود دارد.

در این صورت کولر شما معمولا عملکرد مناسبی نداشته و به اصطلاح صدا می‌دهد. در پایان باز هم تاکید می‌کنیم که قطع بودن جریان برق را فراموش نکنید.

جمع بندی

موتور کولر آبی مهم‌ترین بخش آن است و باید به آن رسیدگی شود. درواقع یکی از مهم‌ترین رسیدگی‌ها روغن‌کاری آن است که باید در فواصل منظم و با رعایت اصول درست انجام شود. زیرا در صورت صوختن این بخش هزینه‌ زیادی را متحمل خواهید شد.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. Reza گفت:

  سلام من دینام کولرم ۱۵سال هست تمیزنشده فقط روغن کاری عالی کردم الان سیم پیچهاوشفت پرازخاک وچربی چطورتمیزکنم .

 2. قربانی گفت:

  سلام موقع که کولر را روشن میکنم دینام کار نمیکنه وقتی تسمه رو تکان میدم کار میکنی دلایلش چیه

  • مدیر محتوا استاده گفت:

   درود بر شما کاربر گرامی استاده
   موتور دستگاه مقداری گیر دارد و بلبرینگ موتور باید باز شود و روغن کاری شود. موفق باشید

  • امیرعلی گفت:

   ایراد کولر شما از کلاچ دینام کولر میباشد.موتور کولر باز کنید و به سیم پیچی مراجعه کنید هزینه اش هم حدود 100 تا 120 هزار تومانه.

 3. سجاد گفت:

  آره روغن باید بزنی اگه صدا میداد یتقان راعوض کنید

 4. مهران بشيرى شربيانى گفت:

  سلام،ممنون،آموزش عالى بود.

 5. ناشناس گفت:

  سلام،ممنون،بسيارعالى وقابليت يادگيرى داشت.تشكرفراوان بشيرى شربيانى

 6. امیر گفت:

  سلام ببخشید موتور ماشین لباسشویی قدیمی رو میشه رو کولرگذاشت دو دور نمیشه یک دور بشه

 7. گلناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  بعد از نصب کولر ابی، نصاب بهمون گفت تا سه چهار بار هر دوهفته داخل یاتاقانها روغن بریزیم، میخواستم بپرسم نیاز هست حتما روغن کاری بشه؟ کولر یه صدای اضافه داره مربوط به یاتاقانها میشه؟

 8. احمد گفت:

  سلام ، از کلیپ روغنکاری دینام صحبت شده ، ولی آن کلیپ آموزشی را پیدا نکردم . ممنون میشم کلیپ آموزش روغنکاری موتور کولر آبی گذاشته بشه ، با تشکر

 9. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر موتور کولر آبی یک محور داره که معمولا روی دوتا بلبرینگ سواره بلبرینگ ها ی موتور با توجه به دور موتورش (کم هستش) نیاز به گریس دارند نه روغن و البته گریس هم داره که با دوتا کاسه نمد یا اورینگ از گریس بلبرینگا محافظت میشه و در صورتی هم که پولی رو روغن کاری کنید به تسمه آسیب میرسونید متوجه منظورتون از روغن کاری نشدم

  • ناشناس گفت:

   سلام موتورکولرمازورمیزنه ولی کارنمیکنه یه زره به سختی حرکت میکنه یهنی سوخته

   • مدیر محتوا استاده گفت:

    درود بر شما کاربر گرامی استاده
    موتور کولر شما سوخته است که می‌توانید سیم پیچی موتور کولر را تعویض کنید یا موتور جدیدی خریداری و نصب کنید. موفق باشید

 10. محمد حسین گفت:

  با سلام
  موتورهای کم مصرف dc در کولر آبسال چگونه روغن کاری میشوند .

 11. رضا گفت:

  فولی دینام کولر صدا کند چکار باید کرد؟

 12. ناشناس گفت:

  سلام ایامیشودپمپ ابراحذف کردوازمحورپروانه سیمی روپمپ قراربدیم

 13. ناشناس گفت:

  کولرهای کوچک که تسمه پروانه و… نداره،چگونه روغن کاری میشند؟

  • هادی گفت:

   سلام
   روغن کاری فقط در بخش پره های حلزونی انجام میشود
   محور این پره ها دارای دریچه کوچکی جهت روغن کاری در دوطرف محور است

 14. میلاد گفت:

  تا جاییکه میدونم دینام کولر آبی روغن کاری نمیخواد و اصلاً بلبرینگ نداره

  • محسن زندی ( برقکار در نکت ) گفت:

   بلبرینگ داره پشت موتوره .بعد فولی جلو هم که تسمه روش میچرخه باید روغن کاری یا گریسکاری بشن
   بلبرینگ باعث میشه تسمه بچرخه
   درسته؟

 15. بابک گفت:

  مفید است. سپاس از زحمات شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.