مشکلات استفاده از بخاری و آبگرمکن در خانه‌ها نظیر جاگیر بودن و بالا بودن خطر نشت گاز و خطرناک بودن این وسایل برای کودکان باعث رواج استفاده از پکیج در منازل و ادارات شد. پکیج‌های موجود در بازار ایران توسط شرکت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های عرضه‌کننده پکیج در بازار شرکت باسابقه بوتان است که در سال‌های اخیر مشتریان زیادی پیدا کرده است. در این صفحه دو خطا E9 و E29 پکیج بوتان را بررسی کرده و روش حل آن‌ها را به شما آموزش خواهیم داد. پس اگر در پکیج خود یکی از این مشکلات را مشاهده کرده‌اید تا پایان با ما همراه باشید تا در زمان تعمیر پکیج بتوانید در زمان و هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. لیست کامل خطاهای پکیج بوتان

لیست تعمیرکاران پکیج در تهران

خطا E9 پکیج بوتان

در شرایط عادی و زمانی که پکیج سالم است، دمای آن همواره در محدوده مشخصی قرار دارد. افت این دما یا بالا رفتن آن نشان‌دهنده بروز اشکال در پکیج است که باید بررسی شود. خطا E9 پکیج بوتان خطایی است که در اثر بالا رفتن دمای پکیج تا 95 درجه رخ می‌دهد و به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. یکی از این دلیل‌ها مشکل در پمپ پکیج است. اشکال در پمپ باعث می‌شود که فرایند جریان آب از سمت رادیاتورها به پکیج و برعکس به‌طور صحیح صورت نگیرد و آب در داخل پکیج باقی بماند. به این ترتیب دمای آب بالا رفته و به حد بحرانی 95 درجه می‌رسد. این مشکل تنها از طریق تعویض پمپ قابل حل است. بنابراین با دست‌کاری پکیج مشکل را بیشتر نکنید.

دلیل دوم خطای E9 در پکیج بوتان ایجاد اشکال در مبدل حرارتی است. مبدل‌های حرارتی در پکیج بوتان وظیفه ایجاد تعادل دمایی در میان آب برگشتی از رادیاتورها و آب ورودی به آن‌ها را دارند. اصلی‌ترین دلیل اختلال در عملکرد مبدل حرارتی رسوب گرفتن آن است. به همین دلیل در صورتی که منشا مشکل مبدل حرارتی تشخیص داده شد باید در اولین فرصت آن را رسوب‌زدایی کنید. حتما پیش از شروع عملیات رسوب‌زدایی گاز و برق پکیج را قطع کرده و مبدل را خارج سازید. اگر خودتان قصد انجام این کار را دارید، حتما درباره مقدار اسید موردنیاز از یک متخصص کمک بگیرید. چرا که زیاد بودن مقدار اسید باعث خوردگی مبدل و چند برابر شدن مشکل خواهد شد.

  • یکی از روش‌ های رسوب گیری بدین صورت است که باید ابتدا گاز و برق پکیج بوتان را قطع کرده و آب آن را خالی کنید.‌ پس از اینکه آب را خالی کردید، باید برای خارج کردن مبدل اقدام کنید. پس از آن مبدلی را که از دستگاه خارج کرده اید را داخل ظرفی آب همراه اسید قرار دهید و پس از مدتی با فشار زیاد آب سعی کنید که رسوبات را از آن خارج کنید. پس از رسوب گیری مبدل حرارتی بار پکیج باید روی عدد 1.5 قرار بگیرد.
  • روش دیگری برای رسوب گیری مبدل حرارتی وجود دارد و آن هم استفاده از پمپ اسید شویی مخصوص است. برای انجام دادن رسوب گیری به این روش دیگر لازم نیست پکیج باز شود.

رفع ارور E27 و رفع خطای E5 پکیج بوتان را اینجا بخوانید.

رفع خطا E9

در صورتی که مبدل و پمپ هر دو سالم بودند، باید شیر رفت و برگشت را چک کنید. در صورت بسته بودن شیر آن را باز کنید تا آب گرم داخل پکیج به موتورخانه برگشته و پس از رسیدن به تعادل دمایی مجددا وارد پکیج شود. در نهایت علت بروز خطا E9 را باید در ترموستات جست‌وجو کنید. در صورتی که مشکل از این بخش باشد، باید وظیفه تعویض ترموستات را به تعمیرکاران مجرب سپرد. در پکیج ترموستات وظیفه دارد در صورت بیشتر شدن دمای پکیج از حد 52 درجه آن را خاموش کند تا دمای آب به حد مجاز برگردد. در صورتی که دمای آب به 95 درجه برسد یعنی وضعیت ترموستات چندان به سامان نیست و باید مورد بررسی قرار گیرد. (رفع ارور E27 و رفع خطای E5 پکیج بوتان را به صورت کامل در این صفحه مطالعه کنید.)

خطا E29 پکیج بوتان

خطا E29 پکیج بوتان مربوط به اشکال در سیستم برق‌رسانی پکیج است و باعث از کار افتادن کامل پکیج می‌شود. در واقع بروز این خطا به معنای نرسیدن برق کافی به شیر کنترل گاز پکیج است و منشا آن را باید در برد الکترونیکی پکیج جست‌وجو کرد یا از متخصصین استاده برای تعمیر برد پکیج کمک بگیرید. بر روی برد الکترونیکی پکیج بوتان تعدادی رله وجود دارد که مسئولیت برق‌رسانی به هر قطعه را دارند. در صورتی که خطا E29 را در پکیج بوتان مشاهده کردید، به احتمال قوی رله متصل به شیر کنترل گاز سوخته یا سیم‌های متصل به آن دچار اشکال شده‌اند. در این شرایط باید رله به‌وسیله یک تعمیرکار پکیج بوتان تعویض شود. توجه کنید که اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید به برد الکترونیکی دست نزنید. چرا که باعث تشدید مشکل خواهد شد.

رفع خطا و ارور E29

در شرایطی که با تعویض رله مشکل برطرف نشد و همچنان خطا E29 را مشاهده کردید، باید کل برد مورد بررسی قرار بگیرد. در چنین شرایطی ممکن است ایجاد اتصالی در یکی از بخش‌های برد باعث قطعی سیم‌ها در سطح آن و در نتیجه خارج شدن رله برق‌رسانی شیر کنترل گاز از مدار شود. در این حالت نیز لازم است برد توسط یک متخصص بررسی شده و بخش‌های قطع شده آن احیا شوند. برخی از تعمیرکاران در صورت مشاهده این خطا برای اطمینان بیشتر شیر کنترل گاز را نیز بررسی می‌کنند. اما باید بدانید که بروز این خطا تنها ناشی از اشکال در سیستم برق‌رسانی به شیر است نه خود آن.

سخن پایانی

زمانی که از پکیج بوتان استفاده می‌کنید، لازم است لیست خطاهای آن را بشناسید تا هنگام بروز هریک از مشکلات بتوانید با سرعت آن‌ها را برطرف کنید. در این نوشتار به علت بروز رایج دو خطا E9 و E29 پکیج بوتان پرداخته و روش حل هریک را توضیح دادیم. توجه کنید که بخش زیادی از اشکالات ایجاد شده در پکیج بدون مراجعه به تعمیرکار قابل حل نبوده و در صورتی که بدون دانش کافی دست به آچار شوید، تنها هزینه‌های تعمیر را بالاتر خواهید برد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در