پارکت دیواری، یکی از پوشش‌هایی است که از آن برای پوشاندن دیوار استفاده می‌شود. استفاده از آن باعث زیباتر شدن محیط منزل می‌شود. بنابراین امروزه نصابان پارکت، تصمیم جدیدتری گرفته‌اند که از این نوع پوشش برای پوشش دهی دیوارها استفاده کنند. در واقع استفاده از پارکت دیواری منزل، زیبایی دکوراسیون داخلی محیط را چند برابر می‌کند. همچنین استفاده از آن، مزایای زیادی از قبیل حفاظت در برابر ضربه و… دارد.

پارکت دیواری منزل دارای ابعاد مختلفی می‌باشد و شما باید با توجه به ابعاد دیوار، از پارکت دیواری مورد نظر خود استفاده نمایید. برای مثال اگر محیط سالن پذیرایی شما دارای دیوارهایی با ابعاد بزرگ است، بهتر است که از پارکت‌های دیواری استفاده کنید که اندازه آن‌ها نیز بزرگ باشد تا هم متناسب با محیط بوده و هم تعداد پارکت‌های استفاده شده نیز کم‌تر باشد.

پارکت‌های دیواری از نظر جنس، رنگ، طرح و… متفاوت هستند، در نتیجه دارای انواع مختلفی نیز می‌باشند. بنابراین در این مطلب از استاده به معرفی انواع پارکت دیواری منزل می‌پردازیم تا با اطلاعات بیشتری آن‌ها را خریداری کرده و روی دیوارهای منزل خود نصب نمایید.   

انواع پارکت دیواری منزل

پارکت دیواری یا دیوارپوش، یک نوع پارکت است که محل نصب آن متفاوت می‌باشد، به عبارتی دیگر می‌توان گفت که این نوع پارکت به جای آن که سطح زمین را بپوشاند، دیوارها را می‌پوشاند. (انتخاب دیوارکوب برای دکوراسیون خارق العاده منزل و محل کار)

البته باید توجه داشته باشید که نصب پارکت دیواری توسط افراد متخصص و با تجربه انجام گیرد چون در غیر این صورت، کوچک‌ترین اشتباه ممکن است باعث زشتی ظاهری پارکت‌های دیواری شود. بنابراین باید نصب آن، به نحو مطلوب انجام گیرد تا موجب افزایش زیبایی محیط شود.

انواع پارکت دیواری منزل

استفاده از آن برای منزل علاوه بر افزایش زیبایی دکوراسیون، باعث می‌شود که دیوارها در مقابل شرایط طبیعی و غیر طبیعی در امان بمانند. پس پارکت دیواری نوعی محافظت کننده از دیوارها نیز محسوب می‌شود. نصب این نوع پارکت معمولا راحت‌تر از نصب پارکت کفپوش می‌باشد. در حقیقت می‌توان گفت نصب پارکت دیواری همانند نصب پارکت کف زمین انجام می‌شود اما تفاوت‌های کوچکی دارد.

مرکز فروش دیوارپوش کجاست؟ بورس دیوارپوش پی وی سی (کلیک کنید.)

امروزه شرکت‌های بسیاری به تولید پارکت دیواری در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت می‌پردازند، بنابراین پارکت‌های دیواری در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌گردد. پارکت‌های دیواری سفید و پلاستیکی از رایج‌ترین انواع پارکت‌های دیواری منزل هستند که در ادامه مقاله به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.   

پارکت دیواری سفید

یکی از جدیدترین انواع پارکت‌های دیواری، پارکت دیواری سفید است که استفاده از آن باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی محیط و بزرگ‌تر نشان دادن محیط مورد نظر می‌شود.

توجه داشته باشید که هنگام استفاده از پارکت دیواری سفید، باید از کفپوشی استفاده کنید که با پارکت دیواری سفید هماهنگ بوده تا جلوه‌ای زیبا را به محیط ببخشد.

در واقع هنگامی که از پارکت دیواری سفید برای دیوارهای منزل خود استفاده می‌کنید، باعث می‌شود که رنگ سفید نوعی احساس لطافت، سادگی و شفافیت خاصی به محیط منتقل کرده به طوری که افراد حاضر در محیط مورد نظر احساس آرامش کنند. بنابراین استفاده از پارکت سفید، در ایجاد محیط‌های مدرن و کلاسیک، نیز نقش موثری دارد.

شما برای نصب این نوع پارکت، می‌توانید از پارکت چوبی سفید یا پارکت لمینت سفید استفاده کنید. پارکت چوبی سفید نسبت به پارکت لمینت سفید، دارای طول عمر بیشتری بوده و جلوه‌ای زیباتر و طبیعی‌تر به محیط می‌بخشد. بنابراین از لحاظ قیمت نیز، بالاتر می‌باشد.

پارکت دیواری پلاستیکی

پارکت دیواری پلاستیکی

یکی دیگر از انواع پارکت‌های‌ دیواری منزل، پارکت دیواری پلاستیکی بوده که همانطور که از نامش پیدا است، متریال استفاده شده در ساخت آن، مواد پلاستیکی می‌باشد. در واقع به پارکت پلاستیکی، پارکت پی‌وی‌سی نیز گفته می‌شود.

  • این نوع پارکت، مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه و آب دارد. بنابراین می‌توان گفت که پارکت دیواری پلاستیکی از عمر بالایی برخوردار می‌باشد.
  • همچنین برای تمیز نمودن آن، نباید نگران باشید چون همانطور که توضیح دادیم پارکت دیواری پلاستیکی در برابر ضربه و آب، از دوام بالایی برخوردار بوده، در نتیجه برای تمیز کردن این پارکت ضد آب، کافی است که با استفاده از یک دستمال تمیز و نرم به تمیز نمودن پارکت‌ها بپردازید. بدین صورت که پارچه را کمی نم دار کرده و سپس روی نواحی مورد نظر بکشید.
  • پارکت دیواری پلاستیکی دارای طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی است که افراد بر اساس سلیقه خود و با توجه به هماهنگ بودن آن با دکوراسیون داخلی، آن را خریداری و نصب می‌کنند.

یکی از معایب پارکت دیواری پلاستیکی آن است که در ساخت این نوع پارکت دیواری از مواد مضری استفاده می‌شود که برای سلامتی افراد و محیط زیست خطرناک می‌باشد. در حقیقت می‌توان گفت که آتش سوزی این نوع پارکت باعث تولید گازهای سمی شده که بسیار خطرناک می‌باشد. لذا توصیه می‌شود که از پارکت دیواری پلاستیکی در محیط‌هایی از منزل مانند آشپزخانه، اتاق کودک و… که احتمال آتش سوزی وجود دارد، مورد استفاده قرار نگیرد.   

نتیجه گیری

پارکت دیواری منزل دارای انواع متعددی می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به پارکت دیواری سفید و پارکت پلاستیکی اشاره کرد. توصیه می‌شود برای ایجاد محیط‌های مدرن، از نوع سفید آن استفاده نمایید چون استفاده از رنگ سفید باعث منتقل شدن حس سادگی و شفافیت به محیط شده و جلوه‌ای زیبا و خاص نیز به دکوراسیون داخلی ببخشد. همچنین استفاده از پارکت پلاستیکی نیز مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها این است که دارای دوام بالایی در برابر ضربه بوده و به راحتی می‌توانید به تمیز کردن آن‌ بپردازید.

هنگام استفاده از پارکت دیواری منزل باید به مکانی که قرار است پارکت‌های مورد نظر روی دیوارهای آن نصب شود، توجه نمایید. برای مثال پارکت‌های دیواری پلاستیکی بهتر است روی دیوارهایی مانند دیوارهای سالن پذیرایی نصب گردد و توصیه می‌شود در مکان‌هایی مانند آشپزخانه که احتمال آتش سوزی است تا جای ممکن نصب نگردد، چون هنگام آتش سوزی پارکت دیواری پلاستیکی، نوعی گاز تولید می‌شود که سمی بوده و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

طبقه بندی شده در

با برچسب در