استفاده از درب‌های توری در چند سال اخیر رواج پیدا کرده است. درب‌ها و پنجره‌های توری بیشتر برای جلوگیری از ورود حشرات موذی و حفظ امنیت ساکنان خانه نصب می‌شوند. درب توری انواع مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها درب توری فلزی است. این درب به علت استحکام و ویژگی‌هایی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.


هر چند که درب توری چارچوب‌های دیگری از جنس چوب یا آلومینیوم نیز می‌تواند داشته باشد. قیمت درب توری فلزی و چگونگی ساخت آن از جمله موضوعاتی هستند که معمولا برای مشتریان محل سوال و ابهام است. در صفحه از “نکت” به این دو سوال پاسخ خواهیم داد.

قیمت درب توری فلزی

فاکتورهای مختلفی بر تعیین قیمت درب توری فلزی تاثیرگذار هستند و نمی‌توان یک قیمت کاملا ثابت برای آن در نظر گرفت. از جمله این فاکتورها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

نوع توریقیمت (تومان برای متر مربع)
توری ثابتاز 115.000 تا 120.000
توری لولاییاز 110.000 تا 130.000
توری پلیسهاز 170.000 تا 200.000
توری لولایی پلیسهاز 130.000 تا 180.000

ابعاد درب یا پنجره:

توری‌ها علاوه بر درب برای پنجره نیز کاربرد دارند و تفاوتی میان آنها نیست. ابعاد درب و پنجره آلومینیومی مورد نظر تعیین‌کننده ابعاد درب توری فلزی خواهد بود. هر اندازه که ارتفاع، طول و عرض در نظر گرفته شده بیشتر باشد، طبیعتا قیمت درب توری فلزی نیز بالاتر خواهد رفت و برعکس.


درب ورودی ساختمان‌ها که آن را از فضای حیاط جدا می‌کند، بیش از سایر درب‌ها به توری نیاز خواهد داشت. ضمن آنکه نباید درب بالکن‌ها را نیز فراموش کرد. معمولا قیمت درب توری فلزی برای درب اصلی منزل بیشتر از درب بالکن یا تراس است.


در خصوص پنجره‌ها نیز باید بیشتر بر روی پنجره‌هایی تاکید کرد که به روی فضای بیرون باز خواهند شد. خصوصا پنجره‌هایی که بر روی فضای بیرون از حیاط باز می‌شوند. البته باید توجه کرد که توری تمام ابعاد پنجره را در بر نخواهد گرفت.


بلکه بیشتر آن قسمت از پنجره که باز و بسته می‌شود را در بر می‌گیرد. طبیعی است که قیمت درب فلزی توری نسبت به توری پنجره بیشتر است.

متریال به کار رفته:

مواد به کار رفته در ساخت درب توری فلزی نیز می‌تواند متفاوت باشد. برخی از آنها با کیفیت و برخی دیگر از کیفیت کمتری برخوردار هستند. بنابراین قیمت تحت تاثیر متریال به کار رفته در ساخت آنها متنوع خواهد بود.

در این خصوص باید دقت کرد که برخی از درب‌ها که بیشتر محل رفت و آمد هستند، نیاز به یک توری با ضخامت و کیفیت بهتری دارند. در عوض ممکن است یک پنجره نیاز به یک توری با متریال متوسط داشته باشد. قطعا هر اندازه ضخامت و کیفیت فلز به کار رفته بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد و البته برعکس.

محل قرار گرفتن درب و پنجره:

در برخی از مواقع محل قرار گرفتن درب یا پنجره به گونه‌ای بوده که به سختی می‌توان یک درب توری فلزی را نصب کرد.
در واقع در اینجا بیشتر هزینه نصب توری افزایش خواهد یافت. هر چند که اکثرا محل قرار گرفتن درب‌ها کمتر دارای مشکل بوده و این پنجره‌ها هستند که از این لحاظ مشکل دارند. بنابراین قیمت نصب آنها نیز بالاتر خواهد رفت.

ساخت درب توری فلزی

اگرچه برخی از انواع توری‌ها وجود دارند که ساخت آنها چندان کار آسانی نیست. اما ساخت درب توری فلزی معمولا می‌تواند توسط خود شما نیز صورت بگیرد. هر چند می‌توانید برای این کار از استادکاران و کارشناسان نیز کمک بگیرید تا نتیجه بهتری را بگیرید. برای ساخت این درب‌ها معمولا باید مراحل زیر را طی کنید.

اندازه‌گیری ابعاد:

اولین و البته مهم‌ترین قدم آن است که بتوانید ابعاد درب یا پنجره‌ها را به خوبی اندازه‌گیری کنید. چنانچه این کار به خوبی صورت نگیرد، قطعا به هنگام نصب به مشکل برخواهید خورد.
برای ساخت درب توری فلزی نیاز است که بک قاب و یک توری فلزی تهیه کنید. اندازه قاب باید به اندازه درب مورد نظر بوده و اندازه توری نیز باید متناسب با اندازه قاب باشد.

حتما بخوانید: قیمت توری پلیسه؛ ساخت و نصب توری آکاردئونی درب و پنجره

نصب توری بر روی قاب:

در برخی از مواقع ممکن است قاب توری به صورت جداگانه به فروش برسد. اما چنانچه نتوانستید قاب را به صورت جداگانه خرید کنید، می‌توانید با خرید آلومینیوم و برش دادن آن یک قاب جدید بسازید. بعد از ساخت قاب جدید، باید توری را بر روی آن نصب کنید.
نصب توری بر روی قاب فلزی بسیار حساس بوده و نیاز است که نهایت دقت را به خرج دهید. برای نصب نیاز است که توری را بر روی قاب فلزی پانچ کنید تا راه نفوذی باقی نماند.

نصب درب توری فلزی:

آخرین مرحله ساخت درب توری فلزی، نصب کردن آن در محل مورد نظر است. برای این کار شما نیاز به چندین لولا دارید که از ابزارفروشی‌ها می‌توانید آن را تهیه کنید. برای نصب لولاها نیز به احتمال زیاد به درل نیاز خواهید داشت تا با سوراخ‌ کردن آنها را نصب کنید.
بعد از نصب لولاها باید با دقت تمام درب توری را در محل مورد نظر با استفاده از لولاها نصب کنید. در این کار ممکن است مقداری اذیت شوید و نیاز به سعی و خطا داشته باشد. همچنین ممکن است که قبل از نصب کردن برخی از قسمت‌های اضافی توری را برش داده و حذف کنید.

در پایان
قیمت و ساخت درب توری فلزی ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلف دیگر نیز قرار گرفته و نکات دیگری نیز در این خصوص وجود داشته باشد. اما با در نظر گرفتن نکات فوق می‌توانید دست به‌کار شوید و نصب کنید. هر چند که توصیه ما این است انجام این کار را به متخصصان آن بسپارید یا آنکه حتی‌الامکان با افرادی که تجربه بیشتری دارند مشورت کنید.

طبقه بندی شده در

با برچسب در