یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی، گل سانسوریا است. برای افزایش طول عمر این گیاه و همچنین رشد خوب و سریع آن باید با شرایط نگهداری آن در منزل آشنا باشید و تمامی شرایط مورد نیاز را برای گیاه فراهم کنید. ما در این صفحه از استاده مگ قصد داریم شما را با روش نگهداری سانسوریا، چگونگی رشد سریع سانسوریا شمشیری و بهترین گلدان برای این گیاه آشنا کنیم. پس تا ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نحوه نگهداری گل سانسوریا در منزل

در ادامه این مطلب از استاده به عوامل مختلف محیطی و شرایط صحیح نگهداری گیاه سانسوریا اشاره شده است. این عوامل عبارتند از:

آبیاری

این گیاه مقاومت خوبی در برابر آبیاری کم دارد. زمانی که سطح خاک 2 الی 3 سانت خشک شده باشد، می‌توانید به انجام آبیاری گیاه بپردازید. انجام ییش از حد این کار به صورت مداوم سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد. بنابراین، در تابستان هفته‌ای یک بار و در زمستان هر دو هفته یک بار زمان مناسبی برای انجام این کار است.

دما

علاقه به حرارت و مقاومت مناسب سانسوریا در برابر گرما، یکی دیگر از ویژگی‌های این گیاه است. دمای 15 الی 30 درجه بهترین دما برای نگهداری از آن به شمار می‌رود.

البته توجه داشته باشید که گرمای بیش از حد سبب شل شدن و خم شدن برگ‌های گیاه و سرمای زیاد نیز برای آن مضر و آسیب زننده است. بنابراین، هرگز نباید در معرض برف و باران قرار بگیرد. معرفی 15 تا گل آپارتمانی مقاوم به سرما و گرما را در استاده بخوانید.

نور

قرار گرفتن سانسوریا در معرض مستقیم نور خورشید کاری اشتباه است و گیاه باید به صورت تقریبی در فاصله دو متری از پنجره جنوبی و غربی منزل قرار بگیرد. برخی افراد از نورهای مکمل و مصنوعی برای نگهداری این گیاه استفاده می‌کنند که باید به صورت اصولی این کار را انجام دهند تا کوچک‌ترین آسیبی به گیاه وارد نشود.

زمانی که گیاه، شکلی خم‌شده با برگ‌های افتاده داشته باشد نشان دهنده آن است که باید مکان قرارگیری گیاه را عوض کنید تا به نور کافی دسترسی پیدا کند. با چند مورد از بهترین گلهای آپارتمانی سایه دوست و اسامی آنها آشنا شوید.

خاک

خاک سنگین ترکیب شده با ماسه، رس و مواد آلی از مناسب‌ترین ترکیبات نگهداری برای این گیاه است. اضافه کردن مقداری پرلیت به خاک نیز برای حفظ رطوبت محیطی توصیه می‌شود.

رطوبت

در صورتی که محیط نگهداری از سانسوریا خشک باشد، گیاه آسیب می‌بیند. بنابراین، می‌توانید از روش‌هایی همچون غبارپاشی یا جزیره برای فراهم کردن رطوبت مورد نیاز استفاده کنید.

به منظور حفظ رطوبت در قدم اول، در زیر گلدان لایه‌هایی از سنگ‌ریزه را ریخته و مقداری آب روی آن بریزید. سپس، گلدان اصلی را به صورتی که کف زیر گلدان خشک باشد، بر روی آن قرار دهید.

نحوه نگهداری گل سانسوریا در منزل

روش نگهداری سانسوریا بلند

سانسوریا بلند یا سانسوریا پابلند یکی از محبوب‌ترین انواع این گیاه محسوب می‌شود. اگر علاقه دارید تا با روش نگهداری این گیاه آشنا شوید در ادامه مطلب همراه ما باشید. در این صفحه با راز نگهداری گلهای آپارتمانی آشنا شوید!

 • نور: این نوع سانسوریا در برابر نور کم نیز مقاوم است، اما بهتر است در مدت نگهداری در معرض نور غیرمستقیم قرار گیرد.
 • رطوبت: رطوبت طبیعی منزل برای این گیاه مناسب است و نیازی به رطوبت زیادی در محیط ندارد.
 • آبیاری: برای سنجیدن میزان رطوبت خاک، خلال دندانی را درون خاک فرو ببرید. اگر خاک به آن نچسبد به معنای خشک بودن آن است. در این حالت لازم است آبیاری گیاه انجام شود. معمولا در تابستان در هنگام خشک شدن سانسوریا باید این عمل به صورت مکرر انجام گیرد و در زمستان نیز باید فواصل آبیاری بیشتر شود.
 • خاک: مدل کمپوست بهترین انتخاب برای نگهداری از سانسوریا بلند است.
روش نگهداری سانسوریا بلند

روش نگهداری سانسوریا پاکوتاه

یکی از انواع سانسوریا، سانسوریا پاکوتاه است. شرایط نگهداری انواع مختلف این گیاه تا حدودی با هم شباهت دارند، اما باید به برخی نکات نیز در نگهداری آنها دقت کنید تا گیاه در شرایط مناسب جهت رشد کافی قرار گیرد. در ادامه به بررسی روش نگهداری این نوع از سانسوریا پرداخته‌ایم.

 • خاک: خاک زهکشی شده برای نگهداری از این گیاه ضروری است. به دلیل مضر بودن وجود آب زیاد در خاک و قرار گرفتن آن در مقابل ریشه لازم است از این خاک استفاده شود تا توان محافظت از گیاه را داشته باشد. خاک برگ نیز یکی از انتخاب‌های خوب به شمار می‌رود.
 • دما: مناسب‌ترین دما بین 16 تا 24 درجه است. البته ممکن است توان تحمل دمای 10 درجه نیز وجود داشته باشد، اما در پی این امر، گیاه رشد نخواهد کرد و رشد آن متوقف خواهد شد.
 • آبیاری: ترجیح دادن کم آبی به آبیاری زیاد یکی از ویژگی‌های گیاه سانسوریا پاکوتاه است.
 • نور: نور مستقیم خورشید و در مقابل آن، کم بودن نور برای این گیاه مضر است. قرار دادن سانسوریا به دور از نور مستقیم سبب تغذیه بهتر و ایجاد نقوش زیبا بر روی برگ‌های آن خواهد شد.
روش نگهداری سانسوریا پاکوتاه

نگهداری سانسوریا ابلق

ساسنوریا از جهت ظاهر و رنگ‌بندی به انواع مختلفی تقسیم شده است که یکی از آنها سانسوریا ابلق است. گفتنی است این گیاه در دسته نوع شمشیری قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی شرایط نگهداری آن پرداخته‌ایم.

نور

در میان انواع مختلف این گیاه، نوع نام برده شده به نور بیشتری نیاز دارد. این گیاه در صورت قرار گرفتن در طبیعت ممکن است تا یک متر و یا بیشتر رشد کند. همچنین، در صورت قرارگیری در نور کم، برگ‌هایش سبز رنگ می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد.

دما

بهترین دما برای رشد و پرورش سانسوریا ابلق، دمایی بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد است.

آبیاری

گل سانسوریا ابلق، آب محیط را دریافت کرده و در برگ‌های خود ذخیره می‌کند. به همین دلیل به جهت وجود ذخایر آبی خود به آبیاری زیادی نیاز ندارد و مانند سایر مدل‌های دیگر فقط در هنگام خشک شدن خاک باید این عمل انجام گیرد.

خاک

خاک کمپوست بالا برای این گل مناسب است. به طور کلی، خاکی سبک با زهکشی زیاد مناسب‌ترین نوع خاک برای نگهداری از سانسوریا ابلق محسوب می‌شود.

کود

اگر گیاه خوب رشد نمی‌کند، دو دلیل دارد که نیاز است با توجه به آن اصلاح کود صورت گیرد.

 • کم بودن مواد مغذی خاک: در فصل تابستان می‌توانید از کودهای مناسب برای تقویت گیاه استفاده کنید.
 • بزرگ بودن گلدان: گلدانی با ابعاد مناسب برای گیاه انتخاب کنید.
نگهداری سانسوریا ابلق

رشد سریع سانسوریا شمشیری

برای رشد سریع این نوع گیاه به موارد زیر توجه کنید.

بررسی آفات

آلودگی گیاه به آفات جلوی رشد سانسوریا را می‌گیرد. به همین علت، بررسی کنید که به کنه تارعنکبوتی و یا شپشک آلوده نشده باشد.

برای آشنایی با خدمات سمپاشی باغ و باغچه [هزینه سمپاشی باغ] بر روی این صفحه از استاده کلیک کنید.

فراهم کردن خاک مناسب

خاک این نوع گیاه باید از استانداردهای لازم پیروی کند تا شما شاهد رشد سریع آن باشید. سه مورد زیر برای این امر ضروری است.

 • در ترکیب خاک آن بهتر است از ماسه، کمپوست، شن، خاک کاکتوس و برگ استفاده کنید.
 • خاک گیاه باید از عناصری مانند فسفر، نیتروژن و پتاسیم غنی باشد.
 • لازم است خاک محیط سانسوریا از قدرت زهکشی بالا برخوردار باشد تا آب اضافی از آن خارج شود.

فراهم کردن نور مناسب

نور زیاد اما غیرمستقیم بهترین حالت برای رشد سریع سانسوریا شمشیری است.

فراهم کردن گلدان با سایز مناسب

این گیاه در گلدان کوچک و تنگ بهتر و سریع‌تر ریشه زایی می‌کند. البته منظور از گلدان کوچک گلدانی نیست که به گیاه آسیب برساند؛ گفتنی است در این راستا باید با توجه به ابعاد گیاهان خود این انتخاب را انجام دهید.

رشد سریع سانسوریا شمشیری

فراهم کردن دمای مناسب

قرار دادن این گیاه در محیطی با دمای 25 درجه سانتی گراد پیشنهاد می‌شود. گرما یا سرمای بیش از حد و همچنین باد محیطی بزرگ‌ترین دشمن این گیاه هستند که در پی آن بیماری‌هایی را نیز همراه خود دارند.

هرس برگ‌های اضافه

برگ‌های اضافه جلوی رشد برگ‌های جدید سانسوریا را می‌گیرد. این برگ‌ها مخصوصا در زمانی که گیاه یک بیماری را پشت سر گذاشته است، قدرت آسیب زایی زیادی دارد. بنابراین توصیه می‌شود به صورت مداوم نسبت به هرس برگ‌های اضافی اقدام کنید.

کود دهی

کودهای فسفات بالا با ترکیب 10-10-10 برای این گیاه پیشنهاد می‌شود. لازم به ذکر است برای استفاده از این کودها برای گیاه خود حتما آن را در فصول رشد به خاک اضافه کنید.

نگهداری سانسوریا لب طلایی

برای حفظ شادابی سانسوریا لب طلایی باید به نکات مختلفی توجه کنید. در ادامه این نکات بررسی شده‌اند.

تغذیه

این گیاه برای رشد و پرورش باید از تغذیه کافی برخوردار باشد. خاک‌های سنگین ترکیبی برای نگهداری از سانسوریا لب طلایی انتخاب درستی است. برای افزایش سرعت پاجوش خوردن آن نیز باید خاک مناسب را برای گیاه فراهم کنید. همین امر به شما کمک می‌کند تا بتوانید به راحتی تکثیر گیاه را عملی کنید.

استفاده از کود گیاهان زینتی نیز برای این گیاه توصیه می‌شود. اغلب بهتر است هر چند ماه یک‌بار عمل کوددهی را انجام دهید. گل‌دهی این گیاه نشان‌دهنده قرار گرفتن آن در بهترین شرایط است.

نور

قرار دادن گیاه با فاصله نسبی و مناسب از پنجره و قرار گرفتن آن در معرض نور متوسط بهترین حالت نگهداری است. البته این نوع گیاه توانایی ادامه زندگی در محیط‌های کم نور مثل حمام را نیز دارد.

گفتنی است ایجاد شدن لکه‌های سوختگی بر روی برگ‌ها نشان‌ دهنده قرارگیری گیاه در معرض نور مستقیم است که باید اصلاح شود. البته در صورت کم شدن رده‌های زرد رنگ برگ‌های آن سانسوریا باید میزان نوردهی آن را را افزایش دهید.

آبیاری و دمای مناسب نگهداری سانسوریا لب طلایی مانند سایر انواع این گیاه است و نیاز به آبیاری زیادی در طول سال ندارد.

نگهداری سانسوریا لب طلایی

بهترین گلدان برای گل سانسوریا

بهترین گلدان برای این گیاه گلدانی است که زهکشی خوبی دارد و توان عبور آب را نیز از خود نشان می‌دهد. گلدان‌هایی از جنس پلاستیکی، فلزی و… نباید برای نگهداری از آن استفاده شوند.

در این شرایط گلدان سفالی لعاب‌دار(سرامیکی) انتخاب درستی است، زیرا علاوه بر داشتن زهکشی مناسب، توان عبور رطوبت از خود را نیز دارد. این گلدان‌ها هم زیبا هستند و هم تمام ویژگی‌های گلدان مناسب برای این گیاه را فراهم می‌کنند.

طبقه بندی شده در

با برچسب در

,