7 علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک

تلویزیون پاناسونیک از دیرباز یکی از پرمصرف‌ترین و باکیفیت‌ترین برندهای تلویزیون خانگی بوده است. گاهی علی‌رغم کیفیت بالا و مرغوبیت به دلیل استفاده مداوم و زیاد از این دستگاه در طولانی‌مدت، قطعات داخلی آن دچار اختلال می‌شوند. در نهایت تلویزیون پاناسونیک با مشکل خاموش شدن ناگهانی مواجه می‌شود که در این شرایط می‌بایست جهت تعمیر تلویزیون پاناسونیک اقدام کرد.

شکستگی پنل و ضربه خوردگی صفحه تلویزیون از طرف کارشناسان زیر قابل تعمیر یا تعویض نیست.

با ما همراه باشید تا در این مقاله از استاده مگ با مهم‌ترین علل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک آشنا شویم. سپس راهکارهای لازم جهت سرویس یا تعمیرات تلویزیون و جلوگیری از بروز مشکلات این نوع از تلویزیون محبوب کاربران را فراگیریم.

مهم‌ترین علل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک

به طور کلی، موارد متعددی نظیر مشکلات سخت‌افزاری و خرابی قطعات داخلی، منجر به خاموشی ناگهانی تلویزیون پاناسونیک می‌شوند. لازم به ذکر است عمده‌ترین دلیل مشکل خاموش شدن تلویزیون پاناسونیک مربوط به عیب قطعاتی چون بردپاور و یا ICهای سازنده تلویزیون می‌باشد که در اکثر مواقع بدون دستکاری بیننده رخ می‌دهد. در ادامه به معرفی قطعاتی از تلویزیون پاناسونیک می‌پردازیم که خرابی آنها منجر به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک خواهد شد.

1-نوسانات برق و خرابی محافظ تلویزیون پاناسونیک

به دنبال بروز نوسانات متداول برق و اختلال در جریان برق‌رسانی به دستگاه‌های الکترونیکی از جمله تلویزیون، خاموش شدن ناگهانی آنها به کرات اتفاق می‌افتد.

تلویزیون‌های مدل پاناسونیک به ولتاژ بسیار کمی برای کارایی و عملکرد خود نیاز دارند. بنابراین به دنبال نوسان برق، ولتاژ و منبع برق زیادی به یکباره به تلویزیون منتقل می‌شود. در نتیجه منجر به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک خواهد شد. چرا که حجم زیادی از منبع تغذیه به یکباره به تلویزیون می‌رسد و عملکرد آن را با مشکل مواجه می‌کند.

با کوچکترین اختلال و نوسانی در جریان نامتناوب برق اثرات جبران ناپذیر زیادی برای تلویزیون پاناسونیک به بار می‌آید. بنابراین توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از مشکلات تلویزیون، از محافظ ویژه برق تلویزیون در مسیر اتصالات برق استفاده نمایید. تا جلوی ورود حجم زیاد برق نامتناوب به سیستم داخلی دستگاه را بگیرد، و آسیب آن را به کمترین میزان ممکن برساند. علاوه بر آن به منظور جلوگیری از خرابی محافظ و تلویزیون، هر چند وقت یکبار نسبت به بررسی کارکرد این ابزار و تعویض آن با نوع سالم و مرغوب اقدام نمایید.

2-خرابی مین برد تلویزیون پاناسونیک

مین برد تلویزیون یکی از مهم‌ترین قطعات داخلی تلویزیون می‌باشد. که خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک نیز ارتباط مستقیمی با خرابی مین برد داخلی دارد. در صورت خرابی مین برد و اختلال در عملکرد آن، علی‌رغم روشن بودن تلویزیون و با وجود اینکه کار خود را انجام می‌دهد، صفحه نمایش آن به طور ناگهانی خاموش می‌شود.

در این شرایط دکمه پاور یا استارت کنترل و تلویزیون را فشار دهید. در این صورت تنها چراغ جلوی صفحه نمایشگر تلویزیون روشن و خاموش می‌شود. و تغییری در وضعیت آن ایجاد نخواهد شد و همچنان صفحه نمایشگرخاموش باقی می‌ماند.

گفتنی است تعمیر یا تعویض قطعه مین برد از تخصصی‌ترین کارهای مربوط به تعمیر تلویزیون می‌باشد. این کار نیازمند دانش و مهارت فنی بالایی می‌باشد. بنابراین، حتما جهت بررسی، عیب‌یابی و رفع مشکل خرابی و تعمیر مین برد تلویزیون پاناسونیک با کارشناسان مجرب مشورت کنید.

3-خرابی IC تلویزیون پاناسونیک

قطعه آی سی و خازن‌های اطراف آن از مهم‌ترین قطعات دخیل در کارایی تلویزیون و روشن ماندن آن می‌باشند. در صورت خرابی آی سی و آسیب سایر قطعات متصل به آن از جمله خازن‌ها، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک اتفاق می‌افتد. که نیاز به بررسی و عیب‌یابی دقیقی دارد.

لازم به ذکر است آی سی از جمله قطعاتی است که قابل تعمیر نمی‌باشد و در مواقع آسیب، نیاز به تعویض دارد. بنابراین، جهت عیب‌یابی و تعویض قطعات تلویزیون پاناسونیک خود حتما از تعمیرکاران مجرب و نمایندگی‌های معتبر برند پاناسونیک کمک بخواهید.

4-خرابی CPU تلویزیون پاناسونیک

خرابی یا سوختگی سی پی یو نیز یکی دیگر از علل رایج خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک می‌باشد. که نیاز به بررسی دقیق و عیب‌یابی دارد. معمولا در صورت خرابی CPU، مشکل با تعمیر و یا تعویض این قطعه برطرف نمی‌گردد. و در اکثر مواقع نیاز به تعویض کلی مین برد برای حل مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک می‌باشد.

خرابی قطعات تلویزیون پاناسونیک

5-فرسودگی قطعات، عامل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک

فرسودگی قطعات داخلی تلویزیون از مهم‌ترین علل خاموش شدن ناگهانی و توقف عملکرد تلویزیون پاناسونیک می‌باشد. در صورت استفاده مداوم و طولانی‌مدت از تلویزیون و روشن ماندن آن برای بازه زمانی زیاد، فرسودگی و خرابی قطعات مختلف به خصوص مین برد تلویزیون اتفاق می‌افتد. به دنبال آن از طول عمر مفید تلویزیون کاسته می‌شود.

 • توصیه می‌گردد برای بهبود کیفیت عملکرد تلویزیون و جلوگیری از خرابی قطعات کاربردی، تلویزیون خود را برای زمان طولانی و بلندمدت روشن نگذارید. و از داغ شدن صفحه نمایش آن بپرهیزید. حتی‌الامکان پس از هر چندین ساعت استفاده مداوم از تلویزیون پاناسونیک، تلویزیون را برای مدتی خاموش کرده و به آن استراحت دهید. تا کاملا قطعات داخلی خنک شوند و به آنها فشاری وارد نشود.
 • توجه داشته باشید که قطع کابل برق تلویزیون در هنگام خاموش بودن و عدم کارکرد آن نیز باعث افزایش طول عمر بهینه دستگاه می‌شود. و تاثیرات مثبتی دارد.

6-فلش ویروسی

یکی از متداول‌ترین علل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک، زدن ابزار ویروسی از جمله فلش و هارد ویروسی به آن می‌باشد. وقتی که فلش ویروسی به تلویزیون متصل شود، ویروس منجر به از کار افتادن برنامه‌های تلویزیون و خاموش شدن ناگهانی این دستگاه خواهد شد.

7-کابل HDMI نامرغوب

استفاده از کابل HDMI به منظور اتصال دستگاه‌هایی چون لپ تاپ و گوشی همراه به تلویزیون یکی از متداول‌ترین اقدامات صورت گرفته از جانب کاربران این دستگاه می‌باشد. که در صورت خرابی و عدم کیفیت کابل HDMI اتصالی به تلویزیون، تنظیمات تلویزیون پاناسونیک مختل می‌شود. و دستگاه به طور ناگهانی خاموش می‌شود و از کار می‌افتد.

توصیه می‌شود حتما نسبت به تهیه کابل‌های مرغوب و اورجینال جهت اتصال به خروجی تلویزیون اقدام کنید. و هرگونه کابلی را بدون اطلاع از استاندارد بودن و سازگاری آن با تلویزیون، به دستگاه تلویزیون پاناسونیک خود وصل نکنید.

راهکار رفع خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک

رفع مشکل مربوط به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک در اغلب موارد امری تخصصی و پیچیده می‌باشد که تنها از عهده متخصصین مجرب و تعمیرکاران فنی برمی‌آید. اما گاهی در صورت بروز مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون، با اقداماتی جزئی در محل می‌توان اشکالات ساده را برطرف کرد.

 • در اولین گام پس از خاموش شدن ناگهانی تلویزیون، اتصالات برق را بررسی نمایید. و مطمئن شوید که تلویزیون به پریز برق سالم متصل است.
 • پس از آن از سالم بودن محافظ برق تلویزیون پاناسونیک آسوده خاطر شوید.
 • در صورت سالم بودن اتصالات برق، تنظیمات تایمر تلویزیون پاناسونیک و دکمه روشن و خاموش ریموت کنترل‌ها را چک کنید. مطمئن شوید تایمر از پیش تعیین شده‌ای برای خاموش شدن تلویزیون را فعال نکرده‌اید. دکمه ریموت کنترل نیز گیر نکرده است و سیگنال متناوبی برای خاموش شدن تلویزیون نمی‌فرستد.

اگر با وجود سالم بودن کلیه موارد بازهم تلویزیون به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، بدانید که قطعا یکی از قطعات داخلی و به احتمال زیاد برد دستگاه آسیب دیده و سوخته است. جهت رفع عیب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون پاناسونیک و تعمیر تلویزیون پاناسونیک حتما کار را به متخصصین بسپارید. و از عمل خودسرانه و بدون آگاهی بپرهیزید.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. امین گفت:

  سلام وقتتون بخیر قیمت مین برد تلوزیون پاناسونیک چقدر هست ممنون.

  • مدیر محتوا استاده گفت:

   درود بر شما کاربر گرامی استاده
   لطفا جهت دریافت قیمت دقیق و کارشناسی با شماره‌های موجود در صفحه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *